سفید کردن دندان

کامپوزیت ها (Composites):

کامپوزیت ها که به مواد ترمیمی سفید یا همرنگ دندان معروف اند با چنان سرعتی پیشرفت کرده اند که در صورتی که توسط کمپانی معتبری ساخته شده باشند و با تکنیک حساس توصیه ‏شده توسط کارخانه بوسیله دندانپزشک با تجربه کار شوند می توان با اطمینان به جای ترمیم های قدیمی آمالگام (مواد نقره ای) از آنها استفاده کرد. تعداد زیادی از ترمیم  ها را چه در دندان های قدامی (جلویی) و چه در دندان های خلفی (عقبی) می توان با این مواد ترمیم کرد. مزیت ترمیم با این مواد تنها شکل و رنگ زیبای آنها نیست بلکه برای ترمیم با این مواد دندان کمتر تراش می خورد و بافت آن بیشتر محفوظ می ماند. به علاوه، این مواد به دلیل باند شدن (چسبیدن) به دندان ساختمان آن را نیز تقویت می کنند.

ونیرهای کامپوزیتی (Composite veneers):

در دندان های قدامی که شکل، رنگ، سایز و یا موقعیت مناسبی ندارند و امکان ارتودنسی برای بیمار وجود ندارد و یا ارتودنسی به تنهایی برای بازگرداندن زیبایی کافی نیست می توان از مواد همرنگ بهره گرفت. در صورتی که دندان ها پوسیدگی و یا ترمیم بدرنگ و معیوب قدیمی نداشته باشند به بی حسی نیازی نیست و دندان تراش نمی خورد و سطح آن فقط برای چسبندگی بیشتر کمی زبر می شود. سپس به کمک رنگ های مختلف مواد همرنگ شکل و رنگ دندان به طور دلخواه فرم داده می شود. این درمان به یک جلسه زمان نیاز دارد و در صورت تمایل بیمار می تواند در جلسه دیگر نیازهای زیبایی خود را به میزان بیشتری تامین نماید. پس از درمان، بیمار باید بعد از مصرف نوشیدنی های رنگی مثل چای، قهوه یا خوراکی هایی مثل پفک و مواد غذایی حاوی زعفران یا رب گوجه فرنگی یا موادی از این قبیل دهان خود را شستشو دهد.

سفید کردن دندان

بیلیچینگ

سفید کردن دندان‌ها یا بیلیچینگ، درمانی است  که در آن بد‌رنگی‌ها و رنگ دانه‌هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندان‌ها شده است برطرف می‌کند. این روش‌ به دو دسته مطبی و خانگی تقسیم می‌شود؛ به این صورت که در بیلیچینگ خانگی از دندان های دو فک توسط دندانپزشک  قالب‌گیری شده سپس جهت ساخت قالب آکریلی به لابراتوار فرستاده می‌شود. متعلقاتی هم از‌جمله سرنگ‌های مخصوص ضمیمه مراحل درمان‌ می‌شود که بیمار موظف است در طول دوره از آنها استفاده کند. البته آموزش‌های لازم توسط پزشک به بیمار داده می‌شود که پس از به‌کارگیری مراحل فوق‌الذکر دندان‌ها به رنگ ایده‌آل برمی‌گردند. دوره درمان حدود 3-2 هفته است که بیمار باید هر شب حداقل 2 ساعت درمان را انجام دهد.

بیلیچینگ مطبی در مطب و در طول یک الی دو جلسه به درازا خواهد کشید که این امر با به‌کارگیری وسایل و تجهیزات مختلف میسر می‌شود. این روش مناسب برای آن دسته از بیمارانی است که وقت مناسب و کافی برای تخصیص به خود‌درمانی ندارند و مایل به واگذاری درمان خود به‌طور کامل به دندان پزشک هستند، در صورتی دو روش فوق از عملکرد یکسانی برخوردار است‌ که درمان توسط دندانپزشکی حاذق شکل بگیرد منتها روش بیلیچینگ مطبی که در مطب انجام می‌شود به واسطه استفاده از وسایل مختلفی مانند لیزر و مواد با درصد بالا اغلب اوقات مشکل‌آفرین است. ممکن است در نگاه اول بیلیچینگ به روش خانگی خسته‌کننده به نظر برسد ولی نمی‌توان از مزایای آن که ماندگاری طولانی‌مدت و با آسیب‌پذیری بسیار کمتر است چشم‌پوشی کرد. اگر در روش بیلیچینگ مطبی که تمام پروسه آن در مطب انجام می‌شود دندان پزشک از به‌کارگیری درست تکنیک بیلیچینگ غفلت بورزد یا به نوعی مبادرت به ایزوله کردن درست دندان‌ها نکند، منجر به سوختن دندان و لثه توسط لیزر و مواد می‌شود. در مجموع پزشک موظف است شرایطی را برای بیمار مهیا کند که با اطمینان‌ خاطر و آگاهی کامل اقدام به انتخاب یکی از دو روش فوق کند.

بلیچینگ و سفید کردن دندان با لیزر چگونه انجام می شود؟

برای انجام بیلیچینگ چه اقدامی لازم است؟

در ابتدا لثه بیمار مورد‌ بررسی و در صورت نیاز جرم‌گیری می‌شود و از آنجا که گاهی جرم‌گیری موجب حساسیت‌زایی است لاجرم عمل بیلیچینگ به دو هفته بعد از جرم‌گیری موکول می‌شود و نتیجه لازم طی گذشت 2 الی 3 هفته حاصل می‌شود. موفقیت این عمل در صورتی به وقوع می‌پیوندد که بیماری‌های لثه و پوسیدگی‌های دندانی نباشد و در این صورت اول باید مشکلات دندانی و لثه مرتفع شوند.