در مورد سفید کردن دندان ها چه میدانید؟ سفید کردن دندانها یا بلیچینگ درمانی است که در آن بد رنگیها و رنگدانه هایی که به مرور زمان باعث تغییر رنگ دندانها شده و حتی بعضی بد رنگیهای ژنتیکی را بر طرف نموده ودندانهایی سفید و زیبا را به شما هدیه میکند. دندان ها به علت های مختلف در معرض لکه زدن و تغییر رنگ دادن قرار دارند.تغییر رنگ دندان ها علل مختلفی از جمله مواد غذایی، سیگار کشیدن، مصرف نوشیدنی ها،دارو ها و عفونت دارد. اگر می خواهید که دندان هایتان را سفید و درخشان کنید، چندین گزینه وجود دارد که می توانید از آن ها استفاده کنید. می توانید سفید کردن دندان را در مطب پزشک انجام دهید یا می توانید این کار را در خانه انجام دهید. با این که ممکن است سفید کردن دندان عوارض جانبی جزئی داشته باشد، اما اکثر روش های بلیچینگ بی خطر هستند. ک در این مقاله از بخش دندانپزشکی دکتر سلام به بررسی آن می پردازیم.

بلیچینگ , سفید کردن دندان

دندان ها چگونه تغییر رنگ می دهند؟

دندان ها می توانند به دلایل گوناگونی تغییر رنگ بدهند.

تغییر رنگ به علت عوامل بیرونی:

تغییر رنگ دندان به علت عوامل بیرونی هنگامی اتفاق می افتد که مصرف برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها یا سیگار کشیدن سبب لکه زدن دندان می شوند. قهوه، چای، تنباکو و غذاهایی که رنگ دارند می توانند سبب تغییر رنگ دندان ها شوند. این لکه ها سطح بیرونی دندان ها را تحت تاثیر قرار می دهند. تغییر رنگ بر اثر عوامل بیرونی می تواند با مصرف خمیر دندان های سفید کننده حل شود.

تغییر رنگ به علت عوامل درونی:

تغییر رنگ به علت عوامل درونی درون دندان اتفاق می افتد. این نوع تغییر رنگ می تواند به علت مصرف دارو، بیماری در زمان کودکی، عفونت، آسیب به دندان و کهولت سن اتفاق بیفتد. در این روش برای سفید کردن دندان باید از بلیچینگ استفاده شود. با توجه به نوع لکه دندان باید درباره نحوه سفید کردن آن تصمیم بگیرید.

بلیچینگ , سفید کردن دندان

سفید کردن دندان چگونه انجام می شود؟

تیم پزشکی به شما خواهد گفت که آیا برای انجام بلیچینگ گزینه مناسبی هستید یا نه. اگر مناسب انجام بلیچینگ باشید در ابتدا یک ژل مخصوص روی لثه می زنند تا از لثه محافظت کنند. سپس مواد سفید کننده را روی دندان می زنند. بعد از آن از قالب مخصوصی استفاده می کنند که با دهان فرد متناسب است. مواد استفاده شده در این روش معمولا هیدروژن پراکسید یا کاربامید پروکساید هستند. در این صورت اکسیژن به مینای دندان می رسد و رنگ دندان را روشن تر می کند.


بیشتر بدانید: مواد غذایی که باعث تخریب دندان ها می شوند


گزینه های سفید کردن دندان

روش های مختلفی برای بلیچینگ دندان وجود دارند. ممکن است که ندانید کدام یک را استفاده کنید که خطری برایتان نداشته باشد. سه روش کلی برای سفید کردن دندان وجود دارد:

 • ۱_ انجام بلیچینگ توسط دندانپزشک
 • ۲_ بلیچینگ در خانه تحت نظر پزشک
 • ۳_ سفید کردن دندان در خانه بدون نظارت پزشک

بر اساس یک سری عوامل می توانید نوع سفید کردن دندان را مشخص کنید:

 • نوع لکه ای که دارید
 • هزینه درمان
 • روش های درمانی
 • سن بیمار
 • سابقه دندانپزشکی مثل پر کردن و کراون دندان

قبل از امتحان کردن هر گونه روش بلیچینگ با پزشک خود درباره آن صحبت کنید. در این صورت پزشک درمانی را انتخاب می کند که بتواند نیاز شما را برطرف کند.

