بیماری های چشم و صدمات ناگهانی می تواند به قرنیه آسیب برساند. مواردی از قبیل کراتوکونوس، که در آن قرنیه بجای شکل گنبدی محصور شده است، دیستروفی فوچس، جایی که سلولهای لایه داخلی قرنیه به طور مؤثر کار نمی کنند، عفونت های چشم یا صدماتی که باعث زخم شدن قرنیه می شوند و جراحی قبلی قرنیه یا سایر جراحی های چشم که به قرنیه آسیب رسانده است، چندین مشکل شایع چشم هستند که می تواند به آسیب قرنیه منجر شود. در ادامه این مقاله ار بخش چشم و چشم پزشکی دکتر سلام به توضیج کامل درباره عمل پیوند قرنیه نافذ پرداخته و با آن آشنا می شویم.

تشخیص مشکلات قرنیه و پیوند قرنیه

در صورت بروز هرگونه علائم ترشح قرنیه، باید سریعاً به چشم پزشک مراجعه کنید. اومعاینه کامل چشم را برای تعیین میزان آسیب دیدگی انجام می دهد. چشم پزشک بیشتر به دنبال این است که بفهمد این آسیب یک آسیب جزئی یا کامل است. برای بررسی ترشح قرنیه، چشم پزشک ممکن است قطره های بی حسی را در چشم بریزد تا بتواند برای معاینه باز بماند. او همچنین ممکن است آزمایش لکه های چشم فلورسئین را انجام دهد. این تستی است که از رنگ نارنجی (فلورسئین) و یک نور آبی برای تعیین میزان آسیب به قرنیه می باشد.

پیوند قرنیه

آناتومی چشم

پیوند قرنیه اغلب برای بازگرداندن بینایی به شخصی که دارای قرنیه آسیب دیده است، استفاده می شود. پیوند قرنیه همچنین ممکن است درد یا سایر علائم مرتبط با بیماری های قرنیه را تسکین دهد.

تعدادی از مشکلات چشم را می توان با پیوند قرنیه درمان کرد، از جمله:

 • قرنیه ای که به بیرون برآمدگی داشته باشد (کراتوکونوس)
 • دیستروفی فوکس
 • نازک شدن قرنیه
 • زخم قرنیه، ناشی از عفونت یا آسیب دیدگی
 • پوشاندن قرنیه
 • تورم قرنیه
 • زخمهای قرنیه، از جمله مواردی که در اثر عفونت ایجاد می شود
 • عوارض ناشی از جراحی قبلی چشم

خطرات پیوند قرنیه

پیوند قرنیه روشی نسبتاً بی خطر است. با این وجود، خطرات و عوارضی مانند موارد زیر را به همراه دارد:

 • عفونت چشم
 • افزایش خطر تار شدگی لنز چشم (آب مروارید)
 • افزایش فشار در ناحیه چشم (گلوکوم)
 • مشکل در بخیه هایی که برای تأمین امنیت قرنیه اهدا کننده استفاده می شود
 • رد قرنیه
 • تورم قرنیه

پیوند قرنیه


بیشتر بخوانید: اطلاعات کامل درباره آب مروارید (Cataract)


چگونه برای عمل پیوند قرنیه آماده می شوید

 قبل از عمل پیوند قرنیه، شما تحت این مراقبت ها خواهید بود:

معاینه دقیق چشم

چشم پزشک به دنبال تشخیص شرایطی است که ممکن است بعد از عمل باعث ایجاد عوارض شود.

اندازه گیری چشم شما

چشم پزشک تعیین می کند که چه اندازه به قرنیه اهدا کننده نیاز است.

مروری بر تمام داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید

ممکن است لازم باشد قبل یا بعد از پیوند قرنیه، مصرف برخی از داروهای خاص یا مکمل ها را متوقف کنید.

