هرکسی می داند که آیورودا نوعی از طب سنتی است که قرن ها در هند مورد استفاده قرار می گرفته و بیشتر از این به عنوان یک طب سنتی مورد استفاده بوده است. این یک مکتب فکری بوده که منشأ آن به فرهنگ ودا در هند برمی گردد. این سیستم درمانی 5000 ساله از شفای طبیعی، توسط مهاجمان خارجی که برای انگیزه های خودخواهانه خود به کشور آمده بودند، محدود شد. با این حال، در حال حاضر در کشور و همچنین در سرزمین های خارجی در حال گسترش است. این فن قدیمی شفابخش، به پیشرفت سایر اشکال قدیمی طب مانند طب تبتی و طب سنتی چینی کمک کرده است. این یکی از قدیمی ترین اشکال پزشکی است که غالب شد و همچنین توسط یونانی ها نیز مورد استفاده قرار گرفت. قبل از اینکه به برخی از خواص درمانی آن بپردازیم، بیایید در این مقاله از بخش طب سنتی و داروهای گیاهی دکتر سلام معنای واقعی آیورودا را درک کنیم.

آیورودا چیست؟

آیورودا، یک سیستم درمانی 5000 ساله برای درمان انواع  بیماری ها و شرایط مختلفی است که از هند اتفاق منشأ گرفته است. به شکل سنتی، کلمه آیورودا، به معنی علم زندگی است. Ayur، به معنای زندگی است، Veda، به معنای علم یا دانش است.

آیورودا

 • “Ayur” به معنی زندگی است
 • “ودا” به معنی علم دانستن است

پس این سیستم درمانی قدیمی شفا بخش به بدن شما چیست؟ خوب، این سیستم درمانی قدیمی شفابخش به بدن شما کمک می کند تا با درکی که از توانایی بدنتان می دهد، زنده بماند. این سیستم درمانی بیش از آنکه یک فن قدیمی شفابخش باشد، ادعا می کند که سلامت ما با محیط، بدن، روح و ذهن در تعادل است. این 4 عامل، پایه طب آیورودا را ترسیم می کنند.

حقایق جالب درباره آیورودا

حقیقت این است که آیورودا فراتر از شفابخشی است، آن تضمین می کند که یک سبک زندگی سالم داشته باشید. این سیستم، یک فرم بسیار پیشرفته تر طب است که درمان بسیاری از بیماری های مختلف را که معمولاً در سایر انواع طب یافت نمی شود را فراهم می کند. قبل از درمان با آیورودا، در اینجا به برخی از حقایق جالب را که نیاز است که شما در مورد این سیستم درمانی قدیمی طب و شفابخشی بدانید، اشاره می کنیم.

 • اگر فکر می کنید که به طور کلی آیورودا در مورد گیاهان دارویی است، شما در اشتباه هستید. این سیستم درمانی شامل استفاده از کره، عسل، سنگ نمک، شیر و روغن به عنوان اجزای آن در روند بهبود است.
 • این شکل از طب دارای تخصص های بسیاری از جمله Shalya-chikitsa (جراحی)، Kaayachikitsa (طب داخلی)، Bhutavidia (روانپزشکی)، Shalakya (بیماری در بالای شانه)،Kaumarabhrutyam (طب اطفال)، Rasayanam (جوان سازی) و Agadatantram (سم شناسی) است.
 • اثرات آیورودا در بدن انسان فوق العاده است و می تواند به شما کمک کند تا یک مدت طولانی آرامش داشته باشید. این به این دلیل است که این عمل معتقد است که بدن از 5 عنصر آب، هوا، آب، زمین و آتش ساخته شده است که هر کدام نقش مهمی در عملکرد بدن شما دارند.
 • گفته می شود که آیورودا، بیشتر از مبارزه با علائم مشکل، علت ایجاد کننده مشکل را برطرف می کند. این به این معنی است که یک متخصص در زمینه آیورودا، بیشتر از توجه به علائم، بر روی ریشه مشکل تمرکز خواهد کرد.