بلیچینگ , سفید کردن دندان

سفید کردن دندان توسط پزشک

پزشک از روش های مختلفی برای سفید کردن دندان در خانه یا مطب استفاده می کند. به طور کلی روش های بلیچینگ با کمک کاربامید پروکساید انجام می شوند. کاربامید پروکساید را به هیدروژن پراکسید و اوره می شکنند که این مواد روی رنگ دندان تاثیر می گذارند. این روش سفید کردن دندان روشی بی خطر در نظر گرفته می شود.

درمان در مطب پزشک

بلیچینگ در مطب دندانپزشک می تواند خیلی سودمند باشد چون پروسه ای سریع است. علاوه بر این، تاثیرات بلیچینگ در این روش ماندگاری بالایی دارند. در این شرایط برای بلیچینگ تنها به چند ساعت یا چندین ملاقات کوتاه نیاز است. کوتاه بودن طول دوره درمان در مطب پزشک به این علت است که تمرکز هیدروژن پراکسید در این روش بیشتر از محصولاتی است که در خانه استفاده می شوند.

اگر دچار عقب رفتگی لثه یا ابفرکشن دندان هستید، بهتر است که از بلیچینگ در مطب پزشک استفاده کنید. پزشک برای سرعت بخشیدن به این پروسه هنگام استفاده از مواد بلیچینگ از نور استفاده می کند اما این که استفاده از نور تا چه حد موثر است هنوز ثابت نشده است.

درمان در خانه تحت نظر دندانپزشک

پزشکان می توانند این امکان را فراهم کنند که دندان هایتان را در خانه سفید کنید. در این شرایط پزشک قالب مخصوصی به شما می دهد که به خوبی با دندان هایتان هماهنگ است. سپس یک ژل مخصوص روی این قالب می زنند و روزانه ۳۰ دقیقه تا ۱ ساعت از آن استفاده می کنند (یا هر زمانی که پزشک توصیه کرده)، این کار را تا چند هفته انجام می دهند تا دندان ها سفید شوند.

بلیچینگ , سفید کردن دندان

مواد سفید کننده دندان و سایر گزینه ها برای استفاده در خانه

می توانید محصولات سفید کننده دندان که بدون تجویز پزشک وجود دارند را تهیه کنید تا لکه های دندان را تمیز کنید. بر خلاف محصولاتی که توسط پزشک ارائه می شوند این محصولات کاربامید پروکساید ندارند یا کاربامید پروکساید موجود در آن ها کمتر از محصولاتی است که پزشک از آن ها استفاده می کند. این محصولات به اندازه محصولات بلیچینگ که پزشک استفاده می کند موثر نیستند و درمان توسط آن ها زمان بیشتری طول می کشد.

برخی از این محصولات بدون تجویز، توسط انجمن ارتودنسی آمریکا تایید شده اند. البته تمام محصولات بلیچینگ بدون تجویز، این تائیدیه را ندارند. وجود این تائیدیه افراد را در خرید آن ها مصمم می کند تا از محصولی که دارند استفاده می کنند مطمئن باشند. در هنگام استفاده از این محصولات دستورالعمل های مصرف کننده را رعایت کنید.


