جوش های سرسیاه به عنوان خفیف ترین و کم التهاب ترین نوع آکنه محسوب می شوند. با این حال، خلاص شدن از شر این نقطه های سیاه بسیار سخت است. اگرچه جوش های سر سیاه در هر جایی از پوست که فولیکول های مو در آن وجود دارد ظاهر می شوند، اما احتمال وجود آن ها معمولا در مرکز صورت، روی بینی، پیشانی، گونه ها و چانه ها بیشتر است. خصوصا کناره های بینی بیشتر در معرض جوش های سرسیاه قرار دارد زیرا منافذ این مناطق نسبتاً بزرگ تر هستند. هرچه منافذ پوستی بزرگ تر باشد، احتمال تشکیل جوش های سر سیاه بیشتراست. در ادامه این مقاله ار بخش زیبایی, پوست و موی دکتر سلام به توضیج کامل درباره درمان جوش های سرسیاه پرداخته و با آن آشنا می شویم.

جوش های سرسیاه

پیداپیش جوش های سرسیاه

هنگامی که روی پوست جوش های سر سیاه وجود داشته باشد نمی توان انتظار داشت که ظاهر مناسبی داشته باشید. متأسفانه، حتی دقیق ترین امور مراقبتی پوستی نمی تواند در جلوگیری و از بین بردن جوش های سرسیاه تاثیر داشته باشد. مالیدن یا فشردن جوش های سر سیاه فقط شرایط را بدتر می کند.

افرادی که با جوش های سیاه درگیر می شوند، معمولا بعدا پشیمان می شوند. اگر یک جوش سر سیاه را فشار دهید، منافذ باز شده می تواند به یک آکنه بزرگ تبدیل شود. علاوه بر این، خطر ایجاد زخم در پوست و یا انتقال مواد آلوده به مناطق دیگر پوست نیز وجود دارد.

تفاوت بین جوش سر سیاه و سر سفید

دو نوع جوش وجود دارد، جوش هایی که سر آن ها سیاه است و جوش هایی که سر سفید دارند. بر خلاف آکنه های التهابی، این جوش ها سر تشکیل نمی دهند بلکه به صورت برجستگی های ریز و درشتی به وجود می آیند که می توانند به رنگ گوشتی، سفید یا سیاه باشند. اگر دهانه مکان رویش مو بسته بماند، چربی ها، باکتری ها و بقایای داخل آن نمی تواند بیرون بیاید.

در چنین حالتی، منافذ بسته شده به دلیل موادی که در درون آن قرار دارد، به صورت یک توپ سفید در می آید. به این حالت جوش سر سفید یا جوش های سر بسته گفته می شود. اگر محتوای منافذ مسدود شده با هوا در تماس باشد، اکسید شده و سیاه می شود. این اکسیداسیون زمانی اتفاق می افتد که قسمت بالای منافذ مسدود شده باز شود. بنابراین، جوش های سر سیاه به عنوان جوش های سر باز نیز شناخته می شوند.


بیشتر بخوانید: روش های پیشگیری و درمان جوش های سر سفید


علل شکل گیری جوش های سرسیاه

پوست پوشیده از منافذ ریزی است که موهایی در درون آن رشد می کنند و غدد زیادی زیر آن وجود دارد. هنگامی که غدد چربی بیش فعال می شوند، شروع به تولید مواد اضافی می کنند. این افزایش بیش از حد همراه با افزایش سلول های مرده پوست که حفره فولیکول را می بندند، بدتر می شود.

هم چربی و هم سلول های پوستی به همراه موهای داخل فولیکول، تشکیل یک توده می دهند که منافذ را می بندند و اجازه می دهند تا رشد باکتری در فولیکول افزایش یابد. هنگامی که فولیکول مو با مواد اضافی، سلول های مرده پوست و باکتری های ایجاد کننده آکنه جمع شده و در زیر پوشت گیر می افتند، تبدیل به جوش می شوند.

ساخت این توده باعث می شود که فولیکول مو گسترش یافته و گاهی اوقات بازتر و وسیع تر شود. بنابراین، منافذ روی پوست بزرگتر از حد معمول به نظر می رسد. در مورد جوش های باز، محتوای آن ها در معرض اکسیژن موجود در محیط قرار می گیرد و یک واکنش شیمیایی به نام اکسیداسیون را تجربه می کند. این فرایند باعث می شود مخلوط موجود در فولیکول مو رنگ تیره تری پیدا کند و باعث شود مرکز منافذ تقریباً سیاه به نظر برسد.

جوش های سرسیاه

عوامل مؤثر دیگر برای تشکیل جوش های سرسیاه

عوامل زیر نیز می توانند در ایجاد جوش های سرسیاه نقش داشته باشند:

– داشتن پوست چرب.

