آیا واقعا آب گوجه فرنگی باعث کاهش فشار خون می شود؟ تحقیقات جدید نشان می دهد که روزانه یک لیوان آب گوجه فرنگی بدون نمک روشی ساده برای کاهش فشار خون و کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی است. نوشیدن آب گوجه فرنگی بصورت روزانه ممکن است مزایای سلامتی بیشتر از آنچه شما فکر می کنید داشته باشد. داشتن قلبی سالم می تواند به سادگی با نوشیدن هر روز یک لیوان آب گوجه فرنگی همراه باشد. در این مقاله از بخش تغذیه و قلب و عروق دکتر سلام به بررسی کاهش فشار خون با آب گوجه فرنگی می پردازیم.

کاهش فشار خون با آب گوجه فرنگی

محققان ژاپنی در یک گزارش جدید در زمینه علوم غذایی و تغذیه، در مطالعه ای یکساله نشان دادند، برخی از شرکت کنندگان که به طور متوسط ​​روزانه حدود یک فنجان آب گوجه فرنگی بی نمک را به مدت 12 ماه مصرف کرده بودند با کاهش فشار خون روبرو شدند.

کاهش فشار خون

این گروه انتخاب شده از شرکت کنندگان همچنین کلسترول نوع بدشان(LDL ) کاهش پیدا کرد – این نوع از کلسترول معمولا با بیماری های قلبی و تشکیل پلاک در شریان ها ارتباط دارد.

هر دوی این نتایج می تواند خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی (CVD) را که یکی از علل اصلی مرگ و میر در آمریکا است، کاهش دهد.

هر سال بیش از 610000 نفر در نتیجه بیماری قلبی جان خود را از دست می دهند. که سهم این نوع فشار خون(CVD) از هر چهار نفر یک نفر است. به همین دلیل محققان همیشه به دنبال درمان های جایگزین، از جمله انتخاب تغذیه های ساده مانند آب گوجه فرنگی می باشند که ممکن است به بیماران کمک کند.

محققانی که از دانشگاه پزشکی و دندانپزشکی توکیو و موسسه پرورش گیاهان توسان بودند، 184 مرد و 297 زن را برای شرکت در این تحقیق بکار گرفتند.

شرکت کنندگان مجاز به نوشیدن هر مقدار آب گوجه فرنگی بدون نمک که می خواستند در طول یکسال بودند. از آنها فقط خواسته شد که میزان مصرف خود را را ثبت کرده و هر سه ماه یکبار آن را به محققان گزارش دهند.

در پایان مطالعه، محققان نشان دادند که 94 نفر از شرکت کنندگان که مبتلا به فشار خون بالا و یا فشار خون بالای غیرقابل درمان در ابتدای مطالعه بودند، فشار خونشان کاهش پیدا کرد.

میانگین فشار خون سیستولیک (ماکسیمم) از 141.2 به 137.0 میلی متر جیوه رسید و میانگین فشار خون دیاستولیک (مینیمم) از 83.3 به 80.9 میلیمتر جیوه کاهش یافت.

طبق گفته انجمن قلب آمریکا، ممکن است دور از ذهن باشد ولی این به اندازه کافی برای حرکت به سمت مرحله ی اول کنترل فشار خون موثر است.

میانگینی از اولین اعداد، فردی را در نزدیکی مرحله 2 فشار خون بالا قرار می دهد. اما با این تغییرات ظریف به سمت پایین، یک شخص به سمت مرحله 1 حرکت می کند.

این گروه کوچک از شرکت کنندگان در این مطالعه همچنین کاهش کلسترول از 155.0 در شروع مطالعه به 149.9 mg / dL در پایان مطالعه را نشان دادند.

کاهش فشار خون

یک نکته مهم

اما قبل از اینکه شما با یک بطری آب گوجه فرنگی حرکت را شروع کنید، در این مطالعه برخی از احتمالات مهم مطرح می شود.

اول، محققان توسط شرکت کیکومن تأمین مالی شده اند، که شرکتی شناخته شده برای ساخت انواع سس سویا در ایالات متحده می باشد. در آسیا نیز همه حقوق فروش منحصر به دل مونت، یک نام تجاری سبزیجات است که علاوه بر دیگر موارد، آب گوجه فرنگی بدون نمک نیز تولید می کند.

کیکومن همچنین برای یک مطالعه در سال 2015 توسط همین مجموعه از دانشمندان هزینه هایی پرداخت. این گزارش نشان داد که آب گوجه فرنگی بدون نمک باعث کاهش میزان تری گلیسیرید، یک نوع چربی خون در زنان میانسال در طی یک مطالعه هشت هفته ای می شود.

بطور تصادفی، مطالعه در این سال، هیچ تغییری در تری گلیسیرید یا کلسترول خوب(HDL ) حتی در میان شرکت کنندگانی که مقدار ترگلسیریدشان در شروع مطالعه افزایش پیدا کرده بود، نشان نداد،.

محققان همچنین هیچ تحلیلی درباره رژیم غذایی شرکت کنندگان در تحقیق انجام ندادند. این یک فرض منطقی است که بزرگسالانی که می دانستند فشار خون بالا دارند ، ممکن است در طول یک سال برای بهبود سلامتی خود اقدامات دیگری نیز داشته باشند.