درمان سایر مشکلات چشم

مشکلات نامربوط چشم مانند عفونت یا التهاب ممکن است احتمال موفقیت در پیوند قرنیه را کاهش دهد. چشم پزشک قبل از جراحی برای درمان این مشکلات تلاش خواهد کرد. پزشک شما درمورد آنچه در طول عمل انتظار دارید اتفاق بیفتد توضیح داده و خطرات این روش را توضیح می دهد.

یافتن اهدا کننده قرنیه برای پیوند قرنیه

بیشتر قرنیه های مورد استفاده در پیوندهای قرنیه از اهدا کنندگان متوفی بدست می آیند. برخلاف اندام هایی مانند کبد و کلیه، افراد نیاز به پیوند قرنیه به طور کلی نیازی به تحمل انتظار طولانی ندارند.  دلیل این امر این است که بسیاری از افراد بطور خاص درخواست می کنند که قرنیه های آنها بعد از مرگ برای اهدا در دسترس باشد، مگر اینکه شرایط خاصی داشته باشند، بنابراین قرنیه های زیادی برای پیوند در دسترس هستند.

قرنیه ممکن است از اهداکنندگانی که شرایط مختلفی دارند، از جمله برخی شرایط خاص سیستم عصبی مرکزی، عفونت ها، و جراحی های قبلی چشم یا شرایط خاص چشم یا افرادی که به علت نامعلومی فوت می کنند، گرفته نشود.

پیوند قرنیه

انواع پیوند قرنیه

نوع پیوند قرنیه ای که به شما پیشنهاد می شود به قسمت هایی از قرنیه که باید تعویض شوند بستگی دارد. بیشتر عملیات پیوند قرنیه شامل پیوند کامل قرنیه است. اما پیشرفت های اخیر در فن آوری بدان معنی است که گاهی اوقات فقط پیوند بخشی از قرنیه ممکن است.

پیوندهای کامل قرنیه

یک پیوند با ضخامت کامل، کراتوپلاستی یا پیوند قرنیه نافذ (PK) نامیده می شود. در طی انجام این روش، یک قطعه دایره ای از قرنیه آسیب دیده از مرکز چشم شما برداشته می شود و با قرنیه اهدا شده جایگزین می شود. در بیشتر موارد، از یک ابزار برش مدور (شبیه به دستگاه برش کوکی) به نام ترفین برای از بین بردن قرنیه آسیب دیده استفاده می شود. قرنیه جدید توسط بخیه های ریز و درشت نگه داشته شده است، که بعضی اوقات الگوی ستاره مانندی را در اطراف لبه ها تشکیل می دهند. ممکن است بعد از عمل بخیه ها بصورت ضعیفی دیده شوند.

این عمل ممکن است با بی حسی موضعی یا بی حسی عمومی انجام شود و معمولاً حدود 45 دقیقه طول می کشد. اگر از بی حسی موضعی استفاده شود، نمی توانید در حین عمل از طریق چشم چیزی را ببینید زیرا بی حسی به طور موقت عملکرد چشم را متوقف می کند. بیشتر افراد پس از پیوند کامل قرنیه مجبورند یک شب در بیمارستان بمانند.

پیوندهای بخشی از قرنیه

به تازگی، تکنیک هایی کشف شده اند که امکان پیوند فقط قسمت هایی از قرنیه را دارند. این تکنیک ها برای همه افراد نیاز به پیوند قرنیه مناسب نیستند و می توانند مدت بیشتری طول بکشند، اما اغلب دارای زمان بهبودی سریع تر و عوارض کمتری هستند. بسته به اینکه کدام لایه از قرنیه پیوند شود، چندین روش مختلف وجود دارد که جراح شما ممکن است از آن استفاده کند. بطور کلی، این تکنیک ها را می توان در پیوندهایی که شامل قسمت جلوی قرنیه و آنهایی که قسمت پشتی را درگیر می کنند، تقسیم کرد.

