خواب خوب در شب به طور غیر قابل باوری برای سلامتی مهم است و در واقع، به همان اندازه خوردن غذای سالم و ورزش کردن، اهمیت دارد. متاسفانه محیط غربی در الگوی خواب طبیعی مداخله می کند و امروزه افراد کمتر از قبل شان می خوابند. در این مقاله از بخش پزشکی دکتر سلام، 10 دلیل را آورده ایم که چرا خواب خوب مهم است.

اهمیت خواب خوب:

نداشتن خواب خوب می تواند شما را چاق کند:

خواب کم قویا با افزایش وزن ارتباط دارد. افراد با مدت زمان خواب کم بیش از افرادی که به میزان کافی می خوابند، به طور قابل ملاحظه ای تمایل به بالا رفتن وزن خود دارند. در حقیقت، مقدار زمان خواب کم یکی از قویترین فاکتور های چاقی است.

در یکی از بررسی های گسترده، کودکان و بزرگسالاتی که مدت زمان خواب کمی داشتند، به ترتیت 89 و 55 درصد بیشتر احتمال داشت که چاق شوند.

اعتقاد بر این است که تاثیر کم خوابی بر افزایش وزن توسط عوامل مختلفی همچون هورمون ها و انگیزه انجام ورزش، تاثیر می پذیرد. اگر سعی می کنید وزنتان را پایین بیاورید، داشتن خواب باکیفیت کاملا حیاتی ست.

افرای که خواب خوب دارند، تمایل دارند کالری کمتری بخورند:

مطالعات نشان می دهد، افرادی که از خواب محروم هستند، اشتهای بیشتری داشته و تمایل دارند کالری بیشتری نیز مصرف کنند. محرومیت از خواب نوسانات روزانه هورمون های اشتها را مختل کرده و اعتقاد بر این است که منجر به ضعیف شدن تنظیم اشتها می شود.

این شامل بالا رفتن سطح گرلین (هورمونی که اشتها را بر می انگیزد) و کاهش سطح لپتین (هورمونی که اشتها را سرکوب می کند) می شود.

خواب خوب می تواند تمرکز و بهره وری را تقویت کند:

خواب برای جنبه های مختلفی از عملکرد مغز مهم است و شامل ادراک، تمرکز، بهره وری و کارایی می شود. همه این ها تاثیر منفی از خواب کم خواهند دید. یک مطالعه بر کارآموزان پزشکی مثال خوبی را فراهم آورد. کارآموزان در یک برنامه سنتی با تمدید ساعت کار به بیش از 24 ساعت، 36 درصد خطاهای پزشکی جدی تری نسبت به افرادی داشتند که در برنامه زمانی شان اجازه داده شده بود، بیشتر بخوابند.

مطالعه دیگر مشخص کرد که خواب کم می تواند تاثیر منفی بر بعضی از جنبه هاب عملکردی مغز بگذارد که مشابه تاثیر مسمومیت الکلی می باشد.

از طرف دیگر، نشان داده شده است، خواب خوب مهارت حل مشکلات را بهتر کرده و عملکرد حافظه را در کودکان و بزرگسالان افزایش می دهد.

اهمیت خواب خوب

خواب خوب می تواند عملکرد ورزشی را به حداکثر برساند:

نشان داده شده است که خواب عملکرد ورزشی را افزایش می دهد. در یک مطالعه ای که بر روی بازیکنان بسکتبال انجام شد، مشخص گردید خواب بیشتر به طور قابل ملاحظه ای سرعت، دقت، زمان واکنش و سلامت ذهنی را بهتر می کند.

همچنین زمان خواب کم با عملکرد ورزشی ضعیف و محدویت عملکردی در زنان سالمند همراه است. یک مطالعه بر روی 2800 زن نشان داد که خواب کم با آهسته تر راه رفتن، پایین آمدن قدرت دست و مشکلات بیشتر در انجام مستقلانه فعالیت ها، ارتباط دارد.

افرادی که کم می خوابند، ریسک بالاتری برای بیماری های قلبی و سکته مغزی دارند:

مشخص است که کیفیت خواب و طول مدت خواب می تواند تاثیر عمده ای بر بسیاری از فاکتورهای خطرناک برای سلامتی بگذارد و از عوامل موثر بر بیماری های مزمنی همچون بیماری قلبی است. مروری از 15 مطالعه نشان داد، افرادی که به اندازه کافی نمی خوابند نسبت به افرادی که هر شب 7 تا 8 ساعت می خوابند، در معرض خطر بیشتری برای بیماری های قلبی و سکته مغزی می باشند.

خواب خوب بر متابولیسم گلوکز و خطر دیابت نوع 2 تاثیر می گذارد:

محدودیت خواب آزمایشی بر قند خون تاثیر گذاشته و حساسیت انسولین را کاهش می دهد. در یک مطالعه ای که بر روی مردان سالم انجام شد، مشخص گردید محدود کردن خواب برای 6 شب متوالی به مدت 4 ساعت، باعث بروز علائم پیش دیابت می شود. این علائم پس از یک هفته افزایش مقدار زمان خواب، حل شد.

همچنین عادات خوابی ضعیف قویا تاثیرات منفی بر قند خون در جمعیت عمومی می گذارد. نشان داده شده است افرادی که هر شب کمتر از 6 ساعت می خوابیدند، بارها و بارها خطر دیابت نوع 2 در بدنشان  افزایش یافته است.

اهمیت خواب خوب

خواب ضعیف با افسردگی در ارتباط است:

مسائل روانی مانند افسردگی به شدت با کیفیت خواب ضعیف و اختلالات خواب مرتبط شده است. تخمین زده شده که 91 درصد از افراد مبتلا به افسردگی از کیفیت خواب خود شکایت می کنند.

خواب کم حتی با افزایش ریسک مرگ بر اثر خودکشی مرتبط است. افرادی که اختلالات خواب مانند بی خوابی مزمن یا آپنه انسدادی خواب دارند نسبت به افرادی که چنین مشکلاتی ندارند، به طور قابل ملاحظه ای نرخ بالاتری از افسردگی را گزارش می دهند.

خط پایانی:

همراه با تغذیه و ورزش، خواب خوب یکی از پایه های سلامتی ست و شما بدون اینکه مراقب آن باشید، به سادگی نخواهید توانست که به سلامتی دست یابید.