– اگر باکتری های ایجاد کننده آکنه با مقدار زیادی از مواد موجود در منافذ پوست واکنش نشان دهند و مقدار زیادی اسیدهای چرب آزاد تشکیل شود.

– اگر در اثر استفاده بیش از حد از مرطوب کننده های پوستی، افزایش رطوبت جوی یا تغییرات طبیعی قبل از شروع قاعدگی، پوست بیش از حد آبرسانی شود.

– اگر پوست را در معرض برخی مواد شیمیایی مانند ایزوپروپیل میریستات، پمادهای روغنی،پروپیلن گلیکول و برخی از رنگ هایی قرار می دهید که معمولاً در محصولات آرایشی یافت می شود.

– اگر هورمون جنسی مردانه تستوسترون (DHT)، که در سلول های پوست وجود دارد، بیش فعال شود.

– اگر همیشه لباس های تنگ می پوشید.

– اگر سیگاری می کشید.

– اگر زمان زیادی را بدون محافظت مناسب از پوست در آفتاب می گذرانید.

– اگر برخی از داروهای دارای استروئید مانند كورتیزون را مصرف می کنید.

– اگر زیاد عرق می کنید.

– اگر از PCOS رنج می برید.

– اگر مستعد استرس بیش از حد هستید.

– اگر برای مدت طولانی از لوازم آرایشی بیش از حد بر روی پوست خود استفاده می کنید یا با آرایش می خوابید.

– اگر افراد خانواده شما مستعد ابتلا به جوش های سرسیاه هستند.

– اگر از محصولات آرایشی کامدوژنیک استفاده می کنید.

چگونه یک جوش سر سیاه را شناسایی کنیم؟

بر خلاف اکثر مشکلات آکنه، جوش های سر سیاه معمولاً بدون درد و بدون برجستگی هستند. جوش های سرسیاه به شکل برجستگی های کوچک سیاه و سفید، روی پوست قابل رویت هستند. اگرچه جوش های سر سیاه می توانند در هر جایی از بدن که فولیکول مو وجود دارد ایجاد شوند، اما معمولاً جوش های سرسیاه روی مرکز صورت و به طور خاص روی بینی ایجاد می شوند. در حالی که معمولاً جوش های سر سیاه در بینی، پیشانی و چانه وجود دارند، ممکن است برخی افراد آن ها را در جاهای دیگر نیز مشاهده کنند.

این مناطق شامل گوش، شانه، بازو، قفسه سینه و پشت است. مناطق آسیب دیده می توانند قرمز و ملتهب شوند، به خصوص در صورت باعث ایجاد خراش شده، در نتیجه التهاب دردناکی ایجاد می شود. خراش دادن یا برداشتن منافذ بسته شده برای رفع جوش های سرسیاه می تواند بی تاثیر باشد چون انجام این کار ممکن است منجر به ایجاد زخم روی پوست شده و تبدیل به یک آکنه کامل شود.

جوش های سر سیاه چگونه درمان می شوند؟

متخصص پوست قبل از پیشنهاد درمانی مناسب، نوع و وضعیت پوست و همچنین میزان یا شدت جوش های سر سیاه را در نظر می گیرد.

1- پماد موضعی برای جوش سر سیاه

متخصص پوست ممکن است داروهای “کامدولیتیک” را توصیه کند، که باید یک یا دو بار در روز برای پوست آسیب دیده مصرف شود. کرم های موضعی، پمادها یا ژل های مورد استفاده برای درمان آکنه های جوش مانند معمولاً دارای ترکیب شیمیایی قوی هستند. بنابراین، برای جلوگیری از سوزش پوست باید مقدار کمی از آن ها را استفاده کرد. قبل از استفاده از محصول پوستی توصیه شده از طرف متخصص پوست، مطمئن شوید که پوست کاملاً تمیز و عاری از هرگونه از رطوبت است.

جوش های سرسیاه

در صورت پیروی از دستورالعمل ها و دوزهای تعیین شده توسط پزشك و در صورت تعهد طولانی مدت به انجام برنامه (معمولاً 8 تا 12 هفته یا حداكثر یك سال)، این درمان نتیجه خواهد داد. این بیماری می تواند چند هفته تا چند ماه طول بکشد. علاوه بر این، ممکن است لازم باشد سال ها بعد از برطرف شدن کامل مشکل، برنامه درمانی را همچنان ادامه دهید. هدف اصلی این نوع از درمان بیشتر جلوگیری از پیشرف آن در آینده به جای درمان کامل کنونی آن است.

برخی از داروهای موضعی که معمولاً برای جوش های سرسیاه تجویز می شوند عبارتند از:

 • رتینوئیدهای موضعی مانند ترتینوئین، ایزوترتینوئین، آداپالن (تجویز پزشک لازم است)
 • سالیسیلیک اسید (+/- گوگرد و رزورسینول)
 • بنزوئیل پراکسید (به انواع خاصی از پوست کمک می کند)
 • آزلائیک اسید
 • اسید گلیکولیک

برخی از این پمادهای موضعی ممکن است نیازی به نسخه پزشکی نداشته باشند اما توصیه می شود قبل از استفاده از آنها با پزشک خود مشورت کنید تا از بروز هرگونه عارضه جانبی پوستی جلوگیری شود.

