مشاوره قبل از ازدواج یکی از روش های تراپی است که به زوج ها این امکان را می دهد که برای ازدواج آماده شوند. مشاوره قبل از ازدواج به شما و طرف مقابلتان این امکان را می دهد که رابطه قوی تر و سالم تری داشته باشید و به شما شانس داشتن ازدواج با ثبات و رضایت بخش را خواهد داد. این نوع مشاوره به شما کمک می کند که نقاط ضعفی که می توانند در طول ازدواج مشکل ساز شوند را شناسایی کنید. مشاوره قبل از ازدواج معمولا توسط تراپیست هایی که به آن ها مشاور خانواده و ازدواج می گویند انجام می شود. در این مقاله از بخش روانشناسی دکتر سلام به مشاوره قبل از ازدواج می پردازیم.

با مشاوره قبل از ازدواج می توانید ازدواج تقریبا کاملی داشته باشید!

این جلسات مشاوره گاهی در مراکز مذهبی هم برای افراد برگزار می شوند. بهتر است که قبل از برگزاری جشن عروسی نزد مشاوره قبل از ازدواج بروید. مزایای مشاوره قبل از ازدواج شاید یکی از دورترین چیزهایی باشد که هنگامی که تصمیم به ازدواج گرفتید، به ذهنتان خطور کند. هر چه بیشتر به تاریخ ازدواج نزدیک می شوید بیشتر می فهمید که مشاوره قبل از ازدواج تا چه حد می تواند برای شما سودمند باشد.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاور می تواند راجع به نگرانی های رایج ازدواج از جمله تربیت فرزندان، پذیرفتن خانواده های همدیگر، استراتژی های رفتار با همسر و سایر موارد شما را راهنمایی کند. مشاوره قبل از ازدواج گاهی بیشتر از آن چیزی که فکرش را بکنید می تواند برای فرد سودمند باشد. شک داشتن درباره ازدواج یکی از اصلی ترین دلایلی است که افراد به مشاور ازدواج مشاوره می کنند.


بیشتر بدانید: اگر کودکتان این نشانه ها را دارد نیازمند مشاوره است


با این که ازدواجی که از همه جهات کامل باشد وجود ندارد اما مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما و طرف مقابل تان کمک کند که درباره مشکلاتی که اکثر زوج ها با آن ها روبرو می شوند مطلع شوید.

مشاوره قبل از ازدواج به طور مختصر

بسیاری از افراد فکر می کنند که مشاوره قبل از ازدواج مخصوص کسانی است که در رابطه شان چالش وجود دارد و با هم به مشکل بر می خورند اما همیشه این گونه نیست. مشاوره قبل از ازدواج به شما و همسرتان کمک می کند که مشکلات را تشخیص دهید و با ناسازگاری هایی که در زندگی مشترک به وجود می آیند کنار بیایید. مشاوره قبل از ازدواج به افرادی که در مرحله نامزدی هستند به شدت توصیه می شود.

این مشاوره به افراد کمک می کند که حتی در زمان روبرویی با بحران های زندگی در کنار هم بمانند و برای زن و شوهرهای آینده استراتژی های روبرویی با مشکلات را فراهم می کند. این جلسات مشاوره به افراد کمک می کنند که از رفتارهای منفی که سبب به مشکل خوردن ازدواجشان می شوند پیشگیری کنند. مثال هایی از موضوعاتی که طی این جلسات درباره آن ها صحبت می شود شامل این موارد هستند:

 • نحوه اداره امور مالی
 • شیوه های تربیت فرزند
 • روش های ارتباط برقرار کردن
 • استراتژی های حل مشکل
 • روش های تصمیم گیری
 • نقش جنسیتی در ازدواج

مشاوره قبل از ازدواج

نکاتی برای داشتن ازدواجی موفق

آمار و ارقام نشان می دهند که زوج های امروزی درباره این که امکان طلاق وجود دارد اصلا برنامه ریزی نمی کنند. در حقیقت حداقل ۹۳% از زوج های آمریکایی فکر می کنند که یک ازدواج سالم یکی از مهم ترین اهداف زندگی است. اما به طور کلی افرادی هم هستند که بعد از ازدواج طلاق می گیرند و از هم جدا می شوند.

