در مورد فواید روگین یا ماینوکسیدیل برای مو و ریزش آن چه می دانید؟ ماده فعال در روگین، ماینوکسیدیل است. ماینوکسیدیل، جریان خون را در عروق خونی که در اطرلف فولیکول های مو قرار دارند، افزایش می دهد. اگرچه که کارآیی روگین، ثابت شده است، اما برای همه به یک صورت عمل نمی کند و ممکن است گزینه های بهتری برای ریزش موی شما وجود داشته باشد. در این مقاله از بخش داروها و زیبایی، پوست و موی دکتر سلام به بررسی ماینوکسیدیل یا داروی روگین می پردازیم.

روگین ( ماینوکسیدیل ) چیست؟

ماینوکسیدیل در ابتدا برای درمان فشار خون بالا مورد استفاده قرار میگرفت تا اینکه مشخص شد که اثرات جانبی این دارو، توانایی تحریک رشد مو های جدید را دارد.. این ترکیب یک ماده فعال در داروی ریزش مو، یعنی روگین است.

روگین

اگر چه شواهد قابل اطمینانی از اثربخشی روگین در پیشگیری از ریزش مو وجود دارد،  اما لوسیون آن  برای همه مفید نیست و کارآیی ندارد. در برخی موارد خاص، بسته به الگوی ریزش مو، ممکن است جایگزین های درمانی بهتری نیز وجود داشته باشد.

چگونگی عملکرد روگین یا ماینوکسیدیل

ماینوکسیدیل، یک داروی وازودیلاتور است که باعث گشاد شدن رگ های خونی می شود و  نشان داده است که به طور موثری به ریزش مو کمک می کند. دکتر بابی بوکا، متخصص پوست از نیویورک، توضیح می دهد که ماینوکسیدیل باعث افزایش جریان خون در رگ های خونی می شود که در اطراف فولیکول های مو قرار دارند و نوع مکانیسم شیمیایی که در ماینوکسیدیل وجود دارد، با انتشار اکسید نیتریک که باعث افزایش رشد مو می شود در ارتباط است.

روگین اولین داروی موضعی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا( FDA ) است که به رشد مجدد مو، هم در مردان و هم در زنان کمک می کند. بیش از دو دهه است که از آزمایشات بالینی این دارو حمایت و پشتیبانی می شود و باعث شده است که اخیرا، مطالعات بالینی نیز اثربخشی این دارو را مورد تائید قرار دهند.

اثرات جانبی روگین ( ماینوکسیدیل )

در صورت بریدگی، سوزش و آفتاب سوختگی پوست سر خود، پیشنهاد می‌شود که از روگین استفاده نکنید. همچنین نباید به غیر از پوست سر در ناحیه دیگری از بدن استفاده شود زیرا سم موجود در این دارو، توسط بدن جذب می شود. در نهایت اگر از داروی روگین استفاده می کنید، از استعمال هر گونه لوسیون موضعی دیگر اجتناب کنید مگر اینکه استفاده از مواد دیگر، توصیه شده باشد.

ماینوکسیدیل یک داروی موضعی است و به صورت خوراکی مصرف نمی شود و به همین جهت مطمئن و بدون خطر است. عوارض جانبی که معمولا گزارش می شود عبارتند از قرمزی یا سوزش در ناحیه تحت درمان و اطراف پوست سر و همچنین خارش، خشکی پوست سر، شوره سر و رشد مو های ناخواسته در نواحی دیگری از پوست.

عوارض جانبی شدید، به ندرت اتفاق می افتد و ممکن است شامل تاکی کاردی (افزایش ضربان قلب)، درد قفسه سینه، سرگیجه، غش و تورم دست ها و پا ها باشد. اگر متوجه هرگونه سرگیجه، ضربان نامنظم قلب ، رشد ناخواسته موی بدن یا صورت، افزایش وزن غیر عادی ، تورم دست ها و تنگی نفس شدید، باید فورا استفاده از لوسیون را متوقف کرده و با پزشک خود مشورت کنید.

روگین

استفاده از روگین در دوران بارداری

اگر باردار هستید، باید اطلاع داشته باشید که سازمان غذا و داروی آمریکا( FDA ) داروی روگین را در گروه C بارداری طبقه بندی می کند، یعنی اینکه مشخص نیست که آیا این دارو برای جنین مضر است یا خیر. در نتیجه، در صورت بارداری و یا شیر دهی، بدون مشورت با پزشک از ماینوکسیدیل استفاده نکنید.

