در حالی که در بسیاری از موارد، تغییر شکل بینی صرفا با اهداف زیبایی انجام می شود، اما این روش می تواند برای اصلاح نقص  های مادرزادی و یا ترمیم آسیب نیز مورد استفاده قرار گیرد. در این مقاله از بخش زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی بهبودی کامل پس از رینوپلاستی می پردازیم. همچنین ما به مهم  ترین چیزهایی که باید در خصوص قبل و بعد از انجام این روش جراحی پلاستیک رایج به یاد داشته باشید، اشاره می کنیم.

حقایق سریع در مورد بازیابی و بهبودی پس از رینوپلاستی

اگرچه پس از جراحی رینوپلاستی،  بسیاری از بیماران برای مدت  زمان کوتاهی، سطح قابل  توجهی از ناراحتی را تجربه می کنند، اما اکثر آن  ها موافقند که مزایای این روش بر جنبه های منفی آن برتری دارد. مهم است که قبل از انجام این جراحی بدانید که باید انتظار چه چیزی را داشته باشید تا شانستان را برای بهبودی بی عیب و نقص و رسیدن به اهدافی که انتظارش را دارید، بالا ببرید.

رینوپلاستی

نیاز به زمان را دست  کم نگیرید

حداقل به مدت یک هفته از محل کارتان مرخصی گرفته و فعالیت های عادی دیگر را نیز کنار بگذارید. در این مدت شما باید بر روی پشت خود و در حالیکه سرتان رو به بالاست بخوابید. احتمالا در اطراف بینی و چشم  ها کبودی را تجربه خواهید کرد اما بسته به پیچیدگی جراحی، این کبودی ها باید ظرف مدت یک یا دو هفته از بین بروند.

منتظر درد و ناراحتی موقت باشید

اگر شما نیز مانند اغلب بیماران باشید، به مدت یک هفته پس از جراحی، کمی درد و ناراحتی را تجربه خواهید کرد. در حالی که جدیدترین بیانیه آکادمی آمریکایی جراحی سر و گردن، بیان می کند که ممکن است جراح شما تصمیم بگیرد که از بانداژ بینی استفاده کند، که ممکن است ناراحت کننده باشد اما تنها ظرف چند روز برداشته خواهد شد.

همچنین باید انتظار گرفتگی بینی کمی را داشته باشید ، اما این هم به سرعت از بین خواهد رفت.

از جراح خود در مورد مسکن ها سوال کنید و دستور آن  ها در مورد مصرف مسکن های T و مکمل های رقیق کننده خون (مثل ایبوپروفن و آسپرین، که مصرف آن ها برای حداقل دو هفته ایمن نیست) را، دنبال کنید.

تورم رخ خواهد داد

تورم پس از بسیاری از روش  های تهاجمی رایج است و این در خصوص رینوپلاستی نیز صادق است. فهم این نکته که از بین رفتن کامل تورم بینی ممکن است تا یک سال نیز طول بکشد، مهم است. در روزهای اولیه بهبودی، از کمپرس آب سرد استفاده کنید و از جراح خود بپرسید چه کار دیگری می تواند به کاهش تورم کمک کند.

توجه داشته باشید که زمان بهبودی و تورم به این نکته که شما تحت رینوپلاستی باز یا رونوپلاستی بسته قرار میگیرید نیز، بستگی دارد. جراح شما بسته به تکنیک مورد نظرخود و اهداف خاص شما مناسب ترین روش را به شما توصیه می کند.

از بینی خود محافظت کنید

باید به مدت یک یا دو هفته از انجام فعالیت  های شدید و برای حداقل چند ماه از انجام هر فعالیتی که می تواند بینی شما را در معرض خطر آسیب دیدگی قرار دهد، اجتناب کنید. برای کسب اطلاعات دقیق  تر از جراح خود سوال کنید.

رینوپلاستی

بایدها و نبایدها در مورد بهبودی پس از رینوپلاستی

اینها تنها چند مورد از بایدها و نبایدهایی هستند که باید در ذهن داشته باشید تا سریع  تر روند بهبودی را طی کنید.

بایدها:

 • تمام مراحل درمان خود را انجام دهید.
 • استراحت کافی داشته باشید.
 • تمام داروهای تجویز شده را مصرف کنید.
 • هیدراته باقی بمانید.
 • برای کاهش تورم از بسته های یخ استفاده کنید.
 • به سلامتی عاطفی خود توجه کنید.

