بدن یک خانم دارای ویژگی‌های زیست‌شناختی مختلفی، مانند قاعدگی، زایمان و یائسگی است. زنان، نگرانی‌های انحصاری بهداشتی مانند سرطان‌ پستان، سرطان دهانۀ رحم، یائسگی و بارداری دارند. زنان در مقایسه با مردان از بیماری‌های قلبی، بیشتر رنج می‌برند.

به گفته بهترین پزشکان متخصص زنان کرج همۀ خانم‌ها نیاز به مراقبت‌های ویژه‌ دارند؛ چراکه تغییرات زیادی را در طول زندگی متحمل می‌شوند.

افسردگی و اضطراب بیشتر در بین بیماران زن بروز می‌کند. بیماری‌های مجاری ادراری بیشتر در زنان وجود دارد و بیماری‌های مقاربتی آسیب بیشتری به خانم‌ها وارد می‌کنند. در شهر کرج تدابیر مهمی برای بیماری‌های زنان اندیشیده‌اند. بیمارستان زنان کرج واقع در خیابان 45 متری گلشهر (بیمارستان مریم) از متخصص زنان کرج برای کلیۀ بیماری‌های زنان استفاده می‌کنند. در بین شرایطی که بیشتر در زنان وجود دارد، بیماری‌های زیر خطرات بیشتری برای سلامتی آنها دارد.

بیماری قلبی

در ایالات متحده، بیماری‌های قلبی باعث مرگ هر چهار زن در میان زنان می‌شود. اگرچه عموم مردم بیماری قلبی را یک مسئلۀ رایج در بین مردان می‌دانند، اما این بیماری تقریبا به‌طور یکسان بر مردان و زنان تأثیر دارد.

سرطان پستان

سرطان پستان، که به‌طور معمول در مجرای شیر است، می‌تواند در اندام‌های دیگر گسترش یابد و شایع‌ترین سرطان در جمعیت جهانی زنان است. این وضعیت در بین جمعیت زنان کشورهای توسعه یافته بیشتر دیده می‌شود.

ممکن است زنان توده‌هایی را در پستان مشاهده کنند. بیشتر توده‌های پستان غیرتهدیدکننده هستند، اما مهم است که هریک از آنها توسط متخصص زنان مراقبت شود. باید به این نکته اشاره کرد که بیمارانی که از دردهای سرطانی رنج می‌برند، می‌توانند با مراجعه به مراکز فوق تخصصی کلینیک درد، برای کاهش دردهای ناشی از سرطان، مراجعه کنند.

سرطان تخمدان و دهانۀ رحم

بسیاری از افراد از تفاوت‌های سرطان تخمدان و دهانۀ رحم آگاهی ندارند. سرطان دهانۀ رحم در پایین رحم منشأ می‌گیرد، در حالی که سرطان تخمدان در لوله‌های فالوپ شروع می‌شود، اما هر دو بیماری باعث ایجاد درد مشابه می‌شوند. سرطان دهانۀ رحم نیز باعث ترشح و درد در طی مقاربت می‌شود. سرطان تخمدان علائم بسیار مبهمی را نشان می‌دهد، این بیماری بسیار پیچیده است.

اختلالات قاعدگی

خونریزی و ترشح، بخشی طبیعی از چرخۀ قاعدگی است. با این حال، علائم اضافه‌شده در دوران قاعدگی ممکن است نشان‌دهندۀ مشکلات سلامتی باشد و علائم غیرمعمول، مانند خونریزی بین قاعدگی و تکرر ادرار، می‌توانند جزء دستۀ دیگری از بیماری‌های زنان باشد.

مسائل مربوط به بارداری

بارداری می‌تواند باعث کاهش تعداد گلبول‌های قرمز مادر شود و وضعیتی به نام آنمی یا افسردگی را ایجاد کند. مشکل دیگر هنگامی ایجاد می‌شود که یک سلول تولیدمثل در خارج از رحم لانه‌گزینی می‌کند و باعث تهدیداتی برای جنین می‌شود. خوشبختانه، متخصصان زنان و زایمان می‌توانند مسائل بهداشتی رایج و نادر را که در دوران بارداری پدیدار می‌شوند، مدیریت و درمان کنند. آسم، دیابت و افسردگی در صورت عدم مدیریت صحیح می‌تواند به مادر و کودک در دوران بارداری آسیب برساند.

افسردگی و اضطراب

نوسانات طبیعی هورمونی می‌تواند منجر به افسردگی یا اضطراب در زنان شود. مانند سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، در دوران بارداری، پس از زایمان (زایمان طبیعی بی درد یا سزارین) و یائسگی و… مهم نیست که علائم چقدر شدید هستند، متخصص زنان با تجویز داروها و مراقبت‌های ویژه می‌تواند این بیماری‌ها را تسکین دهند.

ما به تعداد زیادی از متخصص زنان برای اطمینان از نتایج مثبت سلامتی زنان احتیاج داریم. برای پیشگیری از این بیماری‌ها می‌توان به بیمارستان زنان و کیلینیک درد مراجعه کرد.