درمان های خانگی از بیماری های مغز شامل مصرف رژیم غذایی غنی از مواد مغذی همراه با غذاهای سالم مانند ماهی، دانه های کتان، ماهی، دانه های روتاری، مارچوبه وحشی، شیرین بیان، زردچوبه، اسطوخودوس، زغال اخته، انگور، خربزه، خرمالو، غذاهای غنی از پروتئین، دارچین و چای سبز می باشد. در این مقاله از بخش تغذیه و بیماری های دکتر سلام، به بررسی مواد غذایی می پردازیم که علائم بیماری های مغزی را کاهش می دهند.خوراکی های داروهای خانگی موثر در تسکین دردها و بیماری های مغزی به شرح زیر است:

 شیرین بیان برای بیماری های مغزی

شیرین بیان یک گیاه ارزشمند در درمان بیماری های مختلف مغزی مانند بیماری های ناشی از استرس، اضطراب و از دست دادن حافظه محسوب می شود. از زمان های قدیم، ریشه و ساقه های شیرین بیان به دلیل دارا بودن خواص آنکسیولیتیک و ضد التهابی مورد تایید و اطمینان قرار گرفته اند. مطالعات انجام شده در مورد شیرین بیان حاکی از نتایج نویدبخش در رابطه با بهبود عملکرد حافظه و توانایی یادگیری افراد است. این گیاه همچنین می تواند اثرات آمونیاک را معکوس نماید که ناشی از خواص آنتی اکسیدانی فوق العاده شیرین بیان است. مطالعه دیگری نشان دهنده اثر ضد تشنج شیرین بیان است که به کاهش آسیب های عصبی ناشی از تشنج کمک می کند.

پیروی از یک رژیم غذایی متعادل

رژیم غذایی در درمان بیماری های مغزی

خوردن غذای مناسب در زمان مناسب با مجموعه ای از مواد مغذی کافی، یک راهکار خوب است که در پیشگیری از وقوع بسیاری از بیماری های مغزی شامل بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، سکته مغزی، از دست دادن حافظه به شما کمک می کند. محصولات طبیعی سرشار از آنتی اکسیدان های فیتو هستند که از بدن بخصوص سلول های مغزی در برابر آسیب های اکسیداتیو و تخریب و فرسودگی مربوط به سن محافظت می نماید.

مواد غذایی سرشار از ویتامین C، ویتامین E  (آلفا توکوفرول)، کاروتین از خواص آنتی اکسیدانی فوق العاده و بی نظیری برخوردار هستند که توانایی بدن جهت مبارزه با بیماری های تجمعی را افزایش می دهد. مصرف غذاهای غنی از ویتامین ب مانند فولات، ویتامین B6  و B12  نیز نقش مهمی در کاهش روند پیشرفت بیماری های مغزی مختلف از جمله بیماری آلزایمر، اختلالات شناختی و زوال عقل دارد.

رژیم غذایی سالم، ورزش منظم و شیوه زندگی سالم می تواند به جلوگیری از زوال عقل کمک کند. یک رژیم ضد التهابی غنی از مواد غذایی مناسب از کلیه گروه هایی غذایی برای خودتان انتخاب کنید. به دنبال چربی های سالم و رژیم غذایی غنی از‌ مواد تقویت کننده مغز مانند اسیدهای چرب امگا ۳ باشید که بهترین رابط بین مواد غذایی و رشد مغز است.

مصرف مواد غذایی فرآوری شده، تصفیه شده و مواد غذایی دارای چربی های اشباع شده را به حداقل برسانید و بیشتر آجیل، میوه های تازه و سبزیجات برگ دار و رنگارنگ مصرف کنید. با این کار چاقی، التهاب، سطح کلسترول، فشار خون کنترل شده و سلامت قلب و مغز شما حفظ خواهد شد.

دانه روغنی کتان

دانه های روغنی کتان در پیشگیری و درمان بیماری های مختلف مغزی مانند افسردگی، اختلال دوقطبی، بیماری آلزایمر، زوال عقل و اسکیزوفرنی مفید و موثر است. درمان این بیماری ها منوط به مصرف مقادیر فراوانی از اسیدهای چرب امگا ۳، اسیدهای آلفا لینولئیک است که به DHA  تبدیل می شود و به داشتن مغزی سالم می انجامد.

ماهی

ماهی و درمان

گنجاندن ماهی های چرب مانند ماهی سالمون در رژیم غذایی ، سطح سلامت ذهن و روان شما را بهبود بخشد و اختلالات مختلف از جمله افسردگی، اسکیزوفرنی و اختلال دوقطبی را درمان می کند. این هم باز به وجود اسیدهای چرب امگا ۳ مربوط می شود که داری خاصیت ضد افسردگی بوده و به بالا بردن روحیه شما کمک می کند. ماهی های چرب را انتخاب کنید چون DHL و PLP ماهی های چرب در مقایسه با ماهی بدون چریی بیشتری است.

