پاپ اسمیر، تستی برای زنان است که در تشخیص یا پیشگیری از سرطان سرویکس (دهانه رحم) مورد استفاده قرار می گیرد. طی این پروسه، از سلول های دهانه رحم (بخش باریک و پایینی رحم، که به واژن یا مهبل ختم می شود) نمونه برداری می شود. در این مقاله از بخش پزشکی و سلامت زنان دکتر سلام به بررسی پاپ اسمیر می پردازیم. سپس، این سلول ها- که سلول های پیش سرطانی نیز نامیده می شوند- به منظور بررسی سرطان یا علائم احتمالی آن مورد آزمایش قرار می گیرند. تشخیص و درمان به موقع سلول های پیش سرطانی می تواند به جلوگیری از سرطان گردن رحم یا سرویکس کمک کند. پاپ اسمیر راه قابل اعتمادی برای تشخیص زود هنگام سرطان است- زمانی که سرطان، بیشتر قابل درمان است. عناوین دیگر پاپ اسمیر عبارت اند از: تست پاپ، سیتولوژی دهانه رحم، تست پاپانیکولائو، تست پاپ اسمیر، تکنیک اسمیر واژنی.

پاپ اسمیر

چرا به پاپ اسمیر نیاز داریم؟

اکثر زنان بین 21 تا 65 سال باید به صورت منظم، تحت تست پاپ اسمیر قرار بگیرند.

 • زنان بین 21 تا 29 سال باید هر سه سال یکبار، آزمایش شوند.
 • زنان بین 30 تا 65 سال- در صورتی که این تست همراه با تست HPV انجام شود- می توانند هر پنج سال یک بار آزمایش شوند. در غیر این صورت باید هر سه سال یکبار پاپ اسمیر شوند. ارائه دهنده ی خدمات بهداشتی در صورتی که هر یک از شرایط زیر را داشته باشید- صرف نظر از سن تان- ممکن است پاپ اسمیر را برایتان توصیه کند:
 • در گذشته تجربه پاپ اسمیر غیر طبیعی داشته باشید.
 • تجربه اچ آی وی یا ایدز داشته باشید.
 • سیستم ایمنی تان ضعیف باشد.
 • پیش از تولد در معرض دارویی به نام DES (دی اتیل استیل بسترول) قرار گرفته باشید. بین سال های 1940 تا 1971، DES به عنوان راهی برای جلوگیری ازسقط جنین به مادران باردار تجویز می شد. بعدها مشخص شد که این دارو باعث افزایش خطر ابتلا به سرطان های خاص در دختر بچه هایی می شود که در معرض این دارو قرار گرفته بودند. زنان بالای 65 سالی که به مدت چندین سال پاپ اسمیر طبیعی داشتند یا برای برداشتن رحم و دهانه آن تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، ممکن است دیگر نیازی به انجام پاپ اسمیر نداشته باشند. اگر مطمئن نیستید که آیا به پاپ اسمیر نیاز دارید یا نه، با ارائه دهنده خدمات بهداشتی خود مشورت کنید.

پاپ اسمیر

مواردی که در روز آزمایش پاپ اسمیر انتظار می رود

بهتر است دقیقا همان روزی که برای تست پاپ اسمیر وقت گرفته اید به مطب مراجعه کنید! اگر در مورد این تست احساس ناخوشایندی دارید، قبل از مراجعه به پزشک، زمانی را برای انجام فعالیت های سرگرم کننده و استراحت اختصاص دهید تا ترس را از ذهن خود دور کنید.

اگر پزشک اطلاع ندارد که این اولین بار است که تحت این آزمایش قرار می گیرید، به او اطلاع دهید و از وی سوالات احتمالی تان را بپرسید. اگر به هنگام قرار ملاقات احساس ناراحتی داشتید یا خجالت زده شدید، به پزشک بگویید تا جویای حالتان شود.

اسپکولوم که در باز شدن واژن و دیده شدن دهانه رحم به پزشک کمک می کند.

شما ممکن است این وسیله را نشناسید. واژن شما، مجموعه ی فوق العاده قوی از عضلات است، که به زایمان تان کمک می کنند و علت مهمی برای لذت بردن از رابطه جنسی هستند. اما، این عضلات، هنگام اضطراب نیز منقبض می شوند. بنابراین داخل کردن وسیله ای چون اسپکولوم در واژن تان در این حالت، می تواند بسیار مشکل باشد.

