توت فرنگی چیست؟ در مورد خواص و فواید آن چه میدانید؟ چقدر کربوهیدرات در توت فرنگی وجود دارد؟ چه اتفاقی می افتد اگر شما بیش از حد توت فرنگی بخورید؟ توت فرنگی بخاطر طعم شیرین و تنوع آن، یکی از محبوب ترین میوه ها است. به نظر می رسد، تغذیه توت فرنگی برای سلامت شما خوب باشد. یک نیروگاه آنتی اکسیدان است که با بیماری ها مبارزه می کند. در این مقاله از بخش خواص میوه و سبزیجات دکتر سلام به بررسی توت فرنگی و مزایای آن خواهیم پرداخت.

خوردن توت فرنگی چه مزیت هایی برای بدن شما دارد؟

بیشترین مزیت سلامتی تغذیه توت فرنگی مربوط به وجود آنتی اکسیدان های ضد التهابی است که در توت فرنگی وجود دارد. توت فرنگی حاوی آنتی اکسیدان های فلاونوئید ضد پیری است( آنتوسیانین و کاتچین)، که خطر ابتلا به بیماری های مزمن مانند سرطان، سندرم متابولیک و بیماری قلبی عروقی را کاهش می دهد.

توت فرنگی

بر اساس یک مطالعه که در سال 2016 در مجله کشاورزی و مواد غذایی منتشر شده است، از میان انواع توت ها، توت فرنگی یک منبع غنی از ترکیبات بیولوژیکی متعددی است که در بسیاری از اثرات پیشگیرانه و بیماری های مختلف نقش دارد. مطالعات مربوط به مصرف توت فرنگی نشان داده است که مصرف آن برای سلامت چشم،  سلامت اعصاب، حفاظت پوست در برابر آسیب ها، کاهش دهنده التهاب و حتی کاهش درد آرتروز مفید است، زیرا توانایی مبارزه با آسیب های رادیکال آزاد را دارد. همچنین، توت فرنگی به دلیل داشتن 49 کالری در هر فنجان، مقدار نسبتاً کمی شکر، مقدار مناسب فیبر و مزایای متعدد بهداشتی، یکی از غنی ترین مواد مغذی محسوب می شود.

توت فرنگی چیست؟

توت فرنگی از گونه های هیبرید و از نوع فراگریا است. واقعیتی ناشناخته شده ای که درباره توت فرنگی وجود دارد، این است که، آنها در واقع توت نیستند. از لحاظ فنی، توت فرنگی یک میوه ترکیبی و متراکم است،زیرا از یک گل شکل می گیرد که دارای تخمدان های زیادی است. هر “دانه”  که در ظاهر دیده می شود، در واقع یک تخمدان گل است که بذر توت فرنگی در درون آن قرار دارد.

توت فرنگی نماد چیست؟

توت فرنگی نام خود را از خرمن کاه گرفته است که در اطراف گیاهان را می پوشاند و باعث می شود که از آسیب جوندگان و آفات در امان باشند. توت فرنگی دارای سابقه طولانی حداقل 2200 سال است. توت فرنگی ها در ابتدا در فرانسه و ایتالیا رشد کردند.

با تحقیق های متنوعی که سالانه در مورد مزیت های توت فرنگی انجام می شود و اهمیت قرار دادن انواع توت ها در رژیم غذایی سالم بیشتر شده است، و همچنان به محبوبیت خود ادامه می دهد، زیرا تقاضا برای آن ها در طول قرن های گذشته افزایش یافته است.  امروزه توت فرنگی بیشتر در کالیفرنیا رشد می کند، جایی که آن ها از اوایل دهه 1900 رشد کرده اند. هر ساله در کالیفرنیا بیش از 25000 هکتار توت فرنگی کاشته می شود.

توت فرنگی

چقدر توت فرنگی باید بخورید؟

با مصرف تنها یک یا دو فنجان توت فرنگی به طور روزانه،  ویتامین C مورد نیاز بدن را تامین کرد.

چقدر کربوهیدرات در توت فرنگی وجود دارد؟

یک فنجان توت فرنگی تازه(یعنی حدود 144 گرم)، حاوی ترکیبات زیر است:

فواید مصرف توت فرنگی

3. غنی از آنتی اکسیدان است

اگرچه در یک فنجان توت فرنگی، کالری نسبتا کمی وجود دارد، اما مقدار زیادی آنتی اکسیدان و ویتامین در آن وجود دارد. با توجه به مطالعات انجام شده در مورد توت فرنگی، توت فرنگی منبع خوبی از آنتی اکسیدان های مختلف است. تحقیقات نشان می دهد که توت فرنگی یکی از بهترین منبع شناخته شده آنتوسیانین های متعدد و آنتی اکسیدان های فنولی است. دانه ها و گوشت توت فرنگی هر دو ترکیبات خاصی را در خود جای داده اند، ترکیباتی از جمله ویتامین A و ویتامینC .

