زغال فعال یک پودر کاملاً سیاه رنگ، بدون بو و بدون طعم است که منشأ کاملاً گیاهی دارد. ماده‌ای که ویژگی‌های بارزی دارد که شاید تا 15 سال پیش ناشناخته بوده است.


زغال فعال چگونه تولید می‌شود؟
زمانی که زغال در دمای بالا و در محیط خلأ و بدون اکسیژن حرارت داده می‌شود، توسط گرمادهی فعال‌شده و به پودری سیاه رنگ تبدیل می‌شود که همان کربن خالص است. در نتیجه فعال شدن این زغال، قابلیت های آن افزایش پیدا می‌کند و می‌تواند مواد گوناگونی همچون سموم و دیگر مواد مضر بدن را جذب کند.
زغال فعال، سالیان طولانی است که برای تیمار و درمان بیماری‌های بدن استفاده می‌شود خواص درمانی آن توسط مردمان مصری نیز ثبت شده است،. اما کارکرد اصلی این محصول جهت افزایش سلامت و بهداشت دهان و دندان تا حدود ۱۵ سال پیش کاملاً ناشناخته بوده است.
این ماده ارزشمند که امروزه در میان مردم جهان بسیار محبوب و پرطرفدار واقع‌شده، دارای ویژگی‌های منحصری است که می‌تواند برای پوست، مو و سلامت دهان و دندان مفید باشد. در اینجا به بخشی از این کاربردها و ویژگی‌ها اشاره شده است.

زغال فعال و پوست صورت و بدن
زغال فعال، ضد آکنه است و آلودگی‌ها و میکرب‌های پوست که عامل اصلی بروز آکنه هستند را از بین برده، التهاب را کاهش می‌دهد و منافذ پوست را نیز تمیز می‌کند، همچنین به دلیل جذب بالا که سموم، آلودگی‌ها و فلزات مضر را از سطح پوست جذب کرده و پوست را پاک‌سازی می‌کند.از دیگر ویژگی‌های زغال فعال به رفع تیرگی زیر بغل به‌واسطه از بین بردن سلول‌های مرده و تیره کنده پوست. زغال فعال چربی اضافی پوست را جذب کرده و برای پوست‌های چرب مناسب است. درعین‌حال، زغال فعال به دلیل خاصیت جذب، آلودگی‌ها از پوست لایه‌برداری کرده و پوست را صاف و درخشان می‌کند. همچنین، زغال فعال برای از بین بردن جوش‌های سرسیاه عالی است.
سفیدکننده دندان
سیاهی زغال، خاصیت سفیدکنندگی دارد. زغال، مواد تیره کننده از جمله قهوه، نیکوتین و غیره را از سطح دندان جذب کرده و خاصیت سایندگی آن باعث از بین رفتن لکه‌های روی دندان‌ها می‌شود. همچنین زغال فعال از بهترین درمان‌های خانگی برای عفونت و آبسه دندان است.

عفونت چشم
زغال فعال، از سریع‌ترین و بهترین درمان‌های خانگی برای درمان عفونت چشم است.

کاهش کلسترول
مطالعات نشان می‌دهد مصرف زغال فعال، کلسترول بد خون را کاهش داده و کلسترول خوب را افزایش می‌دهد.

پاک‌کننده دستگاه گوارش، درمان نفخ و مسمومیت
مصرف زغال فعال، دستگاه گوارش را پاک‌سازی کرده و با دفع سموم بدن از آسیب اکسیداسیون و واکنش‌های آلرژیک پیشگیری می‌کند، این ویژگی‌ها به درمان نفخ و حتی مسمومیت می‌انجامد.