زمانی که پزشک شما در حال آماده کردن اسپکولوم است، چند نفس عمیق بکشید تا ماهیچه هایتان شل شوند. این کار ممکن است به شما کمک کند که به مسائل مثبتی چون مقصد تعطیلات مورد علاقه ی خود فکر کنید! در صورتی که هیجان زده باشید پزشک قبل از داخل کردن اسپکولوم در واژن، از شما درخواست می کند که نفس عمیقی بکشید و تا حد ممکن آرام باشید. به یاد داشته باشید که پس از اعمال اسپکولوم نیز به این کار ادامه دهید (چرا که حبس کردن نفس باعث می شود که ماهیچه های شما سفت شوند).

هنگامی که اسپکولوم باز است، پزشک می تواند یک سنبه جراحی کوچک، که نوری از خود تشعش می کند را در دهانه رحم قرار دهد تا بتواند محل مورد نظر را ببیند (چرا که آن محل، تاریک است!) و سپس از طریق اسپکولوم یک براش وارد واژن می کند تا به دهانه رحم برسد. سپس محل مورد نظر را کمی می ساید تا از سلول ها نمونه برداری کند. بعد، آن را بر می دارد و داخل یک لوله استریل قرار می دهد تا به آزمایشگاه آسیب شناسی ارسال کند. در نهایت، اسپکولوم را خارج می کند و پروسه خاتمه می یابد. کل این پروسه فقط چند دقیقه به طول می انجامد.

پاپ اسمیر

اگر جلسه پاپ اسمیر ، با پریود یا قاعدگی تان همزمان باشد چه اتفاقی می افتد؟

به هنگام لک بینی یا خونریزی کم رنگ ممکن است  قادر به انجام پاپ اسمیر باشید.

اما در اغلب موارد، ارائه دهنده خدمات، از شما می خواهد که در زمانی غیر از دوران قاعدگی به مطب مراجعه کنید.

انجام این تست، در طول دوران قاعدگی می تواند دقت نتایج حاصله از تست را تحت تاثیر قرار دهد.

خون قاعدگی، نمونه برداری صریح از سلول های دهانه رحم را برای پزشک دشوار می سازد و این ممکن است منجر به نتیجه گیری نادرست و غیرعادی شود و این مسئله بیشتر نگران تان کند.

نتایج پاپ اسمیر

نتیجه تست پاپ اسمیر، می تواند پزشک را از وجود سلول های مشکوک احتمالی- که به آزمایش بیشتری نیاز دارند- آگاه سازد.

نتایج طبیعی:

اگر پس از انجام پاپ اسمیر، سلول های دهانه رحم، نرمال تشخیص داده شدند، نتیجه تست، منفی است و تا زمان انجام پاپ اسمیر و آزمایش لگن بعدی نیازی به درمان یا آزمایش بیشتری نیست.

نتایج غیر طبیعی:

اگر پس از انجام پاپ اسمیر، سلول های دهانه رحم، غیر طبیعی یا غیر معمول تشخیص داده شدند، نتیجه تست، مثبت است. نتیجه مثبت به این معنی نیست که شما سرطان دهانه ی رحم دارید. بلکه این نتیجه، به نوع سلول های نمونه برداری شده در آزمایش پاپ بستگی دارد.

پاپ اسمیر

در ادامه چندین اصطلاح رایج مورد استفاده توسط پزشک و اقدامات لازم بعدی تان آورده شده است:

 • سلول های باریک غیر قابل معیار با اهمیت مشخص (ASCUS). سلول های فلس دار باریک و صافی که در سطح دهانه رحم یا سرویکس سالم رشد می کنند. در مورد ASCUS، پاپ اسمیر، سلول های باریک فلس دار غیر طبیعی را نشان می دهد، اما این تغییرات، وجود سلول های پیش سرطانی را به وضوح نشان نمی دهد.

با آزمایش مایع، پزشک شما می تواند نمونه را مجددا بررسی کند تا حضور ویروس هایی چون انواع مختلف HPV را- که تحت عنوان ارتقا دهندگان رشد سرطان شناخته می شود- بررسی کند.

اگر هیچ ویروسی با خطر بالا وجود نداشته باشد، سلول های غیر طبیعی که در نتیجه آزمایش یافت می شوند، نگران کننده نیستند. اما اگر ویروس نگران کننده ای وجود داشته باشد، به آزمایش بیشتری نیاز خواهید داشت.

 • ضایعه داخلی بافت پوششی (اپتیلیوم) سنگفرشی. این اصطلاح برای نشان دادن این است که سلول های نمونه برداری شده از پاپ اسمیر ممکن است پیش سرطانی باشند.

