در مورد جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی چه می دانید؟ جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی پروسه ای جراحی است که پلک چشم را جوان تر و زیباتر نشان می دهد. این کار را با اصلاح پوست و یا چربی اطراف چشم انجام می دهند. این مقاله هر چیزی که برای بلفاروپلاستی باید بدانید را به شما خواهد گفت. قبل از اولین مراجعه به پزشک برای جراحی، این متن را حتما مطالعه کنید. در این مقاله از بخش زیبایی و چشم پزشکی دکتر سلام به بررسی کامل جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی می پردازیم.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی چیست‌؟

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی پروسه ای جراحی است که برای جوان سازی پوست اطراف چشم و زیباتر شدن چشم ها استفاده می شود. گاهی به این پروسه “لیفت پلک چشم” هم می گویند البته این اسم کمی گمراه کننده است چون در حقیقت در آن از لیفت استفاده نمی شود. هدف این جراحی این است که به چشم ها و کل صورت ظاهر جوان، زیبا و فریبنده تری دهد. اکثرا هدف این جراحی برای زیباتر کردن ظاهر است. اما در برخی موارد خاص و در افرادی با سن بالاتر و افرادی که افتادگی پلک بالا برای بینایی آن ها مشکل درست کرده از آن برای بهبود بینایی استفاده می شود.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

جراحی پلک چشم در بین پنج عمل جراحی زیبایی پرطرفدار و رایج قرار دارد:

ممکن است که انتظار داشته باشیم در بین جراحی های زیبایی متداول، لیفت صورت رتبه بالاتری نسبت به جراحی زیبایی چشم داشته باشد اما در حقیقت این طور نیست. جراحی پلک چشم در بین ۵ عمل جراحی زیبایی رایج قرار دارد. سایر این جراحی های زیبایی شامل لیپوساکشن، پروتز سینه، جراحی زیبایی شکم و لیفت سینه هستند.

در سال ۲۰۱۵ تنها در آمریکا حدود ۱۶۹,۷۰۸ جراحی پلک چشم انجام شدند. این میزان نسبت به سال ۲۰۱۴ حدود ۲.۴ درصد افزایش داشت. از بین این جراحی های پلک ۱۳۹,۰۱۲ جراحی پلک روی زنان و ۳۰,۶۹۶ جراحی پلک روی مردان صورت گرفت.

انواع جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

۱- بلفاروپلاستی پلک بالا:

در این پروسه با ایجاد برش پوست و چربی اضافی را بر می دارند. ممکن است بعضی وقت ها با انجام این برش ماهیچه ها را هم سفت تر کنند. سپس از بخیه های نازک استفاده می کنند. این جراحی برای بهبود چین و چروک هم استفاده می شود.

۲- بلفاروپلاستی پلک پایین:

این پروسه هم شامل برداشتن چربی و پوست اضافی و سفت کردن ماهیچه ها است. در این روش می توانند از تکنیک برش درونی هم استفاده کنند که به آن ترنسکانجاکتیوال نیز گویند. استفاده از این تکنیک هیچ اثر زخم مشهودی از خود به جا نمی گذارد و به سرعت بهبود میابد. گاهی این پروسه را همراه با لیزر انجام می دهند تا خطوط و چین چروک زیر چشم را نیز از بین ببرند. در برخی شرایط جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی را نمی توانند تنها انجام دهند و باید با سایر عمل ها همراه باشد.

۳- جراحی پلک (بلفاروپلاستی) آسیایی:

هدف این نوع جراحی برطرف کردن مشکلات پلک هایی است که حالت آسیایی دارند. این جراحی تنها با بریدگی و بخیه های جزئی انجام می شود و در آن بریدگی خیلی زیادی مشاهده نمی شود.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

۶ دلیل برای این که چرا افراد سراغ جراحی پلک چشم می روند وجود دارد:

با توجه به اظهارات مرکز جراحی نیویورک، افراد به دلایل زیر جراحی زیبایی پلک را انجام می دهند:

 • پوست اضافی سبب ایجاد چین و چروک و از بین رفتن حالت طبیعی پلک بالایی شده است
 • شل شدن پوست پلک بالا که گاهی سبب به مشکل خوردن بینایی می شود.
 • پف بودن پلک بالا و پایین که باعث شده چشم ها خسته به نظر برسند
 • پوست اضافی و چین و چروک در پلک پایین
 • تیرگی و پف زیر چشم که در پلک پایین مشاهده می شود
 • خسته به نظر رسیدن چشم به خاطر مشکل پلک پایین و وجود حلقه سفید اطراف عنبیه

آناتومی پلک بالا و پایین

ساختار پلک چشم ساختاری زیبا و پیچیده است و از شماری از بافت ها و ماهیچه های مختلف تشکیل شده است. این ساختار شامل لایه ای خارجی از پوست، لایه های بافت و چربی زیر پوست، ماهیچه هایی که پلک زدن را کنترل می کنند و ساختاری است که به پلک چشمانتان فرم می دهد.

پوست و بافت زیر پوست:

بیشتر پلک چشم را پوست تشکیل داده است. این پوست ضخامتی کمتر از ۱ میلی متر دارد. پوست پلک چشم نازک ترین پوست در کل بدن است. درون پوست غدد چربی وجود دارند که سبب ترشح روغنی چرب به نام سبوم (Sebum) می شوند. نقش این روغن در روان کردن حرکت ماهیچه ها است. در اطراف و روی بینی غدد چربی بیشتری از پوست پلک چشم وجود دارند، به همین دلیل است که پوست بینی معمولا چرب است.

ماهیچه حلقوی چشم:

این ماهیچه نقشی دو گانه در صورت دارد. اولین نقش آن در عملکرد پلک چشم است و نقش دومش در تغییر حالت چهره است. این ماهیچه شکلی شبیه به نعل اسب در اطراف چشم تشکیل می دهد. از این ماهیچه برای پلک زدن، چشمک زدن و بستن چشم ها با فشار استفاده می شود.

بافت آرئولار:

زیر ماهیچه حلقوی چشم لایه ای نازک از جنس بافت همبند وجود دارد. این بافت تولید نوعی چربی می کند که در حفظ شکل لایه بیرونی پلک نقشی اساسی دارد.

بافت فیبروز (الیافی):

پنج ساختار فیبروز (الیافی) اصلی در پلک چشم وجود دارند که به نگه داشتن شکل پلک چشم کمک می کنند:

 • ۱- صفحه تارسال چشم حجم زیادی دارد، از جنس الیاف است و بافت های سفتی دارد که در هر پلک چشم وجود دارند. صفحه تارسال به پلک چشم کمک می کند که شکل خود را حفظ کنند.
 • ۲- رباط پلکی داخلی صفحه تارسال را از سمت بینی سر جای خود نگه می دارد.
 • ۳- رباط پلکی خارجی نیز صفحه تارسال را از سمت شقیقه سر جای خود نگه می دارد.
 • ۴- سپتوم اربیتال درون پلک قرار دارد. به علاوه ساختاری نازک، غشاء مانند و الیافی است که کاسه چشم را از پلک چشم جدا می کند.
 • ۵- رباط دیگری به نام orbicular retaining ligament در چشم وجود دارد که به ماهیچه حلقوی متصل می شود و به نگه داشتن هر چیزی سر جای خود کمک می کند.