اگر چه اکثر زوج ها رابطه خود را با بهترین اهداف شروع می کنند اما حقیقت این است که گاهی زندگی حوادث غیر قابل پیش بینی بر سر راه ما قرار می دهد. ممکن است که همسرتان به خاطر شغلش مجبور به تغییر محل زندگی باشد یا ممکن است که تشخیص دهید آن گونه که باید به همدیگر اعتماد ندارید. این ها مثال هایی از چالش های زندگی هستند که برای زوج ها پیش می آیند.

مثال های بی شماری از این چالش ها وجود دارند. خبر خوب این است که با مراجعه به مشاوره قبل از ازدواج می توانید رابطه ماندگاری با هم داشته باشید. تحقیقات نشان داده اند که هنگامی که زوج ها به جلسات مشاوره می روند، احتمال داشتن ازدواج موفق ۳۰% افزایش پیدا می کند. به طور کلی مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می کند که برای ازدواج آماده شوید.

داشتن رابطه سالم با همدیگر یکی از بهترین راه ها برای ماندگاری ازدواج و داشتن سلامت ذهن است. این جلسات به افرادی که در مسائلی مثل انجام کارهای خانه و مسائل مالی با هم مشکل دارند کمک می کند که با هم کنار بیایند. به علاوه به افراد کمک می کند که قبل از ازدواج نقاط ضعف رابطه شان را شناسایی کنند، این نقاط ضعف می توانند سبب ایجاد مشکل و حتی طلاق شوند.

انواع جلسات مشاوره قبل از ازدواج

با توجه به زمینه مذهبی، دلیل مراجعه به مرکز مشاوره قبل از ازدواج و شخصیت شما و همسرتان انواع مختلفی از مشاوره قبل از ازدواج وجود دارد. انتخاب مشاوره درست برای خودتان و همسرتان می تواند کارآمد بودن و مزایای این مشاوره را بالا ببرد.

مشاوره مذهبی پیش از ازدواج

بسیاری از مراکز مذهبی قبل از مراسم ازدواج جلسات مشاوره برای زوج ها برگزار می کنند. این نوع مشاوره ها می توانند انواع مختلفی داشته باشند از جمله کلاس های گروهی، کلاس های خصوصی با مشاور و آزمون های سازگاری.

مشاوره آنلاین پیش از ازدواج

اگر شما و همسرتان موافق شرکت در دوره های حضوری نیستید می توانید در دوره های آنلاین جلسات پیش از ازدواج شرکت کنید. این جلسات فقط نصف روز از شما وقت می برند. در این جلسات هم می توانید از تجربیات مشاوران با تجربه برخوردار شوید و در مورد شیوه های مقابله با ناسازگاری در ازدواج آگاه خواهید شد.

جلسات مشاوره تکی

این نوع مشاوره یکی از قدیمی ترین روش های مشاوره قبل از ازدواج است. از این روش سال ها برای ساخت روابط استوار با دیگران استفاده می شده. مشاوره قبل از ازدواج می تواند به شما کمک کند که در بلند مدت با کشمکش مقابله کنید.

اگر به مشکلات کوچک مثل تصمیم درباره غذا و نوشیدنی یا دعوا روی کارهای خانه توجه نشود، می توانند سبب مشکلات آینده برای ازدواج فرد شوند. به علاوه هنگامی که در این جلسات حضور پیدا می کنید (چه جلسات آنلاین و چه جلسات حضوری) می توانید اطمینان حاصل کنید که اسرارتان محرمانه خواهند ماند.

آزمون سازگاری و پرسش نامه

این آزمون های شخصیتی به تشخیص زمینه هایی که شما و همسرتان در آن ها ارتباطی قوی برقرار می کنید می پردازند. علاوه بر این می توانند به تشخیص چیزهایی که ممکن است پس از ازدواج برای رابطه تان تهدید محسوب شوند هم بپردازند. از این آزمون ها برای ارتقاء روابط پیش از ازدواج استفاده می کنند.

مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره گروهی و بحث

با این که بسیاری از افراد جلسات مشاوره گروهی را دوست ندارند اما مشاوره گروهی با زوج هایی که نامزدند و آن هایی که ازدواج کرده اند به شما کمک می کند که به ایده ها و نگرش های جدیدی پی ببرید. در این جلسات می توانید به استراتژی های جدیدی برای مقابله با مشکل پی ببرید.

