ایمپلنت دندان در کلینیک دندانپزشکی تاج

” بریج یا ایمپلنت دندان؟” این، سوال متداولی است که بسیاری از افراد وقتی نوبت به جایگزینی دندان می رسد، از خودشان می پرسند. کشیدن یا افتادن دندان ها می تواند خطر ابتلا به عفونت را به همراه داشته باشد، اما انتخاب بهترین روش جایگزینی دندان برای شما می تواند کلیدی برای داشتن لبخندی زیبا باشد. هنگامی که زمان جایگزینی دندان کشیده شده یا افتاده فرا می رسد، ممکن است سوال بعدی شما از  دندانپزشک این باشد، “تفاوت بین بریج و ایمپلنت چیست؟” بیایید به این موضوع بپردازیم و تفاوت بین این دو روش را از نظر انواع، زیبایی شناسی، هزینه، اثربخشی، مزایا و معایب بررسی کنیم.

بریج دندان در مقابل ایمپلنت دندان

بریج دندان چیست؟

در گذشته تنها گزینه افراد برای برطرف کردن فاصله بین دندان ها، بریج بود. امروزه، افرادی که یک یا چند دندان از دست رفته دارند همچنان می توانند از بریج دندان استفاده کنند.

همانطور که از نامش پیداست، بریج دندان پزشکی به معنای “ایجاد پل هایی” روی فاصله بین دندان ها است که این کار به دلیل پر کردن فضای خالی بین دندان ها که در اثر کشیدن یا افتادن دندان ها ایجاد شده است، انجام می شود. بنابراین، برای انجام بریج ، نیاز به اتصال تاج دندان مصنوعی به یک یا چند دندان مجاور دارد.  دندانپزشک شما مجبور خواهد بود تا از دندان های مجاور استفاده کند، تا آن ها بتوانند به عنوان یک تکیه گاه عمل کنند.

بریج ها مثل ایمپلنت، ریشه دندان ندارند. در عوض، این روش از یک یا چند دندان اطراف محل مورد نظر (جای دندان افتاده یا کشیده شده) استفاده می کنند تا پایه ای برای نگه داشتن بریج باشند.

بریج دندان چگونه کار می کند؟

در طول اولین مراجعه به منظور دریافت پل یا بریج، دندانپزشک، دندان های مجاور را آماده می کند. آماده سازی به این معناست که  دندانپزشک بخشی از مینای دندان را می تراشد تا بتواند فضای مورد نیاز برای قرارگیری تاج را ایجاد کند.

سپس دندان پزشک، از دندان های شما قالب گیری کرده تا به عنوان مدل استفاده شود. سپس تکنسین دندان،  با استفاده از قالب تهیه شده، اجزایی مانند تاج ها، پانتیک و بریج را در آزمایشگاه می سازد. در طی مدتی که بریج در دست ساخت است، برای محافظت از لثه و دندان های تراشیده شده،  دندانپزشک یک بریج موقت در دهان شما قرار می دهد.

دندانپزشک بریج موقت را در جلسه دوم برمی دارد و اگر لازم باشد برای اطمینان از تناسب مناسب دندان ها، بریج فلزی یا چینی جدیدی را بررسی و تنظیم می کند. در طی این روند، ممکن است به جلسات متعددی نیاز داشته باشید، تا در این جلسات  دندانپزشک بررسی کند که نمونه ساخته شده چگونه تنظیم شده است و آیا نیاز به تراش یا بازسازی دارد یا خیر. اگر بریج ثابت آماده باشد، ممکن است دندان پزشک، آن را به طور موقت و برای چند هفته در جای خود بچسباند، تا مطمئن شود که به خوبی در جای خود قرار گرفته است. سپس، بعد از چند هفته  دندانپزشک بریج را به صورت دائمی می چسباند.

بریج دندان در مقابل ایمپلنت دندان

بریج های دندان چگونه به نظر می رسند؟

یک بریج سرامیکی می تواند جذاب و طبیعی تر باشد. در برخی موارد،  دندانپزشک ممکن است یک بریج چینی را به ایمپلنت دندان ترجیح دهد چون به او کنترل بیشتری برای حذف فضاهای کوچک بین دندان ها می دهد و اگر یک ایمپلنت داشته باشید، ممکن است نتیجه نهایی تا این حد جذاب نباشد.