بیشتر بدانید:دندان درد؛ تسکین دندان درد با 10 درمان خانگی


محافظت از دندان ها بعد از بلیچینگ

چه از بلیچینگ در خانه استفاده می کنید یا نزد متخصص این کار را انجام داده اید با مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و رعایت بهداشت روزانه می توانید بیشتر از دندان هایتان محافظت کنید. در این جا لیستی از نوشیدنی ها و مواد غذایی ای که بعد از انجام بلیچینگ باید از مصرف آن ها بپرهیزید را برای شما فراهم کرده ایم:

 • چای و قهوه
 • نوشیدنی های گازدار
 • نوشیدنی های کربن دار
 • مواد غذایی که رنگ زیادی دارند
 • سس (سویا، گوجه)

بلیچینگ , سفید کردن دندان

مزایای کلی بلیچینگ دندان

در این جا، بدون در نظر گرفتن نوع بلیچینگ به مهم ترین مزایای آن اشاره می کنیم:

ارتقاء ظاهری:

افرادی که دندان های سفید و تمیزتری دارند اعتماد به نفس بالاتری خواهند داشت. بلیچینگ همیشه سبب جذاب تر به نظر رسیدن فرد می شود. به علاوه افرادی که لبخند زیبایی دارند زیباتر هستند. کسی که لبخند زیبایی دارد می تواند دیگران را جذب خودش کند تا جایی که دیگران هم تشویق می شوند که بلیچینگ را انجام دهند! مسلما کسی که لبخند زیبایی دارد اعتماد به نفسش هم بالا خواهد بود در حالی که افرادی با دندان های افتاده یا سرهم برای خندیدن اعتماد به نفس زیادی نخواهند داشت.

تاثیر مثبت در نگاه اول:

این را به یاد داشته باشید که اولین تاثیری که روی دیگران می گذارید خیلی مهم است. این گونه توجه افراد به لبخند زیبا و اعتماد به نفس شما جلب می شود و حس خوبی نسبت به شما خواهند داشت.

توجه دیگران از روی نقص های صورت برداشته می شود:

لبخند زیبا و سالم می تواند باعث شود که حتی افراد مسن هم ۱۰ تا ۲۰ سال جوان تر به نظر برسند. این لبخند جذاب که توسط بلیچینگ به دست آمده توجه را از روی نقایص صورت بر میدارد!

بلیچینگ , سفید کردن دندان

معایب کلی بلیچینگ دندان

مثل هر پروسه دیگری بلیچینگ دندان هم بی عیب و نقص نیست. در این جا به برخی از معایب این روش اشاره خواهیم کرد:

پوشش دهی بیمه:

معمولا بیمه هزینه عمل های جراحی زیبایی و امور زیبایی دندان ها را تقبل نمی کند. هزینه انجام بلیچینگ و سایر اقدامات زیبایی کمی سنگین است و این یکی از معایب این روش در نظر گرفته می شود. بسیاری از این بیمه ها سفید کردن دندان و سایر موارد از این قبیل را امری غیر ضروری می دانند و به همین علت است که پرداخت هزینه آن را به عهده خودتان می گذارند.

تنها برخی افراد خاص مناسب انجام بلیچینگ هستند:

ممکن است که گزینه مناسبی برای انجام سفید کردن دندان نباشید. اگر دندان ترمیم شده دارید نمی توانید خدمات بلیچینگ دریافت کنید چون این خدمات می توانند روی دندان تاثیر منفی بگذارند. اگر دندان فرد لکه داخلی در دنتین دندان داشته باشد نمی تواند با بلیچینگ مینای دندان به نتیجه دلخواهش برسد.

نتایج حاصل از بلیچینگ دائمی نیستند:

قبل از سفید کردن دندان ها باید این نکته را بدانید که قرار نیست دندان هایتان به طور دائم سفید باقی بمانند. برای محافظت از سفیدی آن ها باید بهداشت دهان و دندان را رعایت کنید. غذا خوردن می تواند سبب لکه زدن و تجمع پلاک در آن ها شود. پس برای طولانی کردن دوره ماندگاری آن ها باید به طور مرتب مسواک بزنید. زمان ترمیم آن ها بستگی به رعایت بهداشت و برنامه غذایی فرد دارد.

محدودیت غذایی و نوشیدنی:

بعد از بلیچینگ باید از مصرف برخی مواد غذایی و نوشیدنی ها بپرهیزید چون امکان لکه زدن دندان ها وجود دارد. از مصرف مواد غذایی اسیدی بپرهیزید چون می توانند سبب لکه زدن و حتی پوسیدگی دندان ها شوند.