چرا این جلسات مشاوره انجام می شوند

این جلسات به بهبود روابط قبل از ازدواج کمک می کنند. می توانید درباره موضوعات مربوط به ازدواج مثل این موارد صحبت کنید:

 • مسائل مالی
 • ارتباط برقرار کردن
 • اعتقادات و ارزش ها
 • نقش زوجین در ازدواج
 • علاقه و روابط جنسی
 • تمایل به بچه دار شدن
 • روابط خانوادگی
 • تصمیم گیری
 • کنار آمدن با عصبانیت
 • زمانی که می خواهید با هم بگذرانید

مشاوره قبل از ازدواج به بالا بردن توانایی ارتباط برقرار کردن، داشتن انتظارات واقع گرایانه از ازدواج و مهارت های حل مشکل کمک می کنند. این را همیشه به یاد داشته باشید که هر فردی اعتقادات، ارزش ها و نظرات خود را وارد رابطه می کند و ممکن است که اعتقادات دو طرف همیشه با هم همخوانی نداشته باشند. برای مثال اعتقادات مذهبی و سیستم خانوادگی افراد می توانند خیلی با هم فرق داشته باشند.

بسیاری از افراد به این امید ازدواج می کنند که ازدواج از نظر اجتماعی، مالی، جنسی و احساسی نیازهایشان را برطرف کند اما همیشه این نیازهایشان برطرف نمی شوند. اگر قبل از ازدواج درباره انتظارات و تفاوت هایتان با هم صحبت کنید بهتر می توانید همدیگر را درک کنید و از همدیگر حمایت کنید.

مزایای مشاوره قبل از ازدواج

مزیت بزرگ این جلسات این است که شما و همسرتان می توانید کارهایی انجام دهید تا مطمئن شوید که ازدواجی ماندگار و شاد خواهید داشت. بهترین جلسات مشاوره به زوج ها مهارت های ضروری برای کنار آمدن با مشکلات غیر قابل پیش بینی را آموزش می دهند. نگاه جزئی به مزایای جلسات مشاوره به شما کمک می کند که تصمیم بگیرید آیا این جلسات برای شما و همسرتان مناسب هستند یا نه.

مشاوره قبل از ازدواج

۱_ اهدافی مشترک برای ازدواجتان در نظر بگیرید

ممکن است که تعریف شما و همسرتان از ازدواج موفق با هم فرق کند و در ازدواج اهداف متفاوتی داشته باشید. با صحبت درباره اهدافتان می توانید راهی برای رسیدن به آن ها و ترکیب آن ها با هم پیدا کنید. این کار به شما این انگیزه را می دهد که با هم برای رسیدن به اهداف مشترکتان تلاش کنید.


بیشتر بدانید: علائم و ناراحتی هایی که ملزم مشاوره با پزشک هستند


۲_ همدیگر را بفهمید، خود را با شرایط وفق دهید و شیوه های ارتباط برقرار کردن را تقویت کنید:

چه چیزی بهتر از این است که شما و همسرتان نقاط قوت، نقاط ضعف و روش ارتباطی همدیگر را درک کنید. این کار به شما کمک می کند که خود را با شیوه های ارتباطی همدیگر وفق دهید و به جای دعوا و نادیده گرفتن مشکلات به طور موفقیت آمیز درباره آن ها صحبت کنید.

۳_ مشکلات کوچک را هنگامی که تبدیل به مشکلات بزرگ تر نشده اند برطرف کنید:

آیا برای پس انداز پول به مشکل خورده اید و این موضوع شریک زندگی تان را آشفته می کند؟ مشاوره قبل از ازدواج به شما کمک می کند که قبل از این که مشکلات این چنینی خیلی بزرگ شوند آن ها را برطرف کنید. گاهی زوج ها دوست ندارند درباره مشکلاتی که دارند با هم صحبت کنند و امید دارند که با گذشت زمان این مشکلات خود به خود از بین بروند.

جلسات مشاوره به شما کمک می کنند که تفاوت هایتان را به عنوان مشکل بزرگی تلقی نکنید و بتوانید زندگی شادی در کنار هم داشته باشید.