اگر این تغییرات ضعیف باشند، به این معنی است که اندازه، شکل و سایر ویژگی های سلول ها نشان دهنده وجود یک ضایعه پیش سرطانی است و بیانگر این است، که این سلول ها سال ها تا سرطانی شدن فاصله دارند.

اگر این تغییرات شدید باشند، احتمال این که این ضایعات (زخم ها) به زودی به سرطان تبدیل شوند، بالاست و انجام آزمایشات تشخیصی بیشتری الزامیست.

 • سلول های غیر طبیعی غده ای یا گلاندولار آتیپیک، سلول های غده ای، موکوس تولید می کنند و در سرویکس و داخل رحم رشد می کنند. سلول های غیر طبیعی غده ای ممکن است کمی غیر طبیعی به نظر برسند اما مشخص نیست که آیا در آینده سرطانی می شوند یا خیر. در این صورت، برای تعیین منبع سلول های غیر طبیعی و اهمیت آنها، آزمایشات بیشتری لازم است.
 • سرطان سلول های سنگفرشی یا سلول های آدنوکارسینوما. این نتیجه بدان معنی است که سلول های نمونه برداری شده برای پاپ اسمیر غیر طبیعی اند و پاتولوژیست یا آسیب شناس تقریبا از وجود سرطان مطمئن است.

“سرطان سلول های سنگفرشی” به سرطان ناشی از سلول های مسطح واژن یا دهانه رحم اشاره دارد. “آدنوکارسینوما” به سرطان ناشی از سلول های غده ای یا گاندولار اشاره دارد. اگر چنین سلول هایی در نمونه شما یافت شدند، پزشک توصیه می کند تا ارزیابی دقیقی انجام شود.

اگر پاپ اسمیر شما غیر طبیعی باشد پزشک ممکن است روش دیگری به نام کولپسکوپی که با استفاده از وسیله بزرگنمایی به نام کولپسکوپ انجام می شود را برای معاینه بافت دهانه رحم و واژن یا ولوا توصیه کند.

پزشک همچنین ممکن است از نواحی که غیر طبیعی به نظر می رسد یک نمونه بافتی (بیوپسی) تهیه کند و به منظور آنالیز و تشخیص قطعی، به آزمایشگاه بفرستد.

پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر باید هر چند وقت یکبار تکرار شود؟

پزشکان معمولا توصیه می کنند که برای زنان سنین 21 تا 65 سال، این آزمایش باید هر سه سال یکبار تکرار شود.

زنانی با سن 30 سال و بالاتر- در صورتی که این تست همراه با تست HPV انجام شود- می توانند هر پنج سال یک بار آزمایش شوند. یا ممکن است آزمایش HPV را به جای آزمایش پاپ اسمیر در نظر بگیرند.

اگر فاکتورهای خطر خاصی داشته باشید، پزشک ممکن است بدون توجه به سن، پاپ اسمیرهای بیشتری را برایتان در نظر بگیرد. این عوامل خطر عبارت اند از:

 • تشخیص سرطان دهانه رحم یا وجود سلول های پیش سرطانی، طبق نتیجه پاپ اسمیر.
 • قرارگیری فرد در معرض دارویی به نام DES (دی اتیل استیل بسترول)، پیش از تولد.
 • عفونت ایدز.
 • تضعیف سیستم ایمنی فرد به دلیل انجام پیوند عضو، شیمی درمانی و یا استفاده مزمن از کورتیکواستروئیدها.
 • سابقه کشیدن سیگار.

پزشک در مورد معایب و مزایای پاپ اسمیر با شما صحبت می کند و بر مبنای عوامل خطری که شما را تهدید می کند، تصمیم درست را اتخاذ می کند.

پاپ اسمیر

چه کسی تصمیم می گیرد که پاپ اسمیر را متوقف کند؟

در برخی شرایط پزشک و بیمار او تصمیم می گیرند که انجام پاپ اسمیر را متوقف کنند، این شرایط عبارت اند از:

 • هیسترکتومی کامل. پس از یک انجام یک هیسترکتومی کامل- برداشت رحم و دهانه آن با جراحی- در مورد ادامه انجام پاپ اسمیر با پزشک خود مشورت کنید.

اگر هیسترکتومی شما به سبب یک بیماری غیر سرطانی مانند فیبروئید رحم انجام شده باشد، ممکن است بتوانید انجام پاپ اسمیر معمول را متوقف کنید.