بلیچینگ , سفید کردن دندان

عوارض جانبی بلیچینگ

با این که بلیچینگ روشی بی خطر تلقی می شود اما ممکن است که برخی عوارض جانبی جزئی مشاهده شوند. برخی از این عوارض جانبی می توانند شامل این موارد باشند:

حساسیت دندان ها:

با بلیچینگ دندان امکان این وجود دارد که حساسیت دندان ها بالا برود. ممکن است که در جلسه اول یا دوم درمان متوجه این موضوع شوید ولی این موضوع با گذر زمان کمرنگ می شود. پزشک پیشنهاد می دهد که حساسیت دندان ها را با مصرف محصولات حاوی پتاسیم نیترات و ژل سدیم فلوراید درمان کنید.

سوزش لثه:

ممکن است بعد از انجام بلیچینگ دچار سوزش در لثه شوید. این موضوع به علت در تماس بودن لثه با محصولات سفید کننده اتفاق می افتد. این عوارض جانبی باید بعد از درمان برطرف شوند. این را به یاد داشته باشید که نمی توانید به طور دائم دندان هایتان را سفید کنید.

باید برای برطرف کردن لکه های دندان با منبع داخلی یا خارجی درمان را تکرار کنید. به علاوه به خاطر بسپارید که این درمان ها برای دندان های طبیعی هستند. اگر ایمپلنت، کراون، بریج یا دندان مصنوعی دارید برای هماهنگ کردن رنگ آن با بقیه دندان ها از پزشک مشورت بگیرید. اگر دچار کرم خوردگی دندان و سایر مشکلات از این قبیل هستید، سفید کردن دندان نمی تواند گزینه مناسبی برای شما باشد.

بلیچینگ , سفید کردن دندان

نکاتی برای کنار آمدن با درد دندان ها بعد از انجام بلیچینگ

 • یک هفته قبل از شروع درمان با ژل و خمیر دندان های مخصوص ضد حساسیت دندان هایتان را بشویید. اگر چه این کار نمی تواند کاملا حساسیت دندان ها بعد از بلیچینگ را از بین ببرد اما می تواند تا حدی آن را کم کند.
 • بعد از درمان، هنگامی که حساسیت در بالاترین میزان خود قرار دارد از خمیر دندان و ژل تجویز شده استفاده کنید تا با حساسیت کنار بیایید. در بیشتر موارد این حساسیت ۴۸ ساعت دوام دارد و بعد از آن می توانید از خمیر دندانی که همیشه استفاده می کردید استفاده کنید.
 • وقتی می خواهید دندان هایتان را مسواک بزنید خیلی آرام این کار را انجام بدهید. از آن جایی که دندان ها خیلی حساس شده اند با آب سرد دندان ها را نشویید.
 • پیشنهاد می دهیم که مقداری از خمیر دندان را چند دقیقه در دهان قرار دهید و آن را نشویید تا بتواند تاثیری که باید را بگذارد.
 • تا چند روز بعد از درمان، از مصرف نوشیدنی های خیلی سرد و خیلی داغ بپرهیزید.
 • اگر این حساسیت دندان ها بیش از ۴۸ ساعت دوام داشت حتما با پزشک تماس بگیرید و قضیه را با او در میان بگذارید. او راه حلی برای این موضوع پیدا خواهد کرد.
 • اگر نمی توانید با این حساسیت کنار بیایید و احساس درد می کنید داروهای مسکن مثل ایبوپروفن در کنترل درد به شما کمک خواهند کرد. اما قبل از مصرف مسکن با پزشک مشورت کنید.

بیشتر بدانید: آیا هیدروژن پراکسید دندان ها را سفید می کند؟


حفظ نتیجه

نحوه خوردن، نوشیدن و رعایت بهداشت فرد می تواند روی دوام نتایج سفید کردن دندان تاثیر بگذارد. بعد از این که دندان هایتان را سفید کردید هنوز هم دندان هایتان در معرض لکه زدن بر اثر مصرف نوشیدنی هایی مثل چای و قهوه و برخی مواد غذایی هستند. مسواک زدن مرتب دندان ها می تواند تا حدی از وجود این لکه ها پیشگیری کند و احتمال وجود لکه را کاهش دهد.