بیشتر این روشها با استفاده از ابزارهای برش مانند ترفین انجام می شود، اگرچه بعضی اوقات از لیزر نیز استفاده می شود. این روش ها می توانند با استفاده از بی حسی موضعی یا عمومی انجام شوند و ممکن است شخص همان روز انجام عمل به منزل برود.

پیوند قسمت جلوی قرنیه

روشهای اصلی برای پیوند قسمتهای جلوی قرنیه عبارتند از:

کراتوپلاستی لاملار قدامی (ALK)

از بین بردن و جایگزینی لایه های بیرونی (جلویی) قرنیه

کراتوپلاستی لاملار قدام عمیق قدام (DALK)

از بین بردن و جایگزینی لایه های بیرونی و میانی قرنیه، لایه های داخلی (پشتی) دست نخورده باقی می مانند

پیوند قسمت پشتی قرنیه

تکنیک های اصلی برای پیوند قسمت های عقب قرنیه عبارتند از:

کراتوپلاستی اندوتلیال سلب شده (Descemet (DSEK

جایگزینی پوشش داخلی قرنیه به همراه حدود 20٪ بافت پشتی قرنیه (استروما قرنیه)

کراتوپلاستی اندوتلیال غشایی (Descemet (DMEK

جایگزینی لایه داخلی سلولهای قرنیه

این تکنیک ها باعث بهبود سریع تر بینایی می شوند و عوارض کمتری دارند. در هیچکدام از این روشها از بخیه استفاده نمی شود. در عوض، بافت اهدا شده با استفاده از حباب موقت هوا در محل نگهداری می شود.

پیوند قرنیه

اهدای قرنیه جهت پیوند قرنیه

قرنیه مورد استفاده در پیوند قرنیه از چشم سالم فردی که درگذشته خارج می شود. این مجوز باید قبل از مرگ توسط خود شخص یا خانواده او داده شود. قبل از پیوند، قرنیه به شدت از نظر بیماری و عفونت بررسی می شود.

در هنگام پیوند قرنیه چه انتظاری دارید؟

چشم پزشک در مورد جراحی پیوند قرنیه با شما صحبت خواهد کرد. او در مورد اینکه چرا به این جراحی نیاز دارید و این عمل چگونه می تواند به شما در دید بهتر کمک کند و آنچه در طول و بعد از عمل انتظار دارید، کمک خواهد کرد. هنگامی که تصمیم به پیوند قرنیه گرفتید، تاریخی برای جراحی انتخاب می شود. اگر یک قرنیه دهنده خوب در آن زمان آماده نبود، ممکن است این تاریخ تغییر کند. در مورد تمام داروهایی که مصرف می کنید به چشم پزشک خود اطلاعات بدهید.  او به شما خواهد گفت كه آیا می توانید قبل از عمل آنها را مصرف كنید یا خیر.

ممکن است شما استفاده از رقیق کننده خون قبل از عمل را متوقف کنید.  ممکن است لازم باشد برای معاینه بدنی و شاید آزمایش های دیگر به پزشک مراقبت های اولیه مراجعه کنید.  این به این دلیل است که مشخص شود شما به اندازه کافی سلامتی و آمادگی برای جراحی پیوند را دارید. بلافاصله بعد از عمل پیوند قادر به رانندگی نخواهید بود بنابراین باید ترتیبی ببینید که شخصی پس از عمل شما را به خانه برگرداند.

روز عمل پیوند

پیوند قرنیه به عنوان یک عمل سرپایی انجام می شود. در زیر آنچه در قبل و حین عمل پیوند قرنیه اتفاق خواهد افتاد آمده است. قطره های چشمی در چشم شما ریخته می شود.  ممکن است داروی دیگری برای آرامش استفاده شود. جراح چشم از بی حسی موضعی یا عمومی استفاده می کند تا احساس درد نکنید. او سپس دستگاهی را روی چشم قرار می دهد تا آن را باز نگه دارد. حتی اگر چشم باز باشد، به دلیل بیهوشی، دید بسیار کمی خواهید داشت یا اصلاً چیزی نخواهید دید.

