زغال فعال جدیدترین ماده سم‌زدا به شمار می‌رود. کربن فعال گیاهی  در دوران مصر باستان کشف و به عنوان ترکیب موثر در حذف بو و طعم های نامطلوب و برای درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گرفت؛ حال با ابتکار بایودنت برای اولین بار از مشتقات این ترکیب در آدامس نیز استفاده شده است.

بایودنت یکی از بزرگ‌ترین تولیدکننده‌های آدامس در کشور و یکی از برندهای گروه ماسترفوده که سابقه طولانی در تولید محصولاتی حامی سلامت دهان و دندان دارد در سال‌های اخیر محصولات منحصر به فردی مانند آدامس بدون شکر و شیرین‌کننده مصنوعی آسپارتام را وارد بازار کرده و حالا به عنوان تنها تولیدکننده ایرانی از این ماده در تولید آدامس استفاده کرده است. این آدامس جدید با طعم نعنای ویژه با جذب باکتری های سطح زبان و گلو می‌تواند به کاهش روند پوسیدگی دندان‌ها کمک خارق‌العاده ای نماید. مصرف مستمر و بلندمدت آدامس جدید بایودنت به ویژه بعد از صرف غذا و یا قبل از خواب یک راهکار کلیدی در تقویت سلامت دهان و دندان‌ها خواهد بود.

کربن فعال گیاهی  در دوران مصر باستان به عنوان ترکیب موثر در حذف بو و طعم های نامطلوب کشف و برای درمان بیماری‌ها مورد استفاده قرار گرفت و در سال‌های اخیر در تصفیه آب به ‌منظور حذف ترکیبات آلی طبیعی، ترکیبات بو و مواد شیمیایی استفاده  شده است.

حالا با ابتکار بایودنت برای اولین بار از مشتقات این ترکیب در آدامس نیز استفاده شده است.این پودر کاملاً سیاه رنگ، بدون بو و بدون طعم است که از زغال یعنی مواد دارای کربن مانند چوب به‌دست می‌آید. زمانی که زغال یا همان charcoal در دمای بالا و در محیط خلأ و بدون اکسیژن حرارت داده می‌شود، توسط گرمادهی با گاز اکسید کننده یا مواد شیمیایی دیگر فعال شده و به پودری سیاه رنگ تبدیل می‌شود که همان کربن خالص است. با  فعال شدن این زغال، قابلیت‌های آن افزایش پیدا می‌کند و می‌تواند مواد گوناگونی را جذب کند. با تبدیل شدن زغال به پودر، می‌توان آن را در سطح بیشتری پخش کرد تا به نقاط مختلف نفوذ کند، درون منافذ وارد شود و سموم و دیگر مواد مضر بدن و به ویژه مواد مضر سطح دهان و دندان را جذب کند.

کربن اکتیو یا فعال سطح وسیعی از این منفذ‌های متعدد دارد که مواد شیمیایی پس از واکنش، به آن‌ها می‌چسبند و امکان ورود مجدد آن‌ها به محیط وجود ندارد. نحوه عمل ترکیبات آلی فرار که با نام VOC شناخته می‌شوند، در تصویر زیر آمده است.