بلیچینگ , سفید کردن دندان

سوالات متداول

چرا باید دندان هایم را سفید کنم؟

دلایل مختلفی برای استفاده از بلیچینگ وحود دارند. هر کسی با دیگری فرق دارد. همان طور که رنگ پوستمان با هم فرق دارد، رنگ دندان هایمان نیز با هم متفاوت است. افراد کمی هستند که به طور طبیعی دندان های خیلی درخشانی دارند. با بالاتر رفتن سن‌‌، تغییر رنگ در دندان ها مشاهده می شود. با مصرف مداوم مواد غذایی و نوشیدنی هایی مثل چای و قهوه دندان هایتان لکه می زنند. سیگار کشیدن نیز یکی از عواملی است که در لکه زدن دندان نقش زیادی دارد. به همین دلایل و برای داشتن ظاهری جذاب تر ممکن است که فرد به فکر بلیچینگ یا سفید کردن دندان بیفتد.

بلیچینگ چگونه عمل می کند؟

مینای دندان از دندان ها مراقبت می کند اما پر منفذ است و دارای شکاف های میکروسکوپی است. پراکسید موجود در مواد بلیچینگ به منافذی که غذا و نوشیدنی در آن ها گیر می کند و سبب تولید لکه می شوند نفوذ می کند. با نفوذ این ماده به سطح مینای دندان، اکسیژن موجود در پراکسید لکه هایی که در این منافذ و شکاف ها وجود دارند را پاک می کند. مهم نیست که چقدر مسواک می زنید چون با مسواک نمی توانید این لکه ها را از بین ببرید و به این لکه ها دسترسی داشته باشید اما بلیچینگ می تواند به این لکه ها دسترسی پیدا کند و آن ها را از بین ببرد.

پروسه بلیچینگ چقدر طول می کشد؟

درمان کلی می تواند در طی ۳ تا ۴ هفته انجام شود. ابتدا به ۲ یا ۳ ملاقات به پزشک نیاز دارید. گاهی تیم دندانپزشکی در جلسه اول از دندان ها ایمپرشن تهیه می کنند. به محض شروع درمان، باید یک سری کارها را هم در خانه انجام دهید تا تاثیر درمان را زیاد کنید. برای مثال گاهی نیاز است که به مدت ۳ تا ۴ هفته مواد سفید کننده را به مدت ۳۰ دقیقه روی دندان استفاده کنید. امروزه موادی درست شده اند که می توانند در هر بار استفاده تا ۸ ساعت دوام داشته باشند. این به این معناست که می توانید تنها در یک هفته به نتیجه دلخواهتان برسید.

هزینه بلیچینگ چه میزان است؟

هزینه بلیچینگ با توجه به دندان های شخص، متخصص او و محل زندگی اش متفاوت است. پیشنهاد می دهیم که قبل از شروع این پروسه درباره قیمت آن از پزشک سوال بپرسید.

تا چه مدت دندان هایم سفید خواهند ماند؟

تاثیر بلیچینگ می تواند تا سه سال دوام داشته باشد. البته این که نتیجه آن تا چه حد دوام دارد از فردی به فرد دیگر متفاوت است. اگر سیگار بکشید و از مواد غذایی و نوشیدنی هایی استفاده کنید که سبب لکه زدن دندان ها می شوند دوام بلیچینگ خیلی نخواهد بود.

بلیچینگ , سفید کردن دندان

خمیر دندان های سفید کننده تا چه حد مفید هستند؟

خمیر دندان های زیادی با خاصیت سفید کنندگی در دسترس هستند. اگر چه این خمیر دندان ها روی رنگ طبیعی دندان ها تاثیر نمی گذارند، اما می توانند در برطرف کردن لکه از سطح دندان ها مفید باشند. در نتیجه ظاهر بهتری به دندان های فرد می دهند. اگر از بلیچینگ برای دندان هایتان استفاده کرده باشید، خمیر دندان های سفید کننده می توانند به ماندگاری تاثیر بلیچینگ کمک کنند.