بریج های دندان چقدر دوام دارند؟

طول عمر متوسط یک بریج حدود ۱۰ سال است. یک بریج دندان شامل حداقل سه تاج برای پر کردن فاصله های بین دندان ها است. با این حال، طول عمر بریج زمانی می تواند به یک چالش تبدیل شود که سخن از مسواک و نخ دندان به میان می آید. در این هنگام  دندانپزشک دستورالعمل دیگری به شما می دهد.

اگر دستورالعمل را به دقت دنبال کنید، می توانید بریج خود را تمیز و سالم نگه دارید و طول عمر آن را طولانی تر کنید. برخی از نکات مراقبت از بریج دندان شامل موارد زیر هستند:

 • دو بار در روز با خمیر دندان مسواک بزنید تا دندان هایتان تمیز بمانند. خمیر دندانی تهیه کنید که حاوی سیلسیم است. این چیزی است که دندان پزشکان از آن استفاده می کنند.
 • برای تمیز کردن زیر بریج و روکش دندان ها، به صورت روزانه از نخ دندان استفاده کنید. اما برای تمیز کردن بین دندان های طبیعی، یک روز در میان از نخ دندان استفاده کنید، کافی است.
 • مرتباً به دندانپزشک تان مراجعه کنید تا دندان هایتان را به طور حرفه ای تمیز کنند.
 • رژیم غذایی تان بیشتر شامل سبزیجات، میوه ها و فیبر باشد و مصرف گوشت را کاهش دهید.

اگر به خوبی بلد نیستید، از  دندانپزشک تان بپرسید که چطور می توانید از بریج خود مراقبت کنید و به طور مرتب به مطب مراجعه کنید تا  دندانپزشک بریج را بررسی کند.

بریج دندان در مقابل ایمپلنت دندان

آیا بریج دندان دائمی است؟

بخشی از دندان های طبیعی شما در زیر بریج قرار دارد و در طول زمان در اثر فرسایش عادی می تواند باعث شکست بریج شود. دندان های باقی مانده شما همچنان در برابر بیماری های لثه و پوسیدگی آسیب پذیر خواهد بود.

هزینه بریج دندان

عوامل متعددی از جمله موارد زیر می توانند بر هزینه نهایی تاثیر بگذارند:

 • برای پر کردن فضا به چند دندان (برای استفاده به عنوان پایه های بریج) نیاز است.
 • بریج از چه موادی ساخته شده است؟ زیرکونیم، رزین کامپوزیت یا آلیاژ فلز پوشانده شده با رزین.
 • موقعیت جغرافیایی شما.
 • درمان های اضافی مورد نیاز برای دیگر مشکلات دندانی، مانند بیماری های لثه.
 • دشواری / پیچیدگی قرارگیری.

هزینه نهایی به نوع پلی که انتخاب می کنید هم بستگی دارد.

بریج دندان در مقابل ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان

ایمپلنت (کاشت) دندان راه حل دیگری برای جایگزینی دندان های از دست رفته است. ایمپلنت ها گزینه مناسبی برای بسیاری از بیماران هستند و متخصصان دندان پزشکی، در اغلب موارد، آن ها را به دندان مصنوعی یا حتی بریج ها ترجیح می دهند.

ایمپلنت دندان چیست؟

یک ایمپلنت دندان شامل یک تاج و یک پایه تیتانیومی که به عنوان ریشه دندان عمل می کند، است. دندانپزشک به وسیله جراحی، ایمپلنت را انجام می دهد، سپس آن را به استخوان فک جوش می دهد و در آخر در جای خود محکم می کند. پس از تکمیل این فرآیند،  دندانپزشک یک بست را به قاب پایه که از بالای خط لثه بیرون زده است، متصل می کند و فضایی برای پیچ کردن یا چسباندن تاج دندان ایجاد می کند.

ایمپلنت دندان چگونه کار می کند؟

برای انجام فرآیند ایمپلنت به جراحی دهانی نیاز خواهید داشت.  دندانپزشک به طور معمول این روند را در حالی که لثه شما کاملا بیی حس شده است، انجام می دهد.

در طی جراحی، دندان پزشک، سوراخ کوچکی در استخوان فک تان ایجاد می کند و پایه را با دقت به استخوان تان پیچ می کند.

زمانی که پایه ایمپلنت به طور موثر قرار داده شد، به جراحی دومی نیاز خواهید داشت تا یک اتصال دهنده در بالای ایمپلنت دندان قرار داده شود. سپس  دندانپزشک با استفاده از یک پیچ کوچک و سیمان ویژه دندان، تاج را بر روی این اتصال دهنده قرار می دهد.