عضلات منقبض کننده:

همان طور که از اسمش پیداست گروه کوچکی از ماهیچه ها هستند که مسئول باز و بسته کردن چشم ها هستند.

لایه های چربی:

پلک چشم لایه هایی از چربی در اطراف چشم دارد که به حفظ شکل آن کمک می کنند.

ملتحمه:

این لایه عمیق ترین لایه پلک چشم است. ملتحمه لایه درونی پلک را می سازد. ملتحمه به لایه های عمقی ساختار فیبروز (الیافی) و عضلات منقبض کننده متصل است.

خب حالا دیگر با ساختار پلک به طور جزئی آشنا شدید.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

پلک چشم چگونه با بالا رفتن سن تحت تاثیر قرار می گیرد

اولین نقطه صورت که آثار پیری از آن جا شروع می شوند و اولین بار در آن جا چین و چروک دیده می شود پلک چشم و پوست نازک اطراف چشم است. آویزان و شل شدن، چروک و خطوط پنجه کلاغی با بالا رفتن سن خود را نشان می دهند. بعضی وقت ها این خطوط و چین و چروک ها فقط از نظر ظاهری و زیبایی برای فرد مشکل درست می کنند. اما در شرایط خاص این خطوط سبب به مشکل بر خوردن بینایی و گاهی سوزش چشم می شوند.

پتوزیس

طبیعی است که با گذر زمان پلک بالا شروع به شل شدن کند چون ماهیچه ها و الیافی که مسئول نگه داشتن آن ها بودند قدرت خود را از دست می دهند. به این افتادگی پلک پتوزیس گویند. اگر چه بیشتر وقت ها دلیل اتفاق افتادن پلک یا پتوزیس بالا رفتن سن است اما گاهی آسیب یا بیماری نیز سبب آن می شوند. پتوزیس هم در ابتدا ممکن است فقط زیبایی فرد را تحت تاثیر قرار دهد اما در صورت پیشرفت، مشکل جدی تر می شود و این پوست اضافه و افتاده سبب پوشاندن چشم و تاثیر منفی روی بینایی می شود.

بلفاروشالازیس:

بلفاروشالازیس از تاثیرات طبیعی پیری است که خیلی رایج نیست. در این عارضه ماهیچه ها و ساختارهای پلک قدرت و استحکام خود را از دست می دهند. پوست پلک نیز سفت بودن خود را با گذر زمان از دست می دهد و شروع به شل شدن می کند. همین موارد سبب جمع شدن پوست اضافی روی پلک بالا و پایین می شوند. وقتی این اتفاق می افتد و پوست پلک بالا شل می شود این پوست اضافی می تواند روی چشم بیفتد و جلوی بینایی را بگیرد.

چین و چروک:

با بالا رفتن سن دو نوع چروک شروع به شکل گرفتن در اطراف چشم می کنند. نوع اول چروک های ریز و کوچک هستند. این چروک ها قسمتی طبیعی از پروسه پیر شدن هستند و به دلیل عوامل مختلفی شکل می گیرند. این عوامل شامل از دست دادن خاصیت ارتجاعی پوست و قرار گرفتن بیش از حد در برابر نور خورشید هستند. نوع دوم چروک ها با گذشت چند دهه و به خاطر تاثیر حالات مختلف چهره به وجود می آیند. بارزترین نوع این چروک ها خطوط پنجه کلاغی هستند که به خاطر لبخند و خندیدن در گوشه چشم ها ایجاد می شوند.

پف زیر چشم:

پف زیر چشم به خاطر شل شدن پوست و بد فرم شدن چربی های زیر چشم به وجود می آید که این چربی ها زمانی فرم پوست را حفظ می کردند. این تغییر ناخوشایند سبب خسته به نظر رسیدن فرد می شود. وقتی سن بالا می رود ماهیچه های صورت نه تنها ضعیف می شوند بلکه ممکن است چربی بیشتری ذخیره کنند. ترکیب ماهیچه های ضعیف و چربی بیشتر سبب برآمدگی و در نهایت پف چشم می شود.

گودی زیر چشم:

نقطه مقابل پف زیر چشم، گودی زیر چشم است. با بالا رفتن سن این مشکل پیشرفت می کند و گاهی سبب به وجود آمدن سیاهی در زیر چشم ها می شود. این مشکل هم باعث می شود که چشمان فرد خسته به نظر برسند.

انتروپیون:

انتروپیون یا درون چرخش بیماری ای است که در اثر برگشتن پلک به سمت داخل به وجود می آید. این بیماری معمولا برای پلک پایین اتفاق می افتد و در آن پوست چشم به سمت داخل می رود و تحمل درد ناشی از آن واقعا سخت می شود. در بدترین شرایط این بیماری، مژه ها هم وارد چشم می شوند. این اختلال دردناک به علت ضعیف شدن ماهیچه های اطراف چشم اتفاق می افتد. بالا رفتن سن، آسیب یا بیماری سبب ضعیف شدن این ماهیچه ها می شوند. در برخی افراد پلک دائما وارد چشم می شود و در برخی دیگر تنها زمانی که چشم ها کاملا بسته اند پلک وارد چشم می شود.

اکتروپیون:

اکتروپیون کاملا بر عکس انتروپیون است. اکتروپیون شامل برگشتن لبه پلک (معمولا پلک پایین) به سمت بیرون است. وقتی این مشکل اتفاق می افتد اشک ها به درستی خشک نمی شوند و همین سبب ایجاد سوزش می شود. اکتروپیون معمولا به علت ضعیف شدن بافت همبند اطراف چشم و بر اثر پیری اتفاق می افتد. اما می تواند بر اثر آسیب های ناشی از نور خورشید، تومور و سوختگی هم به وجود بیاید.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

سایر مشکلات مربوط به پلک چشم

اگر چه بسیاری از مشکلاتی که روی زیبایی پلک چشم تاثیر می گذارند در نتیجه پروسه بالا رفتن سن اتفاق می افتند. اما سن و گذر زمان دلیل بسیاری از این مشکلات نیست.

مونولید:

به چشمانی مونولید گفته می شود که وقتی چشم ها باز هستند پلک بالای آن ها کاملا صاف و بدون چین و چروک باشد. به این نوع چشم “چشمان تک پلکی” یا “آسیایی” نیز می گویند. چشم مونولید یکی از عواملی است که می تواند روی زیبایی چشم تاثیر بگذارد.

افتادگی پلک چشم:

در حالی که تا کنون اعتقاد بر این بود که سن دلیل اصلی ایجاد چین و چروک و افتادگی و سایر مشکلات مربوط به چشم است اما خیلی از افراد به طور طبیعی این نوع فرم چشم را دارند. اگر چه آسیب فیزیکی نیز می تواند سبب این مشکلات باشد اما گاهی دلیل آن این است که ماهیچه ای که پلک را کنترل می کند درست کار نکند. اگر چه گاهی این مشکل تنها روی زیبایی فرد تاثیر می گذارد اما ممکن است کودکانی که افتادگی چشم دارند دچار مشکلات بینایی نیز شوند.