نتایج مورد انتظار از داروی روگین (ماینوکسیدیل)

اگرچه که ماینوکسیدیل نتایج قابل قبولی را ارائه کرده است اما باید در نظر داشته باشیم که تنها برای مجموعه ای از بیماران موثر است. همچنین برای کسب نتیجه باید به نحوه استفاده از ماینوکسیدیل توجه کرد. روگین به ویژه در مردان فقط در درمان طاسی الگوی مردانه (ریزش مو در فرق سر) موثر است و برای ریزش مو در جلوی سر و یا عقب رفتگی خط رویش مو  تاثیری ندارد. در زنان، این دارو می تواند برای افزایش مو در نواحی کم پشت استفاده شود. روگین ممکن است بر روی انواع دیگر ریزش مو تاثیر نداشته باشد از جمله ریزش موی پراکنده، ریزش موی ناخواسته و یا ریزش مو مرتبط با دوران بارداری.

همچنین مهم است که به خاطر بسپارید که تاثیر ماینوکسیدیل موضعی فقط تا موقعی است که از آن استفاده می کنید. به عبارت دیگر، این دارو را باید برای رشد مو یا توقف ریزش مو به صورت مداوم مورد استفاده قرار دهید.مطالعه ای که قبلا انجام گرفته بود نشان داد که توقف درمان با ماینوکسیدیل موضعی باعث کاهش وزن مو و تعداد فولیکول ها پس از 28 هفته می‌شود.

با استناد به مطالعاتی که درمورد روگین انجام گرفته است، باید بگوئیم که ماینوکسیدیل موضعی در درمان ریزش مو در درجه اول در مردانی که بین ۱۸ سال تا ۴۱ سال دارند اثر خود را نشان داده است. همچنین، آنها به این نتیجه رسیدند که ماینوکسیدیل در مردانی که کمتر از پنج سال ریزش مو دارند، اثر بیشتری دارد.

روگین

آیا ماینوکسیدیل بر روی رشد ریش نیز تاثیر می گذارد؟

بله،  این دارو برای رشد مو در هر جایی که فولیکول مو وجود داشته باشد، می تواند مورد استفاده قرار بگیرد از جمله سر، صورت، ابروها، بازو ها و قفسه سینه. با این حال، افراد با یکدیگر فرق دارند و مهم این است که این دارو را تا 3 ماه استفاده کنید تا نتایج آن را ببینید.

مطالعات بالینی اخیر در مورد ماینوکسیدیل

متخصصین امراض پوستی در انجمن بین المللی جراحی ترمیم مو در سال 2004 ، تعداد 984 مرد را با ریزش موی الگوی مردانه مورد بررسی قرار دادند. این مطالعه، تاثیر محلول موضعی 5٪ ماینوکسیدیل را در پیشگیری از ریزش مو و تحریک رشد مو جدید مورد ارزیابی قرار داد.. نتیجه این بررسی،آمار زیر را در پی داشت:

62% از بیماران با کاهش ریزش مو، 1/35 % بدون تغییر و 9/2 % نیز با رشد زیاد مو روبرو شدند.

مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۷ منتشر شد نشان داد که ۳۶ زن که به مدت شش ماه تحت درمان ماینوکسیدیل خوراکی بودند، بعد از گذشت سه ماه شاهد رویش مجدد موهای خود شدند. مطالعه دیگری که در سال ۲۰۱۵ منتشر شد به این نتیجه رسید که بخش قابل‌توجهی از شرکت کنندگان در گروه ماینوکسیدیل، نسبت به گروه دارونما، رشد موی بیشتری داشتند.در این مطالعه ، هم محققان و هم بیماران به یک اجماع تقریبی رسیدند . به همین ترتیب ، مطالعه‌ای که در سال ۲۰۱۴ در مجله داروهای امراض پوستی منتشر شد ، موید این مطلب بود که ماینوکسیدیل، فاز تلوگن( telogen )را کوتاه می‌کند ( زمانی که فولیکول های مو، وارد حالت استراحت می‌شوند و از بین می روند)

روگین

بررسی نظرات متخصصین پوست

دکتر گری و کریستینا گلدنبرگ، متخصصین بیماری های  پوستی در شهر نیویورک، استفاده از روگین را به بیماران خود توصیه می کنند. اما آنها بر این باورند که بهترین روش برای از بین بردن ریزش مو، ترکیبی از تمام درمان ها از جمله مصرف ویتامین های بدون نسخه بعلاوه تزریق ویتامین ها،  اصلاح ناهنجاری های داخلی مانند عدم تعادل هورمونی و همچنین درمان هایی که در مطب انجام می شود مانند PRP (پلاسمای غنی از پلاکت) و تزریق سلول های بنیادی و دستگاه هایی که با اشعه کار می کنند، می باشد.