اما اگر هیسترکتومی شما به سبب وجود سلول های پیش سرطانی یا سرطان دهانه رحم باشد، پزشک ممکن است توصیه کند که به انجام تست پاپ اسمیر معمول ادامه دهید.

 • افزایش سن. پزشکان به طور کلی در معافیت زنان 65 ساله ای که نتایج تست های پاپ اسمیر سرطان سرویکس قبلی شان منفی بوده است، توافق کرده اند.

در مورد گزینه های خود با پزشک مشورت کنید تا بر اساس فاکتورهای خطر موجود، تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما مناسب تر است. اگر از لحاظ جنسی فعال هستید و چندین شریک جنسی دارید پزشک ممکن است، انجام روتین پاپ اسمیر را برایتان توصیه کند.

پاپ اسمیر

آیا آزمایش پاپ اسمیر درد دارد؟ اقدامات لازم برای کاهش درد آن

اگر مضطربید یا درد کمر شدیدی دارید برای کم شدن ناراحتی احتمالی ناشی از پاپ، به نکات زیر توجه کنید:

قبل از انجام پاپ اسمیر:

 • هنگامی که برای مراجعه به پزشک وقت می گیرید، بپرسيد که آیا مي توان يک ساعت قبل از ویزیت، ایبوپروفن مصرف کرد یا خیر. چرا که، داروهای مسکن بدون نسخه، ممکن است احساس درد و ناراحتی تان را کاهش دهند.
 • از آن ها بپرسید که آیا می توان کسی را با خود همراه کرد. اگر فرد قابل اعتمادی داشته باشید که شما را همراهی کند، بیشتر احساس راحتی می کنید. این فرد می تواند والد، همسر یا دوست تان باشد. اگر مایل باشید، آن ها می توانند در طول پاپ اسمیر، کنارتان باشند، یا می توانند در اتاق انتظار منتظرتان بمانند- هر طور که راحتید.
 • قبل از پاپ اسمیر، مثانه خود را تخلیه کنید. احساس فشار در ناحیه لگن، دلیلی بر ناراحتی پاپ اسمیر است. تخلیه مثانه، می تواند بخشی از این فشار را کاهش دهد. در بعضی موارد، ممکن است پزشک یک نمونه ادراری از شما درخواست کند، بنابراین قبل از شروع پاپ، محل توالت را بپرسید.

در حین انجام پاپ اسمیر:

 • از پزشک خود درخواست کنید که از کوچکترین سایز اسپکولوم استفاده کند. اسپکولوم ها، اغلب سایزهای متعددی دارند. اجازه دهید دکتر بداند که شما نگران درد این تست هستید و اندازه کوچکتر این وسیله را ترجیح می دهید.
 • اگر نگران سردی اسپکولوم هستید، یک اسپکولوم پلاستیکی درخواست کنید. اسپکولوم های پلاستیکی از انواع فلزی آن ها گرم تر هستند. اگر آن ها، تنها اسپکولوم فلزی دارند، از آن ها بخواهید تا آن را گرم کنند.
 • از پزشک خود در مورد هر اتفاقی که می افتد توضیح بخواهید تا در برابر مسائل گارد نگیرید. اگر می خواهید بدانید که دقیقا چه اتفاقی رخ می دهد، از پزشک خود بخواهید که آنچه را که انجام می دهد توضیح دهد. بعضی از افراد نیز، صحبت با پزشک در طول پاپ اسمیر را موثر می دانند.
 • اگر مایل نیستید که کوچکترین صدایی بشنوید از پزشک خود بپرسید که آیا می توان در طول پاپ، هدست گوش کرد یا خیر. برای کمک به تسکین هر گونه اضطراب و پاک کردن ذهن خود از اتفاقات پیرامون، می توانید از طریق هدفون، به موسیقی آرامش بخشی گوش فرا دهید.
 • در طول آزمایش پاپ اسمیر نفس عمیق بکشید. این کار، اعصاب تان را آرام می کند، بنابراین سعی کنید روی نفس خود تمرکز کنید.
 • سعی کنید ماهیچه های لگن تان را شل کنید. وقتی احساس درد یا ناراحتی می کنید، ممکن است به صورت غریزی عضلات لگن شما فشرده شوند، که این مهم، فشار ناحیه لگن را افزایش می دهد. نفس عمیق ممکن است به شما کمک کند تا ماهیچه های خود را شل کنید.
 • اگر حین عمل، آسیب دیدید به پزشک بگویید! یا اگر درد داشتید با ارائه دهنده ی خدمات در میان بگذارید.