استفاده از زغال فعال و سایر روش های خانگی برای سفید کردن دندان ها تا چه حد موثر است؟

ممکن است درباره راه هایی که بتوانید دندان هایتان را در خانه و بدون هزینه اضافی سفید کنید کنجکاو باشید. استفاده از زغال فعال برای سفید کردن دندان ها چیزی است که جدیداً به وفور استفاده می شود. کارآمد بودن این روش های خانگی از نظر علمی ثابت نشده است و بهتر است که قبل از استفاده از آن ها حتما با پزشک خود مشورت کنید. اگر بدون مشورت با پزشک از این روش ها استفاده کنید به دندان های خود آسیب می زنید.

آیا بلیچینگ به دندان های من آسیب می زند؟

جواب مختصر و مفید به این سوال “نه” است چون بلیچینگ هیچ آسیبی به دندان ها نمی زند اما حتما این کار را زیر نظر یک متخصص حرفه ای انجام دهید.

چیز دیگری هست که باید در مورد بلیچینگ بدانم؟

اگر روی دندان های جلویی تان ونیر یا کراون دارید مراقب باشید چون مواد بلیچینگ فقط روی دندان های واقعی تاثیر خود را می گذارند و اگر روی این دندان ها بلیچینگ انجام دهید بعد از این پروسه رنگ دندان های واقعی تان با دندان هایی که کراون یا ونیر داشتند فرق می کند که مسلما ظاهر خوشایندی درست نمی شود. نکته دیگری که وجود دارد این است که باید توجه کنید که رنگ دندان هایتان با رنگ مو و پوستتان همخوانی داشته باشد.

این کار به شما این امکان را می دهد که رنگ درستی برای دندان هایتان انتخاب کنید. ممکن است رنگی که برای دندان هایتان انتخاب می کنید با رنگ موها و پوستتان در تضاد باشد و ظاهر جالبی درست نکند. به همین علت افرادی که پوست روشنی دارند بهتر است که رنگ های روشن برای دندان های خود انتخاب کنند در حالی که افرادی که پوست نسبتا تیره ای دارند لازم نیست که رنگ های خیلی روشن انتخاب کنند.

بلیچینگ , سفید کردن دندان

علت زرد شدن دندان ها

دلایل زیادی وجود دارد که چرا شما ممکن است دندان های زرد داشته باشید.  یک علت شایع، لکه های طبیعی با منشا داخلی است.  این در شرایطی است که سطح داخلی دندان که به آن عاج گفته می شود به دلایل ژنتیکی به طور طبیعی زرد شود.

یا ممکن است بر اثر عواملی مانند موارد زیر زرد گردد:

 • مصرف داروهای خاص
 • مصرف آنتی بیوتیک توسط کودکان در حال رشد
 • مصرف تتراسایکلین توسط زنان بعد از ماه چهارم بارداری یا در طول شیر دادن به نوزاد سبب ایجاد دندان های زرد به طور طبیعی در فرزند خواهد شد.
 • استفاده از دهان شویه قوی ترکیبی با کلرهگزیدین
 • استفاده از مینوسیکلین، داروی آکنه
 • شیمی درمانی یا پرتودرمانی در ناحیه سر و گردن
 • مصرف بیش از حد فلوراید
 • ترمیم دندان با نقره توسط متخصص دندانپزشکی

متأسفانه، چون تغییر رنگ در لایه عمیق تر دندان به وقوع می پیوندد، از بین رفتن آن دشوار است.

