پروتز سینه آب نمکی (سالین) بهتر است یا پروتز سیلیکونی؟ خیلی از جراحان پروتزهای سینه سیلیکونی را پیشنهاد می دهند چون ظاهر و حس بهتر و طبیعی تری را نسبت به پروتز آب نمکی (سالین) برای بیمار فراهم می کند. پروتزهای آب نمکی (سالین) به نظر بدون خطرتر می رسند. البته بسیاری از مطالعات همه جانبه انجام شده اند و بی خطر بودن پروتزهای سیلیکونی سینه را تصدیق کرده اند. به طور کلی پروتزهای سینه سیلیکونی حدود دو برابر پروتزهای سینه آب نمکی (سالین) هزینه دارند. در این مقاله از بخش زیبایی دکترسلام به بررسی پروتز سینه آب نمکی (سالین) در مقابل پروتز سیلیکونی می پردازیم.

پروتز سینه آب نمکی (سالین) در مقابل پروتز سیلیکونی

پروتز سیلیکونی یا پروتز سینه آب نمکی (سالین) ؟ این یکی از مهم ترین انتخاب هایی است که زنان قبل از انجام پروتز سینه باید آن را انجام دهند. با این که هر دوی این پروتزها بی خطر و مفیدند، هر کدام مزایای خاص خود و نقص های خاص خود را دارد. قبل از تصمیم درباره انتخاب نوع پروتز باید درباره ظاهر، دوام، قیمت و سایر موارد مربوط به هر کدام هم اطلاع کسب کنید. در این جا ما به شما کمک خواهیم کرد که این تصمیم مهم را آگاهانه بگیرید.

پروتز سینه آب نمکی, پروتز سیلیکونی

پروتز سینه آب نمکی (سالین) : مزایا و معایب

پروتزهای آب نمکی (سالین) از لایه سیلیکونی غیر قابل نفوذی درست شده اند و با محلول آب و نمک استریل پر شده اند. بسیاری از زنانی که مناسب انجام پروتز سینه آب نمکی (سالین) هستند این کار را به خاطر هزینه پایین ترش نسبت به پروتز سیلیکونی انجام می دهند. گاهی امکان حرکت پروتز سیلیکونی در بدن وجود دارد و بیماران به همین خاطر به پروتز آب نمکی (سالین) رو می آورند. پروتزهای آب نمکی (سالین) مناسب بانوان ۱۸ سال به بالا هستند.

ظاهر پروتزهای آب نمکی (سالین)

بسیاری از جراحان پلاستیک موافقند که پروتزهای آب نمکی (سالین) نسبت به پروتزهای سیلیکونی خیلی طبیعی به نظر نمی رسند. پروتزهای آب نمکی که با محلول نمک پر شده اند می توانند سفت شوند، در حالی که پروتزهای سیلیکونی ژلی احساس راحت تری به فرد می دهند. اما خیلی از جراحان موافقند که نوع جدیدی از پروتز آب نمکی (سالین) به اسم پروتز ایده آل می تواند نقص های پروتز سینه عادی را برطرف کند. طبق گزارشات در سال ۲۰۱۵ پروتزهای ایده آل ساختاری درونی متفاوتی با پروتزهای آب نمکی (سالین) ساده دارند که باعث می شود این پروتزها مثل پروتزهای سیلیکونی شوند. این پروتزها همچون پروتزهای سیلیکونی ظاهری طبیعی دارند.

بی خطر بودن و دوام پروتزهای آب نمکی (سالین)

با این که هم پروتزهای سیلیکونی بی خطر و با دوامند و هم پروتزهای آب نمک. بسیاری از زنان پروتزهای آب نمکی (سالین) را ترجیح می دهند چون اگر این پروتزها شکاف بردارند، محلول نمکشان توسط بدن جذب می شود. در حقیقت بسیاری از افرادی که پروتزهای آب نمکی (سالین) را انتخاب می کنند، به علت بی خطر بودنشان است که آن ها را انتخاب می کنند.

با توجه به گزارشات، اگر پروتز آب نمکی (سالین) پاره شود، نمک آن بی خطر به نظر می رسد. البته خیلی از پزشکان هم با این موضوع موافق نیستند و اظهار می کنند که این جزو مزیت های پروتزها آب نمکی (سالین) محسوب نمی شود چون علم ثابت کرده که پروتزهای سیلیکونی هم بی خطر هستند.

قیمت پروتزهای آب نمکی (سالین)

هزینه هایی که برای عمل جراحی پروتز سینه اعلام می شوند، هزینه های بیهوشی، موادی مثل بانداژ، بخیه و داروها را شامل نمی شوند و این هزینه اعلام شده تنها هزینه خود عمل است. هزینه پروتز سینه با توجه به عوامل بسیاری متفاوت است، این عوامل شامل نوع پروتز، محلی که آن را انجام می دهید و تجربه و شهرت جراح هستند. اما گفته شده که پروتزهای آب نمکی (سالین) به خودی خود ارزان تر از پروتزهای سیلیکونی هستند. هزینه این پروتزها نصف هزینه پروتزهای سیلیکونی است.

پروتز سینه آب نمکی, پروتز سیلیکونی

پروتزهای سیلیکونی : مزایا و معایب

درست مثل پروتزهای آب نمکی، پروتزهای سیلیکونی هم از لایه ای بیرونی ضخیمی تشکیل شده اند. اما بر خلاف پروتزهای آب نمکی، پروتزهای سیلیکونی با ژل سیلیکون پر شده اند که چسبناک تر از نمک است. پروتزهای سیلیکونی انواع مختلفی دارند و درجه انسجام و سفتی آن ها با هم متفاوت است.