۴_ اضطراب ازدواج را از خود دور کنید

برای بعضی از افراد فکر کردن به تعهد طولانی مدت می تواند سبب اضطراب شود و اصلا فرقی نمی کند که چقدر طرف مقابل را دوست داشته باشند. اگر شما و یا همسرتان این اضطراب را دارید جلسات مشاوره می توانند به شما کمک کنند. در طول جلسات مشاوره می توانید با دلایل اضطراب آشنا شوید و با آن ها مقابله کنید.

استراتژی هایی برای مشاوره پیش از ازدواج

اگر شما و همسرتان تصمیم گرفته اید که به مشاوره قبل از ازدواج مراجعه کنید، راه هایی وجود دارند که می توانید بهترین استفاده را از این فرصت ببرید. این راه ها شامل این موارد هستند:

قبول کنید که این جلسات می توانند چالش برانگیز باشند. این جلسات ممکن است سبب روبرویی و بحث درباره موضوعاتی شوند که وقتی تنها هستید اصلا به آن ها فکر نمی کردید. اما همین موضوع سبب رشد شما و طرف مقابلتان در رابطه می شود. سعی نکنید که افکارتان و ابعاد شخصیتی تان را پنهان کنید تا زوجی سازگار و کامل به نظر برسید. این موضوع کاملا مخالف اهداف مشاوره است.

سعی کنید با آغوش باز از ایده های هم استقبال کنید. از حرف هایی که هنگام جلسات مشاوره گفته می شوند بعدها در بحث هایی که دارید سوء استفاده نکنید و دائما نگویید “من که بهت گفته بودم!”.

هر آن چه که در این جلسات می گذرد را حتی با نزدیک ترین دوست خود و اعضای خانواده تان هم به اشتراک نگذارید. چون حرف هایی که زده می شوند باید فقط بین شما و طرف مقابل بمانند و صحبت درباره آن ها می تواند اعتمادی که به هم دارید را از بین ببرد. اگر قصد شرکت در این جلسات را دارید راه های زیادی برای پیدا کردن مشاور حرفه ای وجود دارند. می توانید با مطالعه بیشتر در خصوص ازدواج برای این جلسات آماده شوید.

مشاوره قبل از ازدواج

 مشاوره پیش از همه به شما:

 • توانایی ارتباط موثر با همسرتان را می دهد.
 • امکان کنار آمدن با مشکلاتی که در روابطتان به آن ها بر می خورید را می دهد.
 • امکان قوی کردن احترام دوجانبه را می دهد.
 • در بنا نهادن پایه های ازدواج برای رسیدن به ازدواجی شاد و موفق کمک می کند

چگونه برای مشاوره قبل از ازدواج آماده شوید

تنها کاری که باید انجام دهید این است که یک مشاور ماهر را پیدا کنید. از دوستان تان درباره پیدا کردن مشاور باتجربه کمک بخواهید. می توانید سوالاتی از این قبیل را از مشاور بپرسید:

تحصیلات

سطح تحصیلات و زمینه آموزشی شما چقدر است؟

تجربه

در زمینه مشاوره قبل از ازدواج تا چه حد تجربه دارید؟

برنامه های درمانی

هر جلسه چقدر طول می کشد؟ من باید در چند جلسه شرکت کنم؟

هزینه ها

هزینه هر جلسه چقدر است؟

چه انتظاراتی می توانید از مشاوره قبل از ازدواج داشته باشید

گاهی هر کدام از شما باید به طور جداگانه یک پرسش نامه را پر کنید و احساسی که درباره همدیگر و رابطه تان دارید را بیان کنید. این پرسش نامه ها کمک می کنند که نقاط قوت، نقاط ضعف و مشکلات احتمالی را تشخیص دهید. با کمک مشاور می توانید نتایج پرسش نامه را تفسیر کنید و زمینه های ناسازگاری را تشخیص دهید.

با همسرتان برنامه ای بچینید که بر چالش ها غلبه کنید. به علاوه مشاور از شما و همسرتان سوالاتی می پرسد تا دیدگاه تان و انتظاراتتان را نسبت به ازدواج بررسی کند. به یاد داشته باشید که آماده شدن برای ازدواج بیشتر از برگزاری یک جشن کار دارد. برای داشتن رابطه ای ماندگار وقت صرف کنید.