آیا در حین انجام پاپ اسمیر می توان از بی حس کننده استفاده کرد؟

اگر IUD کار گذاشته باشید، احتمالا پزشک از یک عامل بی حس کننده برای کمک به کاهش درد در مهبل و دهانه رحم تان استفاده می کند. اما متاسفانه، قبل از انجام پاپ اسمیر، استفاده از بی حس کننده میسر نیست چرا که اعمال عامل بی حس کننده می تواند نتایج تست شما را مبهم کند.

پاپ اسمیر

بعد از اجرای پاپ اسمیر:

 • از نوار بهداشتی یا پد استفاده کنید. مشاهده خونریزی خفیف پس از پاپ اسمیر غیر معمول نیست. این معمولا ناشی از خراش کوچک در رحم یا دیواره واژن است. به هنگام مراجعه به پزشک، برای امنیت خاطر خود یک پد یا نوار بهداشتی به همراه داشته باشید.
 • از ایبوپروفن یا یک بطری آب گرم استفاده کنید. برخی از افراد پس از پاپ اسمیر، گرفتگی عضلانی خفیفی را تجربه می کنند. از این رو، برای تسکین گرفتگی عضلانی خود می توانید از ایبوپروفن، یک بطری آب گرم یا سایر داروهای خانگی استفاده کنید.
 • اگر خونریزی یا گرفتگی عضلانی شدیدی داشتید، با پزشک خود تماس بگیرید. هر چند، بخشی از این خونریزی یا گرفتگی های عضلانی طبیعی است، با این حال درد و خونریزی شدید می تواند نشانه ای از وجود خطا در روند پاپ اسمیر باشد. اگر نگران این مسئله هستید، با ارائه دهنده خدمات خود مشورت کنید.

چه مواردی منجر به احساس درد و ناراحتی بیشتری در طی پاپ اسمیر می شود؟

برخی از عوامل ممکن است پاپ اسمیر را رنج آورتر سازند.

شرایط ذیربط:

تعدادی از شرایط ذیربط می توانند پاپ اسمیر شما را ناراحت کننده تر کنند.

این موارد شامل:

 • خشکی واژن.
 • واژینیسموس: سفتی غیر ارادی عضلات واژن.
 • ولوودینیا: درد مزمن ولوا.
 • اندومتریوز، که هنگامی رخ می دهد که بافت رحمی در خارج از رحم رشد کند.

در صورتی که علائم هر یک از شرایط مذکور را تجربه می کنید- یا تشخیص قبلی داشته اید- به پزشک خود اطلاع دهید. این کار به درمان بهتر شما کمک می کند.

تجربه رابطه جنسی:

در صورتی که قبلا تجربه رابطه جنسی نداشته باشید انجام پاپ اسمیر برای شما دردناک تر خواهد بود.

تجربه این رابطه جنسی یا استمناء می تواند با همسر یا فردی به عنوان شریک جنسی باشد.

تروما یا آسیب جنسی:

اگر تجربه ی تروما یا آسیب جنسی داشته باشید، ممکن است فرآیند پاپ اسمیر برای تان دشوار شود.

در صورت امکان، این موضوع را با متخصص مراقبت های بهداشتی خود در میان بگذارید و یا ارائه دهنده ای را انتخاب کنید که در کمک به افراد آسیب دیده، تجربه داشته باشد.

مرکز بحران تجاوز محلی شما ممکن است بتواند یک ارائه کننده مراقبت های بهداشتی مطلع به آزار و اذیت جنسی معرفی کند.

اگر حین پاپ اسمیر احساس راحتی کردید، ممکن است بخواهید که ارائه دهنده خدمات را از آسیب جنسی خود مطلع سازید. این کار می تواند رویکردی در شما شکل دهد و ارائه دهنده خدمات، بیشتر مراعات حالتان را بکند.

شما همچنین می توانید یک دوست یا عضوی از خانواده یا دوستتان را با خود همراه سازید تا بیشتر احساس راحتی کنید.

پاپ اسمیر

آیا  می توان با اجرای تست پاپ اسمیر HPV  را تشخیص داد؟

هدف اصلی تست پاپ اسمیر، شناسایی تغییرات سلولی ناشی از  HPV در دهانه رحم است.

این بیماری- قبل از گسترش و ایجاد مشکلات بیشتر- با تشخیص به موقع سلول های سرطانی سرویکس با پاپ اسمیر، قابل درمان است. همچنین امکان آزمایش HPV از نمونه پاپ اسمیر نیز وجود دارد.

