آیا صحبت کردن با بچه ها در مورد رابطه جنسی اشتباه است؟ صحبت درباره رابطه جنسی با بچه هایتان دشوار (و یا شرم آور) نیست. اغلب مواقع و زود به زود گفتگو کنید. خانه شما باید به یک محیط امن و راحت برای سوال پرسیدن فرزندتان تبدیل شود. کودک شما نیاز به شنیدن اطلاعات دقیق در رابطه با رابطه جنسی از طرف شما دارد. این اطلاعات شامل اصول دقیق (رابطه جنسی دهانی و یا واژنی و مقعدی)، کنترل زایمان، تجاوز جنسی، تحریک جنسی و اعتقادات اخلاقی خانواده است. در این مقاله از بخش روانشناسی و سلامت کودک دکتر سلام به بررسی صحبت کردن با بچه ها در مورد رابطه جنسی می پردازیم.

صحبت کردن با بچه ها در مورد رابطه جنسی

صحبت کردن با بچه ها در مورد رابطه جنسی یک امر ضروری و لازم است.کودک شما باید بداند که می تواند درباره رابطه جنسی با شما صحبت کند. آن ها می توانند درباره تغییرات بدن، احساسات، نگرانی ها و سردرگمی هاشان با شما صحبت کنند. لازم نیست جواب تمام سوالات آنها را بدانید. با این حال، باید به آنها در یافتن پاسخشان کمک کنید. وقتی جواب سوال آنها را نمی دانید، به آنها در انجام تحقیقات کمک کنید. شما می خواهید قابل دسترس باشید. شما می خواهید در صحبت با آنها در مورد رابطه جنسی احساس راحتی داشته باشید. تا زمانی که فرزندان شما درباره رابطه جنسی از شما سوال کردند، قبل از اینکه کلمات درستی را پیدا کنید منتظر نمانید. در هر سن و مرحله ای برنامه ریزی کنید. برای بحث در مورد انواع فعالیت های جنسی و همچنین روابط جنسی یکسان آمادگی داشته باشید.

صحبت کردن با بچه ها در مورد رابطه جنسی

صحبت کردن با بچه ها در مورد رابطه جنسی راهی برای بهبود وضعیت سلامتی

اینکه به فرزندانتان چه زمان و چه چیزی درباره رابطه جنسی بگویید بستگی به چیزهای زیادی دارد. برای مثال، سن مهم ترین راهنماست.

صحبت کردن در مورد رابطه جنسی با کودکان پیش دبستانی:

کودکان نوپا چیزی از رابطه جنسی درک نمی کنند. در این سن، مهم است که به فرزندان خود نام های صحیح بخش های تناسلی را بگویید. برای پسران از کلمه آلت تناسلی و برای دختران از کلمه واژن استفاده کنید. کودک پیش دبستانی شما ممکن است بخواهد بداند که بچه ها از کجا می آیند. این سوال را نادیده نگیرید. جوابتان را کوتاه و ساده بیان کنید. از زبان کودکان نوپا استفاده کنید. طبیعی است که فرزند شما از شما اطلاعات بیشتری بخواهد. از اینکه دارید درباره این موضوع خیلی صحبت می کنید، نگران نباشید. هنگامی که آنها جوان تر شوند، اغلب آنها تنها به همان اندازه ای که باید بدانند، شنیده اند.

صحبت کردن در مورد رابطه جنسی با کودکان ابتدایی:

همچنان به سوالات فرزندانتان در مورد بدنشان پاسخ دهید. از زبانی استفاده کنید که متوجه آن شوند. مدرسه در پایه های چهارم و پنجم به فرزند شما درباره بدن، بلوغ و نحوه ارتباط آن با رابطه جنسی و حاملگی تدریس می کنند. این کار کودک را برای تغییراتی که قرار است در بدنش تجربه کند، آماده می کند. هنگامی که فرزند شما بلوغ را درک کند، از این دانش جدید برای ادامه گفتگو در خانه درباره رابطه جنسی و حاملگی استفاده کنید. باز هم، ساده، صادقانه و دقیق همه چیز را بازگو کنید.

صحبت کردن با بچه ها در مورد رابطه جنسی

صحبت کردن در مورد رابطه جنسی با نوجوانان دبیرستانی:

فرزند شما در این سنین برای استفاده از لغات صحیح برای رابطه جنسی به اندازه کافی بزرگ است. برخی از آنها (پسران و دختران در نزدیکی 13 سالگی) در دوره راهنمایی رابطه جنسی برقرار می کنند. بنابراین مهم است که صادق و دقیق باشید. کنترل زایمان را توضیح دهید. این کار به این معنی نیست که به نوجوان خود اجازه برقراری رابطه جنسی را بدهید. این یعنی به سادگی در مورد رابطه جنسی برای او توضیح دهید. همچنین این سنین زمانی برای شرح خطرات مربوط به برقراری رابطه جنسی در سنین پایین است. علاوه بر بارداری، به آنها بگویید که رابطه جنسی بدون مراقبت می تواند منجر به بیماری های منتقله جنسی یا دیگر رفتار های پرخطر باشد. همیشه با آنها با احترام صحبت کنید. نه یعنی نه، نه اینکه شاید.

