اختلال نعوظ که به عنوان ناتوانی جنسی نیز شناخته می شود، می تواند از طریق کاهش رضایت از سکس، بر کیفیت زندگی تاثیر گذار باشد. اختلال نعوظ می تواند دلایل روانی و فیزیکی بسیاری داشته باشد. ناتوانی جنسی ناشی از دلایل فیزیکی در مردان، بسیار رایج است. به همین دلیل، داروهای فراوانی وجود دارند که می توانند به رفع این مشکل کمک کنند. در این مقاله از بخش داروهای دکتر سلام به بررسی اثرات جانبی داروهای اختلال نعوظ می پردازیم.

شناخته شده ترین داروهای اختلال نعوظ عبارتند از:

  • تادالافیل
  • سیلدنافیل
  • ودناعفیل
  • اوانافیل

اختلال نعوظ -0

این داروهای تجویزی، سطح اکسید نیتریک در خون شما را افزایش می دهند. اکسید نیتریک یک وازودیلاتور است، به این معنی که رگ های خونی شما را منبسط می کند تا به افزایش جریان خون کمک کند. این داروها به ویژه در منبسط کردن رگ های خونی در آلت تناسلی شما موثر هستند. جریان یافتن خون بیشتر در آلت تناسلی شما باعث می شود که شما در برقراری رابطه ی جنسی، به نعوظ برسید و آن را حفظ کنید. با این حال، این داروها همچنین می توانند یک سری عوارض جانبی را ایجاد کنند. در اینجا به برخی از عوارض جانبی داروهای اختلال نعوظ اشاره شده است.

سردرد یکی از اثرات جانبی داروهای اختلال نعوظ

سردردها شایعترین عوارض جانبی مرتبط با داروهای اختلال نعوظ هستند. تغییر ناگهانی جریان خون به دلیل افزایش سطح اکسید نیتریک، باعث ایجاد سردرد می شود. ایجاد سردرد برای یک اثر جانبی تمام داروهای اختلال نعوظ است. بنابراین، تغییر علامت های تجاری ضروری نستند و نمی توانند علائم شما را کاهش دهند. اگر به دلیل مصرف داروهای اختلال نعوظ دچار سردرد شدید، با پزشک خود در مورد روش های جلوگیری از آنها مشورت کنید.

بدن درد

برخی از افراد زمانیکه داروهای اختلال نعوظ را مصرف می کنند، درد عضلانی و بدن درد را تجربه می کنند. اگر در هنگام مصرف داروی ناتوانی جنسی، این نوع دردها را تجربه کردید، داروهای ضد درد بدون نسخه ممکن اسن به شما کمک کنند. با این حال، لازم است که در مورد سایر علل احتمالی این دردها با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می تواند در انتخاب یک داروی بی خطر که با داروهای اختلال نعوظ تداخل دارویی نداشته باشد، به شما کمک کند.

اختلال نعوظ -1

مشکلات سیستم گوارش یکی از اثرات جانبی داروهای اختلال نعوظ

داروهای ناتوانی جنسی ممکن است سیستم گوارش را تحت تاثیر قرار دهند و سبب ایجاد ناراحتی شوند. شایعترین اثرات جانبی این داروها بر روی سیستم گوارشی، سوء هاضمه و اسهال است. برای کمک به این مشکلات جزئی، توجه به تغییرات رژیم غذایی در کاهش این عوارض معجزه می کند. همچنین بهتر است که از آب آشامیدنی به جای نوشیدنی های کافئین دار، الکل و یا آب میوه استفاده کنید. اگر تغییر در رژیم غذایی کارآمد نباشد، با پزشک خود در مورد استفاده از داروهای بدون نسخه، مشورت کنید.

سرماخوردگی

افزایش میزان اکسید نیتریک سبب می شود که برخی از مردان دچار گیجی شوند. سرگیجه ناشی از داروهای اختلال نعوظ معمولا خفیف است. با این حال، هرگونه سرگیجه می تواند در هنگان فعالیت های روزانه، ایجاد نگرانی کند. در موارد نادر، سرگیجه ناشی از این داروها منجر به ایجاد خستگی شدید می شود که می تواند یک مسئله ی پزشکی جدی باشد. اگر هنگام مصرف داروهای اختلال نعوظ دچار سرگیجه شوید، لازم است با پزشک خود تماس بگیرید.

اختلال نعوظ -2

تغییرات دید یکی از اثرات جانبی داروهای اختلال نعوظ

داروهای ناتوانی جنسی می توانند در بینایی شما تغییراتی را ایجاد کنند. آنها می توانند به طور موقت بینایی را تغییر دهند و حتی تاری دید ایجاد کنند. اگر شما مبتلا به اختلال شبکیه یا رتینیت پیگمانته هستید، مصرف داروهای ناتوانی جنسی توصیه نمی شود. از دست دادن کامل بینایی یا تغییراتی که از بین نمی روند، می تواند یک اثر جانبی جدیتر این داروها باشد. در صورتی که این علائم را تجربه کردید، حتما به اورژانس مراجعه کنید.

گرفتگی و آبریزش بینی

گرفتگی و یا آبریزش بینی می تواند اثر رایج داروهای ناتوانی جنسی باشد. در بیشتر موارد، این عوارض جانبی می توانند بدون هیچ درمانی از بین روند. اگر این اثرات در شما باقی ماندند، با پزشک تماس بگیرید.

اختلال نعوظ -3

تشخیص عوارض جانبی شدید و غیر معمول داروهای اختلال نعوظ

عوارض جانبی جزئی، هنگام مصرف داروهای اختلال نعوظ رایج هستند. با این حال، اثرات جانبی متعددی وجود دارد که رخ دادن آنها شایع نیستند و برخی از آنها حتی می تواند خطرناک باشد. عوارض جانبی شدید داروهای اختلال نعوظ می تواند شامل موارد زیر باشد:

  • پریاپیسم (نعوظ هایی که بیش از 4 ساعت طول می کشد)
  • تغییرات ناگهانی در شنوایی
  • از دست دادن بینایی

با مشاهده ی هر یک از این عوارض جانبی شدید، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید. خطر ابتلا به این عوارض در برخی از مردان، نسبت به بقیه کمتر است. این ممکن است به دلیل شرایط دیگری باشد که آنها دارند و یا داروهای دیگری که مصرف می کنند. زمانیکه در باره ی درمان اختلال نعوظ با پزشم صحبت می کنید، لازم است در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید و سایر شرایط پزشکی و سلامتی خود، به پزشک اطلاع دهید. اگر داروهای ناتوانی جنسی برای شما مناسب نباشند، پزشک ممکن است گزینه های دیگری از قبیل جراحی و یا پمپ های خلاء را پیشنهاد دهد.