2- روش های بالینی برای ار بین بردن جوش های سر سیاه

اگر با وجود درمان های اولیه، وضعیت پوست بهبود پیدا نکند، ممکن است متخصص پوست اقدامات دیگری را برای از بین بردن جوش های سرسیاه انجام دهد.

الف. تخلیه آکنه

تخلیه آکنه به شرطی که توسط یک متخصص پوست و مو آموزش دیده انجام شود، یک روش بالینی نسبتاً تهاجمی اما بی خطر برای از بین بردن جوش های سر سیاه است. همانطور که از نام این روش پیداست، این روش درمانی با استفاده از ابزارهای استریل شده، محتویات منافذ مسدود شده را بیرون می کشد. برای دست یابی به بهترین نتیجه، ممکن است مجبور شوید قبل از شروع درمان، یک دوره لایه برداری پوست را انجام دهید. تخلیه آکنه برای تمیز کردن حفره جوش ها مفید است. با این حال، راه حل دائمی برای مشکل جوش های سرسیاه ارائه نمی دهد.

در صورت عدم مراقبت صحیح پس از درمان پوست با این روش، منافذ باز ممکن است دوباره متورم شوند. متخصص پوست برای جلوگیری از ایجاد جوش های سر سیاه جدید، یک برنامه مراقبت از پوست مشخص می کند. اگر می خواهید اثر این روش درمانی پایدارتر باشد، باید این برنامه مراقبت از پوست را بطور کامل رعایت کنید. تخلیه جوش های سرسیاه معمولاً اولین انتخاب درمانی نیست زیرا می تواند بسیار وقت گیر و گران باشد.

ب. پوست شیمیایی

یکی دیگر از روش های درمانی برای از بین بردن جوش های سرسیاه، استفاده از مواد لایه برداری است که سلول های مرده پوست را از بین می برد و بازسازی سریع پوست را تسهیل می کند. لایه بردارهای شیمیایی لایه برداری های حاوی اسید هستند که برای بهبود و صاف کردن بافت پوست به کار می روند. این روش شامل استفاده از محلول شیمیایی برای پوست آسیب دیده به منظور از بین بردن لایه سطحی است. پس از ریختن پوست مرده و آسیب دیده، لایه های جدیدی از پوست در جای خود شکل می گیرد.

بنابراین، با تسریع روند جایگزینی سلول در پوست، لایه برداری شیمیایی به پاکسازی منافذ مسدود شده کمک می کند. پوست تازه شکل گرفته دارای منافذ محکم تری است که احتمالاً به جوش های سر سیاه تبدیل نمی شود. براساس یک مطالعه در سال 2015 که در ژورنال بین المللی علوم آرایشی و بهداشتی منتشر شده است، لایه بردارهای شیمیایی که حاوی 4٪ محلول AHA (آلفا هیدروکسی اسید) هستند، ممکن است به کاهش اندازه منافذ و تعداد جوش های موجود در پوست در کنار فیزیوتراپی کمک کنند.

ج. میکرودرمابراسیون

میکرودرم ابریژن یک روش محبوب برای لایه برداری از پوست برای رفع مشکلاتی مانند جوش های سرسیاه، جوش های سرسفید و علائم زودرس پیری پوست است. در این روش از یک ساینده ملایم مانند کریستال های پزشکی برای کاهش سرعت پیری یا آسیب دیدگی سلول های پوستی استفاده می شود. این روش همچنین باعث تحریک و رشد لایه های تازه در سطح پوست می شود. این شکل لایه برداری مکانیکی اما ملایم، به بهبود کیفیت کلی پوست و ظاهر کمک می کند. میکرودرم ابریژن برای هر دو نوع جوش و انواع مختلف پوست مناسب است.

جوش های سرسیاه


بیشتر بخوانید: همه چیز در مورد میکرودرمابراسیون یا لایه برادری مکانیکی پوست


د. درمان فوتو پنوماتیک

متخصصین پوست ممکن است برای از بین بردن جوش های ریشه ای عمیق، شکل خاصی از درمان با لیزر به نام درمان فوتو پنوماتیک را توصیه کنند. در این روش از یک لیزر شدید ضربان دار (IPL) بصورت ترکیب کشش- مکش ملایم استفاده می شود تا مواد اضافی و پوسته های پوستی از منافذ مسدود شده بیرون بیاید. فتوشیمی درمانی یک روش ایمن و تأیید شده توسط FDA برای از بین بردن جوش های سرسیاه، سر سفید و برخی از انواع دیگر جوش ها است. اما برای درمان نوع های دیگر آکنه یا کیست مناسب نیست.