آیورودا

مزایای پزشکی آیورودا

آیورودا به سه نوع مختلف از نیروهای حیاتی (Doshas) یعنی واتا داشا ، پیتا داشا ، کافا داشا تقسیم شده است. این نیروهای حیاتی چه هستند و چه باید با بدن انسان انجام دهند؟

خوب، اعتقاد بر این است که هر انسانی، هریک از نیروهای حیاتی یا انرژی زندگی اشاره شده را دارد. علاوه بر این، یک پزشک آیورودا برای اولین بار تشخیص خواهد داد که کدام یک از نیروهای حیاتی متعلق به شما است و سپس در مورد مسیر درمانی شما تصمیم می گیرد. در اینجا برخی از مزایای سلامت این سیستم درمانی شفابخش قدیمی ارائه شده است:

1. برطرف کننده استرس

یوگا و آیورودا، درعلم ودا به یکدیگر مرتبط هستند. بنابراین، درک هر دو نقش آیورودا و یوگا با یکدیگر مهم است. علم ودا برای نشان دادن کارهای درونی جهان در ارتباط با آگاهی ما طراحی شده است. بسیاری از روش های آیورودیک برای رهایی از استرس وجود دارد:

 • دیناکاریا (Dinacharya): این اشاره به بیدار شدن در اوایل صبح، قبل از طلوع آفتاب است. گفته می شود این عمل به شما آرامش می دهد.
 • مدیتیشن: این به شما کمک خواهد کرد که آرام بمانید و هورمون استرس را کاهش می دهد.
 • نوشیدن چای سبز: این به خاطر داشتن خواص استرس مانند L-theanine، شما را آرام نگه می دارد و اضطراب را کاهش می دهد.

2. به کاهش وزن کمک می کند:

آیورودا، به شما کمک می کند وزن خود را بدون تآثیر بر ثبات فیزیکی و عاطفی خود کاهش دهید. یک دکتر آیورودا، برنامه رژیم غذایی سالم را که به کاهش وزن کمک می کند، تجویز خواهد کرد. برنامه رژیم به شما در بسیاری از موارد مفید خواهد بود از جمله:

 • سم زدایی بدن
 • حذف چربی بیش از حد از بافت ها
 • پاکسازی و کشیدگی پوست
 • برطرف کردن بوی بدن
 • تنظیم گردش خون
 • کاهش کلسترول

آیورودا

3. هورمون ها را متعادل می کند

آیورودا به متعادل کردن هورمون هایی که در یک چرخه قاعدگی سالم و مسائل مربوط به حاملگی دخالت دارند، کمک می کند. درمان با استفاده از آیورودا، برای تنظیم چرخه قاعدگی شامل سم زدایی بدن شما، استراحت کافی، تمرین منظم و Abhyanga (شروع روز با ماساژ کامل بدن) است. به منظور دریافت یک درمان مناسب برای یک دوره قاعدگی نامنظم، توصیه می شود که شما با پزشک در زمینه آیورودا مشورت کنید.

4. التهاب را کاهش می دهد

التهاب معمولاً به علت رژیم غذایی ضعیف و عدم خواب است. آیورودا، شامل درمان های گیاهی است که برای کنترل التهاب بیش از حد مورد استفاده قرار می گیرند. برخی از این گیاهان عبارتند از زردچوبه، گیاه بوزیدان یا آشواگاندا (ashwagandha)، بوسولیا و زنجبیل که برای کاهش التهاب ، با یکدیگر ترکیب می شوند.

بوسولیا معمولاً برای افراد مبتلا به کمر درد حاد، آرتریت و بیماری روده توصیه می شود. به همان ترتیب، زردچوبه به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی که می تواند التهاب را کاهش دهد، استفاده می شود. آشواگاندا، به منظور جوان سازی توصیه می شود. جوان سازی کمک می کند که ذهنتان را قوی نگه دارید و تفکر سالم، شما را از بروز مشکلات بهداشتی دور نگه می دارد.