جراح چشم بر اساس نیاز خاص شما، روش پیوند قرنیه متناسب با شما را انتخاب کرده است. در بعضی موارد، او ممکن است یک قسمت دایره ای از قرنیه شما را برداشته و آن را با قسمت مطابق قرنیه اهدا کننده جایگزین کرده و آن را در جای خود بخیه کند. بعضی اوقات او فقط یک لایه بسیار نازک از سلولهای جلوی قرنیه را خارج می کند و آنها را با اهدا کننده جایگزین می کند و آن را به محل خود بخیه می زند. در موارد دیگر، فقط لایه داخلی آسیب دیده قرنیه برداشته می شود و یک دیسک نازک از بافت سالم چشم اهداکننده در سطح پشتی قرنیه قرار می گیرد.

سپس یک حباب هوا در چشم قرار می گیرد تا این لایه سلولی جدید در جای خود قرار گیرد تا قرنیه بتواند به درستی التیام یابد. بعضی اوقات ممکن است چشم پزشک در همان عمل جراحی سایر مشکلات چشم مانند آب مروارید را ترمیم کند. بعد از جراحی، چشم پزشک معمولاً یک حفاظ را روی چشم شما قرار می دهد تا با خیال راحت آن را پوشانده باشد. شما بعد از عمل تحت نظر قرار خواهید گرفت تا مطمئن شوید که از بیهوشی بهبود می یابید و می توانید با خیال راحت به خانه بروید.

چشم پزشک به شما توضیح می دهد که چه کاری باید انجام دهید تا در خانه بعد از عمل از چشم خود مراقبت کنید.

بعد از پیوند

روز بعد از عمل جراحی پیوند قرنیه، باید به مطب چشم پزشک مراجعه کنید تا چشمانتان معاینه شود. ممکن است بخیه های ناشی از عمل جراحی حذف شود. این بستگی به سرعت بهبودی شما، سلامت چشم و نوع بخیه های مورد استفاده دارد.

پیوند قرنیه

همانطور که در حال بهبودی پس از عمل هستید، مواردی وجود دارد که باید برای مراقبت از چشم آنها را رعایت کنید:

 • دقیقاً مطابق آنچه چشم پزشک تجویز کرده است از قطره چشم استفاده کنید.
 • چشم خود را فشار یا مالش ندهید.
 • در صورت لزوم، داروی ضد درد مصرف کنید. از پزشک خود بپرسید که کدام یک را می توانید مصرف کنید.
 • برای محافظت از چشم خود از عینک یا محافظ چشم استفاده کنید.
 • در مورد اینکه چه زمانی می توانید به انجام کارهای روزمره عادی خود بازگردید، با چشم پزشک خود صحبت کنید.

در صورت نگرانی یا سؤال درباره مراقبت از خود در خانه، با چشم پزشک خود تماس بگیرید. بسته به نوع پیوندی که انجام داده اید، بهبودی کامل این جراحی می تواند یک سال یا بیشتر طول بکشد.


بیشتر بخوانید: بینایی و مواد غذایی مفید و موثر برای تقویت آن


مشکلات احتمالی در پیوند قرنیه

رد شدن از طرف بدن

هنگامی که سیستم ایمنی بدن بافت پیوند شده را به عنوان چیزی که نباید در آنجا باشد مشاهده می کند سعی در خلاص شدن از شر آن را دارد. در هر 10 نفر بیمار پیوند قرنیه برای 3 بیمار این مشکل ایجاد می شود.

 علائم هشدار دهنده بدن شما برای رد پیوند قرنیه شامل موارد زیر است:

 • چشم درد
 • نسبت به نور بسیار حساس است
 • قرمزی چشم
 • دید ابری یا مه آلود

در صورت بروز هر یک از این علائم، فوراً به چشم پزشک خود اطلاع دهید. او ممکن است بتواند جلوی مصرف دارو را بگیرد.

