آلرژی در کودکان یکی از مشکلات و نگرانی‎های والدین است که در فصول مختلف سال به صورت‌های مختلف بروز پیدا می‌کند. آلرژی به طور کلی به حساسیت سیستم ایمنی بدن به وجود ماده خارجی یا یک غذا و یک محرک گفته می‌شود.

اگر فرزندتان سرفه یا عطسه می‌کند ممکن است به یکی از انواع آلرژی در کودکان درگیر شده باشد. این آلرژی‌ها گاهی به قدری کودکان را درگیر می‌کند که از رفتن به مدرسه باز می‌مانند و کلافه می‌شوند. آشنایی با انواع آلرژی در کودکان و تشخیص به موقع آن کیفیت زندگی فرزندانمان را بهبود می‌بخشد. برای تشخیص و درمان این حساسیت می‌توانید روی مشاوره از دکتر آنلاین کودکان دکتر ساینا حساب باز کنید. اما انواع آلرژی در کودکان چیست و چه خطراتی برای آن‌ها دارد؟

آلرژی غذایی

یکی از شایع‌ترین انواع آلرژی در کودکان حساسیت غذایی است. طبق بررسی‌های انجام شده حدود ۴ درصد از کودکان از حساسیت غذایی رنج می‌برند. علائم این آلرژی در کودکان شامل گرفتگی بینی، ورم کردن، خارش یا ورم چشم، دل درد و اسهال است. موارد زیر می‌توانند منجر به این نوع حساسیت شوند:

  • تخم مرغ
  • گندم
  • شکلات
  • آجیل
  • ماهی

شاید علائم آلرژی در کودکان به نظر بدون خطر باشد اما در برخی موارد می‌تواند تنفس کودکان را با مشکل روبرو کند. پس در صورت مشاهده هر نوع علائم با متخصصین کودک در ارتباط باشید.

آلرژی پوستی در کودکان

یکی دیگر از انواع آلرژی در کودکان، حساسیت‌های پوستی است که شایع‌ترین آن‌ها اگزما محسوب می‌شود. این نوع آلرژی در کودک موجب ایجاد لکه‌های پوستی قرمز رنگ بر گردن، مچ دست و پا می‌شود. برای جلوگیری از ایجاد این لکه‌ها باید مراقب پوست فرزند خود باشیم و در صورت بروز هرگونه علائم با پزشک صحبت کنیم.

حواستان به آلرژی تنفسی باشد

آلرژی‌های تنفسی معمولا نیاز به اقدام فوری برای مشاوره پزشکی دارند.  از آنجایی که علائم این نوع آلرژی با سرماخوردگی تشابه دارد، شاید جدی گرفته نشود. اما این آلرژی بر مسیر عبور هوا از بینی اثر گذاشته و باعث خس خس سینه و تنگی نفس می‌شوند. این نوع آلرژی می‌تواند به دلیل گرد و خاک در خانه و یا موی حیوانات خانگی نیز رخ دهد. عواقب عدم پیگیری مشکلات تنفسی می‌تواند برای ریه مشکل‌ساز شود. بهترین راه برای جلوگیری از این حساسیت عبارت‌است از:

  1. پرهیز از استعمال دخانیات در خانه
  2. پرهیز از حضور حیوان خانگی در خانه در صورت حساسیت
  3. استفاده از تشک‌های مقاوم در برابر گرد و خاک
  4. فرش نکردن اتاق کودک

آلرژی فصلی

یکی دیگر از انواع آلرژی در کودکان حساسیت فصلی است که عواملی مثل گرده گل و قارچ‌ها می‌توانند در آن تاثیرگذار باشند. این حساسیت می‌تواند منجر به خارش چشم، گرفتگی بینی و خارش گوش و گلو شود. این آلرژی در طولانی مدت می‌تواند باعث بروز آسم، سینوزیت و عفونت گوش شود. اگر کودک شما در فصول مختلف با این مشکل درگیر می‌شود بهتر است از مکان‌های پر از گرد و غبار دوری کنید و مجاری تنفسی او را با آب و نمک بشویید. همچنین استفاده از ماسک و تصفیه هوا می‌تواند از بروز آلرژی در کودک جلوگیری کند.

درمان انواع آلرژی در کودکان

حال که با انواع آلرژی در کودکان آشنا شدیم و راه‌های جلوگیری از آن را مرور کردیم باید به فکر راهکاری برای درمان انواع آلرژی در کودکان باشیم. متاسفانه در حال حاضر درمان‌های خانگی بدون تجویز در شبکه‌های اجتماعی مورد استقبال قرار گرفته‌اند. این موضوع در صورتی است که هرگونه خود درمانی می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری نه تنها برای درمان انواع آلرژی در کودکان که در درمان همه بیماری‌ها داشته باشد. بهترین و مطمئن‌ترین راه حل مراجعه به یک پزشک باتجربه است. پس در صورت مشاهده هرگونه حساسیت به پزشک متخصص کودک مراجعه کنید و این درمان را به او بسپارید.

از چه طریقی با پزشک کودک در ارتباط باشیم؟

از آنجایی که انواع آلرژی در کودکان می‌تواند به صورت ناگهانی به وجود آید، در دسترس بودن پزشک کودک فاکتور مهمی در انتخاب اوست. در این شرایط شیوع کرونا که هرگونه خروج از منزل می‌تواند خطر انتقال ویروس را داشته باشد، مراجعه حضوری به مراکز پزشکی کمی خطرناک است.

پس پیشنهاد ما به شما استفاده از خدمات از راه دور پزشکی است. پزشک آنلاین کودکان دکتر ساینا بهترین انتخاب و همراه شما در درمان انواع آلرژی در کودکانتان خواهد بود. با نصب اپلیکیشن دکتر ساینا یا مراجعه به وبسایت www.drsaina.com  می‌توانید در ساعات شبانه روز با پزشکان در ارتباط باشید و انواع مشکلات را درمان کنید.

چرا دکتر ساینا بهترین پیشنهاد برای مشاوره پزشکی از راه دور است؟

بدون نیاز به معطل شدن در ترافیک‌های شهری برای مراجعه حضوری و پذیرفتن ریسک ابتلا به کرونا می‌توانید در هر زمان و هر مکان با استفاده از خدمات دکتر ساینا با پزشکان در ارتباط باشید. نه تنها درمان انواع آلرژی در کودکان بلکه بیش از 44 تخصص پزشکی توسط بیش از 450 متخصص در سامانه انجام می‌شود. پشتیبانی از شما به صورت 24 ساعته است و در صورت عدم رضایت مبلغ پرداختی شما عودت داده می‌شود. پس با استفاده از این خدمات می‌توانید در زمان و هزینه صرفه‌جویی کرده و با بهترین متخصصان پزشکی و روانشناسی در ارتباط باشید. سلامتی شما و فرزندانتان تضمین این سامانه است. پس در صورت مشاهده هرگونه علائم انواع آلرژی در کودکان همین حالا سری به این مجموعه بزنید و با بیماری‌ها و مشکلات خداحافظی کنید.