توت فرنگی چه کاری در بدن انجام می دهد؟ آنتی اکسیدان ها یکی از اولین خطوط دفاعی بدن انسان هستند که باعث کاهش آسیب رادیکال های آزاد می شود، که منجر به التهاب و پیشرفت بیماری مزمن در پوست و بدن می شود. آنتی اکسیدان ها، الکترون هایی را برای متزلزل کردن رادیکال های آزاد رها می کنند تا الکترون های سطح پوست را جذب نکنند. این بدان معنی است که رادیکال های آزاد نمی توانند الکترون سلول های سالم را جذب کنند و پس از آن نابود خواهند شد.

آنتی اکسیدان ها باعث کم شدن سرعت وقوع استرس اکسیداتیو(پیروزی رادیکال های آزاد بر دفاع آنتی اکسیدانی بدن) می شوند. استرس اکسیداتیو باعث پروسه پیری و ایجاد بسیاری از بیماری ها، از جمله سرطان، بیماری های قلبی، دیابت و اختلالات عصبی می شود.

2. از سرطان محافظت می کند

تحقیقات نشان می دهد که یکی از مهمترین مزیت های سلامتی توت فرنگی و زغال اخته، توانایی  آن ها به مبارزه با سرطان است. به همین دلیل، این دو از بهترین مواد غذایی مبارزه با سرطان هستند. در آزمایش های متعددی که انجام شده است، نتایج نشان داده که ترکیبات توت فرنگی فعالیت ضد سرطانی دارد. همچنین تحقیقات نشان داده که مزیت های توت فرنگی شامل توانایی برای جلوگیری از تشکیل سلول های سرطانی، سرکوب پیشرفت و تکثیر تومورهای سرطانی است.

در مطالعاتی که به صورت کنترل شده بود، نتایج نشان داد وقتی شرکت کنندگان در گروه آزمایش، عصاره توت فرنگی که حاوی آنتی اکسیدان های آنتوسیانین است را مصرف کردند، سلول های سرطانی بدن آن ها در مقایسه با گروه کنترلی که عصاره توت فرنگی را دریافت نکرده بودند، به طور قابل توجهی مهار شده است.

از دیگر مزیت های مصرف توت این است که خطر ابتلا به سرطان پستان، سرطان روده بزرگ، سرطان پروستات و سرطان پوست را کاهش خواهد داد.

توت فرنگی

3. پیشگیری از بیماری های قلبی

چه اتفاقی برای قلب می افتد اگر شما هر روز توت فرنگی بخورید؟ آنتی اکسیدان های توت فرنگی با فرآیند اکسیداسیون مبارزه می کنند که بسیار مهم است، زیرا آسیب اکسیداتیو خطر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی و یا سایر انواع بیماری قلبی عروقی را افزایش می دهد.

آنتی اکسیدان های توت فرنگی با مهار اکسیداسیون بد(کلسترول) به کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی، محدود کردن اکسیداسیون چربی و ایجاد پلاک در شریان ها، بهبود عملکرد رگ های خونی و فشار خون و کاهش تمایل به لخته شدن خون در داخل رگ های خونی (ترومبوز نامیده می شود) کمک می کند.

اگر شما رژیم غذایی کم -کربوهیدرات با هدف کاهش وزن دارید، بهتر است توت فرنگی مصرف کنید، زیرا مزیت های فراوانی برای شما دارد. توت فرنگی ممکن است حاوی کربوهیدرات و قند باشد، اما هر دو نسبت به بسیاری از میوه های دیگر کمتر است. محققان همچنین دریافته اند، برای افرادی که برای درمان بیماری قلبی خود، تحت رژیم غذایی قرار گرفته اند، توت فرنگی و دیگر میوه هایی که دارای فیبر بالایی هستند را به رژیم غذایی خود اضافه کنند.

4. فواید توت فرنگی برای پوست

در طول زمان، تاثیرات داخلی و خارجی، شرایط و ظاهر پوست را تغییر می دهد. بخاطر رژیم غذایی نامناسب، قرار گرفتن در معرض آفتاب و توکسین های زیست محیطی، پوست متحمل پیری، التهاب، آکنه و سایر اختلالات پوستی می شود.

محققان تغذیه با مطالعاتی که انجام داده اند به این نتیجه رسیده اند که برخی از گیاهان نقش بسیار مفیدی در مطلوبیت پوست دارند، از جمله گیاهانی که غنی از آنتی اکسیدان ها هستند.

برخی از بهترین مواد غذایی برای سلامت پوست، توت فرنگی و سایر انواع توت ها است. توت ها حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین A و ویتامین C هستند که موجب بهبود پوست می شود، همچنین این ویتامین ها باعث کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست، جلوگیری از ایجاد چروک در سطح پوست و تغییر رنگ پوست می شود. سطح بالای ویتامین C، یکی از مهم ترین مزیت تغذیه توت فرنگی است، زیرا موجب ترویج سنتز کلاژن، حفاظت از پوست در برابر اشعه ماوراء بنفش و کاهش التهاب پوست می شود.