نبایدها:

 • نادیده گرفتن علائم عوارض و یا عفونت
 • جراحت بینی در طول دوران بهبودی
 • استفاده از الکل و یا محصولات حاوی تنباکو
 • صرف نظر از انجام تمام مراحل درمان

بهبودی پس از رینوپلاستی از نظر فیزیکی

شما باید انتظار تجربه میزانی از درد را درست پس از انجام رینوپلاستی داشته باشید، اما باید نسبتا سریع محو شوند. اکثر بیماران گزارش می دهند که تنها به مدت چند روز پس از عمل جراحی باید از مسکن های قوی استفاده کنند و در عرض یک هفته پس از جراحی می توانند از مسکن های معمول کمک بگیرند.

سطح ناراحتی شما دقیقا به نوع عملی که جراحتان انتخاب کرده (باز یا بسته) بستگی دارد.

در بیشتر موارد، رینوپلاستی باعث ناراحتی بینی و سینوس  ها می شود. درد اولیه شدیدتر است، اما پس از چند روز از شدت درد کاسته می شود.

رینوپلاستی

حذف اتل و بانداژ

در طول فرآیند بهبود اولیه، بینی شما در بانداژ پوشانده شده و یه وسیله اتل محافظت می شود. سینوس شما ممکن است به وسیله گاز، پانسمان شده باشد. بعد از حدود یک هفته اتل برداشته خواهد شد و در همان زمان و یا کمی پس از آن، همه بانداژها برداشته می شود.

بسیاری از بیماران می گویند که دشوارترین بخش فرآیند بهبودی، دوره اولیه است که در طی آن اتل بینی و بانداژ در جای خود قرار دارند. در صورت تان احساس تورم و پف دارید، ممکن است ناحیه اطراف چشمان تان کبود شود و بینی شما به طرز دردناکی حساس خواهد بود.

در طول این مدت توصیه می شود که برای کاهش تورم، از کمپرس سرد استفاده کنید و داروهای تجویزی تان را مصرف کنید. بهبود تورم و کبودی حدود دو هفته طول خواهد کشید.

بهبودی پس از رینوپلاستی و مواجهه با خشکی گلو

یکی از شایع  ترین علل ناراحتی پس از رینوپلاستی، خشکی گلو است. از آنجایی که سینوس  های شما در بخش اول بهبودی بسته خواهند شد، باید از طریق دهان تنفس کنید و این امر باعث خشکی گلوی شما می شود.

در اینجا چند نکته به منظور تسکین خشکی گلو آورده شده است:

 • در هنگام خواب یک مرطوب کننده در کنار خود قرار دهید.
 • از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل بپرهیزید.
 • یک فنجان چای داغ با عسل بخورید.
 • لباس گرم و مرطوب می تواند باعث تسکین درد شود.
 • بدن خود را به وسیله نوشیدن آب سرد هیدراته نگه دارید.
 • قرص مکیدنی می تواند باعث بهبودی موقت شود.

داروهای زیادی برای درمان خشکی گلو موجود هستند، اما اگر می خواهید که به دفعات از آن  ها استفاده  کنید با پزشک خود مشورت کنید. از مصرف ضد انعقادها اجتناب کنید چون کمکی به شما نخواهند کرد.

با شروع مجدد تنفس از طریق بینی می توانید انتظار داشته باشید که گرفتگی بینی کاهش یابد و گلو شما به تدریج به حالت عادی باز گردد. در بیشتر موارد، خشکی گلو بیش از دو یا سه هفته ادامه نخواهد داشت.

رینوپلاستی

بهبودی پس از رینوپلاستی و کاهش کبودی و تورم

بعد از جراحی بینی، مشاهده کبودی و تورم در صورت رایج است. شما باید به مدت حداقل یک هفته انتظار کبودی در اطراف چشم  ها و لب بالایی را داشته باشید.

یک بسته یخ می تواند به کاهش تورم کمک کند. در صورت نیاز و برای تسکین درد و التهاب، آن را به صورت خود بمالید. در روزهای اولیه بهبودی، قرار دادن یک بسته یخ بر روی صورت در هنگام خواب، کمک بزرگی را به مدیریت تورم در صورت می کند.

داروهای ضد التهاب مانند آسپرین و ایبوپروفن نیز به تسکین درد و تورم کمک خواهند کرد. مواظب باشید که بیش از حد توصیه  شده از مسکن ها مصرف نکنید، و اگر سوالی در رابطه با تداخلات دارویی دارید، با پزشک خود صحبت کنید.