همانطور که نوجوان شما بزرگتر شد، همچنان با او درباره مسائل جنسی صحبت کنید. نگران اشتراک گذاری اعتقادات اخلاقی (یا دینی) خانواده خود نباشید. مطمئن باشید که نوجوان مسئولیت های همراه با رابطه جنسی (کنترل زایمان و رابطه جنسی ایمن) را درک می کند.همیشه به فرزندانتان درباره کنترل زایمان و بیماری های جنسی منتقل شده، یادآوری کنید. همچنین این زمانی برای یادآوری به نوجوانان درباره چگونگی تغییر احساساتشان است. هورمون ها ممکن است مقاومت در برابر فعالیت های جنسی و به وضوح فکر کردن را دشوار کند.

صحبت کردن با بچه ها در مورد رابطه جنسی

مسائل مربوط به رابطه جنسی واژنی، مقعدی یا دهانی را مشخص بیان کنید. اینکه هر کدام چیست و چه خطراتی با آن همراه است را شرح دهید. بسیاری از بچه ها نمی دانند که رابطه جنسی دهانی و مقعدی بدون مراقبت می تواند به بیماری های منتقله جنسی در پسران و دختران شود. این بیماری های عبارتند از:

 • ویروس پاپیلوم انسانی (که می تواند باعث ایجاد زگیل های تناسلی شود و می تواند منجر به سرطان دهانه رحم در زنان شود)
 • اچ آی وی/ ایدز
 • تب خال تناسلی
 • سیفلیس
 • هپاتیت ویروسی
 • شپش عانه
 • سوزاک
 • کلامدیا
 • تک تارچه مهبل و غیره

با آغاز بلوغ، طبیعی است که فرزند شما شروع به احساس وضعیت های مختلف فیزیکی کند. اگر فرزندانتان درباره رابطه جنسی بین همجنس ها صحبت کردند، آرام و صبور باشید. اگر با دلایل اخلاقی و مذهبی مخالفید، فرزندانتان را بی قید و شرط دوست داشته باشید. به یاد داشته باشید که آنها ممکن است از پاسخ شما ترس داشته باشند. با نداشتن واکنش عصبانیت ادامه گفتگو را برای آنها آسان تر کنید.

از فرزندانتان بخواهید زمانی که درباره رابطه جنسی با آنها صحبت می کنید، به شما توجه کنند. با این حال، یک برنامه تلویزیونی یا فیلم نقطه شروع خوبی برای آغاز مکالمه است. درباره رابطه جنسی و عشق با فرزندانتان صحبت کنید. به آنها یاد دهید کههمورمون ها می توانند رابطه جنسی و عشق را اشتباه بگیرند. برای هورمون ها دشوار است که بگویند حس آنها عشق است یا فقط تمایلی برای رابطه جنسی است.

یکی دیگر از فرت های خوب برای بحث درباره مسائل جنسی بین فرزند شما و دکتر اوست. بررسی بعدی فرزند شما فرصتی برای گفتگوی محرمانه و بی طرف درباره مسائل جنسی است. همچنین، این کار باعث راحتی فرزندانتان برای پرسش سوال می شود.

مهم نیست فرزندتان چقدر بزرگ شده است، همیشه به سوالات و نظرات آنها گوش کنید.

صحبت کردن با بچه ها در مورد رابطه جنسی

چیزهایی که در مورد صحبت کردن با بچه ها در مورد رابطه جنسی باید در نظر بگیرید

نظرات فرزندانتان را درباره رابطه جنسی قضاوت نکنید. با این حال، حقایق را نادیده نگیرید. قبل از اینکه فکر کنید فرزند شما آماده است، حقایق درباره رابطه جنسی ناامن را به او ارائه دهید.

درباره چگونگی رفع فشار داشتن رابطه جنسی با دوستان یا یک شریک با فرزندتان صحبت کنید. با فرزندتان نقش بازی کنید که طرف مقابل چه می گوید و فرزندتان باید چگونه پاسخ دهد.

به فرزندتان کلمه کد داری بدهید که به آنها در خارج شدن از وضعیتی که می تواند منجر به خارج شدن فشار داشتن رابطه جنسی شود، کمک کند.

مقررات خاموشی در خانه را ادامه دهید و بدانید که فرزندتان کجاست. از تنها بودن فرزندتان با شریکی دیگر خودداری کنید. برای اطمینان از وجود نظارت بالا در خانه آنها، با والدین دیگر در ارتباط باشید و از این کار نگران نباشید.

یک مثال خوب از احترام در روابط بزرگسالان باشید.

با فرزندتان درباره روابط سالم و ناسالم صحبت کنید. روابط ناسالم شامل فشار، سوء استفاده فیزیکی، تجاوز یا تحریک جنسی است.

سوالاتی که باید از پزشک خود بپرسید

 • اگر به این مشکوک هستم که فرزندم رابطه جنسی دارد، باید با او مقابله کنم یا نه؟
 • آیا باید به عنوان یک اقدام احتیاطی برای فرزندم کنترل زایمان را مشخص کنم یا فقط درباره آن صحبت کنم؟
 • آیا قبل از اینکه فرزندم آماده باشد، باید از او در برابر رابطه جنسی مراقبت بیش از اندازه داشته باشم؟
 • آیا آزمایش بارداری نیز باید شامل دیگر آزمایشات معمول دخترم باشد؟
 • آیا نشانه هایی وجود دارد که نشان می دهد فرزندم رابطه جنسی داشته است؟