 پیوند قرنیه گاهی اوقات می تواند باعث مشکلات دیگر چشم مانند:

 • عفونت
 • خون ریزی
 • شبکیه جدا شده (جایی که بافت پشت چشم از چشم خارج می شود)
 • گلوکوم (افزایش فشار داخل چشم)

حتی وقتی پیوندهای قرنیه همانطور که باید عمل می کنند، سایر مشکلات چشم می تواند کیفیت بینایی شما را محدود کند. به عنوان مثال، قرنیه جدید ممکن است خمیدگی طبیعی نداشته باشد (آستیگماتیسم) یا ممکن است شما یک بیماری چشمی مانند دژنراسیون ماکولا، گلوکوم یا رتینوپاتی دیابتی داشته باشید. برخی از افراد ممکن است به بیش از یک پیوند قرنیه احتیاج داشته باشند. در اولین پیوند ممکن است بدن این پیوند را رد کند یا سایر مشکلات رخ دهد. با این حال، در پیوند تکراری احتمال رد کردن پیوند توسط بدن از نمونه اول بیشتر است.

پیوند قرنیه برای دید بهتر

اگر قرنیه آسیب دیده دارید، با چشم پزشک خود در مورد گزینه هایی برای بهبود بینایی صحبت خواهید کرد. برای افرادی که زخم قرنیه عمیق یا قرنیه متورم دارند، عمل جراحی پیوند می تواند بینایی بهتر را به شما بازگرداند.

اقدامات قبل ازجراحی

قبل از عمل پزشک احتمالاً یک معاینه و برخی آزمایشات آزمایشگاهی را انجام می دهد تا از سلامت عمومی خوبی برخوردار باشید.  ممکن است مجبور شوید چند هفته قبل از عمل مصرف برخی از داروهای خاص مانند آسپرین را متوقف کنید. معمولاً شما باید یک روز قبل از پیوند خود از قطره های آنتی بیوتیکی در چشم استفاده کنید تا از بروز عفونت کمک کند. بیشتر اوقات، این جراحی ها به عنوان روش های سرپایی تحت بی حسی موضعی انجام می شود.

این بدان معناست که شما به هوش می آیید، اما مشکلی ندارید، منطقه بی حس است و در همان روز قادر خواهید بود به خانه بروید. پزشک با استفاده از یک میکروسکوپ، تمام جراحی را انجام می دهد. این عمل به طور معمول 30 دقیقه تا یک ساعت طول می کشد.

پیوند قرنیه

در طول عمل

در روز پیوند قرنیه،استفاده از آرام بخش کمک می کند تا به آرامش و یک بی حسی موضعی برای بی حس کردن چشم دست پیدا کنید.  شما در حین عمل بیهوش نیستید، اما نباید احساس درد کنید. در طی متداول ترین نوع پیوند قرنیه (کراتوپلاستی نافذ)، جراح کل قسمت قرنیه غیر طبیعی بیمار را برش می دهد تا یک دیسک دکمه مانند از بافت قرنیه برداشته شود. ابزار دقیق و خاصی برای انجام این برش دایره ای مانند استفاده می شود. قرنیه اهدا کننده نیز، بصورت متناسب برش داده میشود تا در چشم دیگری قرار گیرد.

جراح از نخ خوب استفاده می کند تا قرنیه جدید را در جای خود بخیه کند سپس با مراجعه به پزشک چشم بخیه ها برداشته می شود. در بعضی موارد، اگر افراد واجد شرایط پیوند قرنیه از یک اهدا کننده نباشند، پزشکان ممکن است یک قرنیه مصنوعی (کراتوپروتز) در چشم آنها قرار دهند.