شما ممکن است حین رابطه جنسی (با هم جنسان یا دگر جنسان) به این عفونت مقاربتی جنسی مبتلا شده باشید. از این رو، برای کاهش خطر ابتلا به این ویروس، از کاندوم یا سایر ابزارهای محافظ استفاده کنید.

همه زنان فعال- از لحاظ جنسی- در معرض خطر ابتلا به HPV هستند و باید هر سه سال یکبار پاپ اسمیر شوند. این تست، سایر بیماری های مقاربتی جنسی (STIs) را تشخیص نمی دهد. پاپ اسمیر گاهی اوقات می تواند رشد سلولی ناشی از سایر سرطان ها را نیز نشان دهد، اما نباید برای این منظور به این تست، متکی بود.

پاپ اسمیر

آیا می توان در دوران قاعدگی، تست لگن یا پاپ اسمیر انجام داد؟

خب، اما در این صورت چه اتفاقی می افتد؟ معمولا در دوران قاعدگی انجام معاینه لگن و پاپ اسمیر میسر است، اما ممکن است نتایج پاپ اسمیرتان تحت تأثیر قرار بگیرد.

پزشکان اظهار می دارند که معمولا هیچ دلیلی مبنی بر انجام ندادن تست لگن در طول دوران قاعدگی وجود ندارد، مگر در مورد یک استثنا: در صورتی که به سبب ترشحات غیر طبیعی، تحت آزمایش لگن قرار بگیرید. دکتر استریچر می گوید: “در طول دوران قاعدگی، انجام ارزیابی مناسب از ترشحات غیرطبیعی واژن دشوار است.”

اما این بدان معنا نیست که قرار ملاقات خود با پزشک تان را لغو کنید، زیرا ترشحات غیر طبیعی ممکن است دلایل متعدد دیگری نیز داشته باشند که از راه های سریع قابل درمان باشند، مثل عفونت ناشی از مقاربت جنسی. بهتر است پیش از مراجعه به مطب، با پزشک یا عضوی از تیم پزشکی آن ها در مورد علائم تان صحبت کنید تا به شما بگویند که آیا براساس دامنه علائم تان، می توانند وارد عمل شوند یا خیر.

در مورد پاپ اسمیر، از لحاظ تکنیکی می توانید در دوران قاعدگی خود، وارد این تست شوید. اما، بهتر است برنامه تست خود را به زمانی غیر از قاعدگی شدید خود، موکول کنید، چرا که بسته به میزان خون قاعدگی، نتیجه تست شما می تواند تحت تاثیر قرار بگیرد.

جسیکا شفرد، دارای مدرک دکترای پزشکی و متخصص بیماری های حاد زنان، در مرکز پزشکی دانشگاه بیلور در دالاس، اظهار می دارد: “معمولا خونریزی کم برای اجرای تست پاپ، مشکل ساز نیست”. {با این حال}، گاهی اوقات قاعدگی زنان، چنان شدید است که بر نمونه برداری مناسب تاثیر می گذارد”.

البته، شما همیشه از زمان دقیق قاعدگی خود مطلع نیستید. دکتر کریستین گرویس، دارای مدرک دکترای پزشکی و عضو هیات علمی متخصصین بیماری های زنان و زایمان در بیمارستان وینی پالمر زنان و نوزادان، می گوید: “برای زنان دارای دوره های نامنظم- که تعدادشان نیز زیاد است- هیچ راهی برای دانستن زمان دقیق پریود وجود ندارد و به سبب مقادیر بالای گلبول های قرمز، ما ممکن است نمونه برداری مناسبی از سلول های دهانه رحم بدست نیاوریم، اما اگر این تنها فرصتتان برای انجام پاپ اسمیر است، آن را از دست ندهید”.

لورن استریچر، دارای مدرک دکترای پزشکی و استاد درمانگاه زنان و زایمان در دانشکده پزشکی فاینبرگ دانشگاه نورث‌ وسترن، اظهار می دارد: حتی اگر همزمان با خونریزی شدید، تصمیم به انجام پاپ اسمیر داشته باشید، دنیا به پایان نمی رسد.”در این حالت بدترین اتفاقاتی که ممکن است رخ دهد انجام دوباره تست است.”

دکتر گرویس اظهار می دارد: اگر خون ریزی تان شدید است و شما نمی خواهید این تست را مجددا امتحان کنید، انجام پاپ اسمیر را به بعد دوران قاعدگی خود موکول کنید، با این حال انجام معاینه لگن در این دوران، 100 درصد بی مورد است.