بدون تجزیه و تحلیل رژیم غذایی، دانستن اینکه آیا تغییرات به دلیل مصرف آب گوجه فرنگی یا سایر تغییرات رژیم غذایی بوده است، دشوار است.

محققان مطالعه خود را بدون انجام یک پرسشنامه درباره شیوه زندگی و مراقبت های پزشکی از بیش از نیمی از شرکت کنندگان در مطالعه تکمیل کردند.

در اینجا دوباره، تغییرات در طول مطالعه سالانه می تواند به عوامل دیگر بالقوه اشاره کند که ممکن است نتایجی را که دانشمندان یافته اند تحت تاثیر قرار دهد. بدون داشتن این اطلاعات، داشتن یک نتیجه آزمایش درست به سختی امکان پذیر است.

علاوه بر این، محققان مطالعه مقایسه ای نداشتند. ممکن است یک گروه دیگر از افرادی که آب گوجه فرنگی نمی نوشیدند، همچنین نتایج مشابهی را تجربه می کردند. بدون مطالعه مقایسه ای در کنار این مطالعه، پی بردن به تاثیر واقعی آب گوجه فرنگی غیر ممکن است.

در نهایت، محققان این تغییرات را در مورد بیماری های قلبی در گروه بزرگتر مشاهده نکردند. این تنها زمانی بود که آنها تمرکز خود را به افرادی که پرفشاری خون یا فشار خون بالا قبل از آن داشتند، قرار دادند. این نوع تجزیه و تحلیل معمولا در تحقیقات علمی دانشگاهی مورد استفاده قرار نمی گیرد زیرا نتایج آن بطور کلی قابل اعتماد نیست.

کاهش فشار خون

اما گوجه فرنگی غیر از کاهش فشار خون دارای مزایای زیاد دیگری برای سلامتی است

گوجه فرنگی ها علاوه بر ایجاد طعمی خوشمزه در یک برگر، سالاد و یا یک برش ساده ی آن با پنیر، یک منبع غنی تغذیه ای هستند.

اینکه آیا آنها واقعا کلسترول و فشار خون را پایین می آورند یا نه به مطالعات گسترده تری برای تایید مورد نیاز است اما آنها دارای مزایایی هستند که برای تایید آن چندین دهه تحقیق انجام گرفته است.

دکتر نیکول وینبرگ، متخصص قلب و عروق در مرکز بهداشت کالیفرنیا، گفت: “مانند بسیاری از سبزیجات، آب گوجه فرنگی نیز غنی از ویتامین ها و مواد معدنی است.” ویتامین C و B  موجود در گوجه فرنگی همچون پتاسیم آن بالا است.

غنی از آنتی اکسیدان ها

گوجه فرنگی غنی از ترکیبات فعال زیستی به نام کاروتنوئید است که نشان داده شده مزایای بسیاری برای سلامتی دارد. به نظر می رسد لیکوپن، یک نوع کاروتنوئید، دارای فعالیت آنتی اکسیدانی قوی است که می تواند به جلوگیری از سرطان کمک کند.

می تواند عوامل خطرساز CVD را بهبود بخشد

گرگ، موسس سایت تغذیه و رژیم سالم گفت: “پتاسیم ماده ای است که با کاهش فشار خون و بهبود سلامت قلب و عروق همراه است. “غلظت ویتامین ها و مواد معدنی در آب گوجه فرنگی بیشتر است زیرا گوجه فرنگی ها باید برای ارائه آنچه ما برای نوشیدن به آن نیاز داریم تبدیل به آب شوند.”

می تواند به عنوان یک تقویت کننده باروری عمل کند

لورن مانکر، متخصص تغذیه ای که بر سلامتی باروری تأکید دارد، گفت: “مصرف آب گوجه فرنگی بصورت روزانه می تواند برای باروری به مردان کمک کند.” طی یک مطالعه افرادی که به مدت 12 هفته روزانه آب گوجه فرنگی مصرف کرده بودند در مقایسه با بقیه افراد، مکمل آنتی اکسیدان، شاخص های باروری بهتری را نشان داد. این ممکن است به علت غلظت بالای لیکوپن آنتی اکسیدانی که به طور طبیعی در آب گوجه فرنگی یافت می شود، باشد.

کاهش فشار خون

خط مطالعه

خوردن آب گوجه فرنگی در هر صورت به سلامتی شما کمک می کند و هیچ دلیلی وجود ندارد که این اتفاق نیفتند، فقط مطمئن شوید که نوع طبیعی آن را مصرف میکنید و راه های دیگر برای بهبود سلامت قلب خود، از جمله رژیم متعادل و ورزش منظم را در کنار آن دنبال کنید.

همچنین، یک ماده غذایی سالم دیگر مانند روغن زیتون که منبع تغذیه ای غنی می باشد را اضافه کنید.

“من به شدت توصیه می کنم اگر شما آب گوجه فرنگی بدون نمک را برای مزایای سلامتی که برای قلب دارد مصرف می کنید، اگر امکان دارد یک قاشق چای خوری روغن زیتون خوب را نیز به آن اضافه کنید، زیرا تحقیقات نشان داده است که غذاهای غنی از فیبر با چربی های سالم جذب می شوند، این را یک متخصص بالینی تغذیه بنام استلا متسواز گفته است.