برخی از دلایل شایع دیگر دندان های زرد وجود دارد که آغلب آنها با به کار بردن محصولات سفید کننده دندان برطرف می شود. برخی از  این دلایل عبارتند از:

 • تخریب مینای دندان به طور طبیعی با افزایش سن
 • استعمال دخانیات و محصولات نیکوتین دار
 • مصرف گوجه فرنگی ، ادویه جات، ترشی جات و انواع توت ها
 • نوشیدن قهوه ، چای ، شراب قرمز و سودا
 • آسیب حاد شکننده مینای دندان و نمایان کننده عاج زرد
 • دندان قروچه تخریب کننده مینای دندان

دندان ها به دلایل مختلف ممکن است زرد باشند که برخی خارج از کنترل ما است، در حالی که برخی دیگر تحت کنترل مستقیم ما هست.

چگونه می توان از دندان های زرد خلاص شد؟

سؤالی که همه می پرسند: چگونه می توانم از دندان زرد خلاص شوم ؟!

در اینجا موثرترین راه هایی که تاکنون جامعه دندانپزشکی کشف کرده است وجود دارد.

درمان های دندانپزشکی

اثبات شده ترین روش برای سفید کردن دندان ها مراجعه به متخصص دندانپزشکی است. شما به مطب می روید و آنها از ژل های سفید کننده دندان استفاده می کنند. گاهی اوقات دندانپزشک ممکن است از نور LED  برای سرعت بخشیدن به روند سفید کردن استفاده کند.

اگر به یک  دندانپزشک حرفه ای مراجعه کنید، ممکن است لازم باشد چندین روش سفید کننده را هم زمان به کار برده شودکه هر کدام بع 30-60 دقیقه زمان نیاز دارند و البته می توانند بسیار گران  هم باشند. همچنین می توانید محصولات سفید کننده سطح حرفه ای کاربردی در منزل را تهیه کنید. می توانید کیف محصولات سفید کننده خود را همراه  با چراغ LED  تهیه کنید تا ابزار تمیز کننده حرفه ای را در خانه داشته باشید.

درمان های خانگی

جایگزین مناسب برای سفید کردن حرفه ای دندان ها توسط دندانپزشک یا محصولات تمیز کننده ، سفید کردن در منزل است که می تواند شامل مواردی مانند نوارهای سفید کننده، ژل، سینی هایی که بالای دندان های شما قرار می گیرد یا استفاده از بهترین خمیردندان های سفید کننده موجود در بازار باشد. مهم ترین عامل مقابله گر با زردی دندان، بهداشت دهان و دندان است.  مسواک زدن دندان ها 2تا3 بار در روز ، استفاده از نخ دندان به صورت روزانه و تمیز کردن مرتب دندان ها  عامل مقابله گر با زردی دندان ها خواهد بود.

در کنار مراقبت  از دندان های خود، چندین روش خانگی برای سفید کردن دندان ها ذکر شده است:

جوش شیرین و پراکسید هیدروژن:

برای تهیه خمیر  یک قاشق غذاخوری جوش شیرین و 2 قاشق غذاخوری پراکسید هیدروژن را مخلوط کنید.  با خمیر حاصل مشابه خمیر دندان مرتباً مسواک بزنید. دهان خود را با آب بشویید.

بلیچینگ , سفید کردن دندان

کشیدن روغن نارگیل:

1تا2 قاشق چای خوری روغن نارگیل طبیعی با کیفیت بالا را به مدت 10 تا 30 دقیقه غرغره کنید  و آن را نبلعید. پس از اتمام کار آن را داخل سینک یا سطل زباله خالی کنید. این  روغن می تواند سبب انسداد  لوله تخلیه سینک شود. دهان تان را با آب بشویید و سپس دندان های خود را با خمیردندان معمولی مسواک بزنید.

سرکه سیب:

با مخلوط کردن 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب  و یک لیوان آب، دهان شویه تهیه کنید.  این مخلوط را حدود 30 ثانیه غرغره کنید سپس آب دهان تان را خالی کرده و با آب بشویید سپس با خمیردندان معمولی مسواک بزنید.

پوست لیمو ، پرتقال و موز:

بعضی از افراد می گویند که می توان با ساییدن پوست لیمو، پرتقال یا موز به دندان سبب سفیدی دندان ها شد. این ایده از این واقعیت ناشی می شود که این پوست ها دارای ترکیب D-limonene  هستند که می توانند دندان های شما را سفیدتر کنند.  سایش پوست روی دندان ها را به مدت دو دقیقه ادامه دهید سپس دندان های خود را با آب بشویید.

