ارتودنسی ثابت و انواع آن؟

دهان و دندان نقش مهمی در زیبایی صورت و افزایش اعتماد به نفس دارند. مسئله زیبایی دندان ها  در زمانه ما به محبوب ترین و مورد بحث ترین موضوع تبدیل شده است و بسیاری از مردم به این فکر می کنند که چگونه می توانند لبخندی زیباتر را داشته باشند  ؟؟ یا اینکه چگونه می توانند با مشکل شلوغی دندان ها و نامرتب قرار گیرفتن  آن ها  کنار بیایند؟؟  در واقع شکل دندان ها زیبایی چهره و اعتماد به نفس را بسیار تحت تأثیر قرار می دهد.

در پاسخ به راه حل درمان شلوغی دندان ها انواع بریس های مربوط به تخصص ارتودنسی که شاخه ای از دندانپزشکی است امروزه به  بخشی مهم و جدایی ناپذیر از رشته دندانپزشکی تبدیل شده است.

امروزه نه تنها ارتودنسی آسان تر شده بلکه نتایج آن نیز دقیق ترشده  است ، که این امر نقش اصلی را در درمان مشكلات دندانی مانند عدم مرتب ،  نقص فک ها و نامناسب قرارگیری  آنها بر روی هم  دارد.

با پیشرفتی که امروزه در دندانپزشکی شاهد هستیم   ، ارتودنسی به انواع و اشکال مختلف تبدیل شده  که هر کدام عملکرد خاصی دارند اما به دنبال یک نتیجه است. انواع ارتودنسی (ثابت ، متحرک ، شفاف) با توجه به میزان پیشرفت و نوع مشکل توسط پزشک متخصص ارتودنسی تعیین می شود که در این مبحث به انواع ارتودنسی ثابت میپردازیم .

 

ارتودنسی ثابت چیست ؟

ارتودنسی ثابت به دلیل نتایج مطلوب و بسیار خوبی که در درمان مشکلات بی نظمی دندان به دست آورده است ، برای بسیاری محبوب شده است.

بریس های ثابت بهترین و محبوب ترین نوع ارتودنسی هستند و برای همه اعم از کودکان و بزرگسالان مناسب هستند. بریس های ثابت شامل تکیه گاه های ثابت هستند که به دندان ها متصل می شوند و تا درمان کامل از دهان جدا نمی شوند.

 

انواع بریس های ارتودنسی ثابت :

1-ارتودنسی سنتی

یکی از رایج ترین نوع بریس های ثابت محسوب می شود. اما بسیاری سعی می کنند آن را با انواع مختلف جایگزین کنند تا مات تر به نظر برسد  ، و کمتر دیده شود تا بر زیبایی صورت و دهان تأثیر کمتری بگذارد زیرا بعضی افراد  در اثر دیده شدن ارتودنسی  اعتماد به نفسشان کمتر می شود و از ادامه درمان منصرف می شوند .

در این نوع براکت ها از سیم و قطعات لاستیکی استفاده می شود. متخصص ارتودنسی بریس ها  را به دندان متصل میکند  و سپس سیم فلزی را از داخل آن ها  بر روی دندانها عبور می دهد. سپس ، سیم توسط قطعات کوچک لاستیکی ثابت می شود. جنس براکت ها از فلز  یا سرامیک است.

 

2-ارتودنسی  زبانی (لینگوال)

به دلیل نتایج شگفت انگیز ، و اینکه در معرض دید نیستند  ، یکی از روش های  محبوب ارتودنسی محسوب می شود. این روش برای افرادی که آرزوی درمان مشکلات دندانی و همزمان دیده نشدن سیم ها ی ارتودنسی را دارند ، توسط متخصص ارتودنسی تجویز می شود .

ارتودنسی داخلی به سطح داخلی دندان ها متصل می شود ، در حالی که قابل مشاهده نیستند این نوع ارتودنسی از نظر شکل و عملکرد (تکنیک حرکتی) با بریس های سنتی که به سطح خارجی یا جلوی دندان متصل هستند ، مشابه است.

3-ارتودنسی دیمون

ارتودنسی دیمون (Daimon ) که از جدید ترین روش های ارتودنسی است به دلیل نتایج عالی و ناراحتی  کمتر برای  بیمار هنگام استفاده از آن بسیار قابل تحسین است  .

دیمون نوعی بریس است که  به جای استفاده از بیت های لاستیکی برای اتصال براکت ها به سیم فلزی ، مهاربندهایی (قفل هایی) دارد که باز و بسته می شوند .

ارتودنسی  دیمون دندان ها را به آرامی و راحتر حرکت می دهد و آنها را قادر می سازد تا در موقعیت صحیح داخل دهان قرار بگیرند.

آنچه ارتودنسی دیمون را متمایز می کند ، نتایج ایده آلی است که دندانها در طول درمان به  آن می رسند ، اما به برخی از درمانهای تکمیلی مانند کشیدن دندان نیاز می باشد.

مزایای ارتودنسی ثابت

دندان ها را هنگام حرکت کاملا تحت کنترل دارد   و خطرات  ناشی از حرکت دندان را کاهش می دهد.

یک روش درمانی بی خطر است و نتیجه ای تضمین شده دارد و احتمال بازگشت دندان ها به حالت اولیه بسیار کم است.

درمان بسیار ساده و مقرون به صرفه است.

معایب  ارتودنسی ثابت.

بریس های ثابت ظاهر جذابی ندارند و باعث کاهش اعتماد به نفس بیمار می شوند.

درد ناشی از تکیه گاه های دندانی:  آنها به طور مداوم بر روی دندان ها فشار وارد می کنند و فشاری که به دندان وارد می کنند قابل کنترل نیست.

مشکل در تمیز کردن دندان ها ، زیرا ارتودنسی ثابت قابل جابجایی نیست.تمیز کردن دندان ها در طول دوره درمان نقش مهمی دارد و غفلت از آن منجر به تغییر رنگ و پوسیدگی می شود.

بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان کیست ؟

 

دکتر محمد ناصری بهترین متخصص ارتودنسی اصفهان دارای چندین سال سابقه درخشان در انواع روش های درمانی ارتودنسی است که دارای تجربه درمان موفق صدها می باشد. دکتر محمد ناصری متخصص ارتودنسی اصفهان  با بهره گیری از جدیدترین علم و تکنولوژی روز بهترین درمانهای ارتودنسی دندان را انجام دهد شاهد این مدعا رضایت تمامی بیماران می باشد.

تماس با مطب دکتر محمدعلی ناصری

آدرس مطب : اصفهان، چهارراه پلیس، توحید جنوبی، نبش کوچه کاویان، ساختمان ژیوار، طبقه اول، واحد 104

شماره تماس مطب :

     (45)31313844 0        09130211313

وب سایت:  https://drmohamadnaseri.com