مهمترین مزیت های قابل توجه جنسینگ یا جینسینگ برای سلامتی عبارت اند از: توانایی تحریک ذهن، افزایش انرژی، تسکین التهاب، کاهش استرس و پیشگیری از پیری. همچنین پتانسیل ضدسرطانی دارد و به افزایش قدرت جنسی، کاهش وزن، کنترل دیابت، کاهش ناراحتی های قاعدگی، افزایش سلامت مو و حفاظت از پوست کمک می کند. جینسنگ گیاهی است بادوام که به کندی رشد می کند و متعلق به سرده پاناکس از تیره ی آرالیاسی است. در برخی از مناطق چین و سایر نقاط آسیا این گیاه را جنسو می نامند. در این مقاله از بخش طب سنتی و داروهای گیاهی دکتر سلام به بررسی جنسینگ یا جینسینگ می پردازیم.

جنسینگ یا جینسینگ چیست؟

جنسینگ در واقع یک اصطلاح گسترده از تقریبا گونه های بسیار مختلفی از گیاهان است که به سرده پاناکس تعلق دارد. اصطلاح جینسنگ از renshen چینی مشتق شده است، که “en”  به معنای “شخص” و “shen” به معنی “ریشه گیاه” است. اصطلاح چینی به شکل شاخه ای ریشه گیاه اشاره دارد که شبیه به جفت پای انسان است. ریشه های مخروطی گیاه حدود 2 تا 12 اینچ طول دارد و تیره است. نام انگلیسی از کلمه ی کانتونی – “jên shên” و تلفظ هوکینی “jîn-sim”مشتق شده است.

جنسینگ یا جینسینگ

این گیاه بسیار ارزشمند که ریشه های بلند و گوشتی دارد، معمولا در آمریکای شمالی و مناطق خنک تر آسیا یافت می شود. ریشه گوشتی و روشن این گیاه ارزشمندترین ویژگی پزشکی این گیاه است و به صورت خشک شده، کامل یا خرد شده به فروش می رود. برگ های بیضی شکل و سبز آن بسیار محدودتر قابل مصرف است ولی با این حال مصارفی دارد.

ریشه جنسینگ یا جینسینگ می تواند به صورت خوراکی مصرف شود یا با مکمل ها، نوشیدنی های انرژی زا، مشروبات، چای و موارد دیگر ترکیب شود. چای جنسینگ یا جینسینگ یک نوشیدنی بسیار شناخته شده و کارآرمد است.

ارزش غذایی جنسینگ یا جینسینگ

جینسینگ حاوی ترکیباتی به نام جینسنوزاید است که خواص دارویی بسیاری دارد. دیگر ترکیبات عبارت اند از پلی استیلن هایی نظیر پاناکسینول و پاناکسیدول، ترکیبات پلی فنلی، آرژینین، و مشتقات آن و همچنین پلی ساکاریدهای اسیدی.

خواص بالقوه جینسینگ برای مردان

 • تعداد و کیفیت اسپرم را افزایش می دهد
 • برای نزدیکی، آلتی سفت ایجاد می سازد
 • درمان اختلال نعوظ
 • اعصاب تناسلی را تقویت می کند
 • مقدار مایه منی را افزایش می دهد
 • درمان ناباروری در مردان

آقایان می توانند روزانه 1 گرم از پودر جینسینگ را درون نوشیدنی یا غذای خود ریخته و میل کنند. هرگز این گیاه را بیشتر از 3 ماه مصرف نکنید.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

خواص بالقوه جینسینگ برای زنان

 • منظم کردن قاعدگی
 • تنظیم استروژن در یائسگی
 • درمان گرگرفتگی یائسگی
 • خاصیت ضدپیری در زنان
 • سلامت پوست در زنان را بهبود می بخشد
 • کاهش چربی پوست
 • افزایش میل جنسی بخصوص در دوران یائسگی
 • تقویت سیستم ایمنی
 • درمان عفونت
 • پیشگیری از سرماخوردگی
 • افزایش انرژی
 • افزایش استقامت
 • افزایش تمرکز ذهنی
 • مبارزه با سرطان سینه

با خواص فوق العاده جینسینگ بیشتر آشنا شوید


مزایای جنسینگ یا جینسینگ برای سلامتی

کلمه ی پاناکس در یونانی به معنای ” التیام” است و از کمه ی “نوشدارو” مشتق شده است. این کلمه را لیناز نامگذاری کرد که با کاربرد آن به عنوان آرامبخش عضلانی در طب سنتی چینی آشنا بود.

