تعویض مفصل ران که تحت عنوان توتال هیپ آرتروپلاستی نیز شناخته می شود، عملی برای تعویض مفصل ران آسیب دیده با مفصل مصنوعی است. این کار مستلزم حذف مفصل ران و استفاده از مفصل مصنوعی در محل آن است. این عمل می تواند برای تسکین درد افرادی که مفصل شان آسیب دیده است یا از درد مزمن لگن رنج می برند یا وضعیتی مانند استئوآرتریت یا دیسپلازی مفصل ران دارند؛ به کار گرفته شود. در این مقاله از بخش فیزیوتراپی و ارتوپدی دکتر سلام ما به بررسی ضرورت، چگونگی و مراقبت های بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ران می پردازیم.

تعویض مفصل ران

هدف اصلی تعویض مفصل ران

هدف اصلی تعویض مفصل ران ، بهبود کیفیت زندگی با کاهش درد و امکان فعالیت فرد است. در صورتیکه جراحی تعویض مفصل ران موفقیت آمیز باشد، مفصل ران باید خیلی بهتر از گذشته عمل کند و تحرک تان افزایش یابد. بنابراین این جراحی می تواند به شما کمک کند تا زندگی را به بهترین شکل ممکن ادامه دهید و در فعالیت هایی که از آن ها لذت می برید شرکت کنید. همچنین ممکن است متوجه شوید که بعد از جراحی به داروهای مسکن کمتری نیاز پیدا می کنید.

همه این عوامل می توانند به بهبود سایر زمینه های زندگی مانند روحیه و کیفیت خواب شما کمک کنند. البته این تصمیم گیری آسانی نیست زیرا مستلزم انجام یک جراحی بزرگ است. بنابراین، جراحی هیپ اغلب برای بیمارانی مناسب است که از کاربرد سایر روش های کنترل درد لگن همچون مسکن ها، فیزیوتراپی و تزریق استروئید تاثیری مشاهده نکرده اند. در صورت عدم موفقیت روش های فوق، تعویض مفصل هیپ ممکن است گزینه مناسبی برای کمک به مدیریت درد لگن باشد.

تکنیک تعویض مفصل ران

جراح در مورد همه گزینه های درمانی با شما صحبت خواهد کرد. این مهم؛ اغلب یک یا دو ساعت طول می کشد. این مشورت پیرامون توصیف مراحل ایجاد برش در لگن و جدا کردن مفصل ران آسیب دیده و جایگزینی آن با مفصل مصنوعی موسوم به پروتز است. این پروتز اغلب از فلز یا پلاستیک ساخته می شود.

داوطلبان تعویض مفصل ران

داوطلبان ایده آل برای تعویض مفصل ران چه کسانی هستند؟

در صورتی که درد مداوم و نگران کننده ای در لگن خود داشته باشید که به درمان پزشکی یا فیزیوتراپی پاسخ ندهد، تعویض مفصل ران ممکن است برای شما مناسب باشد.

از این رو کاندیداهای ایده آل برای تعویض مفصل ران شامل بیمارانی هستند که:

 • به دلیل وضعیتی مانند آرتروز، لگن شان آسیب دیده باشد.
 • دردهای شدید و مداومی داشته باشند.
 • به سبب مشکلاتی در مفصل ران؛ تحرک شان کاهش یافته باشد.
 • داروهای ضد درد و فیزیوتراپی فایده ای برایشان در پی نداشته باشد.
 • قادر به انجام کارهای روزمره ی خود نباشند.
 • دردشان بر سلامت روان و زندگی اجتماعی آن ها تأثیر منفی گذاشته باشد.

اگر قصد تعویض مفصل ران را دارید، باید سعی کنید سلامت باشید تا به عنوان فرد مناسبی برای جراحی تلقی شوید. از آن جا که این یک عمل بزرگ است، مهم است که قبل از تصمیم گیری برای انجام عمل، تناسب اندام و بهبودی خود را در نظر بگیرید. برای انجام این کار، باید وزنتان ثابت باشد و BMI کم تر از 30 داشته باشید. حداقل 6 هفته قبل از عمل، مصرف سیگار و استفاده از محصولات نیکوتینی را متوقف کنید. مرتبا ورزش کنید و رژیم غذایی سالمی داشته باشید. میزان مصرف الکل و  مصرف هرگونه داروی تفریحی را متوقف کنید.

تعویض مفصل ران

چه کسی مناسب انجام جراحی تعویض مفصل ران نیست؟

تعداد معدودی از بیماران داوطلب مناسبی برای تعویض مفصل ران نیستند. بیمارانی همچون مبتلایان به بیماری یا عفونت جدی، افراد مبتلا به پوکی استخوان شدید (استخوان شکننده) و افرادی که نمی توانند دستورالعمل های قبل و بعد از عمل را کاملاً درک کنند یا از آن ها پیروی کنند. بنابراین ممکن است این بیماران مایل باشند گزینه های درمانی دیگری را در نظر بگیرند. با این حال، این به معنای این نیست که اگر در یکی از این دسته ها قرار دارید، دیگر هرگز قادر به تعویض مفصل ران نخواهید بود.