پاپ اسمیر

چند روش برای آسان تر کردن پاپ اسمیر:

درخواست اسپکولوم پلاستیکی

دکتر کریستینسون می گوید: “اسپکولوم ممکن است فلزی و یا پلاستیکی باشد.” فلزات سردند و برخی افراد از تماس با آن احساس ناراحتی می کنند، مخصوصا اگر آن ها گرم نشوند. دکتر شیرازیان توضیح می دهد: “اکثر ارائه دهندگان خدمات بهداشتی، اسپکولوم پلاستیکی را حذف کرده اند، زیرا آن ها یکبار مصرف هستند، اما شما می توانید قبل از پاپ اسمیر از متخصص زنان خود بخواهید که از اسپکولوم پلاستیکی- به جای نوع فلزی آن- استفاده کند.

از متخصص زنان خود بخواهید که اسپکولوم را گرم کند

بله، یک نکته دیگر در مورد اسپکولوم، گرم کردن آن است که باید بدانید! دکتر شیرازیان می گوید: هنگام مراجعه برای انجام پاپ بدنتان سرد می شود، بنابراین، شما می توانید از متخصص زنان خود بخواهید که اسپکولوم را قبل از وارد کردن آن در واژن تان، گرم کند (به خصوص اگر فلزی باشد).

آن ها ممکن است با نگه داشتن اسپکولوم در زیر جریان گرم آب یا در یک کشوی گرم یا بر روی یک پد گرم، آن را حرارت دهند. نحوه گرم کردن اسپکولوم مهم نیست، اما به استعداد نیاز دارد.

در میان گذاشتن جزئیات سوابق پزشکی و رابطه جنسی یا هویت مربوط به سلامت جنسی و باروری خود با متخصص زنان

در ادامه مواردی آورده شده است که بهتر است با ارائه دهنده خدمات خود در میان بگذارید تا به آرامش برسید:

 • دکتر کریستینسون می گوید: در صورتی که قبلا هرگز تحت آزمایش پاپ اسمیر قرار نگرفته اید یا از لحاظ جنسی غیر فعالید، این تست ممکن است برای شما ناراحت کننده باشد. دانستن این موضوع ممکن است پزشک را مجاب به وفق دادن خود با شرایط، مانند انتخاب کوچکترین سایز اسپکولوم در دسترس و یا انجام آهسته تر این روند کند.
 • دارای رحم نوک تیز باشید: طبق گفته کلینیک مایو، این موضوع رایجی برای رحم افراد است که حداقل کمی به سمت دهانه رحم خم شده باشد. اما دکتر کریستینسون توضیح می دهد که اگر نوک رحم تان در هر دو جهت تیز باشد، می تواند دسترسی به دهانه رحم و انجام پاپ اسمیر را برای شما دشوار سازد.

او افزود: در این موارد، ممکن است پزشک از شما درخواست کند که به شکل یا پوزیشن دیگری دراز بکشید یا ممکن است نیاز به استفاده از یک اسپکولوم طولانی یا وسیع تر داشته باشد. این کار را نباید در چشم خود بزرگ کنید، اما اگر قبلا پاپ اسمیر داشته اید و مطلع هستید که رحم تان در یکی از این موقعیت ها قرار دارد، گفتن یا یادآوری این موضوع به متخصص زنان و زایمان تان می تواند روند کارتان را تسریع بخشد.

 • در صورتی که هنگام تلاش پزشک برای قرار دادن اسپکولوم در مهبل (واژن) تان احساس درد کنید: این می تواند نشانه ای از وضعیتی به نام واژینیسموس باشد که در آن عضلات مهبل به صورت غیر ارادی منقبض می شوند. دکتر کریستینسون ادامه می دهد: “این مهم جای گیری اسپکولوم را حقیقتا غیر ممکن می سازد”. واژینیسموس ممکن است به دلایل مختلفی چون سابقه آسیب جنسی اتفاق بیفتد یا بی هیچ دلیل خاصی رخ دهد. دلیل دیگر آن، شرایطی تحت عنوان ولوودینیا است، که به گفته کلینیک مایو، فرد مبتلا به آن، درد مزمن غیر قابل توصیفی در ناحیه ولوا و یا واژن خود احساس می کند. این شرایط ممکن است قبل از شروع تست پاپ اسمیر، نیاز به درمان داشته باشند.
 • سابقه ترومای جنسی داشته باشید: صحبت در مورد تجربه سوء استفاده یا خشونت جنسی، با متخصص زنان و زایمان، به او کمک می کند که خواسته های شما را تصدیق کند، مثلا از آمادگی شما قبل از اعمال اسپکولوم در واژن اطمینان حاصل کند.
 • هرگونه اطلاعات در مورد گرایش یا هویت جنسی که دانستن شان ممکن است برای دکترتان مفید باشد: اگر شما LGBTQ+ باشید، ممکن است دل نگرانی ها و سوالاتی در مورد پاپ اسمیر یا هر گونه مراقبت پزشکی دیگر، داشته باشید. به عنوان مثال، اگر شما یک ترنسجندر باشید و نسبت به مراجعه به متخصص زنان بی میل باشید، مهم است که دکتر شما این مسئله را بداند تا بتواند بهترین مراقبت را از شما به عمل آورد.