جینسنگ عمدتا در امریکای شمالی و در نیمکره شمالی آسیای شرقی در کره، بوتان و سیبری شرقی یافت می شود. جینسنگ جنوبی در ویتنام یافت شده و “پاناکس ویتنامی” نامیده می شود.

جینسنگ معمولا حاوی ترکیبات جینسنوسید است. جینسنگ انواع مختلفی دارد از جمله جینسنگ پاناکس (جینسنگ آسیایی) و  پاناکس کوینکوفولیوس (جینسنگ آمریکایی). گیاهان دیگری به خاطر ریشه جینسنگ اشتباه گرفته می شوند، از جمله جینسنگ سیبری (Eleutherococcus senticosus) و جینسنگ بچه .(Pseudostellaria heterophylla) گیاهان اصلی جینسنگ متعلق به سرده پاناکس هستند.
ریشه های جینسنگ معمولا در شکل خشک به عنوان داروی سنتی فروخته می شود که به نظر می رسد مزایای متعددی به عنوان داروی ضد افسردگی، تحریک کننده و ضد دیابت، و اختلال عملکرد جنسی در مردان داشته باشد.

جنسینگ یا جینسینگ

جینسنگ را می توان به نوشیدنی های انرژی زا، چای گیاهی، تونیک مو و محصولات آرایشی اضافه کرد. نگاهی دقیق تر به مزایای جنسینگ یا جینسینگ برای سلامتی داشته باشیم:

انرژی بیشتر

یک تحقیق در سال 2013 در بیمارستان Daejeon Oriental و دانشگاه Daejeon به بررسی موشکافانه تأثیرات ضدخستگی جنسینگ یا جینسینگ پرداخت. پلی ساکرایدها می توانند به صورت بالقوه به کاهش استرس اکسیداتیو کمک کنند، با خستگی مبارزه کند، فعالیت بدنی را افزایش دهد و انرژی را دو چندان کند.

جنسینگ شناخت را بالا می برد

جنسینگ یا جینسینگ توانایی های شناختی و فعالیت عصبی را تحریک می کند. دسترسی به این دو عامل در سنین بالا، دشوار است. همچنین آنتی اکسیدان ها از تجمع پلاک خونی و رادیکال های آزاد در مغز جلوگیری می کند به خصوص از بروز جنون، آلزایمر (فراموشی) و دیگر اختلالات شناختی جلوگیری می کند.

کاهش سمی بودن الکل

جنسینگ یا جینسینگ دارای آنزیم هایی است که به تفکیک الکل کمک می کنند با مصرف جنسینگ یا جینسینگ این آنزیم ها افزایش یافته و سم الکل در مغز کاهش می یابد. بنابراین، طبق مطالعات انجام شده در بیمارستان آموزشی دانشگاه طب سنتی چینی Chengdu، جنسینگ یا جینسینگ تاثیرات مثبتی بر سم زدایی شدید الکل دارد.

جنسینگ استرس را از بین می برد

جنسینگ یا جینسینگ آسیاسی به طرق مختلف بر سیستم عصبی اثر می گذارد برای مثال انرژی و خلق و خو را بهتر می کند. علاوه براین، آداپتوژن های موجود در این گیاه، سطح هورمونی بدن را تغییر می دهد و به این صورت استرس مزمن درمان می شود. مطالعه Jonathon Lee Reay (از دانشگاه Northumbria، بریتانیا) که در Human Psychopharmacology  (داروشناسی روانی بشر) منتشر شد، نشان می دهد که جنسینگ یا جینسینگ جنبه های عملکرد حافظه در جوانان را بهبود می بخشد.

به درمان بیش فعالی کمک می کند

“براساس مجله داروشناسی روانی کودکان و بزرگسالان”،جنسینگ قرمز کره ای به یادگیری کودکان و درمان بیش فعالی کمک می کند.

اختلال کم توجهی یا بیش فعالی

اثرات ضدالتهابی جنسینگ

مطالعات متعدد نشان می دهد جینسنوزایدهای موجود در جنسینگ یا جینسینگ قرمز کره ای، خواص بالقوه آنتی اکسیدان و ضدالتهاب دارند که استرس اکسیداتیو را کاهش می دهد و فعالیت آنزیم ها را افزایش می دهد. همچنین می تواند التهاب اعصاب را کاهش داده و عملکرد مغز را پس از آسیب نخاعی بهبود می بخشد.