چه کسانی مناسب انجام جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی هستند

متاسفانه هر کسی برای انجام عمل جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی گزینه مناسبی نیست. عواملی مثل سن، سلامت ذهن و جسم و وجود عارضه های مربوط به چشم می توانند مانع این شوند که فرد جراحی پلک چشم داشته باشد. گزینه های مناسب برای انجام جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی افرادی با خصوصیات زیر هستند:

 • افرادی که پلک بالایی آن ها پف دار است
 • وجود چربی یا پوست اضافی در پلک بالا
 • چشمان خسته که فرد را پیرتر از چیزی که هست نشان می دهند
 • گودی یا پف زیر چشم
 • چشمان مونولید

به علاوه افرادی که مناسب انجام جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی هستند باید:

 • در سنی باشند که علائم پیری دیگر متوقف شده اند و قرار نیست رشد کنند. به این معنی که بسیاری از بیماران میانسال هستند اما اگر این مشکل در خانواده شما وجود دارد در سنین جوانی هم می توانید این عمل را انجام دهید.
 • فرد باید از نظر سلامت ذهنی و فیزیکی در شرایط خوبی باشد. جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی جراحی ای جزئی نسبت به سایر جراحی های پلاستیک است. اما مثل سایر جراحی ها این عمل هم می تواند خطرات خاص خود را داشته باشد. این خطرات و عوارض جانبی از بیماری به بیمار دیگر متفاوتند. کسانی که قصد انجام این جراحی را دارند باید قبل از انجام آن از خطرات احتمالی آن آگاه شوند.

انتظارات واقع گرایانه از جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی داشته باشید. درست است که جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی تاثیری ماندگار و تا آخر عمر فرد دارد. اما باید بدانید که حتی ماندگارترین نتایج هم به دلایلی مثل نحوه زندگی و پیری می توانند تاثیر خود را از دست دهند. قبل از آن انتظارات خود از این عمل جراحی را شفاف سازی کنید. ملاحظات و اقدامات احتیاطی زیادی هستند که باید قبل از تصمیم برای انجام جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی آن ها را مد نظر بگیرید. برخی از عواملی که باعث می شوند فرد گزینه مناسبی برای انجام جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی نباشد شامل موارد زیر هستند:

 • گلاکوما و خشکی چشم (چون اگر افرادی که به این عوارض دچارند عمل جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی انجام دهند ممکن است بیماری شان بدتر شود).
 • بیماری های قلبی عروقی
 • انواع دیابت
 • فشار خون بالا
 • سایر بیماری های موجود
 • وجود مشکل در آناتومی کاسه چشم، که خود این مشکل می تواند شامل مشکلات دیگری نیز باشد.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

آماده شدن برای جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

برای داشتن جراحی بی خطر و موفق حتی کسی که مناسب انجام این جراحی است باید چند هفته قبل از عمل جراحی یک سری اقدامات را برای آمادگی جهت جراحی انجام دهد. قبل از انجام جراحی حتما باید آزمایشی دهید تا بینایی و توانایی تولید اشک در شما سنجیده شود.

اگر دچار عارضه ای هستید که سبب خشکی چشمتان می شود ممکن است پس از انجام جراحی دچار عوارض جدی شوید، چون این عمل به کسانی که خشکی چشم دارند توصیه نمی شود. انجام این آزمایش ها ضروری است چون با این آزمایش ها پزشک متوجه می شود که آیا این عمل برای شما مناسب است یا خیر. چند هفته قبل از عمل باید از سلامتی خود محافظت کنید. خوب غذا بخورید، به میزان کافی آب بنوشید و به میزان کافی استراحت کنید.

هر چه با بدن سالم تر و قوی تری جراحی انجام دهید، پس از انجام آن زودتر سلامتی خود را به دست خواهید آورد. اگر سیگار می کشید حداقل ۲ یا ۳ هفته قبل از جراحی سیگار کشیدن را متوقف کنید. پزشکان به شدت توصیه می کنند که مصرف سیگار را قطع کنید چون سیگار کشیدن تاثیری منفی روی پوست به خصوص پوست نازک اطراف چشم دارد.

به علاوه سیگار کشیدن پروسه ریکاوری و بهبود را به تاخیر می اندازد. همچنین باید حداقل یک یا دو هفته قبل از جراحی ،مصرف داروهای رقیق کننده خون از جمله آسپرین و ایبوپروفن را قطع کنید. این داروها می توانند در طول جراحی و بعد از آن مشکلاتی را برای فرد ایجاد کنند. در آخر درباره هر سوال و نگرانی ای که دارید با پزشکتان صحبت کنید. پزشک ممکن است یک سری دستورالعمل برای آماده شدن در اختیارتان قرار دهد. حتما به توصیه های پزشک عمل کنید.

۱۰ نکته برای آماده شدن جهت انجام جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

۱- از دوست یا اعضای خانواده تان بخواهید که پس از جراحی شما را به خانه برسانند و حداقل ۲۴ را در کنار شما باشند. شخصی که قرار است این کار را انجام دهد باید بتواند با پرستاران صحبت کند و از او دستورالعمل های لازم را بگیرد. تصمیم گرفتن درباره این موضوع باید قبل از انجام جراحی صورت گیرد چون هر گونه اضطراب قبل از عمل را از شما دور می کند.

۲- بدون استفاده از هیچ آرایش و محصولات پوست به پزشک مراجعه کنید.

۳- از لباس های گشاد و راحت استفاده کنید. توصیه می کنیم که از شلوارهای راحت و کفش های صاف استفاده کنید. به علاوه برای محافظت از چشمانتان عینک آفتابی خود را به همراه داشته باشید.

۴- در طول معاینه از لنز زیبابی استفاده نکنید. استفاده از این لنزها سبب سوزش و خشکی چشم می شود.

۵- حداقل دو هفته قبل از جراحی در معرض نور مستقیم خورشید قرار نگیرید. اگر به هر دلیلی مجبور شدید در معرض آفتاب قرار بگیرید از ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید. SPF 50 مناسب است. قرار گرفتن در معرض UV پوستتان را ضعیف می کند.

۶- تمام توصیه های پزشک را انجام دهید. ممکن است چند روز بعد از جراحی بتوانید به روال عادی زندگی خود برگردید پس بهتر است قبل از عمل به میزان کافی دارو خریداری کنید.

۷- قبل از جراحی برای نحوه مراقبت از فرزندان تان، کارهای خانه، کار بیرون برنامه ریزی کنید. به علاوه اطمینان حاصل کنید که به میزان کافی وسایل مورد نیاز از جمله خوراکی و سایر موارد را در منزل دارید. چون در طول دوره ریکاوری اصلا نباید درگیر این چیزها شوید و نگران باشید.

۸- قبل از انجام جراحی برای دوران ریکاوری به میزان کافی وسایل مورد نیاز را تهیه کنید. این وسایل شامل موارد زیر هستند:

 • کیسه یخ
 • گاز پانسمان
 • پنبه
 • بالش
 • دما سنج
 • داروی ضد یبوست
 • قطره چشم

۹- از شب قبل از جراحی چیزی نخورید یا ننوشید. اما اگر قرار است بیحسی موضعی داشته باشید نیازی نیست که غذا نخورید.

۱۰- حتما توصیه های پزشک خود را جدی بگیرید.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی چگونه انجام می شود

همان طور که قبلا هم گفتیم عمل جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی را می توان به سه جراحی مختلف دسته بندی کرد: جراحی پلک بالا، جراحی پلک پایین، جراحی پلک آسیایی.