در اغلب موارد دستورالعمل ویژه ای را در مورد داروهای تجویز شده دریافت خواهید کرد که توصیه می شود به طور دقیق از آن ها تبعیت کنید.

اجتناب از ضربه و جراحت

وارد شدن جراحت به بینی در طی روند بهبودی باعث بروز مشکلات و دشواری های بیشتر خواهد شد. بسیاری از بخش های بافت بینی شما در طی روند التیام پس از رینوپلاستی، متورم و حساس خواهند بود، پس هر گونه آسیب و جراحتی می تواند دردآور و برای بهبودی شما نیز مضر باشد.

مراقب وارد شدن ضربه به بینی خود باشید و اگر در طی روند بهبودی، جراحتی در بینی تان ایجاد شد، فورا با پزشک خود مشورت کنید. ممکن است لازم باشد تا برای بررسی سریع و یا تصویربرداری دقیق به پزشک تان مراجعه کنید.

به میزان کافی استراحت کنید

استراحت کافی برای بهبودی کامل مهم است. در واقع، بدون داشتن استراحت کافی، به خوبی التیام نمی یابید. استراحت الزاما به معنی سپری کردن تمام روز در رختخواب نیست، بلکه به این معنی است که شما باید زمان و فضای کافی را برای استراحت در اختیار داشته باشید، و همچنین از انجام فعالیت  های شدید اجتناب کنید.

اضطراب نیز به اندازه فشار فیزیکی برای فرآیند بازیابی مضر است. مکانی راحت را برای استراحت انتخاب کنید و مطمئن شوید که تمام نیازهای شما قبل از انجام جراحی بینی انجام خواهد شد. برنامه  ریزی مناسب می تواند به حفظ آرامش شما کمک کند.

رینوپلاستی

بهبودی پس از رینوپلاستی از نظر عاطفی

بهبودی پس از رینوپلاستی یک مولفه عاطفی نیز دارد. شما باید در جهت کاهش اضطراب خود قدم برداشته و آرامش خود را حفظ کنید، همچنین دیدگاه مثبتی در مورد تغییرات زیبایی انجام شده در چهره تان داشته باشید.

استراحت

مطالعه اخیر موسسه ملی بهداشت آمریکا نشان می دهد که گوش دادن به موسیقی مورد علاقه تان در سرعت بخشیدن به بهبودی مفید است. پزشکانی که این مطالعه را انجام داده اند دریافتند که بیماران تحت درمان جراحی که به موسیقی گوش می دهند، داروهای کمتری مصرف می کنند و کم  تر نگران روند بهبودی هستند.

چه خواندن یک کتاب خوب باشد، چه گوش دادن به آلبوم موسیقی مورد علاقه تان و چه تماشای سریال محبوب تان، همه این ها راه  هایی برای سرگرم کردن خود در مواقع استراحت و بهبودی پس از عمل جراحی است.

پذیرش تعریف و تمجید

دوستان و عزیزان شما متوجه تفاوت پس از رینوپلاستی شما می شوند. بسیار خوب است که از آن لذت ببرید. تعریف آن ها را بپذیرید و از تغییرات ایجاد شده در صورتتان استقبال کنید. به بینی جدید خود عشق بورزید.

مردم ممکن است از پذیرش تعریف و تمجید خجالت بکشند، اما هیچ ایرادی ندارد که بگویند “ممنون”، به خودتان اجازه دهید که پذیرای اینگونه تعریف ها باشید و در مورد آن ها احساس خوبی داشته باشید. این کار تاثیری شگفت انگیز در سلامت روحی شما خواهد داشت.

رینوپلاستی

مثبت ماندن و تاثیر آن بر بهبودی پس از رینوپلاستی

بهبودی پس از عمل جراحی می تواند یک روند آهسته باشد، و اغلب ناراحت  کننده و یا دردناک است. به همین دلیل خیلی مهم است که با نگرش و دید مناسب به بهبودی دست پیدا کنید. مثبت ماندن در مورد جراحی بینی تان در طی روند بهبودی به کاهش میزان اضطراب شما کمک خواهد کرد، که مطالعات نشان می دهند که این امر بر سرعت دوره بهبودی شما تاثیر خواهد گذاشت. به این دلیل در وهله اول به خودتان یادآوری کنید که چرا جراحی پلاستیک را انجام داده اید و پس از بهبودی کامل چقدر زیبا خواهید شد. اگر درگیر افسردگی یا نگرانی درباره ظاهر خود هستید با پزشک تان مشورت کنید.