کمک به درمان اختلال نعوظ

جینسنوزاید در جنسینگ یا جینسینگ برزیلی، از سلول های آندوتلیالی، نیتریک اکسید آزاد می کند، با غضروف سازی و تمدد بافت نعوظ به درمان اختلال نعوظ کمک می کند. علاوه بر این، این گیاه ترشح هورمون تستوسترون را در مردان افزایش میدهد. بر اساس تحقیقات مجله بین المللی ناتوانی جنسی، جنسینگ یا جینسینگ های قرمز کره ای نیز ممکن است در درمان اختلال نعوظ موثر باشد.

درمان انزال زودرس با جنسینگ

کرمی که جنسینگ یا جینسینگ یکی از مواد تشکیل دهنده آن است را پیش از مقاربت، به آلت تناسلی خود بمالید و آن را قبل از مقاربه بشوئید. این کار از انزال زودرس جلوگیری می کند.

درمان ناراحتی های قاعدگی

این مبحث با مقاله کنترل علائم یائسگی نوشته شده در مجله تحقیق جنسینگ یا جینسینگ – توسط السویر – مرتبط است. جنسینگ یا جینسینگ اغلب برای زنانی که از درد شکم و ناراحتی های شدید قاعدگی رنج می برند، به عنوان ماده ضدالتهاب و آرامبخش تجویز می شود. همچنین دمدمی مزاجی، گُر گرفتگی، اضطراب، علائم افسردگی، عرق شبانه، خشکی واژن، کاهش میل جنسی، بی خوابی، افزایش وزن، ریزش مو، حساسیت و دیگر تغییرات یائسگی در زنان را کاهش می دهد.

بهبود عملکرد جنسی با جنسینگ

یکی از مصارف سنتی و رایج جنسینگ یا جینسینگ هندی به عنوان داروی تقویت جنسی است. مردم معتقدند پودر این گیاه عملکرد جنسی مردان را بهبود می بخشد و میل جنسی آن ها را تشدید می کند. علاوه بر این، مطالعه دکتر لارا مورفی و سایرین، از دانشگاه ایلینویس (Illinois ) جنوبی، ثابت کرد این گیاه برای درمان اختلالات جنسی مختلفی می تواند مصرف شود.

تقویت سیستم ایمنی بدن با جنسینگ

خواص ضداکسیدان، ضدحساسیت و ضدمیکروبی جنسینگ یا جینسینگ، به عنوان جزو دفاعی در برابر عفونت های مختلف میکروبی و باکتری عمل می کند. در حقیقت، این گیاه اثر واکسیناسیون های علیه بیماری های مانند آنفولانزا، ویروس هپاتیت ث، ویروس تنفسی سینسیتیال، و ویروس روتا را افزایش می دهد.

جنسینگ یا جینسینگ

کاهش خستگی

جنسینگ یا جینسینگ های سیبری دارای خواص ضدخستگی و انرژی زا هستند. آن ها به کاهش درد کمک می کنند که یکی از علائم فیبرومیالژیا است. علاوه بر این، جنسینگ یا جینسینگ التهاب را کاهش می دهد و اثر سیتوکین های التهابی پس از شیمی درمانی در کودکان را تثبیت می کند. همچنین به درمان خستگی آدرنال کمک می کند.

کاهش وزن

ترکیب قدرتمند موادش شیمیایی موجود در ریشه این گیاه به کاهش اشتها، افزایش متابولیسم و سوختن چربی ها کمک می کند. وقتی جنسینگ یا جینسینگ خشک شده یا پودر جنسینگ یا جینسینگ مصرف می شود، می تواند به سرعت هورمونهای گرسنگی را سرکوب می کند تا تمایل به خوردن چیزی به وجود نیاید. بنابراین، به کاهش وزن کمک می کند.

بهبود عملکرد ریه

این گیاه قدرتمند ممکن است بیماری مزمن انسداد ریوی را کاهش دهد که یک اختلال ریوی است که منجر به التهاب مجاری هوای بالایی می شود. در نتیجه برای گرفتگی، خارش بینی و خر و پف موثر است. تحقیق منتشر شده در مجله پزشکی تنفسی الیسور حاکی از آن است که ترکیب جنسینگ یا جینسینگ با دیگر گیاهان، شواهد امیدوار کننده ای از بهبود عملکرد ریه و سلامت کلی افراد مبتلا به بیماری مزمن انسداد ریوی نشان داد. همچنین جنسینگ یا جینسینگ توانایی از بین بردن عفونت های باکتریایی از ریه را دارد.