بلفاروپلاستی پلک بالا:

جراحی بلفاروپلاستی پلک بالا برای برداشتن پوست و چربی اضافه پلک چشم انجام می شود. زمان این جراحی برای هر شخصی متفاوت است اما برای انجام آن حدود ۱ الی ۳ ساعت وقت نیاز است. این جراحی هم می تواند با بیهوشی موضعی انجام شود و هم بیهوشی عمومی. معمولا جراحی پلک بالا طی ۸ مرحله انجام می شود:

۱- پزشک فرم و شکل پلک چشم و نتایجی که انتظار دارید را بررسی می کند. جراح قبل از انجام هر بریدگی درباره آن به دقت تصمیم می گیرد.

۲- بیهوشی انجام می شود. اگر قرار است از بیهوشی عمومی برای شما استفاده شود کاملا بیهوش خواهید شد. اما اگر قرار شود که از بیهوشی موضعی استفاده شود تنها محل مربوطه بی حس می شود.

۳- پزشکان برش ها را به نحوی انجام می دهند که زخم های حاصل از آن ها کاملا مخفی باشند.

۴- پوست اضافی را بر می دارند. با انجام این برش است که انجام بقیه جراحی ممکن می شود.

۵- برشی کوچک در اطراف سپتوم اربیتال انجام می دهند. این کار به جراح این امکان را می دهد که به چربی های زیر پوست دسترسی پیدا کند.

۶- با برداشتن چربی و گاهی اضافه کردن آن از نواحی مختلف اطراف چشم، به‌ پوست فرم جدیدی می دهند.

۷- هر خونریزی ای به خصوص خونریزی از ماهیچه حلقوی چشم، با پاسخ طبیعی بدن و تلاش جراح کنترل می شود.

۸- برای این برش ها پزشکان می توانند از بخیه های جذب شونده و غیر جذب شونده استفاده کنند. اگر پزشک از بخیه های غیر جذبی و قدیمی استفاده می کند باید حدود ۳ الی ۷ روز بعد از جراحی آن ها را بکشید.

معمولا جراحی پلک بالا را با سایر جراحی ها ترکیب می کنند. گاهی برای داشتن چشمانی جذاب تر و جوان تر از فیلر و تزریق چربی نیز استفاده می کنند. در مورد بیمارانی که از بیماری پتوزیس رنج می برند ماهیچه ای که پلک بالا را کنترل می کند را سفت تر می کنند.

گاهی همراه با بلفاروپلاستی پلک بالا از لیزر هم برای سفت کردن پوست و از بین بردن چین و چروک اطراف چشم استفاده می کنند. در نهایت، بسیاری از بیماران جراحی بلفاروپلاستی را با بلفاروپلاستی پلک پایین، لیفت ابرو، کانتوپلاستی و سایر جراحی های زیبایی همراه می کنند.

بلفاروپلاستی پلک پایین:

بلفاروپلاستی پلک پایین برای برطرف کردن پف چشم، شل شدن پوست اطراف چشم و گودی چشم استفاده می شود. روش های مختلفی برای انجام این کار وجود دارند اما به طور کلی در تمام این روش ها چربی را بر می دارند یا جای آن را تغییر می دهند، پوست اضافه را بر می دارند و ماهیچه ها را سفت می کنند.

دو روش انجام جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین این دو مورد هستند:

 • ترانس کوتانئوس
 • ترنسکانجاکتیوال

روش ترانس کوتانئوس:

ترانس کوتانئوس به معنی درون پوستی و عبور از پوست است که نشان دهنده نوع برش و شکافی است که در این روش استفاده می شود. این برش زیر خط مژه در پلک پایین انجام می شود و بعد از بهبود آثار جراحی واضح نیستند. بعد از انجام این برش این پروسه دقیقا همچون پروسه بلفاروپلاستی پلک بالا ادامه پیدا می کند و چربی را بر می دارند یا اضافه می کنند. این پروسه برای برطرف کردن پف چشم انتخاب خیلی مناسبی است.

ترنسکانجاکتیوال:

در این روش برش را درون پلک پایین انجام می دهند. ترنسکانجاکتیوال به معنای درون ملتحمه است. در این روش هم چربی را بر می دارند یا اضافه می کنند و یا شکل آن را عوض می کنند. روش ترنسکانجاکتیوال مزایایی نسبت به روش ترانس کوتانئوس دارد. این مزایا شامل این موارد هستند:

 • زخم بیرونی ایجاد نمی کند
 • بهتر از شکل ماهیچه حلقوی چشم محافظت می کند
 • آسیب کمتری به بافت ها الیافی درون پلک وارد می کند

بلفاروپلاستی آسیایی:

بلفاروپلاستی آسیایی بیشتر توسط آسیایی ها انجام می شود چون مناسب فرم چشمان آن ها است. بسیاری از افراد این جراحی را انجام می دهند تا از شر چشمان خسته خلاص شوند و به ظاهر دلخواه خود برسند. از آن جایی که نوع پوست و مشکلات پلک در افراد مختلف با هم متفاوت است نمی توان نوعی از جراحی را یافت که برای همه به یک میزان کاربردی باشد.

بلفاروپلاستی آسیایی توسط دو روش انجام می شود:

 • روش همراه با برش
 • روش بدون برش

روش همراه با برش‌:

اگر روی پلک بالای شما به میزان زیادی چربی و پوست اضافه وجود دارد برای برداشتن این چربی و پوست اضافه می توان از روش همراه با برش استفاده کرد. انجام این پروسه هم مثل بلفاروپلاستی پلک بالا است که اول جراح الگوی درستی از کاری که قصد انجام آن دارد را طراحی می کند، برش در نواحی مربوطه انجام می شود. پوست یا چربی اضافه را بر می دارند. این جراحی به هیچ وجه چهره ای غیر طبیعی برای فرد نمی سازد و کاملا طبیعی به نظر می رسد.

روش بدون برش:

اگر چه در این روش از هیچ برشی کمک نمی گیریم و بافتی را بر نمی داریم اما هنوز هم یک جراحی محسوب می شود. البته در آن از ایجاد سوراخ های کوچک روی پوست استفاده می کنند. سپس از بخیه برای این سوراخ های کوچک استفاده می شود. این جراحی هم ظاهری طبیعی به فرد می دهد. البته بعدها ممکن است فرد دچار مشکل عدم تقارن پلک ها شود.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

ریکاوری پس از جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

بر خلاف انتظاری که ممکن است از عمل داشته باشید، عمل بلفاروپلاستی معمولا سرپایی انجام می شود. ممکن است در چند روز اول پس از جراحی ورم دور چشم ها بدتر شود اما نگران نباشید چون با گذر زمان این ورم از بین می رود. معمولا ریکاوری و بهبود کامل پس از این جراحی ۲ هفته طول می کشد. اما گاهی برای برطرف شدن تمام ورم ها این زمان تا ۶ هفته هم ادامه دارد.

