zinc

روی یا زینک یکی از مفیدترین  فلزات  مورد نیاز است که وجود  اندازه  کم آن در تغذیه  هر شخصی ضروری  است. این مواد نه تنها درفرآیندهای فیزیولوژیک  تاثیر بسیار زیادی دارد بلکه  به عنوان دارو برای  جلوگیری  از خیلی بیماریها استفاده می شود.

بدن انسان بزرگسال حاوی حدود 2 تا 3 گرم روی است. این عنصر ضروری دراندامها، بافتها، استخوانها، مایعات بدن و سلولها یافت می شود.  این مقاله ی جدید که نقد جامعی بروی تأثیرات زینک است درمجله ی Food Science and Food Safetyتوسط انستیتو تکنولوژی غذایی(IFT) منتشر گردید.

غذاهای حاوی مقادیر زیاد پروتئین بخصوص  پروتیئنهای حیوانی منابع اصلی روی  در تغذیه ی انسان هستند. روی همچنین درغذاهای غنی  شده نیز یافت می شود. تقریباً نیمی از  جمعیت جهان درمعرض خطر کمبود روی هستند. دراین بازنگری  دانشمندان به بررسی چندین تحقیق در این زمینه پرداختند. نقد جامع انجام شده از این مطالعات  نشان می دهد که روی  با فرآیندهای فیزیولوژیکی حیاتی بدن به طرق زیر در ارتباط است:

مغز:میزان  روی موجود درخون بیماران مبتلا به آلزایمر و پارکینسون پایین تر از مقدار طبیعی است. درمطالعه ای  که بروی جوندگان انجام شد مشاهده گردید که  زینک مانند یک داروی  ضد افسردگی عمل می کند.

سیستم قلب و عروق:روی یا زینک نقش قابل توجهی درتنظیم فشارخون دارد مردان و زنان مبتلا به فشارخون بالا، زینک را بصورت متفاوتی متابولیزه می کنند.

کبد: کمبود روی در کبد نه تنها در افراد مبتلا به سیروزکبدی مشاهده می شود بلکه در بیماریهای کبدی الکلی وغیر الکلی درمراحل  ابتدایی نیز مشاهده می گردد.

بارداری:کمبود خفیف روی در طول بارداری می تواند موجب افزایش مرگ مادر، احساس غیر طبیعی مزه ها، طولانی شدن بارداری، درد زایمان ناکار آمد، خونریزی ضعیف وافزایش خطر برای جنین گردد.

دیابت:زینک عامل مهمی درسنتز، ذخیره و ترشح  انسولین است. کمبود روی در افراد دیابتی دربروز بیماری عروق کرونر و عوامل خطر مختلف  از جمله فشارخون بالا و بالا بودن  مقدار تری گلیسرید نقش دارد.

سیستم  غدد درون ریز:مطالعات نشان می دهد بین کمبود روی در سالمندان وکاهش فعالیت غده تیموس و هورمونهای وابسته  به غده ی تیموس، کاهش پاسخ به واکسیناسیون و کاهش ایمنی  ارتباطاتی  وجود دارد.

ترمیم:کمبود روی با تأخیر در بهبود زخم ارتباط  دارد، دانشمندان دریافته اند که وجود مقادیر کافی روی برای بهبود زخم معده  بخصوص در مراحل اولیه بسیارمهم است.

پنومونی:مصرف روی می تواند طول مدت پنومونی یا ذات الریه  و مدت زمان بستری در بیمارستان  را کوتاه کند.

منبع-http://diabetestma.org