مشاوره قبل از ازدواج

ارزیابی سلامت جنسی در مشاوره قبل از ازدواج

مشاوره بهداشت جنسی چیست؟

آماده شدن برای اولین تجربه جنسی می تواند برای هر کسی نگران کننده باشد به خصوص اگر از این تجربه انتظارات خاصی دارید. مشاوره سلامت جنسی نوعی بررسی سلامت جنسی است که برای آماده شدن برای روابط جنسی با کمک پزشک انجام می شود. داشتن اضطراب قبل از اولین رابطه جنسی کاملا عادی است. این جلسات به شما کمک می کنند که از نظر احساسی و جنسی برای داشتن روابط جنسی آماده شوید.

در طی جلسات سلامت جنسی چه انتظاراتی می توانید داشته باشید

اگر درخواست مشاوره قبل از ازدواج در خصوص سلامت جنسی را داده اید، می توانید درباره مسائل جنسی هر گونه سوالی که دارید از پزشک بپرسید. می توانید درباره هر یک از این موارد با پزشک خود مشورت کنید:

 • روش های پیشگیری کننده از بارداری
 • بررسی آناتومی و فیزیولوژی بدن که از مدل های سه بعدی برای توضیح آن ها استفاده می شود.
 • چگونه می توانید رابطه جنسی را تبدیل به تجربه ای لذت بخش کنید.
 • مشاوره و آزمایش در خصوص عفونت های منتقله جنسی
 • واکسن ویروس پاپیلومای انسانی ( HPV): در مورد این که این واکسن چیست و چه هنگام توصیه می شود از پزشک سوال بپرسید.
 • مشاوره در خصوص سرطان دهانه رحم: در مورد این که این نوع سرطان چیست و چه آزمایش هایی برای بررسی آن توصیه می شوند از پزشک سوال بپرسید.
 • هر گونه سوال یا نگرانی خاصی که دارید.
 • هر گونه سوال در خصوص بارداری برای افرادی که تمایل به باردار شدن دارند.

معاینه لگن

در صورت داشتن شرایط زیر معاینه لگن به فرد پیشنهاد می شود:

 • اگر علائم یا نگرانی خاصی دارید.
 • اگر به آزمایش سرطان دهانه رحم نیاز دارید.
 • اگر به دنبال روش های پیشگیری کننده درون رحمی برای بارداری هستید.

بیشتر بدانید : خوردن سبزیجات و پیشگیری از شکستگی لگن


مشاوره قبل از ازدواج

معاینه پیش از ازدواج چیست؟

معاینه ای است که بسیاری از زنان قبل از ازدواج و داشتن رابطه جنسی، توسط پزشک آن را انجام می دهند. هدف این معاینات خیلی متفاوت با آزمایش های دیگر نیستند. هدف این جلسات برقراری ارتباط صمیمی با پزشک و صحبت درباره نگرانی هاست. علاوه بر این، هدف این جلسات تمرکز بر روی این موضوع است که فرد قرار است برای اولین بار رابطه جنسی داشته باشد پس چه نکاتی را باید رعایت کند.

اگر چه مراجعه به پزشک، قبل از ازدواج ضروری نیست اما اگر می خواهید پاسخ سوالاتتان در خصوص روش های پیشگیری از بارداری و سایر موارد را پیدا کنید بهتر است که این جلسات را دنبال کنید. روش های پیشگیری از بارداری یکی از مهم ترین مسائلی هستند که در طول جلسات پیش از ازدواج درباره آن ها صحبت می شود.

از آن جایی که فرد قبلا رابطه جنسی نداشته و بعد از ازدواج روابط جنسی مکرر خواهد داشت ممکن است که در معرض عفونت مثانه قرار داشته باشد، به همین علت است که بسیاری از زنان از پزشک درخواست تجویز آنتی بیوتیک می کنند تا در صورت بروز مشکل آن را مصرف کنند.در نهایت زنان برای اطمینان از این که بدنشان برای رابطه جنسی آماده است و برای کاهش اضطراب و آشفتگی به پزشک مراجعه می کند.