درمان های خانگی برای جوش سر سیاه

نکات مربوط به خود مراقبتی و پیشگیری

در اینجا چند قانون اصلی در مورد مراقبت از پوست وجود دارد که اگر می خواهید پوست خود را از جوش های سرسیاه پاک کنید، باید آن ها را رعایت کنید.

صورت خود را لمس نکنید

بسیاری از مشکلات پوستی ناشی از لمس غیر ضروری صورت به وجود می آیند که این باعث وخیم تر شدن مشکل نیز می شود. بنابراین، شما باید در برابر لمس صورت خود به بهترین نحو ممکن، به خصوص اگر دستان شما تمییز و ضد عفونی نباشند، مقاومت کنید. اگر لازم است صورت خود را لمس کنید، ابتدا باید دستان خود را با آب تمیز و صابون بشویید.

همچنین، دستان خود را بعد از درمان یا لمس کردن جوش های سر سیاه ضد عفونی کنید تا از پخش شدن مواد آن جلوگیری کنید. جوش های سر سیاه حاوی باکتری هایی می باشند که لمس کردن آن ها و استفاده از همان انگشتان برای لمس نواحی دیگر پوست می تواند این بیماری را به قسمت های دیگر نیز منتقل کند.

جوش های سرسیاه صورت، که یک بار تشکیل شده اند، نباید نادیده گرفته شوند. خالی کردن منافذ مسدود شده در تلاش برای پاک کردن سریع تر پوست، باعث آسیب بیشتر در بافت پوست می شود و ممکن است جای زخم بر روی صورت بماند. علاوه بر این، اگر به جوش های سر سیاه فشار بیاورید یا آن ها را با ناخن ها یا هر چیز تیز دیگری خراش دهید، منافذ ممکن است ملتهب شده و به صورت آکنه در صورت پراکنده شود. از قرار تلفن خود بر روی صورت نیز خودداری کنید.

از تمیز کردن بیش از حد جلوگیری کنید

شستن مکرر صورت در طول روز می تواند باعث خشکی پوست شود. در تلاش برای حفظ پوست از گرد و غبار و میکروب، افراد زیادی که مستعد آکنه نیستند، هر چند ساعت یکبار اقدام به شستن صورت خود می کنند. ممکن است فکر کنید که این نوع تمیز کردن مکرر باعث جلوگیری از گرفتگی منافذ پوست می شود اما واقعیت این است که با از بین بردن رطوبت پوست، ممکن است مشکلات زیادی برای پوشت ایجاد شود.

خشکی پوست باعث می شود غده های چربی، چربی بیشتری تولید کنند که در این صورت مقدار زیادی مواد اضافی تولید می شود که در نهایت منجر به گرفتگی بیشتر منافذ پوستی خواهد شد. توصیه می شود صورت خود را دو یا سه بار در روز با یک ماده پاک کننده ضد عفونی کننده ملایم بشویید. به جای مالیدن، به آرامی صورت خود را خشک کنید. حتی اگر عجله ندارید می توانید اجازه دهید صورت به حالت خود به خود در معرض هوا خشک شود.

پوست را مرطوب کنید

اگر پوست خشک باشد، غدد چربی زیر پوستی مقادیر اضافی چربی ترشح می کنند تا کمبود رطوبت پوست را جبران کنند. این بیش فعال بودن غدد چربی اغلب به تجمع روغن اضافی در فولیکول مو منجر می شود و در نتیجه منافذ مسدود می شود. برای حفظ تعادل در پوست، از یک مرطوب کننده ملایم استفاده کنید.

جوش های سرسیاه

توجه داشته باشید که هر نوع پوست شرایط خاص خود را دارد و نیازهای مختلفی برای مراقبت از آن نیاز است. استفاده از کرم مرطوب کننده یا لوسیون مناسب برای نوع خاص پوست شما مهم است. مرطوب کننده های مبتنی بر آب معمولاً بهترین گزینه برای افرادی است که مرتباً از جوش های سرسیاه، جوش های سرسفید یا سایر انواع آکنه رنج می برند.

از نوارهای بینی استفاده کنید

از نوارهای بینی اغلب برای بیرون کشیدن مواد اضافی که در منافذ بالای بینی قرار دارد استفاده می شود.

مواد آرایشی خود را عاقلانه انتخاب کنید

هنگام خرید مواد آرایش، محصولات مراقبت از پوست و یا کرم صورت، به دنبال مارک های مهمی باشید که مخصوص پوست های مستعد آکنه باشد. آرایش های سبک که چربی ندارد و در اصل مبتنی بر آب است را انتخاب کنید. مواد آرایشی بدون چربی احتمالاً کمتر باعث مسدود شدن منافذ می شوند اما باز هم می توان جوش های سرسیاه و سر سفید را پس از استفاده از آن ها نیز مشاهده کرد.

