url.jpgشش

 

بخاطر کمبود این ماده مهم و حیاتی در بدن بیماریهای ناگواری از قبیل اختلالات یادگیری در کودکان، مرگ داخل رحمی جنین، اختلالات جنینی و کرتیستیم که عقب ماندگی غیرقابل برگشت مغزی ایجاد می شود پس توصیه می کنیم مراقب باشید

تغذیه مناسب و دریافت همه گروه‌های غذایی و ریزمغذی‌ها، در عملکرد صحیح همه اندام‌ها و ارگان‌های بدن نقش دارد. یکی از این قسمت‌ها غده تیروئید است که تغییرات عملکردی آن ارتباط زیادی به نوع تغذیه دارد.

محمد جواد حسین‌زاده، متخصص تغذیه گفت: ید از عناصر اصلی سازنده هورمون‌های تیروئیدی است که کمبود آن موجب کمبود در ساخت هورمون تیروئیدی و در پی آن بزرگ شدن تیروئید یا گواتر می‌شود.

کمبود مواد حاوی ید و در نتیجه کمبود ساخت و ترشح هورمون‌های تیروئیدی صدمات جبران‌ناپذیری ایجاد می‌کند از جمله: اختلالات یادگیری در کودکان، مرگ داخل رحمی جنین، اختلالات جنینی و کرتیستیم که عقب ماندگی غیرقابل برگشت مغزی است.
حسین‌زاده در ادامه گفت: افرادی که دچار پرکاری تیروئید هستند، در زمینه مصرف برخی موادغذایی از جمله سویا، کاهو، کلم و برخی گیاهان و سبزیجات، احتیاط کنند و در صورت تمایل به مصرف بهتر است این مواد را بصورت بخارپز و حرارت دیده استفاده کنند تا عوامل ایجاد کننده پرکاری غیرفعال شود.
این متخصص تغذیه اظهار داشت: برای جبران کم کاری تیروئید طرح غنی‌سازی ید در نمک که در حال حاضر انجام می‌گیرد، بسیار مفید است و اشکالات رشدی و یادگیری که در نتیجه کمبود ید حاصل می‌شود، بدین روش جبران می‌شود.