5. سموم بد را از بدن حذف می کند

آیورودا ذهن، بدن و روح شما را پاک می کند. یک درمان آیورودای حیاتی به نام “Panchakarma”، برای رهایی از سمومی است که با عملکرد طبیعی بدن شما مداخله می کنند. همچنین ماساژ کامل بدن، بدن شما را جوان خواهد کرد و عملکرد طبیعی بدن شما را حفظ می کند. برای دریافت یک درمان مناسب با آیورودا، شما باید با یک پزشک آیورودا مشورت کنید و او به شما یک رژیم غذایی طبیعی که برای وضعیت یا بیماری که شما درگیر آن هستید، خاص خواهد بود.

6. خطر بیماری ها را کاهش می دهد

داشتن یک رژیم غذایی سالم، آفتاب گرفتن و داشتن تمرین هوازی به شما کمک می کند از خطر ابتلا به هر گونه بیماری جلوگیری کنید. پیشگیری، اولین و مهمترین گام است که در آیورودا دنبال می شود. در آیورودا دو هدف وجود دارد: به دنبال جستجوی اینکه بیماری از کجا آمده و در مرحله دوم، یافتن راه طبیعی درمان بیماری است. درمان آیورودا، خطر ابتلا به بیماری های شما را کاهش می دهد، زیرا به جای درمان بیماری بر روی اقدامات پیشگیرانه متمرکز می شود. درحالیکه پزشکی مدرن، دارای اشعه ایکس برای تشخیص بیماری در مرحله بعد خود است، طب آیورودا حتی قبل ازابتلا به بیماری، بیماری را تشخیص می‎دهد و اقدامات پیشگیرانه ای برای جلوگیری از آن را فراهم می کند.

آیورودا

7. برای سلامت عمومی مفید است

آیورودا، یک طب قدیمی است که بیشتر از خود بیماری، بر روی فرد تمرکز دارد. در درمان آیورودا، همه آنچه مهم است، ریشه بیماری و استفاده از اقدامات پیشگیرانه برای جلوگیری از بروز آن در بدن است. علاوه بر این، به هر دو شکل داخلی و خارجی به بدن کمک می کند. گیاهان دارویی مختلفی که در این سیستم درمانی قدیمی استفاده می شوند، عبارتند از زردچوبه، میخک، دارچین، هل، زعفران و تولسی (ریحان مقدس). این گیاهان، خواص التهابی و آنتی اکسیدانی دارند که می توانند از بیماری ها جلوگیری کنند.

8. پوست سالم

اگر شما به دنبال پوست سالم و درخشان هستید، در اینجا در مورد اینکه چگونه می توانید از آیورودا استفاده کنید و به طور طبیعی آن را بکار گیرید، آمده است. همه آنچه که شما باید انجام دهید، مصرف میزان زیادی از سبزیجات برگی مانند کاهو، اسفناج و خیار است که برای هضم آسان بوده و در درخشندگی پوست نقش دارند. سبزی های  برگدار، دارای خواص پاک کننده است که می تواند پوست شما را جوان و روشن کند. همچنین توصیه می شود که مقدار زیادی از آجیل ها و دانه ها را مصرف کنید زیرا حاوی اسیدهای چرب امگا 3 هستند که می توانند پوست شما را شاداب کنند و همچنین التهاب را کاهش دهند.

9. بی خوابی را درمان می کند

نوشیدن کافئین قبل از وقت خواب، نگاه به نور گوشی و یا یک شام تند و تیز می تواند چرخه خواب شما را مختل کند و سیستم عصبی شما را تحریک کند. آیورودا می تواند به شما کمک کند که یک خواب خوب داشته باشید. همه آنچه که شما باید انجام دهید این است که به راحتی گل یاسمن یا روغن نارگیل را بر روی پوست و پای خود بمالید و سپس یک لیوان شیر بادام گرم را مصرف کنید. این راه حل ساده بی خوابی شما را درمان می کند.