روز اول:

ممکن است تا سه روز بعد از جراحی، چشمان تان با گاز پانسمان پوشانده شوند. بعد از جراحی باید حتما کسی شما را به خانه برساند. برای مدتی پس از عمل، چشم ها را می پوشانند و ممکن است کمی تار ببینید. این موضوع در ابتدا کمی آزار دهنده به نظر می رسد اما باید بدانید که این حالت موقت است و پس از ریکاوری دیدتان کاملا به حالت اول باز خواهد گشت. تار دیدن می تواند به علت های زیر اتفاق بیفتد:

 • ورم چشم ها
 • خشکی چشم و قطره هایی که برای مرطوب نگه داشتن چشم استفاده می شوند.
 • پماد و موادی که جراح در طول جراحی برای محافظت از چشمان شما استفاده کرده است.

هفته اول:

معمولا بخیه هایی که در جراحی پلک استفاده می شوند قابل جذب هستند پس لازم نیست که برای کشیدن آن ها نزد پزشک بروید. اما اگر از بخیه های عادی و غیر قابل جذب برای شما استفاده شده حدود سه روز تا یک هفته بعد از جراحی باید برای کشیدن آن ها اقدام کنید. اگر بعد از جراحی میزان ترشح اشک یا خشکی چشم در چشمان تان بیش از حد بود، جراح ممکن است استفاده از قطره چشم را توصیه کند.

حتما تمام دستورالعمل هایی که باید بعد از جراحی انجام دهید را جدی بگیرید. حتما قبل از استفاده از هر نوع دارو و مسکن با پزشک خود مشورت کنید. از مصرف داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی همچون آسپرین و ایبوپروفن بپرهیزید چون این داروها ماندگاری کبودی و احتمال خونریزی را بیشتر می کنند.

هفته دوم:

بسیاری از بیماران حدود ۱۰ روز پس از جراحی قادرند که به روال عادی زندگی خود برگردند. البته باید بگوییم که گاهی به خاطر بازماندن آثار تاری چشم انجام یک سری کارها مثل خواندن کمی سخت خواهد شد. می توانید یک هفته بعد از عمل ورزش سبک انجام دهید اما تا ۴ الی ۶ هفته بعد از عمل از انجام ورزش های سنگین بپرهیزید.

تا زمانی که جراح به شما اجازه ورزش کردن را نداده ورزش را دوباره شروع نکنید. در هفته دوم می توانید از وسایل آرایشی چشم استفاده کنید اما در صورتی که بهداشتی باشند چون در غیر این صورت احتمال ابتلا به عفونت در شما بالا می رود. اگر بعد از جراحی دور چشم ها کبود شده و به اصطلاح چشم ها شبیه چشم های “راکون” شده باشند استراحت کنید و نگران نباشید چون با گذر زمان برطرف می شوند.

خیلی از بیماران مدتی بعد از عمل برای پوشاندن آثار کبودی ناشی از جراحی از لوازم آرایشی خود کمک می گیرند. می توانید بلافاصله بعد از عمل از عینک آفتابی استفاده کنید اما حداقل تا دو هفته پس از جراحی نباید از لنز چشم استفاده کنید. ممکن است برای مدتی چشمانتان به نور حساس شوند پس با عینک آفتابی از چشمانتان محافظت کنید.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

آثار زخم جراحی پلک چشم

خوشبختانه با تکنیک هایی که امروزه در جراحی پلک چشم استفاده می شوند پس از بهبودی کامل فرد هیچ آثار مشهودی از زخم مشاهده نمی شود. در ابتدای جراحی ممکن است زخم ها کمی پیدا باشند اما با گذر زمان آثار آن ها محو خواهد شد. این را به یاد بیارید که تمام زخم های تازه، یک سری مراحل را طی می کنند:

 • در ابتدای دوران بهبود، زخم ها مشهودند و قرمز رنگ (گاهی قرمز خیلی پر رنگ) هستند، به علاوه این زخم ها ضخیم تر می شوند و پیشرفت می کنند. گاهی پیشرفت زخم ها می تواند حتی ۴ هفته پس از جراحی هم ادامه داشته باشد.
 • کیست های کوچک سفید به اسم میلیا ممکن است از درون جای برش شروع به رشد کنند. این مشکل موقتی است و به ندرت به درمان جدی برای آن نیاز است.
 • بعد از بلفاروپلاستی پلک بالا گاهی در هر دو گوشه زخم ها برآمدگی اضافی مشاهده می شود. اما این مشکل پس از مدتی برطرف خواهد شد.

درست همچون بهبود سایر برش های ناشی از جراحی، در روزهای اول بهبود کمی در زخم ها مشاهده می شود، سپس پس از چند هفته و یک ماه این زخم ها بهتر خواهند شد و پس از گذشت چند ماه کاملا بهبود خواهند یافت تا جایی که هیچ اثری از زخم مشاهده نخواهد شد. همان طور که زخم های خارجی برای بهبود نیاز به زمان دارند، زخم های داخلی ناشی از  ترنسکانجاکتیوال نیز برای بهبود نیاز به زمان دارند.

در روش ترنسکانجاکتیوال برش های ایجاد شده از سطح پوست فراتر می روند و گاهی در سه یا چهار لایه (ماهیچه، چربی، سپتوم و تاندون) از پوست برش ایجاد می کنند. به همین خاطر بهبودی زخم ها پس از انجام جراحی ترنسکانجاکتیوال زمان برتر است. ممکن است زخم های ناشی از جراحی ترنسکانجاکتیوال مدت طولانی ای برای بهبود کامل نیاز داشته باشند.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

۱۰ نکته برای ریکاوری و بهبودی با سرعت بالاتر

۱- در طول زمان ریکاوری سعی کنید چه در حالت خواب و چه بیداری سرتان را بالا نگه دارید. این حرکت ساده از ورم کردن چشم پیشگیری می کند و به ریکاوری سریعتر کمک می کند. وقتی دراز کشیده اید ۲ یا ۳ بالش زیر سر خود بگذارید.

۲- بعد از جراحی باید حداقل ۲۴ ساعت صبر کنید و سپس به حمام بروید. زخم هایتان را کاملا زیر آب نگیرید چون ممکن است عفونت کنند.

۳- حداقل ۴۸ ساعت پس از جراحی از تلویزیون دیدن و مطالعه کردن بپرهیزید. درست است که وسوسه می شوید تا این کارها را انجام دهید اما باید بدانید که انجام آن ها سبب خشکی چشم هایتان و به تاخیر انداختن دوره بهبود می شود.

۴- حداقل برای ۴ تا ۶ هفته یا تا زمانی که پزشکتان اجازه دهد از گرفتن حمام آفتاب خودداری کنید. وقتی بیرون می روید از عینک آفتابی و ضد آفتاب با SPF 30 به بالا استفاده کنید.

۵- برای ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول پس از جراحی، از مواد غذایی ای که به راحتی هضم می شوند استفاده کنید. از جمله این مواد غذایی می توان به سوپ اشاره کرد. این غذاها به سرعت توسط بدن جذب می شوند و به بدن کمک می کنند که تمام انرژی اش را برای بهبود خرج کند. سپس اگر حالت تهوع نداشتید می توانید به برنامه غذایی عادی خود برگردید.

۶- آب کافی بنوشید و از مواد غذایی با سدیم پایین استفاده کنید. برای بهبود سریع تر، بدن باید تمام مواد مغذی ای که نیاز دارد را دریافت کند. از مصرف مواد غذایی نمک دار بپرهیزید چون ممکن است سبب ورم شوند.