آیا می توانید بعد از پل، ایمپلنت انجام دهید؟ پاسخ بله است. در طول زمان، بریج می تواند فرسوده شده و شکسته شود. و یا شاید آن طور که فکر می کنید جذاب نباشد. در هر صورت، ممکن است بخواهید به جای بریج از ایمپلنت دندان استفاده کنید تا زیبایی دهان تان را بهبود بخشید.

ایمپلنت چگونه به نظر می رسد؟

اغلب، ایمپلنت های دندان نتایج رضایت بخشی را به همراه دارند، چون  دندانپزشک می تواند آن ها را مانند مینای طبیعی بسازد. در برخی موارد، ممکن است بتوانید بلافاصله بعد از این که دندان تان کشیده شد، ایمپلنت را قرار دهید تا سطح طبیعی استخوان را حفظ کرده و ظاهر کلی دندان های خود را بهبود ببخشید.

بریج دندان در مقابل ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان چقدر دوام دارد؟

دوام ایمپلنت بیشتر است یا بریج؟ ایمپلنت دندان نسبت به بریج دارای دوام بیشتری است و می توان سلامت آن را تا آخر عمر ضمانت کرد. استوانه فلزی تیتانیوم، مقاوم است و به طور باور نکردنی ای در برابر مشکلات لثه و پوسیدگی، از خود مقاومت نشان می دهد.

مراقبت از ایمپلنت های دندان

نگهداری از ایمپلنت دندان آسان تر از بریج ها است. ایمپلنت ها می توانند جایگزین دندان بخصوصی شوند و بر روی دیگر دندان های شما تاثیری نگذارند، که این کار حفظ سلامت عادی دندان را راحت تر می کند. برای اطمینان از طول عمر ایمپلنت، آن را تمیز و عاری از باکتری هایی که می توانند باعث عفونت بافت اطراف ایمپلنت و شکست ایمپلنت شوند، نگه دارید.

یک لایه لزج و نازک از باکتری ها به نام بیوفیلم (یکی از نمونه های بیوفیلم، پلاک های دندانی هستند) در دهان شما ایجاد می شود. وقتی آن را تمیز پاک نکنید، می تواند باعث شروع یک فرآیند آسیب زا شود که به پری-ایمپلنتیتیس مشهور است که رشد می کند و موجب نابودی ایمپلنت می شود.

متخصص بهداشت دهان شما نقش مهمی در حفاظت از ایمپلنت ها در برابر بیماری ها ایفا می کند. اگر او از بهداشت دهانی سنتی بر روی دندان های طبیعی تان استفاده کند، ممکن است پایه، تاج و یا ایمپلنت را بتراشد. بنابراین، متخصص بهداشت از ابزارهای ویژه ای برای رزین و پلاستیک استفاده می کند که به طور کامل آن ها را تمیز کرده و هیچ آسیبی ایجاد نمی کنند.

بریج دندان در مقابل ایمپلنت دندان

شما نیز نقش اساسی ای در موفقیت ایمپلنت خود دارید که به شما انگیزه می دهد تا به درستی به آن ها توجه کنید. این کارها را در خانه انجام دهید:

 • حداقل دو بار در روز از یک مسواک نرم برای تمیز کردن ایمپلنت ها استفاده کنید.
 • تاج ایمپلنت و زیر آن را مسواک بزنید.
 • از یک خمیر دندان با سایندگی کم استفاده کنید.
 • برای تمیز کردن مکان هایی که دسترسی به آن ها سخت است از یک برس پلاستیکی پوشانده شده با نایلون مقاوم مخصوص استفاده کنید.
 • روزانه دندان های خود را با استفاده از نخ دندان های مخصوص ایمپلنت تمیز کنید.

پیش گیری از بیماری های ایمپلنت برای حفظ عملکرد و سلامت ایمپلنت، ضروری است و به همین دلیل است که بخش ضروری موفقیت آمیز بودن ایمپلنت شما این است که چگونه به آن اهمیت می دهید.

هزینه ایمپلنت دندان

هزینه این جراحی بسته به محلی که زندگی می کنید و عوامل دیگر متفاوت است.

آیا ایمپلنت ارزان تر از بریج است؟

به طور معمول هزینه ایمپلنت (به خصوص اگر به بیش از یک ایمپلنت نیاز داشته باشید)، بیشتر از بریج ها است.