بلیچینگ , سفید کردن دندان

ذغال فعال:

گفته می شود سفید کردن دندان ها با زغال فعال، سموم و باکتری های دهان را از بین می برد. هنگام استفاده از پودر یا خمیر دندان ذغال فعال، باید دستورالعمل های موجود را اجرا کنید.  به آرامی با حرکات دایره ای مسواک بزنید و مراقب برخورد آن با لثه ها باشید. به یاد داشته باشید که دارا بودن خاصیت سایندگی در ذغال فعال، مانع به کارگیری روزانه آن می شود.

مقدار زیادی آب مصرف کنید:

مصرف مقادیر زیاد آب به صورت روزانه ، خواه به خاطر سفید کردن دندان باشد یا خیر، برای هر فرد امری ضروری است چرا که آب به پاک کردن ذرات و باکتریهای مواد غذایی کمک می کند.  همچنین مصرف فراوان میوه و سبزیجات علاوه بر نوشیدن آب سفید شدن دندان ها را تسریع می کند. عقیده بر این است که آنها دندان ها و لثه های شما را از پلاک و باکتری ها پاک می کنند.

خوردن سبزیجات ترد یا میوه ها بعد از غذا می تواند با تولید بزاق بیشتر به شستشوی دندان ها کمک کند. می توانید با مراجعه به یک متخصص دندانپزشکی دندان های سفیدی داشته باشید ، از یک محصول سفید کننده در منزل استفاده کنید یا شانس خود را با روش های سفید کننده  DIY امتحان کنید.

بلیچینگ , سفید کردن دندان

چگونه می توان از زردی دندان جلوگیری کرد؟

بهترین راه برای سفید کردن دندان رعایت بهداشت دهان و دندان است.  این بدان معناست که باید روزانه 2تا3 بار مسواک بزنید، ترجیحاً بعد از هر وعده غذایی و هر روز از نخ دندان استفاده کنید و سالی دو بار به دندانپزشک خود مراجعه کنید. این ها بهترین روش ها برای جلوگیری از ایجاد لکه های سطح مینای دندان با منشا خارجی هستند. راه های دیگر برای سفید کردن دندان ها وجود دارد که شامل عدم استعمال سیگار ، محدود کردن مصرف قهوه ، چای و شراب قرمز و نوشیدن آب زیادی است (به شستشوی باکتری ها و تولید بزاق فراروان کمک می کند) است.

مهمتر از همه اینها، می توانید از محصولات سفید کننده دندان مانند مواردی که قبلاً ذکر شد استفاده کنید. با تمام راه هایی هایی که برای سفید کردن دندان ها وجود دارد، هیچ علتی برای شرمندگی از رنگ دندان های خود وجود ندارد.  اگر نمی توانید لکه های دندان خود را در خانه برطرف کنید، می توانید به راحتی با تعیین وقت قبلی دندانپزشک خود را ملاقات کنید. بهترین راه برای سفید کردن دندان ها مراقبت از دهان و دندان است.  مسواک زدن استفاده از نخ دندان و مراجعه به دندانپزشک بهترین راهها برای سالم نگه داشتن دهان است و لبخند شما را درخشان می کند.

خلاصه

 • – دندان ها به دلایل مختلف ممکن است زرد باشند که برخی خارج از کنترل ما است، در حالی که برخی دیگر تحت کنترل مستقیم ما هست.
 • – می توانید با مراجعه به یک متخصص دندانپزشکی دندان های سفیدی داشته باشید ، از یک محصول سفید کننده در منزل استفاده کنید یا شانس خود را با روش های سفید کننده  DIY امتحان کنید.
 • – بهترین راه برای سفید کردن دندان ها مراقبت از دهان شماست.  مسواک زدن استفاده از نخ دندان و مراجعه به دندانپزشک بهترین راهها برای سالم نگه داشتن دهان است و لبخند شما را درخشان می کند.