خواص ضدسرطانی

بر اساس تحقیقات منتشر شده در مرکز داروشناسی بین المللی ایمونو، جنسینگ یا جینسینگ به دلیل تاثیر بالای خواص آنتی اکسیدان، ضدالتهاب، خزان یاخته ای و آنژیوژنیک، خواص ضدسرطانی دارد. علاوه بر این، به گفته مجله آمریکایی پزشکی چینی، محدوده امیدوار کننده در سرطان کولورکتال است. تحقیقات کاهش بالقوه در گسترش سرطان کولورکتال و کاهش علائم آن با رعایت رژیم غذایی منظم را نشان داده اند. تحقیق اخیر بر روی دیگر انواع سرطان مانند سرطان سینه، پوست، ریه، کبو و پروستات خواص ضدتومور جنسینگ یا جینسینگ را نشان می دهد.

کاهش میزان قند خون

مطالعات متعدد حاکی از آنند که خواص تنظیم قندخون (glucoregulatory) میزان قندخون در بیماران مبتلا به دیابت نوع دوم را کاهش می دهد. همچنین این گیاه تولید انسولین را افزایش داده و مقاومت انسولین در بدن را بهبود می بخشد.

جنسینگ یا جینسینگ

مزایای دیگر جنسینگ یا جینسینگ

دیگر مزیت های جنسینگ یا جینسینگ عبارت اند از:

جلوگیری از پیری زودرس با جنسینگ 

در سر تا سر جهان، جنسینگ یا جینسینگ به دلیل توانایی کاهش علائم پیری، ارزشمند است. خواص آنتی اکسیدان آن مانع از تاثیرات منفی رادیکال های آزاد در تمام بدن می شود که این امر از آسیب سلولی جلوگیری می کند.

سلامت موها را بهبود می بخشد

یکی از کربوهیدرات های طبیعی که در ریشه این گیاه یافت می شود، با جلوگیری از آلوپسی و طاسی در مردان رابطه مستقیم دارد. مصرف مرهم این گیاه یا مصرف ادویه این گیاه به طور مستقیم باعث بهبود سلامت بستر فولیکل مو شده، از شوره سر جلوگیری می کند و ریزش مو را به طور چشمگیری کاهش می دهد.

محافظت از پوست

این گیاه سم زدایی کرده و ایمنی پوست را دو چندان می کند. همچنین با تحریک جریان خون در بدن، به خصوص در سلول های پوستی، پوست را جوانتر و هیدراته می کند.

سلامت قلب را دو چندان می کند

مطالعه مقدمانی نشان می دهد آنتی اکسیدان شناخته شده در جنسینگ یا جینسینگ می تواند از حمله قلبی و بسیاری از دیگر بیماری های قلبی مزمن جلوگیری کند.

کاهش کلسترول

مطالعات مقدماتی نشان می دهند جنسینگ یا جینسینگ قرمز چینی، میزان کلسترول موجود در خون را کاهش می دهد.

جنسینگ یا جینسینگ

چای جینسنگ برای لاغری و فواید دیگر آن

امروزه چای گیاهی در سراسر دنیا محبوب شده است، زیرا متخصصان تغذیه برای سلامتی و تناسب اندام رژیم غذایی کم کالری را به شدت توصیه می کنند. صدها گزینه برای انتخاب وجود دارد و عادت های بهداشتی تمایل به چای گیاهی را بالا برده است، زیرا مطالعات بسیار علمی درباره ویژگی های اعتیاد آور کافئین و اثرات مضر نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه، چای، نوشیدنی های ورزشی و غیره صورت گرفته اند.

ریشه جینسنگ یکی از گیاهانی است که می تواند برای تهیه چای مورد استفاده قرار گیرد که احتمالا دارای مزایایی برای سلامتی است. کره ای ها از ریشه جینسنگ برای ساخت تعدادی نوشیدنی از جمله شراب جین سنگ و چای جینسنگ استفاده می کنند. در حالی که این شراب به نظر می رسد برای بهبود قدرت و انرژی مردان عالی باشد، این چای یک تقویت کننده انرژی است. مزایای استفاده از چای جینسنگ به طور کامل در جهان ناشناخته نیست. چندین قرن است کره ای ها این چای را مصرف می کنند، اما در حال حاضر، به دلیل اینکه چای گیاهی در جهان تغذیه مورد توجه قرار گرفته است، چای جینسنگ توجه مختص خود را جلب کرده است.