5. موجب سلامت مغز و جلوگیری از بیماری های نوروژنیک می شود

یکی دیگر از مزیت تغذیه توت فرنگی، محافظت در برابر پیری مغز است. مطالعات نشان می دهد که رژیم غذایی غنی از توت فرنگی و سایر انواع توت ها ممکن است پتانسیل این را داشته باشد که از پیری مغز جلوگیری کند. توت ها دارای سطح بالای از فلاونوئیدها به خصوص آنتوسیانیدین هستند، که برای بهبود ادراک مفید هستند. به همین دلیل، متخصصین بهداشت توصیه می کنند که توت ها را در رژیم های غذایی خود قرار دهید، زیرا توانایی مقابله با استرس اکسیداتیو، التهاب در مغز، از دست دادن حافظه و بیماری هایی مانند آلزایمر و زوال عقل را دارد.

6. دارای فیبر بالا و کمک به دفع سموم از بدن

توت فرنگی به دلیل تولید آنتی اکسیدان های ضد التهابی، کمک به بازگرداندن سلامت دستگاه گوارش و هضم آسان، به سم زدایی در بدن کمک می کند. ویتامین A و ویتامین C برای انجام هر گونه سم زدایی در بدن شما ضروری است، به علاوه، در هر دو  فیبر محلول و فیبر نامحلول وجود دارد. در طول فرآیند سم زدایی بدن، وجود آنتی اکسیدان ها الزامی است زیرا به منظور خنثی کردن سمومی که باعث آسیب های رادیکال آزاد، التهاب و اختلالات گوارشی می شود، مورد استفاده قرار می گیرد. مواد غذایی که حاوی فیبر زیاد هستند مانند توت فرنگی، می تواند به سیستم گوارش بدن کمک کند زیرا از وقوع یبوست جلوگیری می کند، سطح pH روده را متعادل می کند و التهاب روده را که می تواند منجر به سندرم روده و دیگر حالت های گوارشی شود را کاهش می دهد.

7. سطح بالای منگنز

یک فنجان توت فرنگی، 28 درصد از نیاز روزانه بدن به منگنز را تامین می کند. منگنز برای سیستم عصبی و سلامت مغز مورد نیاز است و می تواند به پیشگیری از اختلالات عصبی مانند بیماری پارکینسون و صرع کمک کند. توت فرنگی به دلیل غنی بودن از منگنز، مزیت زیادی برای مردان دارد، زیرا این مواد معدنی برای تشکیل استخوان های قوی و بافت همبند یا پیوندی و تولید هورمون های جنسی تولید مثل، مورد نیاز است.

توت فرنگی

8. فواید توت فرنگی در بارداری

توت فرنگی به دلیل داشتن ویتامین B که به رشد بافت کمک می کند، منبع خوبی از فولات است و باعث می شود که سلول ها به درستی کار کنند و برای بارداری سالم بسیار مهم است. مصرف مقدار مناسب فولات قبل از بارداری و در زمان بارداری باعث جلوگیری از نقایص خاصی از جمله اسپینا بیفیدا در نوزاد می شود. همچنین می تواند از کم خونی جلوگیری کند.

هشدارها، اثرات متقابل و عوارض جانبی مصرف توت فرنگی

یک مشکل بالقوه در مصرف توت فرنگی ها، استفاده آفت کش ها و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی هنگام رشد است. در حالت ایده آل، شما می خواهید نوعی از توت فرنگی را مصرف کنید که عاری از هر نوع عنصر سمی و شیمیایی باشد. کشاورزان برای محافظت توت فرنگی ها و انواع توت ها از حشرات و آفت ها، از مواد شیمیایی ضد آفت استفاده می کنند. بنابراین برای کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری های ناشی از سموم شیمایی و همچنین به دست آوردن مزیت بیشتر توت فرنگی، همیشه به دنبال توت های ارگانیک باشید.

چه اتفاقی می افتد اگر شما بیش از حد توت فرنگی بخورید؟

برای بعضی افراد، فیبر زیاد در توت فرنگی ممکن است باعث التهاب یا سوء هاضمه شود. یکی دیگر از مشکلات بالقوه، آلرژی است. اگرچه توت فرنگی برای افراد معمولی بسیار سالم است، اما ممکن است برای کسانی که به انواع مختلف میوه که حاوی هیستامین هستند، آلرژی داشته باشند، مصرف توت فرنگی خطرناک باشد. آلرژی غذایی نوعی پاسخ سیستم ایمنی بدن است که می تواند باعث خارش در اطراف دهان، التهاب پوست و مشکلات گوارشی، از جمله اسهال و استفراغ شود.  علائم خفیف تا قوی که ممکن است در افراد مستعد هیستامین رخ دهد، شامل خارش، خس خس سینه و کهیر است.  بنابراین اگر شما با خوردن توت فرنگی، هر نوع آلرژی یا واکنشی را تجربه کردید، بهتر است که مصرف را قطع و به پزشک مراجعه کنید.