بعد از عمل

آنچه پس از انجام پیوند قرنیه می توانید انتظار داشته باشید:

چندین دارو دریافت کنید

استفاده از داروهای خوراکی بلافاصله پس از پیوند قرنیه و در طی بهبودی به کنترل عفونت، تورم و درد کمک می کنند.

محافظ چشم را بزنید

محافظ چشم ممکن است از چشم شما محافظت کند زیرا بعد از عمل جراحی بهبود می یابد.

چشم خود را از آسیب دیدگی محافظت کنید

برنامه ریزی کنید تا پس از پیوند قرنیه کارها را راحت انجام دهید  و به آرامی فعالیتهای عادی خود، از جمله ورزش را انجام دهید.  برای بقیه عمر خود باید اقدامات احتیاطی بیشتری انجام دهید تا از آسیب دیدگی چشم خود جلوگیری کنید.

بصورت مکرر برای معاینه به پزشک مراجعه کنید

در یک سال اول پس از عمل مکررا به پزشک مراجعه کنید تا پزشک عوارض احتمالی پس از عمل را بررسی کند.

بیشتر افرادی که پیوند قرنیه دریافت می کنند، بینایی خود را حداقل تا حدی ترمیم می کنند.  آنچه شما می توانید بعد از پیوند قرنیه انتظار داشته باشید بستگی به علت جراحی و وضعیت جسمی شما دارد. عوارض و رد قرنیه سالها پس از پیوند قرنیه نیز ادامه دارد.  به همین دلیل، سالانه برای معاینه به پزشک چشم خود مراجعه کنید.  رد قرنیه اغلب با داروها قابل درمان است.

بهتر شدن بینایی بعد از عمل

با مجهز شدن چشم شما به قرنیه جدید، ممکن است در ابتدا بینایی شما بدتر از قبل از عمل جراحی باشد.  ممکن است چندین ماه طول بکشد تا دید شما بهبود یابد.

هنگامی که لایه بیرونی قرنیه شما بهبود یافت چند هفته تا چند ماه بعد از عمل پزشک چشم برای ایجاد تنظیماتی که می تواند بینایی شما را بهبود بخشد، کارهایی انجام خواهد داد مانند:

اصلاح ناهمواری در قرنیه (آستیگماتیسم)

بخیه هایی که قرنیه اهدا کننده را بر روی چشم شما نگه داشته باشد، ممکن است باعث ایجاد برآمدگی در قرنیه شما شود  و باعث شود دید شما در نقاط مختلف تار شود.  پزشک ممکن است با آزاد کردن برخی از بخیه ها و سفت کردن برخی دیگر، بعضی از این موارد را اصلاح کند.

تصحیح مشکلات بینایی

خطاهای انکساری مانند نزدیک بینی و دور بینی را می توان با عینک، لنزهای تماسی یا در بعضی موارد جراحی لیزر چشم اصلاح کرد.

بهبود

پس از این عمل، شما احتمالاً حداقل یک روز و  شاید تا 4 روز، باید از محافظ چشم استفاده کنید تا لایه بالای قرنیه بهبود یابد.  چشم شما به احتمال زیاد قرمز و حساس به نور خواهد شد. ممکن است برای چند روز احساس درد یا آسیب دیدگی داشته باشید، اما برخی از افراد هیچ ناراحتی را احساس نمی کنند.

پیوند قرنیه


بیشتر بخوانید: مقابله با عفونت و بیماری های چشمی


چه افرادی به انجام پیوند قرنیه نافذ نیاز دارند ؟

نمی توان این سوال را به جواب های کوتاه محدود کرد. جمعیتی که در برابر این سوال قرار دارند زیاد است و افراد زیادی بنا به دلایل مختلفی می توانند واجد شرایط پیوند قرنیه باشند و این پیوند را در چشم های خود انجام دهند. اگر فرد بینایی خود را در اثر ورم قرنیه یا کدورت قرنیه از دست دهد یا کاهش پیدا کند، باید حتما پیوند قرنیه را در خود انجام دهد وگرنه ممکن است این ورم یا کدورت به بخش های دیگر چشم هم نفوذ پیدا کند و عملا راه درمان را غیرممکن سازد .