به عنوان مثال، عفونت قابل درمان است و می توان پس از بهبودی کامل؛ تحت جراحی قرار گرفت. جراح پیرامون مناسب بودن شما برای جراحی و بهترین نوع درمان با شما صحبت خواهد کرد.

روند تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران چگونه انجام می گیرد؟

جراح شما می تواند؛ از چندین روش مختلف موجود برای تعویض مفصل ران استفاده کند. می توانید تعویض کلی یا جزئی مفصل ران داشته باشید. مقاله حاضر به طور عمده به روش انجام تعویض کلی مفصل ران پرداخته است. برای انجام مشاوره؛ قبل از عمل با جراح خود ملاقات می کنید تا با شما در مورد گزینه های درمانی مختلف و مناسب ترین تکنیک برای شما صحبت کنید. جراحی تعویض مفصل ران معمولاً 1 تا 2 ساعت طول می کشد. با این حال، این بازه زمانی به ماهیت مشکل لگن شما و اینکه آیا قبلا تحت این جراحی قرار گرفته اید یا خیر، بستگی دارد.

در ادامه مروری بر آنچه که در روز عمل تجربه می کنید، ارائه شده است:

1- رضایت

قبل از عمل، برگه رضایتنامه ای در اختیارتان قرار می گیرد. این برگه تضمین می کند که شما قبل از عمل؛ زمان کافی برای به دست آوردن اطلاعات در مورد روش تعویض مفصل ران، از جمله مزایا و معایب ناشی از آن را داشته اید. قبل از امضای فرم رضایت نامه، باید تمامی سوالات لازم پیرامون جراحی را از اکیپ جراحی خود پرسیده باشید.

2- بی هوشی

قبل از شروع عمل جراحی، شما را به اتاق بی هوشی منتقل می کنند تا با متخصص بی هوشی خود دیدار کنید. این پزشک است که وظیفه بی هوش کردن شما را دارد. جراح درمورد نوع بی هوشی در حین عمل با شما صحبت خواهد کرد. این یا یک بیهوشی عمومی خواهد بود یا یک بی حسی نخاعی/ اپیدورال. بی هوشی عمومی در طی روند جراحی شما را به خواب فرو می برد. بی حسی نخاعی یا اپیدورال پاها و لگن شما را بی حس می کند و متخصص بیهوشی نیز همزمان به شما آرام بخش می دهد. این به شما کمک می کند تا در طول عمل آرام باشید.

3- برش

در حین عمل، جراح با تمیز و استریل کردن ناحیه درمان؛ شما را برای انجام عمل آماده می کند. سپس برش هایی در محل ایجاد می کند. برش ها با توجه به تکنیک مورد استفاده از نظر محل و اندازه متفاوت خواهند بود. به طور کلی، آن ها اطراف مفصل ران را تحت تاثیر قرار می دهند. تکنیک عمومی شامل جراحی است که در آن، جراح؛ لگن را برش می دهد، سپس مفصل آسیب دیده را برداشته و با مفصل مصنوعی جایگزین می کند.

تعویض مفصل ران

4- تعویض مفصل ران

مفاصل مصنوعی (یا پروتزها) از چندین ماده مختلف از جمله فلز و سرامیک ساخته شده اند. روز قبل از عمل شما و جراح تان در مورد نوع دقیق مفصل جایگزینی که قصد استفاده از آن ها را دارید؛ صحبت خواهید کرد. به منظور تعویض مفصل ران ، ابتدا جراح مفصل موجود را خارج می کند. سپس، با ایجاد تغییر شکل در ناحیه و قرار دادن یک بخش فنجانی شکل در داخل مفصل؛ فضای مفصل جدید را آماده می کند. جراح این بخش را با پلاستیک یا سرامیک هم ردیف می کند.

سپس قسمت دیگر مفصل را به استخوان پای شما (فمور) متصل می کند. وی قبل از اتمام عمل؛ حرکات مفصل جدیدتان را کنترل می کند.

5- بخیه زدن برش ها

جراح ماهیچه های بریده شده و بافت های نرم را به هم متصل می کند؛ سپس برش های ایجاد شده در پوست را معمولاً با بخیه های قابل جذب؛ بخیه می زند. پس از آن، به منظور به حداقل رساندن کبودی و تورم، پانسمانی بر روی برش ها قرار می دهد. تیم جراحی شما بعد از چند روز این پانسمان ها را حذف یا تعویض می کند.