مارچوبه وحشی (شتاوری)

مارچوبه وحشی، همچنین به عنوان هویج وحشی شناخته می شود، یکی دیگر از داروهایی است که از دیرباز به منظور درمان طیف گسترده ای از اختلالات از جمله بیماری های مغزی بکار می رود و از این لحاظ دارای سابقه طولانی است. تحقیقات علمی نشان می دهد که مارچوبه به دلیل غنی بودن به لحاظ آنتی اکسیدان های قوی، به تقویت حافظه کمک می کند و از آن در برابر فراموشی و آلزایمر محافظت می کند.
نتایج یکی دیگر از مطالعات انجام شده، تأثیرات مارچوبه وحشی در درمان اکسیتوکسی سمیت و استرس اکسیداتیو است که یکی از دلایل اصلی آسیب سلول های عصبی در بیماری های عصبی مانند بیماری های آلزایمر و پارکینسون می باشد.

نشانه های اکسیتوکسی سمیت و استرس اکسیداتیو تأیید کرده است که بعضی از دلایل اصلی آسیب سلول های عصبی در بیماری های نورودنژنتیک مانند بیماری های آلزایمر و پارکینسون است.

گوزبیل هندی یا آملا

گوزبیل یا انگور هندی یک داروی قدیمی و مطمئن است که برای درمان اختلالات متعدد از جمله شرایط و بیماری های مغزی به کار می رود. این ویژگی به دلیل وجود آنتی اکسیدان ها، ویتامین B، ویتامین C  و بسیاری از عناصر سالم موجود در انگور هندیست که به تقویت سیستم دفاعی ایمنی بدن کمک کرده و توان بدن را جهت مقابله با عفونت و سایر عوامل مضر و موثر در ایجاد اختلالات مغزی مانند اسکیزوفرنی بالا می برد. مطالعات علمی اخیر همچنین خاصیت و قابلیت انگور هندی را در بهبود افسردگی، تشنج، از بین بردن رادیکال های آزاد، تقویت حافظه، معکوس نمودن اثرات فراموشی و کنترل بیماری آلزایمر ثابت کرده است.

خرمالو

درمان با خرمالو

خرمالو در درمان بسیاری از بیماری های متعدد مغزی شامل بیماری آلزایمر و اختلالات حافظه مؤثر است. مطالعات علمی نشان می دهد که عصاره برگ خرمالو دارای فعالیت غضروفی است که به تقویت حافظه کمک می کند و سرشار از نوعی آنتی اکسیدانی است که با استرس اکسیداتیو مرتبط با بیماری آلزایمر مبارزه می کند.


بیشتر بخوانید: فلج مغزی چیست؟ علائم، علل، درمان بیماری CP


غذاهای سرشار از پروتئین

غذاهای سرشار از پروتئین مانند تخم مرغ، ماهی و گوشت به دلیل دارا بودن اسید آمینه وکراتین در غذاهایی که اثر دفاعی بسزایی بر روی بقای حیات عضلانی دارند، در پیشگیری‌ و درمان بسیاری از اختلالات مغزی موثر و مفید است.

سطوح پایین کراتین در بدن پیشرفت بیماری هایی مانند بیماری آلزایمر، بیماری پارکینسون، بیماری هانتینگتون و افسردگی را همراه خواهد داشت. مصرف منظم محصولات غنی از کراتین توانایی بدن برای مقابله با استرس، جلوگیری از هدر رفت انرژی و مرگ سلول های عصبی بالا می برد.

دارچین

ادویه دارچین به عنوان یک ماده غذایی تقویت کننده و سلامتی به شمار می رود که بسیاری از بیماری ها از جمله بیماری های مغزی را تسکین می دهد. مطالعات علمی نشان می دهد دارچین حاوی عناصر چربی فعال مانند الکل سینامیل، سینامالدئید، سینامیل استات است که دارای عملکرد مهارگونه بوده و باعث کاهش اختلال شناختی می شود و در پیشگیری و درمان اختلالات عصبی (نوروژنیک) مانند بیماری آلزایمر موثر است.

زردچوبه

درمان بیماری های مغز با زردچوبه

زردچوبه حاوی عناصر محفاظت کننده اعصاب مانند فنیل هپتانوئید، مونوترپن ها و مهم تر از همه کورکومین است که به لحاظ آنتی اکسیدان غنی هستند که در پیشگیری و درمان اختلالات مختلف مغزی مثل بیماری های آلزایمر موثر و مفید است. این عناصر بالاترین میزان محافظت را از سلول های عصبی و بافت ها در برابر رسوبات بتا آمیلوئید و پراکسیداسیون لیپید های مغز به عمل می آورد. روغن پونه کوهی به دلیل قابلیت تعدیل در مکانیسم واکنشی سیستم اکسید نیتریک به آسیب ایسکمی مغزی، به درمان و التیام بسیاری از اختلالات روانی کمک می کند. این روغن دارای کارکرد و خاصیت ضد انعقادی است که

باعث آرامش و درمان اختلالات مغزی مانند بیماری پارکینسون می گردد.

چای سبز

همچنین مصرف چای سبز به دلیل حضور اسید آمینه تانین در درمان اضطراب موثر است. تاثیر آرامش بخش آن بر روی مغز هیچ گونه عوارض جانبی جدی به همراه ندارد.