۷- برای برطرف کردن کبودی و ورم، در چند روز اول از کمپرس آب سرد روی چشمانتان استفاده کنید. در طول ۴۸ ساعت پس از جراحی هر دو ساعت یک بار ۲۰ دقیقه از کمپرس آب سرد استفاده کنید. بیش از مدت اعلام شده کمپرس را روی چشمانتان قرار ندهید.

۸- در طول دوره ریکاوری به این که چگونه صورتتان را لمس می کنید نیز دقت کنید. برای گرفتن بهترین نتیجه، حداقل ۴ هفته از کشیدن چشم، خاراندن و مالیدن چشم بپرهیزید. ۲۴ ساعت پس از جراحی می توانید صورتتان را بشویید اما چشم و اطراف آن را آرام بشویید و به آرامی خشک کنید.

۹- پس از جراحی، تا ۴ هفته از انجام ورزش های سنگین بپرهیزید. در این زمان اجسام سنگین را بلند نکنید اما اگر مجبور به انجام این کار شدید سر خود را بالا نگه دارید.

۱۰- اگر هر یک از علائم زیر را مشاهده کردید با جراح خود تماس بگیرید:

 • تب ۱۰۱ درجه فارنهایت و بالاتر
 • قرمزی بیش از حد نواحی برش حاصل از جراحی
 • هر گونه ورم غیر معمول و دردناک
 • هر گونه خونریزی اضافی
 • چرک در ناحیه برش
 • دردی که با مصرف دارو هم از بین نرود
 • هر گونه مشکل بینایی و درد قوی در قسمت پشت چشم
 • ورم در ناحیه کره چشم یا بافت اطراف

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

خطرات و عوارض جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

از آن جایی که جراحی پلک چشم یک جراحی جزئی است، عوارض ناشی از آن ناچیز و معمولا موقت هستند. علاوه بر احتمال عفونت و واکنش به بیهوشی، جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی عوارض جانبی جزئی دیگری نیز دارد که این عوارض شامل موارد زیر هستند:

 • احساس سوزش و خشکی چشم بلافاصله بعد از جراحی
 • خونریزی جزئی
 • ورم در گوشه های چشم
 • طولانی شدن پروسه بهبود زخم
 • احساس تاری در بینایی
 • تولید اشک اضافی از چشم ها به صورت موقت
 • زخم های صاف یا برجسته
 • بیحسی در پلک ها

پس از جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی عوارض جدی تری نیز ممکن است برای فرد پیش بیایند. این عوارض شامل موارد زیر هستند:

 • ناتوانی در بستن پلک چشم: این عارضه نادر معمولا پس از چند هفته به خودی خود درمان می شود. اما تا آن زمان باید از قطره چشم و مرطوب کننده دور چشم باید استفاده کنید. اگر این عارضه بیش از ۸ هفته ادامه داشت برای برطرف کردن این مشکل باید جراحی دیگری انجام دهید.
 • ایجاد مشکل در قرنیه که می تواند به بینایی آسیب بزند.
 • خونریزی قسمت پشت چشم: در صورت وقوع این عارضه نادر باید فورا آن را درمان کنید. این نوع خونریزی سبب وقوع درد شدید در کاسه چشم می شود و ممکن است روی بینایی تان تاثیر منفی بگذارد. در مواقع شدید این مشکل سبب کوری می شود، البته به ندرت این اتفاق می افتد.

ماندگاری نتایج

نتایج جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی برای نشان دادن خود احتیاج به چند هفته زمان دارند اما ماندگاری بالایی دارند. جراحی پلک بالا می تواند تا ۱۰ الی ۱۵ سال و خیلی بیشتر ماندگار بماند و جراحی پلک پایین نیز نتیجه ای تا آخر عمر فرد دارد. البته پروسه طبیعی پیر شدن روی نتایج حاصل از آن تاثیر می گذارد. به طور کلی، بعد از انجام این جراحی ها پلک چشم سالم تر، جوان تر و زیباتر به نظر می رسد.

بیشتر بیماران از نتایج آن راضی هستند و بعد از این عمل اعتماد به نفسشان بالاتر می رود. کسانی که به خاطر مشکل بینایی جراحی پلک انجام می دهند بلافاصله پس از عمل متوجه تاثیر مثبت آن می شوند چون پوستی که جلوی دید را گرفته بود برداشته می شود. اگر چه نتایج حاصل از جراحی می توانند به مدت طولانی دوام داشته باشند اما سن و سایر عوامل می توانند روی ماندگاری آن تاثیر بگذارند.

یکی از راه هایی که می توان اطمینان حاصل کرد که نتایج حاصل از جراحی ماندگارند این است که شیوه درست زندگی را در پیش بگیرید. این شیوه درست شامل تغذیه مناسب، آب کافی و ورزش است که به سفت و جوان نگه داشتن پوست کمک می کند. استراحت نیز عاملی مهم در ماندگاری نتایج است پس حتما خواب کافی و منظم داشته باشید. سیگار کشیدن به شدت زیان آور است چون می تواند سبب ایجاد پف چشم شود. اگر بعد از جراحی سیگار را ترک کنید نتایج بهتری خواهید گرفت. اگر سیگار می کشید این موقعیت خوبی برای ترک کردن است.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

آخرین تکنیک ها و مطالعات علمی در مورد جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

از آن جایی که درخواست عمل بلفاروپلاستی روز به روز بالاتر می رود، پزشکان و جراحان عوامل دخیل در این جراحی را دائما مورد بررسی قرار می دهند. جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی یکی از چالش برانگیز ترین عمل های جراحی است پس جراحان دائما دنبال راه های جدید هستند تا بهترین نتیجه را برای بیماران خود ایجاد کنند. از آن جایی که جراحی پلک پایین گاهی سبب ایجاد عوارض جدی می شود، جراحی آن به تخصص بیشتری نیاز دارد.

مطالعه ای که در همین زمینه انجام شد نشان داد که برای داشتن نتایج بهتر، به جراحی بلفاروپلاستی پلک پایین مراحلی اضافه شده است. این مراحل شامل افزودن چربی به برخی مناطق خاص در پلک پایین هستند تا مرز بین گونه و پلک را یک دست کنند و صورت طبیعی تر و یکپارچه جلوه دهد. تحقیقی روی همین موضوع صورت گرفت و در آن ۳۲ بیمار شرکت کردند. این بیماران درمانی همچون افزودن چربی به پلک پایین را تجربه کرده بودند و نتایج خوبی دریافت کردند. علاوه بر این، هیچ عارضه ای از جمله عفونت را تجربه نکردند.

سوالات متداول

آیا می شود جراحی پلک بالا و پایین را همزمان انجام داد؟

بله! حالا که قصد جراحی پلک و تجدید جوانی دارید چرا دو پلکتان را  همزمان جراحی نکنید؟ بسیاری از بیمارانی که برای جراحی پلک چشم به پزشک مراجعه می کنند جراحی پلک بالا و پایین را با هم انجام می دهند. در بین کسانی که فقط پلک بالا یا پایین را جراحی می کنند حدود ۷۵ درصد جراحی پلک بالا را انجام می دهند.