6- انتقال به بخش

در پایان عمل، پرستاران شما را به ریکاوری منتقل می کنند. آن جا، به تدریج بی حسی تان رفع می شود. بیماران اغلب بعد از این عمل؛ 1 تا 5 شب را در بیمارستان سپری می کنند و سپس مرخص می شوند تا بقیه مراحل بهبودی خود را در خانه بگذرانند.

مشاوره تعویض مفصل ران

از مشاوره تعویض مفصل ران چه انتظاراتی باید داشت؟

مشاوره تعویض مفصل ران فرصتی برای شماست تا با جراح خود ملاقات کنید و در مورد روش ها و انتظارات خود از نتایج عمل صحبت کنید. این کار بین 15 دقیقه تا یک ساعت به طول می انجامد. شما در مورد نگرانی های خود با جراح تان صحبت خواهید کرد و آن ها مفصل ران و حرکات کلی آن را ارزیابی می کنند. سپس آن ها با توجه به مشکلاتی که ذکر می کنید؛ مناسب ترین روش جراحی را با شما در میان می گذارند.

به علاوه؛ جراح در مورد خطرات و عوارض احتمالی ناشی از عمل جراحی تعویض مفصل ران با شما صحبت می کند. مهم است که از این موارد آگاهی داشته باشید تا در مورد اینکه آیا مایل به پیشبرد جراحی هستید یا خیر، تصمیم آگاهانه ای بگیرید.

جراح، برای ارزیابی اینکه آیا جراحی؛ گزینه درمانی مناسبی برای شماست یا خیر، ممکن است پیرامون موارد زیر سؤالاتی از شما بپرسد:

 • شرایط پزشکی حال حاضر.
 • سوابق پزشکی.
 • جراحی های قبلی.
 • داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید (از جمله داروهای بدون نسخه و گیاهی).
 • مصرف الکل.
 • سابقه کشیدن سیگار.
 • تجربه آلرژی.

توصیه می کنیم که در طول مشاوره تا حد امکان در مورد انتظارات خود از نتایج عمل و هر روشی که تاکنون امتحان کرده اید؛ با جراح تان صادق باشید. جراح با دقت به شما گوش فرا می دهد تا به شما کمک کند که کیفیت زندگی و تحرک تان را بازیابید و دردهایتان تسکین یابند.

در طول مشاوره تعویض مفصل ران چه سؤالاتی باید پرسیده شوند؟

از پرسیدن هرگونه سؤالی در مورد این روش؛ در طول مشاوره ابایی نداشته باشید. ما می خواهیم شما از تصمیم خود در مورد تعویض مفصل ران اطمینان داشته باشید، بنابراین حتما تما سوالات خود را مطرح کنید. هیچ سوالی احمقانه نیست!

در زیر نمونه سؤالاتی وجود دارد که ممکن است در مورد آن ها از پزشک خود سؤال کنید:

 • آیا جراحی تعویض مفصل ران مشکلات مد نظر من را که در جلسه مشاوره مطرح کردم برطرف می کند؟
 • دوره ریکاوری من چه مدت طول می کشد؟
 • چه جای زخم هایی در من ایجاد خواهد شد؟
 • مفصل ران تعویض شده چقدر دوام دارد؟
 • چه گزینه های درمانی دیگری برای من وجود دارد؟
 • آیا بعد از عمل دردی خواهم داشت؟
 • بعد چه مدت از جراحی تعویض مفصل ران خود می توانم به سر کارم برگردم؟
 • آیا بعد از تعویض مفصل ران می توانم مجددا ورزش کنم؟
 • تعویض مفصل ران

خطرات و عوارض تعویض مفصل ران

خطرات و عوارض اصلی تعویض مفصل ران چیست؟

مانند هر عمل جراحی دیگری، تعویض مفصل ران نیز خطرات و عوارض احتمالی در پی دارد. بسیار مهم است که از این موارد آگاه باشید و قبل از تصمیم گیری برای پیشبرد درمان، بتوانید مزایا و معایب این جراحی را سبک و سنگین کنید. مقاله حاضر، خطرات و عوارض اصلی تعویض مفصل ران را ارائه کرده است. شما باید این موارد را با دقت بخوانید و در مورد اینکه آیا این روش برای شما مناسب است یا خیر؛ تصمیم گیری کنید.

