تقریبا همه افراد در طول زندگی خود تنهایی را تجربه می کنند و بسیاری از افراد این احساس  را بخصوص هنگام تعطیلات، روز ولنتاین و هنگام استرس زیاد، دارند. جالب است بدانید که تعداد بسیار زیادی از افرادی که تجربه تنهایی دارند انسان های بزرگی هستند، مردم اغلب درباره احساس تنهایی شان صحبت نمی کنند و درست نمی دانند با این احساس چه کار کنند. در این مقاله از بخش روانشناسی دکتر سلام به بررسی راه های مقابله با احساس تنهایی می پردازیم.

مقابله با احساس تنهایی

به غیر از احساس عاطفی دردناک، تنهایی می تواند بر بسیاری از افراد تاثیر بگذارد:

احساس تنهایی

درد جسمی:

​​تحقیقات نشان می دهد مناطقی از مغز که با احساس تنهایی روبرو می شوند همان مناطقی هستند که درد فیزیکی را تجربه می کنند.

افسردگی:

یک مطالعه نشان داد افراد تنهایی که علائم افسردگی بیشتری داشتند و گرفته و غمگین بودند، به طور متناوب در تعاملات اجتماعی کمتر “همبستگی” داشتند. تحقیقات همچنین نشان داده است که افسردگی و تنهایی می توانند مکمل یکدیگرند و هر کدام دیگری را تقویت می کند. ذهن سالم بهترین راه برای کنترل استرس و نگرانی در زندگی را به شما یاد می دهد.

سلامت جسمی:

​​مطالعات متعدد، استرس عاطفی را با افسردگی مرتبط کرده اند. سایر تحقیقات ارتباط تنهایی و افسردگی را با سلامت و تندرستی نشان می دهند. به این معنا که افرادی که تنهایی را تجربه می کنند، مستعد انواع مشکلات مربوط به سلامت هستند.

راهکارهایی برای مقابله با احساس تنهایی

رفتن به یک کلاس:

رفتن به یک کلاس هنری، ورزشی، یا یک کلاس در کالج محلی تان، به طور خودکار شما را درمعرض گروهی از افراد قرار می دهد که حداقل یکی از علایق شما را به اشتراک می گذارند. همچنین می تواند حس متعلق بودن به یک گروه را در شما افزایش دهد. این می تواند خلاقیت را تحریک کند، به شما حسی می دهد که در طول روز به دنبال آن هستید و به رفع تنهایی خود کمک کند.

داوطلب شدن

داوطلب شدن برای کاری که آن را دوست دارید می تواند مزیت های مشابهی با داشتن یک کلاس – ملاقات با دیگران، بخشی از یک گروه، ایجاد تجربیات جدید – داشته باشد و همچنین فواید نوع دوستی را برای شما به ارمغان می آورد و به شما کمک می کند تا معنی زندگی را بهتر بفهمید. هر کدام از اینها می توانند خوشبختی و رضایت بیشتر از زندگی را به همراه داشته باشند، و همچنین احساس تنهایی را کم کنند. علاوه بر این، کار با دیگران که کمتر به شما کمک می کنند ،باعث می شود نسبت به آنچه در زندگی خود دارید احساس قدردانی بیشتری بکنید.

احساس تنهایی

پیدا کردن پشتیبان آنلاین

چون تنهایی یک مشکل نسبتا بزرگی است، بسیاری از افراد آنلاین هستند که به دنبال کسانی هستند که با آنها ارتباط برقرار کنند. شما باید مراقب کسانی باشید که از طریق اینترنت ملاقات می کنید (و، بدیهی است، به هیچ وجه اطلاعات شخصی مانند شماره حساب بانکی خود را فاش نکنید)، اما شما می توانید یک پشتیبان واقعی، ارتباط و دوستی های طولانی را از طریق افرادی که به صورت آنلاین ملاقات می کنید، پیدا کنید.

تقویت روابط

شما احتمالا افرادی در زندگی خود دارید که می توانید آنها را بهتر بشناسید یا ارتباط با خانواده که می تواند عمیق تر شود. اگر این طور است، چرا اغلب با آنها تماس نمی گیرید، بیشتر با آنها بیرون بروید و راه دیگری برای لذت بردن از دوستی خود و تقویت رابطه تان پیدا کنید؟

گرفتن حیوان خانگی

حیوانات خانگی – مخصوصا سگ ها و گربه ها – از فواید بسیاری برخوردارند و رها شدن از تنهایی یکی از آنهاست. داشتن  یک حیوان خانگی، منافع نوع دوستی و ارتباط را با هم ترکیب می کند و شما را با چندین جنگجوی تنهایی، رها می کند. این کار می تواند شما را به افراد دیگر متصل کند. علاوه بر این، حیوانات خانگی  به شما عشق بی قید و شرط می ورزند که می تواند برای تنهایی بسیار خوب باشد.

احساس تنهایی

تحقیقات رفتاری شناختی و سایر روش های درمان

تحقیقات نشان داده اند که تنهایی و علائم افسردگی می توانند یک عامل مهم  برای کاهش سلامتی و خوشی باشند، به این معنی که هرچه بیشتر احساس تنهایی کنید، همان مقدار هم احساس افسردگی می کنید و بالعکس.

همچنین مشخص شده است که افرادی که تنهایی را تجربه می کنند، هنگامی که در جمع هستند احساس تنهایی زیادی می کنند، به این معنی که حتی زمانی که با افراد دیگر هستند، تمایل دارند تنهایی خود را تا حد زیادی حفظ کنند.

به همین دلیل، گاهی اوقات فقط “بیرون رفتن” و ملاقات با دیگران کافی نیست. اگر این  مسئله در مورد شما صدق می کند، احتمالا باید به دنبال روان درمانی برای کمک به احساس تنهایی باشید، مخصوصا اگر شما هم نشانه هایی از افسردگی مانند  کم شدن لذت  چیزهایی که از آن ها استفاده می کنید را حس کنید.

برخی از انواع درمان، به خصوص درمان رفتاری شناختی، می توانند به شما در تغییر افکار و اقداماتتان کمک کنند تا احساس تنهایی کمتری داشته باشید و بهبود پیدا کنید.