آیا من برای انجام دادن بلفاروپلاستی گزینه مناسبی هستم؟

بهترین گزینه برای انجام عمل جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی کسی است که از نظر ذهنی و فیزیکی در سلامت کامل باشد، سیگار نکشد و انتظارات واقعی از نتایج این عمل داشته باشد. اگر پوست اضافی در پلک چشم دارید یا اگر زیر چشمان تان گود و پف است شما بهترین گزینه برای انجام این عمل هستید. البته برخی شرایط هستند که مانع از این می شوند که فرد گزینه خوبی برای انجام این جراحی باشد. از جمله این موارد می توان به گلاکوما، پر کاری تیروئید و فشار خون بالا اشاره کرد.

آیا سنم برای انجام این عمل خیلی پایین است؟

اگر چه بسیاری از افرادی که جراحی بلفاروپلاستی را انجام می دهند بالای ۳۵ سال سن دارند، اما محدودیت سنی خاصی برای انجام آن وجود ندارد. اگر از مشکل بینایی رنج می برید، یا از حالت مونولید چشمان تان بدتان می آید یا در خانواده تان سابقه پف بودن چشم را دارید گزینه خوبی برای انجام این جراحی هستید و می توانید در جوانی هم این عمل را انجام دهید.

آیا می توان بلفاروپلاستی را با سایر عمل ها انجام داد؟

درست است که گاهی این عمل به تنهایی انجام می شود اما پروسه های دیگری مثل لیفت صورت، لیفت ابرو، لیزر، بازسازی پوست و تزریق چربی به پوست هم می توانند همزمان با آن انجام شوند. گاهی خود پزشک برای رسیدن شما به هدف زیبایی تان این پروسه های اضافه را پیشنهاد می دهد.

بسیاری از افراد همزمان با این جراحی، لیفت صورت، لیفت گردن، لیفت ابرو، بازسازی پوست یا لیپوساکشن صورت انجام می دهند. انجام چندین عمل در یک روز ممکن است دوره ریکاوری را طولانی کند اما به شما این امکان را می دهد که با یک جراحی به چندین هدف زیبایی دست پیدا کنید.

هزینه جراحی بلفاروپلاستی چه مقدار است؟

هزینه جراحی بلفاروپلاستی به عوامل زیادی بستگی دارد از جمله:

 • می خواهید چه نتیجه ای بگیرید؟
 • کجا زندگی می کنید؟
 • آیا این عمل را با جراحی دیگری انجام می دهید؟

اگر چه هزینه این جراحی از شهری به شهر دیگر و از جراحی به جراح دیگر متفاوت است. اما از آن جایی که نتایج این جراحی تا آخر عمر فرد ماندگار هستند و نتایج رضایت بخشی دارند هزینه های در نظر گرفته برای آن معقول هستند. این را به یاد داشته باشید که اگر یک جراح هزینه کمی برای این عمل را تبلیغ می کرد پس تنها دستمزد خود را حساب کرده و هزینه های اضافی از جمله امکانات جراحی، لباس مخصوص جراحی، آزمایش ها و سایر هزینه ها بر عهده خودتان است.

همیشه از جراحتان بپرسید که این هزینه ای که می پردازید هزینه کل است یا باز هم باید پولی پرداخت کنید. اگر برایتان سوال شده که بیمه هزینه این جراحی را تقبل می کند یا نه، باید بگوییم که نه! از آن جایی که این جراحی یک جراحی زیبایی است تمام هزینه ها بر عهده خودتان هستند.

آیا بیمه هزینه بلفاروپلاستی را تقبل می کند؟

اکثرا نه. از آن جایی که بلفاروپلاستی عمل جراحی زیبایی در نظر گرفته می شود و عمل های زیبایی توسط بیمه تقبل نمی شوند هزینه آن بر عهده خودتان است. البته اگر به دلیل بیماری و مشکل خاصی آن را انجام می دهید بیمه هزینه آن را تقبل می کند.

آیا استفاده از کرم، درمانی مناسب برای چشمان پف کرده است؟

کرم های زیادی وجود دارند که ادعا می کنند می توانند پف چشم را برطرف کنند اما هیچ کدام از آن ها نمی تواند مشکلات پلک را از ریشه حل کند. هر چقدر هم این کرم ها گران باشند و ادعا کنند که مفیدند، باید بدانید که هیچ پماد و کرمی نمی تواند مشکلات اساسی پلک را برطرف کند. کرم ها می توانند کاری کنند که پوست صاف تر به نظر برسد اما تنها جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی می تواند مشکلات پلک را از ریشه حل کند.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

آیا باید جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی انجام دهم یا لیفت پیشانی و ابرو؟

گاهی با لیفت پیشانی و ابرو پوست اضافی پلک را به سمت بالا می کشند و انجام جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی را غیر ضروری می کنند. در طول مراجعه به پزشک حتما درباره این مسئله با او صحبت کنید.

آیا جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی مشکلات چین و چروک من را حل خواهد کرد؟

نه، جراحی جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی برای از بین بردن خطوط پنجه کلاغی و چروک گوشه چشم طراحی نشده است. عمل های دیگری هستند که می توانند برای برطرف کردن این مشکلات استفاده شوند. از جمله این درمان ها می توان به لیزر اشاره کرد. می توان لیزر را همراه با جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی انجام داد.

آیا جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی پلک پایین خطوط گونه (فستون) را هم برطرف می کند؟

نه بر خلاف خطوط زیر چشم، خطوط گونه معمولا با این نوع جراحی درمان نمی شوند. این خطوط معمولا به علت مشکلات سینوسی، ژنتیک و سیگار کشیدن پدید می آیند و جراحی پلک تاثیری روی آن ها ندارد.

جراحی جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی چه میزان طول می کشد؟

جراحی جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی برای هر شخصی با توجه به نیاز و آناتومی او با دیگران متفاوت است. اما گفته شده است که جراحی جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی از ۱ تا ۳ ساعت زمان می برد.

نتایج آن تا چه هنگام دوام دارند؟

نتایج جراحی پلک تا آخر عمر فرد ماندگارند. شاید به همین خاطر است که حدود ۹۴.۲ درصد از بیماران از نتایج این جراحی راضی هستند. طبق گفته پزشکان “به طور کلی، برداشتن پوست اضافه و چروک پلک بالا و سیاهی زیر چشم پایین تنها یک بار انجام می شود و نتایج آن تا آخر عمر فرد می مانند”. وقتی سن بالا می رود ممکن است ابروهایتان افتادگی پیدا کنند، همین باعث ظهور پوست اضافی روی پلک بالا می شود. در این شرایط چاره کار انجام جراحی دوباره پلک نیست بلکه باید لیفت ابرو انجام دهید. بسیاری از بیماران در این شرایط با استفاده از بوتاکس یا فیلر می توانند مشکل خود را برطرف کنند.

به طور قطع میتوان گفت نتایج جراحی پلک بالا، بیش از ۱۰ سال دوام دارند و نتایج جراحی پلک پایین تا آخر عمر فرد دوام دارند. به طور کلی اگر پس از چند سال قصد تجدید عمل پلک بالا را داشتید هیچ ایرادی نخواهد داشت. شیوه سالم زندگی به ماندگاری نتایج کمک خواهد کرد.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

آیا عمل جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی دردناک است؟

خیلی از افراد از این که چقدر این جراحی بدون درد است شوکه می شوند. ممکن است که تا چند روز احساس درد جزئی همراهتان باشد اما پس از مدتی این درد برطرف خواهد شد. استفاده از مسکن در این دوره اشکالی ندارد.