کبودی و خونریزی

مشاهده برخی از کبودی ها بعد از عمل امری شایع است. این کبودی ها باید طی دو هفته اول بعد جراحی برطرف شوند. همچنین ممکن است خونریزی جزئی از محل برش داشته باشید. این اغلب بعد از عمل اتفاق می افتد اما ممکن است چند هفته بعد نیز شاهد آن باشید. با این حال، اگر متوجه کبودی، درد یا تورم چشمگیری شدید باید سریعاً به جراح خود اطلاع دهید. ممکن است شما دچار هماتوم شوید که به خون مردگی زیر پوستی اطلاق می شود. این موارد؛ معمولاً طی 24 ساعت اول جراحی ایجاد می شوند و به مراقبت پزشکی نیاز دارند. مردان، افرادی که فشار خون بالایی دارند یا داروهای خاصی مصرف می کنند، ممکن است در معرض خطر بیشتری قرار داشته باشند.

عفونت

اگرچه تلاش های زیادی برای کاهش خطر عفونت انجام می شود، با این حال؛ هنوز هم ممکن است افراد دچار عفونت شوند. مفصل مصنوعی آلوده باید به سرعت درمان شود و در صورت شدیدتر شدن عفونت ممکن است نیاز به برداشتن جراحی آن باشد. بنابراین باید از علائم عفونت آگاه باشید.

در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر، سریعاً با جراح خود تماس بگیرید:

 • احساس تب شدید با دمای بیش از 38 درجه سانتی گراد.
 • قرمزی در محل برش که بعد از 48 ساعت اول گسترش یابد.
 • مایع چرک مانند و یا بدبویی که از محل برش ترشح شود.
 • افزایش درد یا ناراحتی که با دارودرمانی برطرف نشود.

زخم

متأسفانه، همیشه امکان جلوگیری از بروز جای زخم در محل برش وجود ندارد. اندازه و محل زخم ها با توجه به تکنیکی که جراح شما استفاده می کند کمی متفاوت خواهد بود. معمولاً یک یا دو جای زخم در اطراف مفصل ران خواهید داشت. حتما از جراح خود بخواهید که نشان دهد محل زخم های نهایی شما کجا قرار خواهند داشت. به یاد داشته باشید که زخم ها با گذشت زمان محو می شوند و این مهم؛ به توانایی بهبودی پوست شما بستگی دارد.

جراح همچنین می تواند نکاتی را در مورد چگونگی مراقبت از زخم ها و کاهش جای زخم های باقی مانده تان تذکراتی ارائه دهد.

تعویض مفصل ران

تغییر رنگ پوست

گاها بعد از عمل پوست محل جراحی شما می تواند کمی تغییر رنگ دهد. این وضعیت باید طی چند ماه و با بهبودی محل جراحی برطرف شود.

آسیب عصبی

اگر در حین عمل، اعصاب موجود در مفصل ران یا لگن شما آسیب دیده باشد، ممکن است احساس و یا حرکت پایتان را از دست بدهید. این پدیده ی نادری است و در بیشتر موارد موقتی است. با این حال گاهی، از دست دادن طولانی مدت احساس یا حرکت پاها ممکن است رخ دهد.

دررفتگی مفصل ران

این امکان وجود دارد که مفصل مصنوعی جابجا شود. اگر چه این پدیده غیر معمول است، ولی در صورت بروز؛ ممکن است بر روی نتیجه عمل جراحی تان تأثیر بگذارد. جابجایی احتمالی ایمپلنت 6 تا 8 هفته بعد از عمل جراحی اتفاق می افتد و این مهم؛ اغلب تنها یک بار اتفاق می افتد؛ ولی اگر بیش از یک بار اتفاق افتاد، ممکن است برای تثبیت مجدد مفصل به عمل جراحی مجددی نیاز داشته باشید.

برای کاهش خطر دررفتگی مفصل ران، از انداختن پاها روی هم و یا خم شدن کامل مفصل ران خودداری کنید. به عنوان مثال، از نشستن در حالتیکه پاهایتان به شکل ضربدری است و خم شدن به جلو در حالت نشسته خودداری کنید.

تفاوت در طول پاها

بعد از تعویض مفصل- از هر نوعی که باشد- همیشه این احتمال وجود دارد که بین مفصل طبیعی و پروتزتان ناهماهنگی اتفاق بیفتند. در مورد روش های تعویض مفصل ران ، ممکن است بعد از عمل؛ طول پاها کمی متفاوت از هم باشد. برای رضایت از نتایج نهایی، باید در طول مشاوره خود با صراحت با جراح صحبت کنید تا مطمئن شوید که آن ها انتظارات شما را درک می کنند یا خیر. جراح هنگام برنامه ریزی؛ برای به حداقل رساندن هرگونه اختلاف در طول پاها رویکردهای خاصی در نظر می گیرد. حتی اگر این مشکل حاصل آید، با کفش های مخصوص یا کفی هایی که داخل کفش های شما قرار می گیرند، این مسئله قابل حل است.