اساساً، چای جینسنگ برگ ندارد، اما در عوض از ریشه های جینسنگ، همراه با میوه های درخت عناب و شاه بلوط کره ای تهیه شده است. ریشه، میوه و مغز برای چندین ساعت با حرارت کم پخته می شوند تا این چای تهیه شود. این نوشیدنی با عسل شیرین شده و با مغز کاج شناور که در روی این ترکیب شناور است، میل می شود. امروزه چای جینسنگ در قالب پودر، و بسته های فویل یک بار مصرف برای سهولت حاضر شدن و مصرف سریع در دسترس است. کپسول چای جینسنگ نیز به عنوان مکمل مصرف می شود. افرادی که چای را مصرف کرده اند، آن را به یک اندازه دوست دارند و از آن متنفر هستند زیرا نوشیدنی دارای طعم و بوی تندی است که برخی آن را به عنوان خاصیت دارویی توصیف کرده اند.

همه ی افراد، پیر و جوان، در کره، چای جینسنگ می نوشند و در زبان کره ای به آن ‘Insam-cha’ می گویند. اما آیا جینسنگ به اندازه ای که پیش بینی شده برای سلامتی مفید است؟ خواهیم فهمید!

مزایای بهداشتی چای جینسنگ

دو نوع جینسنگ – آسیایی (از چین و کره) و ریشه جینسنگ آمریکایی – وجود دارد. جینسنگ کره ای یا آسیایی یک نوع گرم تر است، در حالی که جینسنگ آمریکایی خنک کننده طبیعی است. در حالی که گفته شده است که مصرف جینسنگ آمریکایی در طولانی مدت مشکلی ندارد، جینسنگ کره ای نباید روزانه برای مدت طولانی مصرف شود. خواص درمانی ریشه جینسنگ به دلیل حضور مواد شیمیایی طبیعی به نام جینسنوسید تایید شده اند. این مواد شیمیایی دارای خواص ضد اکسید کننده و ضد التهابی هستند. به همین دلیل است که کره ای ها معمولا از عصاره های جینسنگ برای بازسازی بدن و ذهن و بهبود احوال کلی فرد استفاده می کنند.

در اینجا چند روش وجود دارد که نوشیدن چای جینسنگ ممکن است به نفع شما باشد:

لاغری با چای جنسینگ:

چای جینسنگ می تواند به کاهش وزن کمک کند، زیرا طبق گفته دکتر بهرام تدایون، در کتاب “معجزه گیاهان و ادویه جات” این چای به عنوان یک کاهنده طبیعی اشتها شناخته شده است. با این حال، تنها نوشیدن این چای ممکن است به شما کمک کند وزن کم کنید و باید با ورزش منظم و رژیم غذایی سالم همراه باشد.

کنترل فشار خون:

گفته می شود نوشیدن چای جینسنگ نوشیدن یک درمان طبیعی برای کنترل فشار خون بالا است. به گفته وبلاگ «درمان سلامت لیندا، راهنمای خود درمانی برای همه»، برخی از مطالعات بالینی در مورد افراد مبتلا به فشار خون بالا ثابت کرد مصرف چای جینسنگ می تواند باعث کاهش منظم فشار خون شود.

بازگرداندن تعادل هورمونی:

چای جینسنگ به خصوص برای زنان بسیار مفید است، زیرا این می تواند باعث ایجاد تعادل هورمونی در بدن آن ها شود و در نتیجه می تواند در برابر سرطان سینه، اندومتریوز و سایر مشکلات ناشی از اختلالات هورمونی محافظت کند. زیرا به گفته وبلاگ «درمان سلامت لیندا، راهنمای خود درمانی برای همه»، جینسنوسید ها به لحاظ شیمیایی شبیه به هورمون های استروئیدی زنان هستند، یعنی ریشه این گیاه، اثر ملایم نسبتا استروژنی دارد.