هر چه این ژل انسجام کمتری داشته باشد، پروتز نرم تر است. پروتزهایی که چسبندگی بیشتری دارند سفت ترند و بهتر شکل خود را حفظ می کنند. بسیاری از زنانی که از پروتز سینه استفاده می کنند، پروتزهای سیلیکونی را انتخاب می کنند چون طبیعی تر به نظر می رسند. پروتزهای سیلیکونی برای زنان ۲۲ سال به بالا مناسب ترند.

ظاهر پروتزهای سیلیکونی

همان طور که قبلا هم به آن اشاره شد پروتز سیلیکونی طبیعی تر به نظر می رسند و دلیلی که خیلی از افراد آن ها را انتخاب می کنند همین مزیتشان است. به علاوه بیماران با این پروتزها احساس راحتی بیشتری دارند. به گفته بعضی از پزشکان اگر سینه هایی طبیعی می خواهید که با آن ها احساس راحتی کنید بهتر است پروتز سیلیکونی را انتخاب کنید. بسیاری از جراحان پلاستیک با تجربه پروتز سینه آب نمکی (سالین) را پیشنهاد نمی دهند چون نتیجه ای که فراهم می کنند تا طولانی مدت دوام ندارد.

بی خطر بودن و دوام پروتزهای سیلیکونی

بر خلاف آن چیزهایی که شنیده اید، طبق مطالعات مختلفی که صورت گرفته بی خطر بودن پروتزهای سیلیکونی اثبات شده است. اما باید این را بدانید که در صورت پاره شدن پروتزهای سیلیکونی، مواد آن جذب بدن نمی شود و در صورت پارگی باید آن ها را در بیاورید. به علاوه، در آوردن پروتزی که سوراخ شده کاری دشوار است.

البته ورژن جدیدی از پروتز سیلیکونی این مشکل را حل کرده. به این پروتزها پروتزهای ثابت یا Gummy bear می گویند. دلیل این که به آن ها پروتز ثابت می گویند این است که استحکام بالایی دارند و منسجم هستند. به دلیل همین انسجام است که به راحتی پاره نمی شوند. خیلی از جراحان این مورد را به عنوان یک مزیت به حساب می آورند و این پروتزها را بی خطر می دانند.

پس از ظهور این پروتزها، تقاضا برای آن ها بالا رفته و همه تا کنون از نتایج آن راضی بوده اند. پروتزهای ثابت مشکل پروتزهای سیلیکونی را ندارند چون احتمال پاره شدن در آن ها خیلی کم است، دلیلش این است این پروتزها از پروتزهای عادی محکم ترند. با گذشت زمان این پروتزهای سیلیکونی نسبت به پروتزهای سیلیکونی قدیمی محکم تر می شوند.

قیمت پروتزهای سیلیکونی

همان طور در قسمت های بالا هم اشاره شد، پروتزهای سیلیکونی دو برابر پروتزهای آب نمکی (سالین) هزینه دارند. اما هزینه کلی جراحی به این بستگی دارد که کجا این عمل را انجام می دهید، تجربه پزشکتان چقدر است و خیلی از عوامل دیگری که این جا دخیل هستند.

بزرگ کردن سینه

تفاوت عمل های پروتز سینه آب نمکی (سالین) و پروتز سینه سیلیکونی

معمولا پروتز سینه آب نمکی (سالین) و پروتز سینه سیلیکونی مراحل تقریبا یکسانی دارند. در هر دو موارد برشی در زیر بغل، برش در زیر سینه و برش دور هاله سینه انجام می دهند. البته جاسازی پروتز بستگی به نوع پروتز دارد. در جاسازی زیر عضله سینه ای پروتز را زیر ماهیچه پکتورالیس قرار می دهند. در پروتز بالای عضله ای پروتز را زیر بافت سینه و بالای ماهیچه پکتورالیس قرار می دهند.

موارد دیگر

هر دوی این پروتزها می توانند موثر باشند. یکی از مزایای پروتز آب نمکی (سالین) این است که در آن ها تفاوت جزئی ای بین سایز دو سینه وجود دارد. اما خیلی ها می گویند که این جزو مزایای پروتز آب نمکی (سالین) حساب نمی شود چون پروتز سیلیکونی هم همین مزایا را دارد.

چیزی که باید مد نظر داشته باشید این است که هر دو نوع پروتز، سیلیکونی و آب نمکی، دائمی نیستند و ممکن است احتیاج به تعویض داشته باشند. عواملی که باعث عوض کردن پروتز می شوند عواملی نظیر انقباض کپسولی، عفونت، پارگی، سوراخ شدن و جابجایی هستند.

به گفته جراحان، این پروتزها از لایه ای سیلیکونی درست شده اند و ممکن است با گذر زمان این لایه پاره شود. خیلی ها فکر می کنند که هر ده سال یک بار باید پروتز را عوض کنند و این تصور غلطی است. یکی از جراحان برجسته گفته است که “در عجبم که چگونه این تصور غلط در بین افراد می چرخد و جراحان باید این موضوع را برای بیماران شفاف کنند. این موضوع غلط است و اگر این پروتزها پاره نشوند نیازی به تعویض آن ها نیست. اگر پروتز سینه تان هنوز خوب به نظر می رسد نیازی نیست کاری انجام دهید. اما اگر حس می کنید که به اندازه قبل نرم نیستند و یا بد حالت شده اند، وقتش است که با پزشک جراحتان تماس بگیرید”.

اما تصمیم شما مبنی بر انتخاب نوع پروتز باید بر اساس نیاز شخصی تان باشد. لیستی از تمام سوالاتی که دارید تهیه کنید و آن ها را از پزشک جراحتان بپرسید. وی باید درباره تمام مراحل این جراحی شما را آگاه کند و تمام سوالاتتان را جواب دهد.