باید از آنچه برای پوست خود استفاده می کنید، آگاه باشید. هر محصول آرایش یا کیت مراقبت از پوست که مشکوک به تحریک پوستتان است، استفاده نکنید. اگر برایتان امکان دارد زمان از محصولات آرایشی 100٪ طبیعی استفاده کنید.

یک روش پاک کننده آرایشی سالم را دنبال کنید

اگر پوست حساس، خشک و یا مستعد آکنه دارید، از آرایش طولانی مدت خودداری کنید. آرایش می تواند درون منافذ رفته و آن ها را گرفتار کند. اگر مجبور به آرایش کردن هستید، همیشه از محصولات سبک که اجازه تنفس به پوست را می دهد استفاده کنید. قبل از خوابیدن هر اثری از آرایش را از روی پوست خود پاک کنید. اگر اجازه دهید آرایش یک شب روی پوست شما باشد، این باعث می شود جوش های سر سیاه و سر سفید روی پوستتان تشکیل شوند.

به تغذیه خود توجه داشته باشید

یک رژیم غذایی ناسالم که فاقد فیب، مواد مغذی و مواد معدنی کافی باشد بر سلامتی تأثیر خواهد گذاشت. انتخاب های غذایی ضعیف اثر خود را روی پوست منعکس می کند. غذاهای سرخ شده از مهم ترین عوامل ایجاد کننده منافذ مسدود هستند. بنابراین، شما باید رژیم غذایی چرب خود را با یک رژیم غذایی سالم و متعادل جایگزین کنید.

درمان جوش های سرسیاه با بخور دادن

بخور دادن شایع ترین روش خانگی برای تمیز کردن منافذ مسدود شده عمیق است. پوست صورت نسبت به پوست بقیه مناطق بدن حساس تر است و باید براساس آن درمان شود. بنابراین لازم است قبل از قرار گرفتن در معرض بخور دمای بخار آن را بررسی کنید. بخار با فعال کردن رگ های خونی و افزایش جریان خون در منطقه، پوست را بسیار نرم می کند. بخار آب به رقیق شدن منافذ پوست کمک می کند و استخراج مواد اضافی به دام افتاده در داخل منافذ را برای شما راحت تر می کند.

به جای اینکه به طور دستی جوش های سرسیاه را فشار دهید، باید از یک ابزار کوچک به نام ابزار تخلیه جوش استفاده کنید. این ابزار به طور خاص برای جوش های سرسیاه طراحی شده است. تخلیه منافذ با ناخن های تیز می تواند به پوست صورت آسیب برساند و حتی تبدیل به زخم شود. این نوع از گرما درمانی ملایم می تواند دو بار در هفته برای پاک کردن سطح عمیق صورت انجام شود.

در اینجا نحوه انجام کار را توضیح می دهیم:

 • یک قابلمه آب بجوشانید. ترجیحاً چند گیاه درمانی مانند نعناع، بابونه، رزماری و لیمو به آن اضافه کنید.
 • وقتی آب به جوش آمد، وسیله گرمایشی را خاموش کنید و بگذارید کمی خنک شود.
 • اطمینان حاصل کنید که دمای بخار ملایم باشد تا از بروز هرگونه سوختگی جلوگبری شود.
 • صورت خود را روی بخار بگیرید. در حین انجام کار، سر خود را با حوله بپوشانید تا بخار از اطراف هدر نرود.
 • برای باز کردن منافذ مسدود شده، 10-15 دقیقه بخار کافی است.
 • سپس از وسیله تخلیه کننده جوش استریل شده برای فشردن و خارج کردن ناخالصی های پوست استفاده کنید.
 • سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید.

جوش های سرسیاه

لایه برداری

لایه برداری از لایه سطحی پوست برای از بین بردن سلول های مرده به منظور تازه سازی پوست ضروری است. هیچ روش مراقبت از پوست بدون لایه برداری کامل مثمر ثمر نخواهد بود. هنگامی که لایه سطحی پوست مرده را جدا می کنید، پوست تازه تشکیل شده و جایگزین می شود. گردش سلولي پوست از طريق روش هاي متعدد شيميايي و مكانيكي قابل تسریع شدن است.

با این حال، یک روش لایه برداری ممکن است برای انواع پوست مناسب نباشد. برای تعیین بهترین روش لایه برداری برای نوع پوست خاص خود، باید با یک متخصص پوست دارای مجوز مشورت کنید. لایه برداری شیمیایی شامل استفاده از یک ماده لایه بردار اسیدی برای پوست به منظور از بین بردن سلول های مرده و تسریع در بازسازی پوست است.