عوارض عمومی جراحی

همه جراحی ها خطرات رایجی به همراه دارند. این موارد شامل ایجاد لخته های خون، تهوع و استفراغ و درد بعد از عمل می باشد. از آنجایی که این عمل؛ مستلزم استفاده از بیهوشی است، ممکن است عوارض مربوط به خود بیهوشی نیز حاصل آید. ضروری است که از دستورالعمل های خاص مراقبت های بعد جراحی پزشک خود پیروی کنید تا خطر بروز این عوارض را کاهش دهید.

تعویض مفصل ران


بیشتر بخوانید: خوردن سبزیجات و پیشگیری از شکستگی لگن


آمادگی برای تعویض مفصل ران

چگونه می توانم خود را برای تعویض مفصل ران آماده کنم؟

کسب آمادگی برای بهبودی سریع بعد جراحی مهم است. انجام برخی از کارهای خانگی و برنامه ریزی های بعدی آن زندگی تان را بعد مرخص شدن و برگشت به خانه راحت تر می کند. در این مدت، شما باید کارهایتان را به آرامی انجام دهید تا زخم هایتان بهبود یابند. در زیر چند نکته ساده در مورد آمادگی برای تعویض مفصل ران وجود دارد که می تواند به شما در بهبودی بهتر کمک کند:

کار خانگی

کارهای خاصی مانند تمیز کردن خانه، بیرون بردن سطل زباله و یا شستن لباس ها را قبل از عمل انجام دهید. به این ترتیب، شما مجبور نخواهید شد تا بعد از مرخصی از بیمارستان و بازگشت به خانه این کارها را انجام دهید. مطمئناً برگشت به خانه ای تمیز و مرتب، باعث احساس راحتی تان به هنگام بهبودی خواهد شد. از آنجایی که بازیابی قدرت و تحرک؛ مدتی زمان خواهد برد، داشتن شخصی که بتواند این کارها را برای شما انجام دهد بسیار کارساز است.

خريد كردن

بهتر است از قبل برخی از کالاهای ضروری غذایی را که می توانید در کمد یا یخچال نگهداری کنید را تهیه کنید. شما تا چند روز بعد از مرخصی از بیمارستان نمی توانید از خانه خارج شوید، در غیر اینصورت شما مجبور می شوید به سوپر مارکت بروید. تهیه پیش تر برخی از وعده های غذایی نیز ممکن است روش مفیدی برای به حداقل رساندن استرس تان به هنگام بازگشت به خانه باشد.

می توانید وعده های غذایی از پیش آماده شده را در فریزر نگه داری کنید تا در روزهایی که نمی توانید آشپزی کنید یا به سوپرمارکت بروید؛ به راحتی از این غذاها مصرف می کنید.

بچه ها و حیوانات خانگی

غالبا مراقبت از حیوانات خانگی و کودکان خردسال بعد از عمل می تواند مشکل باشد. کاملا قابل درک است که پس از یک عمل جراحی طولانی چون تعویض مفصل ران ، خسته و فاقد انرژی معمول خود باشید. به ویژه، شما تا بهبودی کامل تان نمی توانید با سگ تان به پیاده روی بروید یا به دنبال کودک تان بدوید. از این رو، از دوستان یا خانواده خود بخواهید که به فرزندان یا حیوانات خانگی شما توجه کنند، تا دوره بهبودی شما با استرس كمتری همراه باشد.

چاره ی دیگر کار استخدام پرستار کودک است تا طی دوره ریکاوری در نگه داری از فرزندانتان کمک حالتان باشد.

رانندگی

شما حدود 6 هفته بعد از عمل، قادر به رانندگی نخواهید بود. بنابراین، باید کسی را داشته باشید تا شما را به خانه برساند. توصیه می کنیم برای مرخصی و بازگشت به خانه به جای تاکسی، از یک دوست یا یکی از اعضای خانواده خود کمک بخواهید، زیرا در این صورت بیشتر احساس راحتی می کنید. همچنین، در مورد نقل و انتقالات مورد نیاز خود در طول 6 هفته اول بعد جراحی فکر کنید و سعی کنید از قبل آن را ترتیب دهید.

رژیم غذایی

رژیم غذایی سالم عامل مهمی در کمک به بهبودی تان بعد از تعویض مفصل ران خواهد بود. مقدار زیادی سبزیجات سبز سالم، میوه های تازه و غذاهای غنی از پروتئین مانند مرغ، ماهی و حبوبات میل کنید. مایعات و به خصوص آب زیادی بنوشید. چای و قهوه کافئین زیادی دارند، بنابراین توصیه می کنیم مصرف آن ها را به حداقل برسانید و از مصرف الکل خودداری کنید. همچنین سعی کنید تا حد امکان از صرف غذاهایی که قند و نمک زیادی دارند پرهیز کنید.

لباس

حتماً در خانه لباس های گشاد و راحتی به تن داشته باشید. توصیه می کنیم در دوران نقاهت از لباس های گشادی چون دامن، شلوارک و شلوار راحتی استفاده کنید تا راحت باشید.

