آشنایی با علم ارتوپدی فنی و راهکارهای درمانی کلینیک آتل

یکی از خاصیت های اندام ها و ستون مهره های بدن انسان ، قابلیت تغییر شکل ست، عارضه هایی همچون انحرافات زانو (زانوی پرانتزی یا ایکسی) صافی کف پا، انحراف ستون مهره ها و اسکولیوز و شناخته می شدند، همگی نارسایی هایی ناشی از همین قابلیت تغییر شکل اندام ها به شمار می آمدند.

علم ارتوپدی فنی در طول سالیان اخیر با شناخت دقیق از قابلیت های اصلاحی بدن انسان و بکارگیری اسکنرهای با حساسیت بالا نسبت به تشخیص و درمان بیماری های ستون مهره ها و اندام های حرکتی همچون زانو قدم های مهمی برداشته است.

بیماری هایی که تا پیش از آن یا امکان درمان نداشتند و یا تنها با عمل های سخت، پیچیده و پر ریسک قابل درمان بودند. در کلینیک ارتوپدی فنی آتل با استفاده از دقیق ترین دستگاه های اسکن، نسبت به تعیین میزان عارضه در اندام شخص بیمار، نسبت به طراحی و ساخت ارتوزهای اصلاحی با اخرین متد جهانی اقدام می نماییم، تا هر چه سریع تر مراحل درمانی شخص (با کمترین مشکل در روند زندگی عادی او) سپری شده و سلامت به شخص بیمار بازگردانده شود.

برهمین اساس شعار این مجموعه را ” پلی بسوی سلامتی در عیوب حرکتی بدون جراحی” انتخاب کردیم، چرا که به راستی معنای دقیق خدمتی بود که به بیماران این حوزه در این مرکز ارائه می نماییم.

علم ارتوپدی فنی در دو شاخه كلی به بیمار كمك می كند:

  • ارتز
  • پروتز


ارتز

در ارتوپدی فنی از ارتز برای اصلاح غیر جراحی دفورمیتی ها و بدشكلی های مادرزادی یا اكتسابی و یا توان بخشی برای به دست آوردن حركت های از دست رفته بر اثر بیماری های اسكلتی عضلانی و عصبی استفاده می شود كه این اصلاحات از طریق ارتز های اصلاحی كه توسط متخصصان ارتوپدی فنی تجویز ، طراحی و ساخته می شوند دانشمندان امروزه به این نتیجه رسیده اند كه درمان شكستگی ها و دررفتگی ها و نیمه در رفتگی ها از طریق ارتزهایی كه به وسیله ی متخصصان ارتوپدی فنی طراحی می شود عوارض بیماری را كاهش داده و همچنین به بهبودی زودتر و كم رسیك تر و مقرون به صرفه تر منجر می شود.

بر فرض مثال ارتز هایی كه برای شكستگی ها در اثر تصادف یا آسیب های ورزشی ایجاد می شود این امكان را به بیمار می دهد كه بر خلاف گچ گیری های رایج امكان باز و بسته كردن؛ بررسی زخم و تحمل وزن نسبی جهت تغذیه استخوان و بهبودی زودرس داشته باشد. همچنین سبك بودن، قابل حمل بودن، قابلیت تنظیم زاویه مفصل و دوام وسیله برای مواردی كه استفاده طولانی مدت تجویز شده را دارا می باشند.

همچنین امكان باربرداری (آفلود) یك استخوان خاص جهت عدم تحمل وزن و یا تحمل هر نست از وزن با توجه به بیماری و توانایی هر فرد را به ارتوتیست و جراح می دهد . با توضیحاتی كه در بخش ارتز داده شد بیماری هایی نظیر زانوی ضربدری و زانوی پرانتزی كف پای صاف چرخش مچ پا انحرافات ستون فقرات قوز پشت كوتاهی با عدم تقارن شانه ها قابل مداخله و درمان می باشد.

 

کمر درد - 6


در کلینیک آتل بیشتر بخوانید: بیماری زانوی ضربدری و زانوی پرانتزی


متخصصان ارتوپدی فنی با استفاده از اسكنر های پیشرفته و با دقت بالا میزان دقیق این انحرافات را سنجیده حتی فشارهای كف پایی را با اسكن كف پا می سنجند و متناسب با داده های كه از دستگاه به دست می آید اقدام به اصلاح غیر جراحی این انحرافات می كنند.

همچنین طراحی بریس ها و ارتز های خاصی برای بیماران قطع نخاع و فلج اطفال (پولیومیلیت) ام اس و یا هر بیماری كه باعث از دست رفتن تعادل و اختلال در راه رفتن می شود هم در تخصص ارتوپدهای فنی است .
تمام تلاش متخصصین ارتوپدی فنی جهت جلوگیری از جراحی و عوارض آن می باشد همچنین بیمارانی كه به دلیل مراجعه دیر هنگام یا هر عاملی مانند تصادفات یا شكستگی های باز به صورت اورژانسی مجبور به جراحی می شوند از علم ارتوپدی فنی برای مراقبت های بعد از عمل جهت فیكس كردن، بی حركت كردن، كاهش یا افزایش دامنه حركت، گرم نگه داشتن و یا به حركت در آوردن محل جراحی بهره می جویند.

 اما بخش دیگر فعالیت متخصصان ارتوپدی فنی که همان پروتز می باشد

پروتزها به عنوان جایگزین برای اندام از دست رفته و یا قطع شده یا نقص عضو طراحی می شود . امروزه پروتز های پیشرفته و هوشمند در كل دنیا عرضه می شود كه عملكرد عضو قطع شده را به خوبی ایفا می كند .
كلینیك ارتوپدی فنی آتل کار آمدترین پروتز های پیشرفته ی روز دنیا را برای بیماران طراحی می كند . تا در بازگرداندن هرچه بیشتر توانایی حرکتی در سریع ترین زمان ممکن به بیمار یاری رساند.
در برخی موارد پروتز های طراحی شده صرفا جهت زیبایی بوده و عملكرد خاصی ندارد مانند پروتز چشم یا گوش.

همکاران ما در مجموعه کلینیک ارتوپدی فنی آتل به همراه 2 کارگاه مجزای تولید پروتزها و ارتزهای اصلاحی شبانه روز می کوشیم تا ضمن کاهش درد بیماران ، قدمی برداریم در بازگرداندن سلامتی و قوای حرکتی این عزیزان.

 

بعضی از عکس های مراجعه کنندگان به کلینیک ارتوپدی فنی آتل

 

 

نمونه این درمان ها را در سایت کلینیک یا صفحات اجتماعی ما می توانید ملاحظه کنید

ویدیوهای بیماران کلینیک ارتوپدی فنی آتل

پیج اینستاگرام کلینیک ارتوپدی فنی آتل