عموما عفونت های قرنیه باید به کمک آنتی بیوتیک ها و کارهایی که چشم پزشک برای شما مشخص می کند، از بین بروند. حال در همین میان همیشه افرادی وجود دارند که آنتی بیوتیک نمی تواند عفونت قرنیه آنها را مداوا کند و همین دردسر ساز می شود. قرنیه معیوب خود می تواند زمینه ساز نابینایی و بیماری های مختلف را در چشم فراهم سازد و باعث نابودی کامل چشم شود. پیوند قرنیه می تواند چنین مشکلی را برطرف کند و فرد را از مراقبت های سخت و لازم، دور کند.

چشم های هر شخصی ارتباط مستقیمی با عصبیه چشم و شبکیه دارند. هر چشمی برای فعالیت خود نیاز دارد که با این دو ارتباط برقرار کند و پیام ها را از طریق همین دو چیز دریافت می کند. حال هنگامی که ارتباط میان چشم و این دو چیز قطع می شود و در کنار آن چشم دچار بیماری آب سیاه در خود می شود، پیوند قرنیه برای شخص لزوم پیدا می کند و آن شخص باید این پیوند را انجام دهد زیرا خطر نابینایی برای شخص وجود دارد و ممکن است درد زیادی را متحمل شود.

اگر التهاب های چشم، پلک زدن و اشک هایی که در چشم جاری می شوند، حالتی غیر طبیعی داشته باشند، پیوند قرنیه به سراغ آن شخص می آید و چشم شخص را درمان می کند. هرکدام از این نشانه ها بیانگر یک عیب در سیستم چشم هستند و به علت حساسیت شدید چشم، نمی توان تمام عیب ها را به طور دقیق بررسی کرد و تنها می توان گمانه های لازم را زد. به همین دلیل زمانی که چنین عیب هایی مشاهده می شود شخص نیاز دارد که فورا پیوند و جراحی لازم را انجام دهد تا خطرات احتمالی دیگری وی را تهدید نکند.

گاهی تنها دید نامناسب و تار دیدن خود علتی است که پیوند قرنیه را برای شخص ضروری می کند. افراد زیادی در جهان وجود دارند که دید نامناسبی دارند و در بیشتر مواقع جلوی خودشان را تار می بینند. عینک و لنز هم در چنین افرادی تاثیر زیادی ندارد و نمی تواند کمک زیادی به آن ها کند. به همین دلیل یکی از راه لاز م برای شخص انجام پیوند قرنیه است که باید به درستی روی چشم عمل شود. چشم از تمام اعضای بدن حساس تر است و باید دقت بسیار زیادی بر روی هرگونه کاری روی آن داشت.

پیوند قرنیه

گاهی پزشک نامناسب باعث می شود که تار دیدن و دید شما بدتر شود و درمانی روی چشم شما صورت نگیرد. اشک فراوان هم یکی از دلایل پیوند قرنیه است. برخی افراد حتی در هنگام خنده های کوچک هم اشک از چشمان شان سرازیر می شود و نمی توانند چشم خود را کنترل کنند. همین باعث می شود که دیگران حس ناراحت کننده و احساسات گونه ای در برابر شخص داشته باشند و احساس کنند که او دائما ناراحت یا افسرده است.

برای رفع چنین مشکلی باید حتما پیوند قرنیه بر روی چشم شخص صورت بگیرد تا بتواند وضعیت بهتری برای چشم خود پیدا کند و همچنین اعتبار بیشتری در جامعه داشته باشد. با این پیوند دیگر بقیه شخص را احساساتی و افسرده خطاب نمی کنند و شخص می تواند اعتماد به نفس بیشتری داشته باشد.