برخی از لایه بردارهای شیمیایی مانند مایع شستشوی 2٪ اسید سالیسیلیک بدون نسخه قابل خریداری هستند. اما همچنان توصیه می شود قبل از هرگونه درمان موضعی، با یک متخصص پوست مشورت کنید. لایه برداری مکانیکی از دستگاه های حرکتی مانند برس یا لایه برداری موضعی مانند اسکراب برای از بین بردن فیزیکی سلول های مرده پوست استفاده می کند.

لایه برداری پوست می تواند به تقویت جذب محصولات مراقبت از پوست و همچنین سایر روش های درمانی موضعی کمک کند، اما نباید بیش از حد از آن استفاده کرد. لایه برداری بیش از حد می تواند پوست را به مرور زمان نازک کند، در این صورت شستشوی شدید یا بیش از حد پوست می تواند باعث آسیب بیشتر به آن شود.

افرادی که مشکلات پوستی از قبیل زگیل، تبخال سمپلکس و… دارند، باید در مورد لایه برداری از پوست احتیاط زیادی داشته باشند. استفاده از همه این روش ها در صورت وجود این مشکلات پوستی به دلیل عمل لایه برداری می توانند منجر به تحریک، پارگی یا عفونت شوند و شرایط را وخیم تر کنند.

در اینجا دو اسکراب خانگی که به راحتی تهیه می شوند وجود دارد که می تواند به رفع جوش های سر سیاه از پوست کمک کند:

اسکراب جو دوسر و ماست

 • 1 قاشق چایخوری عسل، جو دوسر و آب گوجه فرنگی را در یک کاسه بریزید و آن ها را مخلوط کنید تا بصورت خمیر درآیند.
 • خمیر را روی صورت خود بمالید.
 • از حرکات دورانی ملایم دست استفاده کنید تا پوست خود را در جهت رو به بالا و با تمرکز ویژه روی نواحی مستعد، ماساژ دهید.
 • بعد از 10 دقیقه صبر کردن، خمیر را بشویید.

توجه: همیشه قبل از استفاده از این اسکراب، بصورت آزمایشی آن را روی نقطه ای از صورت خود تست کنید تا مطمئن شوید پوست شما نسبت به هیچکدام از مواد مورد استفاده حساس نیست.

اسکراب لیمو

 • چند قطره عسل را با چند قطره لیمو در یک کاسه مخلوط کنید.
 • مقداری شکر نیز اضافه کنید تا یک اسکراب درست کنید.
 • مقداری از این مخلوط را روی نوک انگشتان خود بگذارید.
 • آن را به آرامی روی صورت خود مخصوصاً در قسمت هایی که دارای جوش های سر سیاه هست، بمالید.
 • پس از 10 دقیقه، صورت خود را با آب تمیز بشویید.
 • هفته ای یک یا دو بار از این اسکراب ملایم استفاده کنید.

جوش های سرسیاه

توجه: توصیه می شود از این اسکراب در شب استفاده کنید زیرا لیمو می تواند باعث حساسیت پوست شود. همچنین قبل از امتحان کردن این روش روی صورت ، آن را تست کنید.

آیا داروهای DIY در از بین بردن جوش های سر سیاه مفید هستند؟

متخصصین پوست برای از بین بردن جوش های سرسیاه عمیق بهترین تجهیزات را دارند. با این وجود، از طریق مراقبت های مناسب پوست در خانه، می توان موارد سطحی را برطرف کرد. داروهای زیر ممکن است به پاکسازی ناخالصی های موجود در منافذ پوست کمک کرده و از این طریق ظاهر نامناسب جوش های سر سیاه را کاهش دهند.

علاوه بر این ، برخی از مواد مورد استفاده در این اسکراب ها و ماسک ها ممکن است به محکم شدن منافذ برای جلوگیری از بروز جوش های سر سیاه در آینده کمک کنند. هیچکدام از این روش ها با هیچ مدرک علمی تایید نشده است و ممکن است نتایج موفقی داشته باشد یا نباشد. شاید شما مجبور شوید قبل از پیدا کردن موردی که مناسب ترین درمان برای پوستتان باشد، تکنیک های مختلفی را امتحان کنید.

توجه: این روش های درمانی مشروعیت خود را از حمایت توسط خیل زیادی از افراد می گیرند، اما بهتر است قبل از امتحان كردن هر یك از آن ها روی صورت خود، آن ها را تست کنید. ماسک را روی قسمت زیر بازوی خود بمالید تا از هرگونه عارضه جانبی، آلرژیک یا غیره اطمینان حاصل کنید. افراد با مشکلات حساس پوستی باید بیشتر احتیاط کنند و قبل از امتحان این روش های درمانی با متخصص پوست خود مشورت کنند.