تعویض مفصل ران

خواب

بعد تعویض مفصل ران ، استراحت به حالت درازکش امری مهم است. ممکن است جراح شما پیشنهاد کند که بالشی را در بین پاهای خود قرار دهید تا مفصل ران را در وضعیت صحیحی نگه دارید. بعد از گذشت 3 تا 4 هفته ممکن است بتوانید به همراه بالشی در بین پاهای خود به سمت پهلویی که عمل نکرده اید، بخوابید. جراح این موضوع را به طور مفصل برای شما توضیح می دهد و همچنین پیشنهادات دیگری در مورد خواب راحت بعد از عمل؛ ارائه می دهد.

بسیار مهم است که از نکات ویژه جراح برای تعویض مفصل ران و مشاوره مراقبت های بعد از عمل پیروی کنید. برای دستیابی به بهترین نتیجه از عمل جراحی باید دستورالعمل های آن ها را رعایت کنید تا خطر بروز عوارض ناشی از عمل را کاهش دهید.

مراقبت های بعد از عمل تعویض مفصل ران

پس از تعویض مفصل ران چه انتظاراتی می توان داشت؟

دانستن اینکه چه چیزهایی را می توان بعد از تعویض مفصل ران انتظار داشت، باعث احساس راحتی و آسایش بیشتری می شود. جراح در جلسه مشاوره؛ در مورد جزئیات مراقبت های پس از عمل تعویض مفصل ران با شما صحبت خواهد کرد. آن ها اطلاعاتی در مورد نحوه مراقبت بهتر از خود در دوران ریکاوری ارائه خواهند داد.

این مشاوره پیرامون موارد زیر است:

 • چه زمانی می توانید سر کار برگردید.
 • چه مدت باید صبر کنید تا فعالیت های ورزشی خود را از سرگیرید.
 • چگونه باید زخم های خود را بشویید و از آن ها مراقبت کنید.
 • چه موقع و چگونه فیزیوتراپی را شروع کنید.

یکی از عناصر اصلی مراقبت های پس از عمل تعویض مفصل ران، پیگیری میتینگ های منظم ترتیب داده شده توسط جراح است. در طول این جلسات، آن ها زخم های شما را بررسی می کنند تا روند بهبودی شان را کنترل کنند و عملکرد مفصل ران را ارزیابی کنند و ببینند که آیا دردی دارید یا خیر؟ آن ها همچنین هرگونه عارضه را برطرف کرده و نتایج این روش را در هر مرحله از بهبودی شما ارزیابی می کنند.

بعد از عمل چه احساسی خواهم داشت؟

اگر از بی هوشی عمومی استفاده شده باشد، بعد از جراحی به تدریج و تحت نظارت دقیق هوشیار خواهید شد. شما دور مفصل ران خود پانسمان خواهید داشت و ممکن است در این ناحیه دچار درد شدید باشید. پانسمان ها به طور معمول تا یک هفته قبل از برداشتن بخیه ها در محل خود باقی می مانند. اگر از بی حسی نخاعی یا اپیدورال استفاده شده باشد، ممکن است تغییراتی در احساس لگن و پاهایتان ایجاد شود، اما این مهم به تدریج برطرف می شود.

در مفصل رانتان نیز ممکن است احساس تنش کنید و حرکت دادن آن دشوار باشد. جراح یا پرستاران در اتاق ریکاوری مسکن هایی را برای شما تجویز می کنند که در صورت نیاز می توانید از آن ها استفاده کنید.

آیا در 24 ساعت اول بعد جراحی باید کاری انجام دهم؟

معمولاً بعد از عمل، چند روز در بیمارستان بستری خواهید شد. در این مدت پرستاران مرتباً فعالیت های شما را کنترل می کنند. بعد از بی هوشی عمومی احساس خستگی و لرز خواهید داشت و ممکن است این بی هوشی بر حافظه و تمرکز شما نیز تأثیر داشته باشد. این شرایط می تواند بین چند ساعت تا حداکثر 2 روز طول بکشد. در 24 ساعت اول، فقط روی بهبودی خود تمرکز کنید.

تعویض مفصل ران

فیزیوتراپیست شما را ملاقات می کند و تشویق تان می کند که در انتهای تختخواب بنشینید و به آرامی ران خود را حرکت دهید.

چه مدت باید از کارم مرخصی بگیرم؟

دوره نقاهت بعد از عمل به چندین عامل مرتبط با سلامتی شما بستگی دارد، اما به طور کلی، به حدود 6 هفته مرخصی از کار نیاز دارید. اگر کارتان مشکل باشد یا احساس آمادگی برای بازگشت به کار را نداشته باشید، ممکن است به مرخصی طولانی تری نیاز داشته باشید. بنابراین باید به چهارچوب زمانی دقیقی که جراح تان برای شما در نظر می گیرد گوش فرا دهید. چه شغل اداری داشته باشید و چه سایر، حداقل 8 تا 10 هفته بعد عمل نباید چیز سنگینی بلند کنید.