در صورتی که خودتان می توانید اسپکولوم را وارد واژن خود کنید، از ارائه دهنده خدمات اجازه این کار را بگیرید

دکتر کریستینسون می گوید: چیزی که باعث ترس و اضطراب زیاد افراد، نسبت به پاپ اسمیر می شود (به خصوص در کسانی که دچار واژینیسموس هستند)، فرو بردن اسپکولوم در واژن است، از این رو کسانی که می توانند خودشان این کار را انجام دهند- همچون داخل کردن یک تامپون در واژن- راحت تر با این مسئله کنار می آیند. این می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. خدمات پزشکی بعد از این نقطه شروع خواهد شد، اما کنترل این بخش از روند، ممکن است به تسکین هر گونه ترس یا درد مرتبط با آن، کمک کند.

پاپ اسمیر

اگر قاعدگی تان شدید باشد، انجام پاپ اسمیر را به زمان دیگری موکول کنید

اگر چه در طول دوران قاعدگی خود، از لحاظ تکنیکی می توانید تست شوید، اما در صورت خونریزی شدید، بهتر است بخواهید تا این قرار ملاقات را به زمان دیگری موکول کنید. دکتر شیرازیان می گوید: خون قاعدگی باعث می شود که متخصصان، سلول های دهانه رحم را نتوانند به درستی آزمایش کنند و از این رو، تحت آزمایشات مجددی قرار بگیرید.

دکتر شیرازیان می گوید: “این مسئله (انجام پاپ در طی دوران قاعدگی) به میزان خون قاعدگی تان بستگی دارد. اگر میزان خونریزی تان کم باشد، مسئله ای نیست، اما اگر خونریزی شدیدی داشته باشید، به صراحت می توانم بگویم که انجام این تست را رد کنید.

احتمال استفاده از اسپری بی حس کننده در طول پاپ اسمیر را فراموش کنید

استعمال اسپری بی حس کننده در دهانه رحم، می تواند مانع احساس درد به هنگام نمونه برداری از سلول ها به کمک براش شود. با این حال در صورتیکه حین قرار دادن  IUDمی توان از اسپری بی حس کننده استفاده کرد پس چرا در مورد انجام پاپ اسمیر این کار درست نیست؟

متاسفانه، استفاده از اسپری بی حس کننده در دهانه رحم در طول پاپ اسمیر، تقریبا، همانند خون قاعدگی عمل می کند. دکتر شیرازیان توضیح می دهد: “اگر ما این کار را انجام دهیم، این اسپری می تواند سلول ها را از بین ببرد.” “اما، هدف ما در پاپ اسمیر این است که از تمامی سلول ها به بهترین شکل نمونه برداری کنیم.”

سعی کنید بدن خود را با انجام تمرینات تنفسی یا موسیقی شل کنید

دکتر کریستینسون می گوید: “بزرگترین کمکی که یک زن می تواند برای انجام یک پاپ اسمیر آسان تر، انجام دهد، شل کردن بدن خود به هنگام استفاده متخصص از اسپکولوم است”. تمرینات تنفسی عمیق و آرام- مانند آنچه که به هنگام مدیتیشن انجام می دهید- ممکن است کمک کننده باشد.

دکتر شیرازیان افزود: یک اقدام آرامش بخش دیگر- که حقیقتا موثر بوده است- “استفاده از هدفون و گوش دادن به موسیقی با تلفن همراه است”. او همچنین شاهد این موضوع بوده است که بیماران با فشار دادن توپ های استرس، آرام می شوند. شما نیز می توانید این روش ها را امتحان کنید.