ماسک سفیده تخم مرغ برای جوش های سر سیاه

 • چند تخم مرغ را بشکنید و زرده را از سفیده تخم مرغ جدا کنید.
 • چند سفیده تخم مرغ را در یک کاسه تمیز بریزید و آن ها را به هم بزنید.
 • از یک برس آرایشی تمیز برای مالیدن مواد روی صورت خود استفاده کنید.
 • بهتر است به پوست اطراف جشم نمالید، زیرا بسیار نازک و حساس است.
 • یک تکه بزرگ از دستمال کاغذی برداشته و آن را در نوارهای کوچک پاره کنید.
 • نوارها را به آرامی روی صورت خود فشار داده یا لبه دار کنید تا آنها به لایه چسبنده سفیده تخم مرغ بچسبند.
 • هنگامی که تمام صورت با یک لایه از نوارهای حوله ای کاغذ پوشانده شد، یک لایه دیگر از سفیده تخم مرغ را روی آن قرار دهید.
 • حالا بنشینید و استراحت کنید زیرا ماسک چند لایه به زودی خشک نمی شود.
 • وقتی ماسک کاملاً خشک شد، زمان آن رسیده است که آن را بردارید.
 • جدا کردن لایه های حوله کاغذی ناخالصی ها را از منافذ بیرون می کشد.
 • پس از پاک کردن ماسک خشک شده، صورت خود را با آب تمیز بشویید تا ناخالصی ها یا مانده تخم مرغ روی صورت شسته شود.

مشاهده شده است که سفیده تخم مرغ باعث سفت شدن منافذ پوست می شود. این بدان معنی است که این ماسک صورت، اگر به طور مرتب استفاده شود، نه تنها ممکن است جوش هاس سرسیاه را از بین ببرد بلکه ممکن است باعث جلوگیری از شکل گیری مجدد آن ها شود. استفاده از این ماسک در هفته دو بار توصیه می شود.

جوش های سرسیاه

ماسک زغال فعال-ژلاتین

 • 1/2 قاشق چایخوری پودر ژلاتین را با 1/2 قاشق چایخوری ذغال در یک کاسه مخلوط کنید.
 • 1 قاشق غذاخوری آب مقطر داغ را درون مخلوط قرار داده و مواد را مخلوط کنید تا خمیر غلیظ شود.
 • صورت خود را با آب گرم بشویید و بگذارید در معرض جریان هوا خشک شود.
 • همچنین می توانید صورت خود را با یک حوله تمیز و خیس شده در آب گرم خیس کنید.
 • این گرما درمانی به باز شدن منافذ روی صورت کمک می کند.
 • یک لایه نازک از خمیر زغال چوب را به تمام قسمت های صورت خود به جز پوست نرم اطراف چشم و لب هایتان بمالید.
 • برای سهولت در استفاده می توانید از یک برس آرایشی قدیمی استفاده کنید، اما مطمئن شوید که تمیز است.
 • صبر کنید تا ماسک کاملاً خشک شود، ممکن است مدتی طول بکشد.
 • پس از خشک شدن، می توانید ماسک زغال را با یک کشش سریع به سمت بالا از روی پوست جدا کنید.
 • می توانید قسمت هایی را که بعداً قادر به برداشتن آن ها نیستید با آب گرم بشویید.
 • استفاده از یک مرطوب کننده بر پایه آب برای کمک به تسکین پوست می تواند کمک کننده باشد.
 • بهتر است هفته ای یکبار از این ماسک صورت استفاده کنید.

واقعیت هایی در مورد جوش های سرسیاه

اگر فکر می کنید بعد از یک سن خاص، جوش های سرسیاه دیگر تشکیل نمی شوند در اشتباه هستید. اگرچه این مورد در بین نوجوانان رایج تر است، اما جوش های سرسیاه می توانند افراد در هر سنی را تحت تأثیر قرار دهد. كسانی كه در دوران نوجوانی با جوش های سرسیاه دست و پنجه نرم كرده اند، ممكن است در بزرگسالی به خوبی با آن روبرو شوند.

این تصور غلط رایج است که جوش های سرسیاه به دلیل تجمع غبار و گرد و خاک در منافذ پوست ایجاد می شوند. اهمیت دادن به بهداشت و دور نگه داشتن پوست از ناخالصی های زیست محیطی مهم است اما با این وجود، عدم پاکیزگی مستقیماً دلیل بروز جوش های سرسیاه نیست. رعایت بهداشت و مراقبت از پوست تأثیر زیادی بر تشکیل جوش های سرسیاه ندارد.

در حقیقت، افرادی که به پاکیزگی خود اهمیت زیادی می دهند نیز می توانند به جوش های سر سیاه مبتلا شوند. جوش های سر سیاه در اثر ایجاد مواد اضافی و سلول های مرده پوست در منافذ پوست ایجاد می شوند. این تجمع مواد در نهایت در مجاورت هوا سیاه می شود. رنگ تیره جوش های سرسیاه به دلیل تجمع مواد ناخالص موجود در خود آن است، نه تجمع مواد خارجی.