همچنین ایمپلنت ممکن است به فرایند های کمکی مانند پیوند استخوان و یا سینوس لیفت (برای افزایش میزان حمایت استخوان از ایمپلنت ها) نیاز داشته باشد، که منجر به ایجاد هزینه اضافه می شود.

بریج دندان در مقابل ایمپلنت دندان

بریج دندان در مقابل ایمپلنت دندان

تفاوت بین بریج و ایمپلنت چیست؟ در اینجا مقایسه ای بین بریج ها و ایمپلنت ها انجام شده است.

هزینه کدام بیشتر است: بریج یا ایمپلنت؟

وقتی نوبت به مقایسه بین بریج و ایمپلنت می رسد، افراد اغلب از قیمت به عنوان عامل تعیین کننده ای برای انتخاب روش درمان خود استفاده می کنند که معمولا هزینه بریج دندان از ایمپلنت کمتر است.

به طور کلی ایمپلنت ها ( به خصوص اگر به بیش از یک ایمپلنت نیاز داشته باشید) هزینه برتر از بریج ها هستند. بیمه معمولا هزینه بریج های دندان پزشکی و ایمپلنت را پوشش نمی دهد.

هزینه بریج های دندان براساس نوع پل، تعداد دندان های از دست رفته و مکان زندگی تان متفاوت است.

اگر بیمه دندانپزشکی نداشته باشید، ممکن است ارزان ترین گزینه را انتخاب کنید، یا اینکه می توانید برای عضویت در برنامه دندانپزشکی که نرخ های کمتری را پیشنهاد می دهند، اقدام کنید.

فرآیند درمان چگونه است؟

فرایند درمان برای بریج دندان پزشکی به اندازه فرآیند کاشت دندان که شامل ایجاد ارتباط عملی و ساختاری بین یک ایمپلنت مصنوعی حامل بار و استخوان زنده است زمان بر و دشوار نیست، با این حال هنوز هم می تواند تهاجمی تر باشد، زیرا برای پشتیبانی از بریج، به تغییر دائمی دندان های اطراف نیاز است.

بریج دندان در مقابل ایمپلنت دندان

تفاوت از نظر بهبودی پس از انجام کار

دندانپزشک شما معمولا می تواند یک ایمپلنت را در عرض یک یا دو ساعت جایگذاری کند و زمان ریکاوری نسبتا سریع است. اکثر افراد برای بازگشت به کار و دیگر فعالیت های عادی روزمره به اندازه کافی احساس خوبی خواهند داشت. اگر بعد از عمل، ناراحتی و دردی را تجربه کردید، از داروی مسکن استفاده کنید.

همچنین زمان بهبودی برای بریج سنتی نیز کوتاه است. ممکن است بعد از اینکه  دندانپزشک بریج را در محل می چسباند، درد کمی را در لثه تجربه کنید. با این حال، این موضوع معمولا بعد از چند روز برطرف می شود. ممکن است با قرارگیری بریج جدید دندان به کمی زمان برای بازیابی و تغییر در رژیم غذایی نیاز داشته باشد. باید تا زمانی که به بریج عادت می کنید، از خوردن غذاهای جویدنی یا سخت دوری کنید و مواد غذایی نرم تر را به قطعات کوچک تر تقسیم کنید.

پس از قرارگیری پل، باید بدون مشکل قادر به جویدن و خوردن باشید، اما ضروریست که برنامه مراقبت از دندان خود را تغییر دهید. مهم نیست که چه نوع پلی دارید، باید آن را به طور مداوم توسط نخ دندان تمیز کنید.

آیا بریج بهتر از ایمپلنت است؟

در مقام مقایسه، مقاومت بریج های دندان از ایمپلنت کمتر است. دوام کدام بیشتر است: بریج یا ایمپلنت؟ عمر ایمپلنت معمولا دائمی است. از طرف دیگر بریج ها در حدود ۱۰ سال دوام دارند. ایمپلنت ها همچنین از سلامت فک نیز حمایت می کنند. با انجام روش کاشت دندان استخوان شما سالم و قوی می ماند، که با افزایش سن، هم شکل صورت و هم سلامت دهان را به طور مثبتی تحت تاثیر قرار می دهد. ایمپلنت ها به طور طبیعی عملکرد و احساس وجود یک دندان واقعی را القا می کنند و اغلب بهتر از بریج ها به نظر می رسند.