احیای بدن و مغز:

بسیاری از افراد ادعا می کنند که بعد از نوشیدن چای جینسنگ، توانایی های شناختی بهبود یافته و تمرکز داشته اند. زیرا بر اساس کتاب “نسخه ای برای درمان گیاهی” توسط فیلیس A. Balch، جینسنگ یک سازش زااست، که توانایی بدن برای تحمل شرایط استرس زا را بهبود می بخشد. به همین دلیل است که معمولا برای بهبود انرژی و کاهش اضطراب و استرس مورد استفاده قرار می گیرد.

بیماری قلبی

تقویت سلامت قلب:

چای جینسنگ یک منبع غنی از آنتی اکسیدان هایی است که برای سلامت قلب مفید هستند. علاوه بر این، با توجه به کتاب “نسخه ای برای درمان گیاهی” نوشته فیلیس A. Balch، ثابت شده است که جینسنگ ضربان قلب و نیاز قلب به اکسیژن را کاهش می دهد. طبق کتاب ریشه جینسنگ می تواند قدرت قلب را افزایش دهد که منجر می شود عضله قلب منقبض شود و از این رو قلب از ابتلا بیماری مایوپاتی محفوظ می ماند.

افزایش سلامت پوست:

گیاهان و ادویه جات غنی از آنتی اکسیدان مانند جین سنگ می توانند سلامت پوست را به دلیل خواص ضد التهابی مواد شیمیایی و ترکیبات فعال موجود ارتقاء دهد. براساس کتاب “معجزه گیاهان و ادویه جات” توسط دکتر بهرام تدین، جینسنگ به علت حضور آنتی اکسیدان های مبارز با ریشه های آزاد، دارای خواص ضد پیری پوست است.

تقویت سیستم ایمنی:

چای جینسنگ در طب سنتی برای مبارزه با سرماخوردگی و آنفولانزا مورد استفاده قرار گرفته است و به عنوان تقویت کننده سیستم ایمنی بدن شناخته شده است. با توجه به کتاب «درمان سلامت لیندا، راهنمای خود درمانی برای همه»،  جینسنگ عمل بیگانه خواری و پاسخ آنتی بادی نسبت به باکتری ها و ویروس های مضر را تحریک می کند.

تنظیم سطوح قند خون:

اثبات شده است که هر دو نوع جینسنگ آمریکایی و کره ای مقاومت به انسولین را کاهش می دهند، چای جینسنگ برای تنظیم میزان قند خون مناسب است. با توجه به کتاب “نسخه ای برای درمان گیاهی” نوشته ی فیلیس A. Balch، چای جینسنگ می تواند نیاز به انسولین را کاهش دهد و اثرات تزریق انسولین را طولانی کند. طبق این کتاب، این نوشیدنی ممکن است به افراد مبتلا به دیابت نوع 2 کمک کند.

بهبود سلامت جنسی:

مردان کره ای چای جینسنگ مصرف می کنندتا سلامت جنسی خود را حفظ کند. به گفته وبلاگ «درمان سلامت لیندا، راهنمای خود درمانی برای همه»،  چای جینسنگ تنها گیاهی است که به صورت بالینی به عنوان منبع تستوسترون فیتواستروژن یا تستوسترون طبیعی از منبع گیاهی آزمایش شده است. این کتاب همچنین مدعی ای گفته است که جینسنگ میتواند میزان اسپرم را بهبود بخشد و همچنین می تواند عملکردهای غده اصلی مانند آدرنال ها و پروستات را پشتیبانی کند.

چای جینسنگ یک نوشیدنی گیاهی است که دارای مزایای سلامتی متعدد است. با این حال، همان طور که قبلا ذکر شد، مصرف بیش از حد آن، می تواند عوارض جانبی متعددی نیز داشته باشد. که شامل بی خوابی و عصبانیت، لخته شدن خون، تهوع، استفراغ، سردرد و غیره است. قبل از اضافه کردن موردی به رژیم غذایی خود، به ویژه در موارد بیماری های مزمن یا بالقوه کشنده، باید با یک متخصص تغذیه یا رژیم غذایی مشاوره کنید.

نحوه دم کردن چای جینسینگ

اولین نکته ای که باید برای دم کردن این چای مد نظر داشته باشید این است که این چای رو حتما در یک قابلمه یا قوری لعابی درست کنید. حدودا 1 تا 3 گرم از ریشه خشک شده این گیاه را برداشته درون مقداری آب جوش بریزید. زیر قابلمه را کم کنید تا به مدت 20 الی 30 دقیقه بجوشد. حتی اگر بیشتر از این زمان هم بجوشد هیچ مشکلی ایجاد نمی شود. باید آب به نصف مقدار اولیه برسد.