از ظاهر جدید تان لذت ببرید

بعد از این که آتل و بانداژ برداشته شد و تورم شروع به کاهش کرد، متوجه تغییراتی در بینی تان خواهید شد. اگر رینوپلاستی را به عنوان جراحی زیبایی انجام داده اید، که در اکثر موارد اینگونه است، به خودتان اجازه دهید تا از نتیجه نهایی لذت ببرید.

به خودتان یادآوری کنید که هیچ چیز اشتباهی در مورد علاقه شما به آنچه که در آینه می بینید، وجود ندارد.

اجتناب از مشکلات: جراح شما بهتر می داند

پس از برداشتن بانداژها، ممکن است تمایل داشته باشید که قرارهای ملاقات خود با پزشکتان را کنسل کنید. این کار را نکنید.

مهم است که در همه قرارهای ملاقات خود شرکت کنید. این ملاقات ها به پزشک تان فرصت ارزیابی پیشرفت و ایجاد تغییراتی که ممکن است ضروری باشند را می دهد.

در ارتباط ماندن با جراح رینوپلاستی تان تا تکمیل روند بهبودی، تضمین خواهد کرد که نیازهای شما برآورده می شوند و بهترین روند بهبودی ممکن را خواهید داشت.

مشکلات نادر هستند، اما مهم است که با پزشک خود در تماس باشید و او را از هر گونه پیامد ناخواسته آگاه کنید تا به سرعت درمان شوند. در اینجا علائمی وجود دارند که باید مراقب آن ها باشید:

 • خونریزی مداوم و یا بیش از حد
 • مشکلات پوستی مانند جوش های دردناک و یا تغییر رنگ مداوم پس از برداشتن بانداژ
 • علائم عفونت، از جمله تب یا ترشح بینی
 • گرفتگی بینی به واسطه تورم
 • درد بیش از حد و یا شدید در بینی و سینوس ها

اگر هرکدام از این علائم را تجربه کردید، یا هر مشکل دیگری در طول روند بهبودی وجود داشت، فورا به پزشک خود بگویید.

تا زمانی که دستورالعمل پزشک خود را دنبال  کنید، استراحت کافی داشته باشید و داروهای خود را مصرف کنید، بهبودی پس از رینوپلاستی آسان و نسبتا بدون درد پیش می رود.

رینوپلاستی

توصیه کارشناسان: بهبودی پس از رینوپلاستی

ما از سه جراح پلاستیک متخصص در عمل جراحی پلاستیک صورت در خصوص آماده شدن جهت انجام رینوپلاستی و تسریع روند بهبودی سوالاتی پرسیدیم.

دکتر بهروز ترکیان دارای بورد دوگانه در زمینه جراحی پلاستیک صورت و همچنین جراحی ترمیمی صورت و گردن است. رینوپلاستی تخصص اصلی او در بورلی هیلز است. اینها توصیه  های او برای بیماران هستند.

قبل از اولین جلسه مشاوره تکالیف خود را انجام دهید

تا آنجا که ممکن است، درخواست بیماران باید مشخص باشد. قبل از این که به اولین جلسه مشاوره بیایند، باید یک مفهوم از پیش تعیین  شده در مورد تغییرات مورد انتظار در بینی خود داشته باشند. این می تواند شامل تصاویری از افراد مشهور، مدل  ها، و یا حتی عکس  هایی در رسانه  های اجتماعی باشد.

داشتن یک بحث صادقانه با جراح درباره اینکه آیا می تواند بسته به آناتومی بدن شما به اهداف مورد انتظارتان دست یابد یا خیر، مهم است.

از جراح خود بخواهید عکس بگیرد

برای تسکین اضطراب بیمار، انتظارات بعد از عمل باید به طور دقیق مشخص شود. هیچ راه بهتری برای انجام این کار غیر از داشتن عکس قبل و بعد از جراحی وجود ندارد. اگرچه امروزه بسیاری از جراحان از تصویربرداری سه  بعدی استفاده می کنند، اما تصاویر سنتی  نیز مفید هستند.

جراح شما باید فهرستی از عکس  هایی که روند درمانی بیمارانش در طول سال اول را نشان می دهد، داشته باشد. عکس  های اولیه یک یا دو هفته پس از جراحی می تواند انتظارات واقع  بینانه را برآورده کند، مرور آن ها می تواند بیمار را از انجام تغییرات کافی در طی هفته های بعد مطمئن کند.