بنابراین، هر شخص صرف نظر از اینکه اینکه زیاد هم به پاکیزگی خود اهمیت دهد ممکن است دچار جوش های سر سیاه شود. بسیاری از افراد به اشتباه به این دلیل که مرطوب نگه داشتن پوست باعث مسدود شدن منافذ آن ها می شود، از استفاده از مرطوب کننده خودداری می کنند. اما مرطوب کردن یکی از اقدامات مهم برای مراقبت مناسب از پوست است زیرا به حفظ تعادل چربی سالم در پوست کمک می کند.

با این حال، به افرادی که مستعد ابتلا به جوش های سر سیاه، سر سفید و سایر شکل های آکنه هستند، توصیه می شود از مرطوب کننده هایی که برای پوست آن ها مناسب باشد استفاده کنند. از متخصص پوست خود بخواهید بهترین نوع محصول که سازگار با نوع پوست شماست را توصیه کند. مرطوب کننده ای را انتخاب کنید که حاوی مواد ضد آکنه مانند گلیکولیک یا اسید سالیسیلیک باشد.

جوش های سرسیاه


بیشتر بخوانید: شیوه میکاپ کسانیکه منافذ پوستی باز دارند


چه زمانی باید به دکتر مراجعه کنید

احتمال دارد هر شخص گاه به گاه دچار جوش های سرسیاه شود اما برخی از افراد بیشتر از دیگران دچار این مشکل می شوند. جوش های سرسیاه هیچ گونه تهدیدی برای سلامتی نیست و بندرت مراجعه به پزشک ضروری است.

در صورت مشاهده موارد زیر ممکن است شما به کمک یک متخصص پوست نیاز داشته باشید:

 • در صورتی که علیرغم مراقبت مناسب از پوست و درمان خانگی، جوش های سرسیاه از بین نروند.
 • اگر جوش های سیاه مجدداً تکرار شوند.
 • در صورتی که جوش های سر سیاه باعث خارش زیاد شوند.
 • اگر جوش های سر سیاه آنقدر قابل توجه هستند که باعث می شوند شما از ظاهر خود بسیار ناراضی باشید.
 • اگر جوش های سر سیاه بر اعتماد به نفس شما تأثیر منفی بگذارد.

سوالاتی که ممکن است متخصص پوست شما از شما بپرسد:

 • آیا می توانید محرک هایی را که ممکن است منجر به شیوع جوش های سرسیاه در شما شود، شناسایی کنید؟
 • برنامه مراقبت از پوست شما چیست و چند بار آن را انجام می دهید؟
 • چند بار آرایش می کنید؟
 • آیا شما در حال حاضر یا در گذشته از هرگونه درمان موضعی OTC برای جوش های سر سیاه استفاده کرده اید؟
 • سوالاتی که ممکن است شما از متخصص پوست خود بپرسید:
 • آیا ظاهر جوش های سرسیاه با هر علت خاصی مرتبط است؟
 • آیا می توان جوش های سرسیاه را با جراحی برداشت؟
 • این روش های جراحی برای نوع پوست من چقدر ایمن هستند؟
 • چه کاری باید انجام دهم تا پوستم از جوش های سرسیاه در امان باشد؟
 • آیا قبل از عمل جراحی باید اقدامات احتیاطی انجام دهم؟

پرسش و پاسخ در مورد جوش های سرسیاه

آیا فشار دادن جوش های سر سیاه توصیه می شود؟

می توان آن را انجام داد. با این حال، توصیه شود که بهتر است از یک رتینوئید موضعی برای کمک به درمان طولانی مدت استفاده شود. این امر در کاهش مقدار کلی جوش های سرسیاه موثر است.

آیا استفاده از خمیر جوش شیرین و آب برای خلاص شدن از شر جوش های سیاه مفید است؟

جوش شیرین یک ماده عالی برای کمک به لایه برداری است (آن را با روغن نارگیل مخلوط کنید)، اما با این روش از شر جوش های سر سیاه خلاص نمی شوید. استفاده از رتینوئیدها بهتر است.

آیا آب لیمو و چای سبز می توانند به برطرف شدن مشکل جوش های سر سیاه کمک کنند؟

در مورد این تحقیق صورت نگرفته است، اما توصیه می شود آب لیمو استفاده کنید. اما اگر در معرض نور خورشید هستید، این ممکن است واکنش های پوستی بر روی پوست به همراه داشته باشد.

جوش های سرسیاه

آیا تعداد دفعات ابتلا به جوش های سرسیاه با افزایش سن افزایش می یابد؟

قاعدتا میبایست کاهش یابد زیرا پوست ما پیرتر می شود و چربی کمتری دارد.

چگونه از شر جوش های سر سیاه خلاص شویم؟

همانطور که قبلاً گفته شد، خودتان مقداری کرم رتینوئید ویتامین A و قرص ویتامین A مصرف کنید. متخصص پوست و مو می تواند قویترین نوع آن ها را برای شما تجویز کند.