آیا بعد از این جراحی کبودی ایجاد می شود؟

بله از آن جایی که پوست اطراف چشم حساس است بیشتر بیماران پس از جراحی، کبودی و ورم خواهند داشت. این که پوست فرد تا چه حد کبود شود و این کبودی تا چه مدت دوام داشته باشد به خود شخص بستگی دارد. در روزهای اول می توانید با آرایش این مشکلات را بپوشانید.

آیا پس از این جراحی زخم ایجاد می شود؟

جراحی پلک پروسه ای است که در آن برش صورت می گیرد و پوست اضافه را بر می دارند. پس باید انتظار ظهور زخم را ‌داشته باشید اما این زخم ها جزئی هستند. یک جراح ماهر بلد است که چه کاری کند تا زخم ها را پنهان کند. این که زخم ها تا چه حد واضح باشند بستگی به نوع پوست و فرم چشم هم دارد.

معمولا زخم های حاصل از جراحی پلک بالا مخفی هستند. اما اگر برش های ایجاد شده در پلک پایین دقیقا در زیر خط مژه ایجاد شوند زخم ها غیر قابل مشاهده خواهند شد.

آیا پلک چشم ها دقیقا بعد از این جراحی عادی به نظر می رسند؟

با انتخاب جراحی ماهر و با تجربه در زمینه جراحی پلاستیک، دیگر لازم نیست خیلی نگران باشید. قرار است چهره شما و چشمانتان کاملا طبیعی به نظر برسند و خیلی چشم ها را کشیده نمی کنند که غیر طبیعی به نظر بیایند. هدف اصلی جراحی زیبایی پلک زیباتر کردن ظاهر چشمانتان و جوان تر نشان دادن آن ها است.

با این که آثار ورم و کبودی بعد از ۶ هفته از بین خواهند رفت، قرمزی حاصل از برش های ایجاد شده در پلک بالا ممکن است چند هفته بیشتر دوام داشته باشند. ممکن است متوجه برآمدگی های کوچکی از جای برش های پلک بالا شوید. این برآمدگی ها مدت کمی دوام دارند، جزئی عادی از پروسه بهبود هستند و پس از مدتی بهبود میابند. برای درمان خیلی از زخم ها بیش از یک سال وقت نیاز است اما از آن جایی که برش های ناشی از جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی خیلی جزئی هستند زخم هایتان دوام زیادی نخواهند داشت.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

بلفاروپلاستی آسیایی چیست؟

نوعی از جراحی پلک بالاست که برای درمان مشکلات پلک بالا انجام می شود. این جراحی در سرتاسر دنیا برای مردان و زنانی که چشمان مونولید دارند، عملی مشهور است.

وقتی جراحی زیبایی پلک انجام می دهیم کاملا بیهوش می کنند؟

اگر از بیهوش شدن می ترسید باید به شما بگوییم که با این که ترجیح روی بیهوشی کامل و بستری بیمار است اما برای بسیاری از بیماران تنها از بیهوشی عمومی استفاده می شود.

خطرات احتمالی مربوط به جراحی پلک چقدر است؟

درست است که تمام عمل های جراحی عوارض جانبی خاص خود را دارند اما در خصوص جراحی پلک این گونه نیست و یا خطری وجود ندارد یا خطرات موجود ناچیز هستند. این خطرات موجود شامل موارد زیر هستند:

 • عکس العمل نسبت به بیهوشی
 • هماتوما یا سروما (تجمع خون یا مایعی آب گونه زیر پوست که باید برداشته شود)
 • عفونت و خونریزی
 • تغییرات در حواس پنج گانه
 • زخم
 • آلرژی
 • آسیب به ساختار زیرین پوست
 • نتایج نامطلوب که سبب تکرار پروسه جراحی می شوند

انتخاب یک جراح ماهر و دنبال کردن دستورالعمل های وی چه قبل از عمل و چه بعد از عمل ریسک ابتلا به این عوارض را کاهش خواهد داد.

دوره ریکاوری پس از جراحی پلک چشم خیلی کوتاه است؟

بسیاری از افراد یک هفته بعد از این جراحی می توانند سر کار بروند و ۱۰ روز بعد از انجام این جراحی می توانند کارهایی که قبلا انجام می دادند را انجام بدهند. به طور کلی بیشتر بیماران حتی بلافاصله بعد از جراحی از نظر فیزیکی خوب هستند و دردی بسیار جزئی حس می کنند که این درد جزئی با مصرف مسکن برطرف می شود. در بعضی موارد پس از جراحی، در اطراف چشم کبودی مشاهده می شود. که البته این کبودی خیلی جزئی است و با کمی آرایش می توانید آن را بپوشانید.

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

جراحی پلک پایین می تواند پف پلک چشم و سیاهی زیر چشم را هم از بین ببرد؟

منظور ما از سیاهی زیر چشم سیاهی ای نیست که به خاطر کمبود خواب و استرس به وجود آمده است. به علاوه اگر مشکلات رنگدانه سبب تیرگی زیر چشم شده اند جراحی پلک پایین نمی تواند این سیاهی را از بین ببرد.

اما اگر زیر چشمتان بیش از حد پف است جراحی پلک می تواند به شما در برطرف کردن این مشکل کمک کند. اگر از این پف و تیرگی ها واقعا خسته شده اید به شما جراحی پلک پایین را پیشنهاد می دهیم. برای حذف این مشکلات با ایجاد بریدگی، چربی ها را جابجا می کنند یا بر می دارند و به پلک ظاهر جوان تر و زیباتری می بخشند.

آیا قبل از جراحی رژیم خاصی باید بگیرم یا معاینه چشم هم لازم است؟

طبق گفته یکی از پزشکان برجسته: “من همیشه از بیمارانم می خواهم که قبل از انجام جراحی حتما معاینه چشم انجام دهند این گونه مطمئن می شویم که چشمانشان از نظر سلامت در شرایط درستی هستند. به علاوه متخصص داخلی باید تأیید کند که آن ها در شرایط خوبی از نظر سلامتی هستند سپس آماده انجام عمل می شوند.”

علاوه بر انجام این کارها قبل از آماده شدن برای عمل باید یک سری دستورالعمل های دیگر را هم دنبال کنید. برای مثال چند هفته قبل از انجام جراحی، بیماران نباید سیگار بکشند، میزان آب بدن باید به اندازه کافی باشد و باید درباره این که چگونه بعد از عمل می خواهند به خانه بروند نیز تصمیم بگیرند. اقدام احتیاطی دیگر، کنترل درست مصرف داروها و مکمل های گوناگون است.

خیلی از بیماران وقتی لیست داروهایی که نباید قبل از عمل استفاده کنند را می بینند سورپرایز می شوند. چون این داروها حتی شامل آسپرین و ایبوپروفن هم هستند”. پس حتما قبل از مصرف دارو از بی خطر بودن آن برای عملتان اطمینان حاصل کنید. به علاوه، حتما در ملاقات های قبل از عمل با پزشک خود درباره داروها و مکمل هایی که استفاده می کنید صحبت کنید.

فیلم عمل پلک چشم

عکس قبل و بعد کسانی که عمل جراحی پلک چشم را انجام داده اند

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی

جراحی پلک چشم یا بلفاروپلاستی