چه موقع می توانم به فعالیت های ورزشی خود برگردم؟

حداقل تا 8 هفته پس از تعویض مفصل ران باید از انجام هرگونه فعالیت شدید و ورزش های تماسی خودداری کنید. با این حال، پس از ۲ تا ۶ هفته بسته به اینکه بهبودی تان تا چه اندازه است، بهتر است برخی از فعالیت‌ های فیزیکی سبک را از سر گیرید. فعالیت هایتان را با ورزش هوازی سبک مانند پیاده روی روی تردمیل یا پیاده روی کوتاه در بیرون از منزل، به آرامی شروع کنید.

برای توسعه استحکام مفصل ران تان بعد از گذشت حدود یک هفته می توانید پیاده روی های کوتاه خود را شروع کرده و به آرامی این موارد را تقویت کنید. ورزش های کم تحرکی چون شنا، دوچرخه سواری و پیاده روی بهترین نوع ورزش برای هیپ جدید شما خواهند بود. شما باید حتی پس از بهبودی کامل از ورزش های پرمخاطره، خطرناک و تماسی جلوگیری کنید.

چه نکات دیگری را باید در نظر بگیرم؟

پانسمان و بخیه

ممکن است لازم باشد ابتدا زخم تان پانسمان شود. اگر جراح از استاپلس (منگنه) یا بخیه استفاده کرده باشد، باید زخم را تا زمانی که آن ها برداشته شوند پانسمان کنید. اگر بخیه های شما عمیق تر است، فقط برای چند روز اول نیاز به پانسمان دارید. شما با تایید جراح می توانید دوش سرپایی بگیرید یا حمام کنید. وی همچنین زمان برداشتن بخیه ها را به شما اطلاع می دهد. اگر متوجه ترشحاتی از محل زخم شدید، باید سریعاً به جراح خود اطلاع دهید.

فیزیوتراپی

در حین بستری شدن در بیمارستان، فیزیوتراپیست شما را ارزیابی کرده و به شما کمک می کند تا از جای خود برخیزید. پس از مرخصی از بیمارستان، ممکن است به جلسات فیزیوتراپی بیشتری نیاز داشته باشید. با این حال؛ همیشه اینگونه نیست و جراح یک برنامه شخصی و منحصر به خودتان برای شما در نظر می گیرد. شما باید تمرینات ارائه شده توسط فیزیوتراپیست خود در بیمارستان را فرا بگیرید و به انجام شان ادامه دهید.

قطعا شاهد بهبودی مفصل ران جدیدتان به مرور زمان خواهید بود. بهتر است به محض اینکه قادر به پیاده روی بودید مرتبا هر روز پیاده روی کنید.

تعویض مفصل ران

نتایج نهایی

ممکن است بلافاصله بعد از جراحی تفاوت قابل توجهی در درد مفصل ران شما ایجاد نشود، اما یادآوری این نکته مهم است که این درد موقتی و ناشی از جراحی است. شما بین 6 تا 12 ماه بعد از عمل شاهد نتایج نهایی عمل خود خواهید بود. این امر به این دلیل است که احتمالا جای گیری مفصل ران و بازیابی اعتماد به نفس، قدرت و تحرک تان مدتی زمان می برد.

تا زمانی که از مشاوره مراقبت های بعد از جراحی تعویض مفصل ران استفاده می کنید، به تدریج بیشتر مانند خود واقعی تان احساس کرده و از هیپ جدید خود تقدیر خواهید کرد. برای فایق آمدن به بهترین نتیجه ممکن و کاهش خطر عوارض ناشی از عمل؛ ضروری است که از توصیه‌ های ویژه مراقبت های بعد جراحی تعویض مفصل ران بهره مند شوید.

سوالات متداول پیرامون تعویض مفصل ران

سؤالات متداول تعویض مفصل ران چیست؟

ما  در ادامه برخی از سؤالات متداول در مورد تعویض مفصل ران را گرد هم آورده ایم. خواندن آن ها بسیار مفید است زیرا ممکن است سؤالاتی وجود داشته باشد که شما راجع به آن فکر نکرده باشید. اگر سؤال دیگری دارید، نگران نباشید! جراح شما از پاسخ به این سوالات در طول مشاوره؛ استقبال خواهد کرد.