10. نفخ را کاهش می دهد

نفخ معمولاً به دنبال خوردن بیش از حد و اختلالات در حرکات روده اتفاق می افتد. این معمولاً به دنبال تولید بیش از حد گاز است که می تواند باعث درد شدید، احساس پری و ناراحتی شود. آیورودا می تواند نفخ را مدیریت کند و به هضم خوب کمک کند. گیاهان، ادویه جات و ریشه های آیورودا مانند هل، زنجبیل و زیره سبز می توانند اختلالات هضمی را در بدن درمان کنند. همه آنچه که شما باید انجام دهید این است که به راحتی دانه های زیره سبز را همراه با مقداری زنجبیل تجویز بجوید و این به هضم کمک می کند.

آیورودا

سوالات متداول در مورد آیورودا

هدف اصلی آیورودا این است که مانع از بروز بیماری در شما شود نه اینکه با آن مبارزه کند. درمان با آیورودا به ریشه مشکل نگاه می کند و بر روی درمان مشکل تمرکز نمی کند. این بدان معنا نیست که آیورودا خواص شفائی ندارد، در عوض، مشکل را قبل از اینکه بوجود آید، شناسایی کرده و ازآن جلوگیری می کند. در اینجا برخی از سوالات متداول پرسیده شده است که به شما زاویه دیگری از سایر جنبه های آن ارائه می دهد.

1. رژیم آیورودا چیست؟

یک رژیم آیورودا شامل مصرف یک رژیم غذایی سالم شامل زمانی که شما باید بخورید، چیزی که می خورید و اینکه چگونه غذا بخورید تا بتوانید سلامتی خود را بهبود دهید. این رژیم غذایی به شما از راه های مختلف از قبیل کاهش وزن، کاهش التهاب، تثبیت دیابت و غیره کمک خواهد کرد. همه آنچه شما باید انجام دهید این است که با یک پزشک آیورودا مشورت کنید و او به شما یک رژیم غذایی سالم ثابت ارائه دهد.

2. گیاهان آیورودا چه هستند؟

این سیستم درمانی قدیمی باستانی دارای بسیاری از گیاهان طبیعی است که با بدن انسان هماهنگ هستند. در اینجا یک لیست از برخی از این گیاهان آمده است.

* گیاه بوزیدان یا آشواگاندا(ashwagandha)

*   براهمی (Brahmi)

* زردچوبه

* زیره سبز

* هل

آیورودا

3. آیا آیورودا توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO) به رسمیت شناخته شده است؟

آیورودا توسط سازمان ملل متحد به عنوان یک سیستم سنتی از طب به رسمیت شناخته شده است. علاوه بر این، سازمان تعریف این اصطلاح را با کمک از بعضی از آموزه های آن تصویب کرد. هند همچنین برای ترویج این طب سنتی توافقنامه ای با سازمان بهداشت جهانی امضا کرده است. این طب های سنتی شامل آیورودا، آنانی و یوگا هستند.

مسیر آیورودا پیش از آنکه طب غربی در مورد آن فکر کند وجود داشته است. این سیستم درمانی توسط مهاجمان خارجی که به انگیزه های خودخواهانه خود وارد کشور می شوند، سرکوب شد. علاوه بر این، پیدایش پزشکی مدرن، این سیستم درمانی را از نظرها پنهان کرده است. در این فرایند، این مفهومش را از دست داد و به عنوان طب غربی که یک روش ایمن تر و سریع تر که بتواند فرد را بهبود بخشد، تلقی شد.

در حال حاضر، متخصصان مدرن، ارزش این سیستم درمانی قدیمی شفابخش را درک می کنند و تلاش برای ایجاد ارتباط بین آیورودا و علوم مدرن است. با تحقیق بیشتر در مورد آیورودا، پیشرفت های جدید در پزشکی وجود خواهد داشت که می تواند به مردم بسیار سریعتر کمک کند.