آیا می دانید علت ترشحات واژن چیست و رنگ آن بیانگر چه مشکلاتی در دستگاه تناسلی خانم هاست؟ ممکن است تا به حال متوجه خروج مایعاتی از واژن خود شده باشید. این اتفاق ممکن است همیشه برایتان اتفاق نیفتد؛ همچنین ممکن است بو های مختلفی نیز داشته باشد. شما انواع ترشحات واژنی را دارید که ممکن است شما را آماده پرسش سوالاتی در مورد ظاهر و بوی مایع کند. در اینجا، آنا کلیپچوکوا، رئیس دانشکده علوم، اغلب سوالاتی که درباره ترشحات واژن ارائه می شود را پاسخ می دهد. در این مقاله از بخش سلامت زنان و بیماری های دکتر سلام به بررسی علت ترشحات واژن و سوالات رایج شما در این مورد پرداخته ایم.

چرا ما ترشحات واژن داریم؟

همانطور که قبلا گفته شد، ترشحات واژن ترکیبی از مخاط، مایع، باکتری و سلول های پوستی دهانه رحم و خود واژن است. رنگ، بو و غلظت آن می تواند بسته به دوره آن متفاوت باشد. ترشحات طبیعی واژن با هدف روان کردن دیواره واژن و محافظت از دستگاه تولید مثل زنان در برابر عفونت صورت می پذیرد.

ترشحات واژن

ترشحات طبیعی چیست؟

ترشحات طبیعی واژنی عمدتا شامل مخاط و مایع و همچنین سلول های پوستی اپی تلیال (سلول هایی پوششی) از دهانه رحم و واژن می باشد. رنگ و غلظت می تواند بسته به دوره آن در بین خانم ها متفاوت باشد. این ترشح طبیعی واژن می تواند سفید، روشن، رقیق و آبکی یا کشدار باشد.

ترشح بوی مختص به خود را دارد که می تواند بین خانم ها کمی متغییر باشد. ترشح طبیعی بویی مانند شیر تخمیر شده یا مشک دارد. بو می تواند بسته به روز دوره قاعدگی یا بعد از مقاربت محافظت نشده با جنس مخالف باشد.

ترشحات واژن قهوه ای رنگ چیست؟

قبل از اینکه دقیقا به معنی آن اشاره کنیم، توجه به اینکه که ترشحات قهوه ای به دوره قاعدگی شما بستگی دارد، مهم است. اگر متوجه شدید ترشح قهوه ای درست قبل از دوره قاعدگی شما اتفاق افتاده، به این معنی است که به زودی جریان اتفاق خواهد افتاد.

اگر متوجه ترشح قهوه ای در خلال دوره شدید، ممکن است به علت تغییرات هورمونی قبلی، در طول و یا درست بعد از تخمک گذاری باشد. از سوی دیگر، اگر دوره قاعدگی شما دیر شده باشد و آزمایش حاملگی مثبت باشد، ترشح قهوه ای ممکن است سقط جنین خود به خودی تهدید کننده یا حتی بارداری خارج رحمی (آبستنی نابجا) را نشان دهد.

با این حال، ترشح قهوه ای نیز ممکن است نشان دهنده التهاب مهبل، التهاب دهانه رحم یا بیماری التهابی لگن باشد. این بیشتر در صورتی است که احساس درد در قسمت پایین شکم باشد.

ترشحات واژن

ترشحات واژن سفید رنگ چیست؟

اگر ترشح سفید از واژن خود متوجه شوید، ممکن است به این معنی باشد که شما هر کدام از انواع بیماری هایی مانند واژینوز باکتریایی (عفونت باکتریایی واژن) یا کاندیدیاز واژنی دارید. برای اطلاع از تشخیص دقیق، شما باید با مراقب بهداشتی خود درارتباط بوده و آزمایشاتی انجام دهید. توصیه می شود قبل از شروع درمان، آزمایشات انجام شود. این به این دلیل است که شرایط مختلف نیاز به درمان های متفاوت دارند.

با ترشحات واژن بودار چه باید کرد؟

ترشح طبیعی واژن دارای بوی خاصی است و می تواند بین خانم ها کمی متفاوت باشد. ترشح طبیعی بویی مانند شیر تخمیر شده یا مشک دارد. این بو طبیعی است و شما مجبور نیستید این بو را از بین ببرید. بو می تواند بسته به روز دوره قاعدگی یا بعد از مقاربت محافظت نشده با جنس مخالف باشد. در عین حال، اگر بو قوی و ناخوشایند باشد و یا اگر شما یک بوی ماهیانه حس کنید، وقت آن رسیده که با پزشک خود در ارتباط باشید تا برخی از آزمایشات را انجام دهید.

اگر بوی ترشحتان بدون مشکل باشد، چطور می توان متوجه شد؟

ترشحات طبیعی واژن بوی خاص خود را دارد؛ مانند شیر تخمیر شده و مشک که شما مجبور نیستید اقدامات لازم برای از بین بردن این بو را انجام دهید. با این حال، این می تواند کمی بین خانم ها متفاوت باشد. بو همچنین می تواند بسته به روز دوره قاعدگی یا بعد از مقاربت محافظت نشده با جنس مخالف باشد.

اگر بو قوی و ناخوشایند باشد یا اگر ماهانه شود، باید با پزشک خود تماس بگیرید. دکتر برخی آزمایش ها را انجام خواهد داد تا تعیین کند که آیا شما عفونت دارید یا خیر.

بافت سفید مشابه با ترشح – آیا این طبیعی است؟

ترشح طبیعی واژن شفاف و رقیق است، با بویی خفیف یا بدون بو. حجم ترشح چند روز قبل از تخمک گذاری افزایش می یابد. اگر متوجه شده اید که ترشح شما در غلظت، رنگ یا بو تغییر کرده است، با با مراقب بهداشتی خود مشورت کنید.

خروج مایعی از واژن خود یک رخداد طبیعی است. با این حال، همیشه باید به ظاهر و بوی این ترشح توجه کنید. رنگ ها و بو های مختلف نشان دهنده وضعیت سلامتی مهبل و پروسه تولید مثل در کل بدن شما هستند.