بعضی از زنان از پزشک درخواست دیلاتور می کنند. دیلاتور وسیله ای است که کمی واژن را باز می کند. اگر چند روز قبل از اولین رابطه جنسی با کمک این وسیله برای ۵ تا ۱۰ دقیقه تا حدی واژن را باز کنید اولین رابطه جنسی تان خیلی سخت و دردناک نخواهد بود. تصمیم درباره استفاده از دیلاتور امری شخصی است و حتما لزومی به انجام آن نیست اما می تواند انتخاب مناسبی برای خیلی از افراد باشد.

خیلی از پزشکان اعتقاد دارند که دیلاتور می تواند از درد اولین رابطه جنسی بکاهد. چون اگر در اولین رابطه جنسی تجربه سختی داشته باشید تاثیر آن تا بلند مدت روی زندگی زناشویی تان خواهد ماند. چه افراد مجرد و چه متاهل باید از سن ۲۱ سالگی آزمایش پاپ اسمیر را به طور مرتب انجام دهند. این آزمایش غربال گری به تشخیص سرطان دهانه رحم کمک می کند.

چرا باید قبل از ازدواج به پزشک مراجعه کنید

اگر نمی خواهید فورا بچه دار شوید با پزشک درباره راه های کنترل و پیشگیری از بارداری صحبت کنید. راه های زیادی برای کنترل بارداری وجود دارند و از جمله آن ها می توان به قرص پیشگیری از بارداری، IUD و سایر موارد اشاره کرد. این را به خاطر داشته باشید که بسیاری از روش های پیشگیری کننده نمی توانند شما را از عفونت های منتقله جنسی محافظت کنند.


بیشتر بدانید: عفونت جنسی و بیماری های مقاربتی در مردان


اگر هم دوست دارید که خیلی زود باردار شوید درباره مراقبت های پیش از بارداری با پزشک صحبت کنید. پزشک ایده های مناسبی را برای قبل و در طول بارداری بیان می کند که می توانید با کمک آن ها شانس داشتن بارداری سالم را بالا ببرید.

آزمایش پاپ اسمیر

اگر بالای ۲۱ سال سن دارید باید آزمایش پاپ اسمیر را مرتب انجام دهید. این تست غربالگری وجود سرطان دهانه رحم و سلول های سرطانی و پیش سرطانی را بررسی می کند. انجام این آزمایش از ۲۱ سالگی شروع می شود و پزشکان پیشنهاد می دهند که هر ۳ سال یکبار این آزمایش را انجام دهید. در برخی شرایط خاص هم باید با فاصله کمتر از این زمان این آزمایش را انجام دهید.

مشاوره قبل از ازدواج

پیشگیری از عفونت مجرای ادراری

عفونت مجرای ادراری هنگامی اتفاق می افتد که باکتری ها به مجرای ادرار و مثانه منتقل می شوند. رابطه جنسی می تواند باکتری ها را به مجرای ادراری وارد کند. اگر بلافاصله پس از ازدواج روابط جنسی طولانی و مکرر داشته باشید احتمال داشتن عفونت مجرای ادراری بالا می رود. درباره راه های پیشگیری از عفونت های مجاری ادراری و زمان استفاده از آنتی بیوتیک با پزشک مشورت کنید.


بیشتر بدانید: درمان طبیعی عفونت ادراری با میوه ها


بررسی سابقه خانوادگی

گاهی در طی جلسات مشاوره قبل از ازدواج پزشک درباره سابقه بیماری های خاص در خانواده فرد از او سوال می پرسد. درباره نگرانی ها و تمام سوالاتتان با پزشک صحبت کنید. مشاوره قبل از ازدواج فرصت مناسبی برای صحبت درباره تمام نگرانی هایتان در خصوص ازدواج است. می توانید برای مشاوره قبل از ازدواج از ماما و متخصص زنان کمک بگیرید.

این جلسات معمولا دو یا سه ماه قبل از ازدواج صورت می گیرند اما بهتر است که یک ماه قبل از ازدواجتان در این جلسات شرکت کنید. یکی از مهم ترین چیزها این است که حتما با مشاورتان احساس راحتی کنید تا نگرانی هایتان را کم کنید و روی داشتن زندگی مشترک لذت بخش با همسرتان تمرکز کنید.