در میان 56 هزار نفری که واکسن کووید-19 شرکت سینوفارم را دریافت و به خارج از کشور سفر کرده اند هیچ کدام از آنها تاکنون به ویروس کرونا مبتلا نشده اند.

به گزارش گلوبال تایمز، لیو جینگ جن، رئیس شرکت داروسازی سینوفارم روز جمعه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: هیچ یک از 56 هزار نفری که واکسن را دریافت و به خارج از کشور سفر کرده اند به ویروس مبتلا نشده اند.

لیو جینگ جن افزود: حدود 100 هزار نفر با واکسن این شرکت واکسینه شده اند و تاکنون هیچ واکنش منفی نسبت به آن نشان نداده اند، حتی در میان آنها افرادی که سفرهای داخلی و خارجی داشته اند نیز هیچ کدام به ویروس آلوده نشده اند.

رئیس شرکت داروسازی سینوفارم اذعان داشت: کارمندان شرکت ملی نفت چین، شرکت پتروشیمی چین و شرکت غول فناوری هواوی نیز به صورت اضطراری واکسن را دریافت کرده اند. از بین 99 نفر کارمند در دفتر هواوی شعبه مکزیک 81 نفر واکسینه شده اند، اما ده کارمندی که واکسینه نشده بودند به ویروس آلوده شدند.

تائو لینا، متخصص واکسن مستقر در شانگهای گفت: آلوده نشدن هیچ یک از افرادی که واکسن را دریافت کرده اند نشان از اثربخشی واکسن سینوفارم دارد و این داده ها حاکی از آن است که این واکسن به زودی وارد بازار می شود.

لیو بیان کرد: از ماه ژوئن آزمایش کلینیک مرحله سه سینوفارم در ده ها کشور و منطقه از جمله امارات، مصر، بحرین، پرو و ​​مراکش با بیش از 50 هزار شرکت کننده آغاز شده است و نمونه ها و داده های علمی اثربخشی این واکسن را تایید می کند.

لیو افزود: سینوفارم تا پایان سال حدود 100 میلیون دوز واكسن تولید می كند و طبق برآوردهای صورت گرفته  سال آینده نیز یك میلیارد دوز واكسن تولید می كند تا برای مردم چین قابل دسترس باشد.

چین سه واکسن را برای استفاده اضطراری تصویب کرده که برای گروه های پرخطر مانند کادر درمان، دیپلمات های اعزامی به کشورهای در معرض خطر و کارمندان اعزامی به خارج از کشور استفاده شده است.

ترجمه:الهه زارعی