یک جراح روراست و صادق پیدا کنید

من به شدت بر این باورم که وقتی به بیماران گفته می شود که دقیقا چه اتفاقی رخ خواهد داد و چه چیزهایی در انتظار آن هاست، آن ها بهترین واکنش را نشان می دهند. من قبل از جراحی و به مدت ده دقیقه با بیماران و عزیزان شان ملاقات می کنم تا به آن ها توضیح دهم که زمانی که به اتاق عمل منتقل می شوند چه اتفاقی می افتد و از طریق مانیتور توضیحات مختصری در مورد ابزارهایی که در اتاق عمل به کار گرفته می شوند، به آن ها می دهم.

سپس به اتاق تعویض لباس می روم و بیمار را در اتاق عمل ملاقات می کنم. در این لحظه، دستم را روی شانه، شانه یا بازوی بیمار قرار می دهم. این عامل ساده یعنی تماس دست، میتواند بیمار را آرام کند.

رینوپلاستی

بعد از جراحی: مراحل اولیه بهبودی پس از رینوپلاستی

دکتر سارملا ساندر جراح در زمینه جراحی پلاستیک و دستیار متخصص در زمینه جراحی پلاستیک صورت است. در زیر برخی از توصیه  ها و پیشنهادهایی را که او در دو کلینیک خود در لس آنجلس به بیماران رینوپلاستی ارائه می دهد، آورده شده است.

زمانی را برای بهبودی پس از رینوپلاستی کنار بگذارید

اغلب بیماران یک هفته مرخصی می گیرند، تا بهبود پیدا کنند. بیماران در چند روز اول کمی ناراحتی را تجربه می کنند، اما معمولا این ناراحتی تا پایان هفته برطرف می شود.

من همچنین توصیه می کنم که بیماران برای کمک به کاهش هرگونه تورم در هفته اول، فقط بخوابند. بسته به پیچیدگی مورد و عوامل خاص بیمار، ممکن است کبودی در اطراف بینی و چشم  ها وجود داشته باشد، اما معمولا در عرض یک یا دو هفته حل می شود.

از پزشک خود در مورد داروهای مسکن سوال کنید

ما معمولا داروهای مسکن را برای بیماران تجویز می کنیم اما بسیاری از بیماران پس از چند روز اول مجبور به مصرف تالنول می شوند. من توصیه می کنم که بیماران مبتلا به کبودی و تورم برای کمک به کاهش این علائم از عصاره تنباکوی کوهی استفاده کنند.

تمیز و مرطوب نگه داشتن بینی با استفاده از اسپری آب  نمک به فرآیند التیام کمک می کند.

رینوپلاستی

دوره بهبودی طولانی مدت

دکتر آرون کوزینز، جراح پلاستیک مقیم ساحل نیوپورت است. او به تازگی شروع به انجام جراحی پیزو رینوپلاستی که باعث کبودی و تورم کم  تر می شود، کرده است. در اینجا نکاتی در مورد دوره بهبودی طولانی مدت آورده شده است.

در طول سه هفته اول مراقب فعالیت  های خود باشید.

من از بیماران می خواهم که در طی سه هفته اول، از مصرف غذاهای تند و نمکی و از تمیز کردن بینی خود اجتناب کنند. بینی شما در عرض شش ماه آینده بهبود خواهد یافت. بیماران با مشکلات تنفسی در گذشته، تنفس بهتر، تحمل تمرینات ورزشی بیشتر، خواب راحت تر و انرژی بیشتر در طول روز را گزارش داده اند.

صبور باشید

در طی اولین بازدید پس از جراحی، تمام باندها و بخیه ها برداشته می شوند. با اینکه بینی شما هنوز متورم خواهد بود، اما سریعا تغییرات انجام  شده در طی رینوپلاستی را تشخیص خواهید داد. بعد از سه هفته اول، بیشتر تورم بینی از بین خواهد رفت و تورم پس از جراحی به کم  ترین مقدار خود خواهد رسید.

بینی یک اندام بسیار حساس و با پوشش پوستی نازک است، به همین دلیل است که وقتی  سرما می خورید، تنها بینی شما تغییر می کند. گاهی اوقات روند بهبودی تا یک سال نیز به طول می انجامد، اما تغییرات ظاهری اصلی در طول سه هفته اول قابل مشاهده است.

اگر چه ممکن است که رینوپلاستی ترسناک به نظر برسد اما حداقل می تواند باعث این شود که شما نسبت به ظاهر خود اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید و به طور قابل  توجهی کیفیت زندگی خود را بالا ببرید.