سپس آن را خاموش کرده و صبر کنید تا کمی خنک شود و زمانی که به دمای اتاق رسید آن را بنوشید.

مضرات جنسینگ یا جینسینگ

جنسینگ یا جینسینگ یک ادویه قوی است و می تواند منجر به واکنش های منفی در بدن شود. برخی از عوارض جانبی جینسنگ عبارتند از بی خوابی، تهوع، فشار خون بالا، سردرد و درد سینه. همچنین با داروهای وارفارین، فنلزین و داروهای ضد افسردگی واکنش نشان می دهد.

از مهم ترین عوارض جانبی این گیاه دارویی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 • خشکی دهان، سردرد، گیجی، تاری دید
 • ناراحتی معده، اسهال
 • واکنش های حساسیت زا، واکنش های پوستی
 • تپش قلب بالا، فشار خون بالا
 • عصبانیت، بی خوابی، و در موارد جدی هذیان (بی قراری و توهم)
 • تورم (احتباس آب)
 • تعامل با داروها (داروهای دیابت، ضد افسردگی، مورفین، انرژی زا و …)
 • مصرف بیش از حد ممکن است منجر به سندروم سوءمصرف جنسینگ یا جینسینگ شود که باعث ایجاد حساسیت پستان، خونریزی واژینالی، اثر سمی بر یاخته های کبدی، افزایش فشار خون، تشنج، سکته و تولید سم شود.

نکته: برای زنان باردار و شیرده توصیه نمی شود.

از مصرف ریشه این گیاه به مدت بیش از سه بار در ماه خودداری کنید. به یاد داشته باشید همه چیز باید در حد متوسط باشد! همیشه قبل از افزودن جنسینگ به رژیم منظم یا مکمل خود، با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

نحوه مصرف جینسینگ

می توانید پودر جینسینگ را به صورت روزانه مصرف کنید. دقت کنید که بیشتر از 1 تا 3 گرم مصرف نکنید. اگر می خواهید جینسینگ را به صورت طبیعی میل کنید، فقط برشی به اندازه یک سکه می توانید مصرف کنید.

همچنین می توانید دمنوش این گیاه را روزانه مصرف کنید. 1 گرم از پودر یا ریشه این گیاه را درون فنجان آب جوش ریخته، در فنجان را بسته و حدود چند دقیقه صبر کنید تا دم بکشد. کمی شیرین کننده طبیعی اضافه کنید و میل کنید.

صابون ضد چین و چروک جینسینگ

اگر به دنبال صابونی برای رفع چین و چروک صورتتان هستید و می خواهید پوست صورت خود را روشن تر کرده و شفاف و نرم کنید، از این صابون استفاده کنید.

برای گرفتن بهترین نتیجه باید صورت خود را صبح و شب با این صابون بشویید و اجازه دهید کف آن به مدت 2 دقیقه بر روی صورتتان باقی بماند. سپس با آب ولرم بشویید. این صابون از ریشه جینسینگ و عصاره جو تشکیل شده است. عصاره جو خاصیت آبرسانی به پوست دارد و دارای ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز پوست می باشد.

 

جنسینگ یا جینسینگ

تداخل دارویی جنسینگ

جنسینگ می تواند با داروهای زیر، اختلالاتی را ایجاد کند. بنابراین بهتر است با این داروها مصرف نشود:

 • دارو های ضد افسردگی مانند مونوآمین اکسیداز ها
 • وارفارین
 • دارو های دیابت
 • آسپیرین
 • فشار خون و قلب

احتیاط در مصرف جینسینگ

 • احتمال حساسیت و آلرژی دارد بنابراین در صورت تپش قلب، تورم، خارش و سوزش پوست این گیاه را مصرف نکنید.
 • نباید در دوران بارداری و شیردهی مصرف شود چون هنوز تحقیقات موثری در این زمینه انجام نشده که آیا دارای عوارضی بر روی جنین و نوزاد هست یا خیر.
 • به دلیل اینکه تحقیقاتی برای عوارض این گیاه بر کودکان انجام نشده است. از مصرف این گیاه در کودکان پرهیز کنید.
 • افرادی که به دیابت نوع 1 دچار هستند، قبل از مصرف این گیاه باید با پزشک خود مشورت کنند.