وی همچنین تاکید می‌کند که شروع درمان با اولین نشانه ریزش مو بسیار مهم و حیاتی است . از آنجایی که اغلب انواع ریزش مو پیش رونده هستند، بهترین کار فقط حفظ کردن موهای باقی مانده است. به همین دلیل، آنها این نکته را یادآور می شوند که مدیریت انتظارات و توقعات بیمار برای پیشگیری از هر گونه چشم داشت غیر واقعی برای درمان ضروری است .

کنترل ریزش مو در زنان با ماینوکسیدیل

دکتر تاد مینارس، متخصص پوست در هالیوود، استفاده از روگین را فقط برای زنانی که موهای کم ‌پشتی دارند توصیه می کند و به زنان می‌گوید که در ابتدا از محلول 5% ماینوکسیدیل استفاده کنید حتی اگر روی بسته ‌بندی، برچسب مخصوص آقایان داشته باشد و دوم اینکه هر شب ( نه دو بار در روز ) استفاده کنید که به نظر خوب و واقع بینانه به نظر می رسد زیرا هیچ‌کس دوست ندارد که چیزی را  حتی یک‌ بار در روز بر روی  پوست سر خود بگذارد، چه برسد به دو بار استفاده از آن در طول روز. این دارو را قبل از خوابیدن استفاده نکنید زیرا ما نمی خواهیم که روگین بر روی بالش و صورت شما بریزد و منجر به رشد موهای ناخواسته ‌شود.

گزینه های جایگزین روگین برای آقایان

دکتر مینارس، برای آقایان، داروی پروپشیا ( Propecia )را پیشنهاد می کند. او می گوید پروپشیا یک قرص است و بنابراین اثر آن از دارویی که بر روی پوست خود می زنید، بیشتر است.. این نسخه ای است که برای ریزش موی مردانه مورد تایید قرار گرفته است. من این دارو را برای زنان تجویز نمی کنم، اما بسیاری از متخصصین امراض پوستی را می شناسم که این کار انجام می دهند.

اگرچه که دکتر بوکا مصرف روگین را توصیه می کند، اما به عقیده او ، فیناستراید،گزینه بهتر و موثرتری است. فیناستراید مانع از تبدیل شدن تستوسترون به دی هیدروتستوسترون (DHT ) می شود.. DHT یک متابولیت فعال تستوسترون است که باعث کوچک شدن فولیکول های مو می شود..برای 40٪  از بیماران، DHT  باعث افزایش رشد مو می شود و برای 40٪ دیگر، به حفظ و نگهداری موهای آنها کمک می کند و برای 20% باقی مانده، هیچ کاری انجام نمی دهد.

روگین

نکته کلیدی

خبر خوب این است که این دارو برای اغلب افرادی که موهای کم پشتی در فرق سر خود دارند، موثر است. در صورت استفاده از لوسیون آن، چند نکته کلیدی وجود دارد که باید به خاطر داشته باشید:

زمانی که شروع به مصرف این دارو می گیرید، درمان را متوقف نکنید زیرا ممکن است ریزش مو از سر گرفته شود. اگر تصمیم گرفتید از روگین استفاده کنید، طبق دستورالعمل‌ های آن عمل کنید. به این معنی که قبل از استفاده مطمئن شوید که موها و قسمتی از سر که موهای کم پشتی دارد، فاقد هرگونه رطوبت باشند. روگین را معمولا دو بار در روز، یک بار در صبح و یک ‌بار در شب استفاده کنید.

برخی از متخصصان امراض پوستی مصرف روگین را برای زنان نیز توصیه می‌کنند که استفاده از آن یک بار در روز و در هنگام شب کافی است تا به نتایج مورد نظر برسند. به خاطر داشته باشید که قبل و بعد از استفاده، دست های خود را بشوئید و از اعمال روگین در مناطقی از پوست که نمی‌خواهید رشد موی جدید داشته باشد، اجتناب کنید. هرگز بیشتر از ۲ میلی‌لیتر  روگین را در هر روز مصرف نکنید چون می‌تواند منجر به بروز اثرات جانبی ناخواسته ای شود.

سرانجام این که در صورت بروز هرگونه عارضه جانبی، مصرف دارو را قطع کرده و فورا با پزشک خود تماس بگیرید.