آیا برای تعویض مفصل ران نیاز است که به یک پزشک عمومی یا جی پی مراجعه کنم؟

شما همیشه نیازی به نامه ارجاعی نخواهید داشت؛ زیرا ممکن است برخی از جراحان خصوصی موافق این باشند که مستقیما شما را ویزیت کنند. اما در صورت امکان؛ ترجیح داده می شود که ابتدا به یک پزشک عمومی یا جی پی مراجعه کنید. اگر تصمیم تان برای عمل جدی باشد جراح شما به اطلاعات بیشتری در مورد سوابق پزشکی تان نیاز خواهد داشت. در این حالت، آن ها معمولاً برای درخواست این اطلاعات با پزشک معالج شما تماس می گیرند.

بعد از جراحی تعویض مفصل ران؛ چه موقع می توان حمام کرد؟

جراح در مورد نحوه شستشو و استحمام بعد از عمل توصیه های خاصی به شما ارائه می دهد. به طور کلی، شما ممکن است به مدت 2 هفته دوش و یا استحمام نداشته باشید تا زخم تان را خشک نگه دارید و در این صورت تا زمانی که به تحرک خود به طور کامل دست نیافته اید از زمین خوردنتان جلوگیری می شود. در این مدت پیشنهاد می کنیم به جای آن، یک ناحیه از بدن تان را در یک زمان بشویید.

بعد از این مدت، شما می توانید به طور عادی حمام کنید (با فرض اینکه دسترسی آزاد به حمام داشته باشید)، اما حدود 8 هفته قادر نخواهید بود در حمام بنشینید. برای اطمینان از بهترین نتایج ممکن، باید از توصیه های خاص بعد از عمل جراح خود پیروی کنید.

چه موقع بعد از عمل جراحی تعویض مفصل ران؛ بهبودی حاصل می شود؟

طبیعی است که این مهم بین 3 تا 6 ماه زمان ببرد. بعد از این مدت، شما باید دوباره مثل خود واقعی خود احساس کنید و همچون قبل از عمل؛ قادر به شرکت در سرگرمی ها و ورزش ها باشید. بنابراین، توصیه می کنیم که برنامه ریزی لازم را داشته باشید. لطفاً قبل از جراحی در مورد هرگونه ورزش و سرگرمی خاص خود با جراح صحبت کنید. اگر یک اتفاق مهم مانند عروسی پیش رو دارید، در صورت امکان حداقل 6 ماه قبل از مراسم در مورد عمل جراحی خود برنامه ریزی کنید.

تعویض مفصل ران

تعویض مفصل ران تا چه مدت دوام می یابد؟

عمل جراحی تعویض مفصل ران دائمی است. مفصل ران مصنوعی اغلب بین 15 تا 20 سال دوام دارد. این بدان معناست که بیشتر بیماران در طول زندگی خود؛ تنها یک جراحی تعویض مفصل ران را متحمل می شوند، به استثنای آن دسته از بیمارانی که از عوارض جراحی مانند پروتز آلوده رنج می برند یا کسانی که مفصل خود را در سنین جوانی تعویض می کنند.

تکرار این عمل اغلب پیچیده تر است و با موفقیت کمتری روبروست، اما در بیشتر موارد، این تکرار باز هم عملکرد هیپ را بهبود می بخشد و درد را کاهش می دهد. برای به دست آوردن نتایج بلند مدت از عمل خود، باید از توصیه های کلی سلامت که شامل حفظ وزن سالم، ورزش منظم و حفظ آب بدن است پیروی کنید.

عوارض مصرف سیگار، مواد مخدر و الكل در جراحی تعویض مفصل ران چیست؟

سیگار کشیدن و نوشیدن زیاد الکل می تواند خطر ابتلا به شماری از عوارض جراحی را افزایش دهد. به همین دلیل به شما توصیه می کنیم قبل از عمل؛ مصرف الکل خود را کم کنید و سیگار نکشید. اکثر جراحان درخواست می کنند که حداقل 6 هفته قبل و 6 هفته بعد از عمل خود، مصرف سیگار و نیکوتین نداشته باشید.

آیا گزینه های جایگزین دیگری برای تعویض مفصل ران وجود دارد؟

فیزیوتراپی و مسکن ها در اولویت درمان درد هیپ و مشکلات حرکتی هستند. با این حال، گاهی اوقات به درمان بیشتری نیاز است. اگر شرایطی مانند استئوآرتریت داشته باشید، پزشک برای کنترل ناراحتی شما قبل از ترجیح دادن عمل تزریق استروئیدی در هیپ را برایتان پیشنهاد می کند، اگر چه این یک راه حل دائمی نیست. جراحی جزئی مفصل ران زمانی امکان پذیر است که فقط بخشی از مفصل که پای شما را به لگن متصل می کند جایگزین شود. پزشک و جراح در مورد مناسب ترین برنامه درمانی تان شما را راهنمایی می کند. آیا می خواهید در مورد جراحی تعویض مفصل زانو هم اطلاعاتی کسب کنید؟