مزایا و معایب بریج در برابر ایمپلنت

اکنون نقاط قوت و ضعف بریج های دندانی را در مقابل ایمپلنت ها بررسی می کنیم.

مزایای بریج دندان

در اینجا برخی از مزایای بریج های دندانی آورده شده است:

 • تراکم: تراکم استخوان فک یک چالش نیست.
 • غیرجراحی بودن روش درمان: نیاز به جراحی ندارید.
 • هزینه: هزینه کمتری دارد.
 • تهاجم کمتر: شما به راحتی می توانید دندان افتاده خود را جایگزین کنید.

سایش شیمیایی دندان

معایب بریج دندان

در اینجا برخی از جنبه های منفی بریج های دندانی آورده شده است:

 • تحلیل استخوان فک: آن ها ریشه دندان شما را جایگزین نمی کنند در نتیجه باعث می شوند که استخوان فک به سرعت فرسوده شود.
 • بر دندان های مجاور تاثیر می گذارد: دندان های تاج گذاری شده مجاور می توانند بیشتر در معرض فساد قرار گیرند. قرار دادن بریج به حذف قسمت های مهم دندان های مجاور نیاز دارد.
 • طول عمر کوتاه: یک بریج معمولا فقط ۸ تا ۱۵ سال عمر می کند و پس از آن باید تعویض شود.

مزایای ایمپلنت دندان

در اینجا چند مزیت کاشت دندان آورده شده است:

 • مراقبت از ایمپلنت آسان است: آن ها به ترمیم و نگهداری کم تری نیاز دارند.
 • دوام طولانی: زمانی که دارای کیفیت بالایی باشند، می توانند تا آخر عمر باقی بمانند.
 • لبخندتان را مطمئن نگه دارید: ایمپلنت های دندان ثابت و ایمن هستند. آن ها مانند یک دندان طبیعی حس می شوند، به نظر می رسند و عمل می کنند.
 • از تحلیل استخوان جلوگیری می کند: نه تنها ایمپلنت ها از استخوان فک تان محافظت می کنند بلکه رشد استخوان طبیعی را نیز حفظ و تحریک می کنند.
 • به محافظت از دندان های اطراف کمک می کنند: آن ها می توانند بدون نیاز به اعمال فشار بر روی دندان های مجاور، بر روی پایه خود قرار گیرند.

بریج دندان در مقابل ایمپلنت دندان

معایب ایمپلنت دندان

برخی از جنبه های منفی کاشت دندان به شرح زیر است:

 • جراحی: دندانپزشک باید به وسیله جراحی، ایمپلنت را به استخوان وصل کند. همیشه در هر روش جراحی خطراتی وجود دارد؛ خطراتی از جمله آسیب به عصب، عفونت، شکستگی فک، آسیب به دندان های اطراف و غیره.
 • زمان: شما نمی توانید ایمپلنت دندان را با یکبار مراجعه قرار دهید. استخوان فکتان به زمانی برای التیام نیاز دارد، که این به این معنی است که کل فرآیند کاشت می تواند چند ماه طول بکشد.
 • هزینه: هزینه بسته به شرایط دندان و نوع ایمپلنتی که قرار می دهید، متفاوت است. با این حال، برچسب قیمتی بالاتر ایمپلنت، اغلب چیزی است که مردم را از انجام این روش باز می دارد.

سن مناسب دریافت ایمپلنت  دندان

فرقی نمی کند شما در چه سنی اقدام به دریافت ایمپلنت دندان کنید. نکته مهم این است که کاندیدای مناسب ایمپلنت افرادی هستند که از سلامتی نسبی برخوردار بوده و از مصرف دخانیات پرهیز کنند. زیرا سیگار کشیدن و مصرف دخانیات باعث شل شدن ایمپلنت شده و ایمپلنت دندان را با شکست مواجه می کند.

برای مشاهده نمونه کارها، کلینیک تاج را در اینستاگرام دنبال کنید

آدرس و شماره تماس مرکز تخصصی ایمپلنت در جنت آباد

تهران، جنت آباد مرکزی، تقاطع نیایش ( چهار راه ایرانپارس)، طبقه فوقانی بانک کوثر، پلاک ۲

۰۲۱-۴۴۴۴۴۱۰۳

۰۲۱-۴۴۸۹۸۳۲۴

tajdentalclinic.com