کرونا ویروس سندرم شدید حاد تنفسی ۲ ایجادکننده عفونت کووید-19 از شهرت غیرقابل پیش بینی بودن برخوردار است. از ویروس های بسیار شدید تا هیچ علائمی، ویروس به طور متفاوتی بر افراد تاثیر گذاشته است. در حالی که برخی از افراد به دلیل حاد بودن وضعیت در بیمارستان بستری هستند عده ای دیگر بدون علامت این دوران را سپری می کنند و حتی شاید از عفونت خود اطلاع نداشته باشند.
به گزارش هندوستان تایمز، دانشمندان تلاش زیادی کرده اند تا دریابند چه عواملی باعث افتادن مردم در جهات مختلف این بیماری می شود و به نظر می رسد چند گروه هستند که بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری شدید ناشی از ویروس کرونا هستند. دانشمندان دریافته اند از افراد مسن گرفته تا افرادی که از قبل بیماری زمینه ای داشته اند گروه دیگری نیز در معرض خطر ابتلا به عوارض جدی هستند.
بر اساس یک مطالعه جدید، افراد سیگاری حتی بیشتر در معرض خطر ابتلا به ویروس کرونا هستند. این مطالعه توسط کالج کینگ لندن انجام شده و در مجله Thorax منتشر شده است. این داده ها از مارس تا آوریل بررسی شده که شامل 2.4 میلیون نفر بود از این تعداد، 11 درصد افراد سیگاری بودند. طبق تجزیه و تحلیل مطالعه، افراد سیگاری 14 درصد بیشتر در معرض خطر ابتلا به علائم شایع ویروس کرونا بودند. این افراد 29 درصد بیشتر از 5 علائم و 50 درصد بیشتر از 10 علائم را گزارش می کردند. همه این یافته ها به وضوح نشان می دهد افراد سیگاری بیشتر از افراد غیر سیگاری در معرض ابتلا به طیف گسترده ای از علائم ویروس کرونا هستند، علائم بیشتر مربوط به بیماری شدیدتر است.
بر اساس مطالعه افراد سیگاری دو برابر بیشتر از افراد غیر سیگاری در بیمارستان بستری می شوند و به مراقبت های ویژه و لوله گذاری تنفسی نیاز دارند. این افراد حتی ممکن است پس از بهبودی از عفونت با مشکلات تنفسی طولانی مدت، سرفه و تنگی نفس دست و پنجه نرم کنند.

سیگار کشیدن چگونه شما را در معرض عفونت کرونا قرار می دهد؟

نه تنها یک بلکه چندین مطالعه متعدد شواهدی را نشان داده است که سیگاری ها به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در معرض خطر بیماری شدید قرار دارند. مطالعه ای که در ماه نوامبر در دانشگاه کالیفرنیا انجام شد نشان می دهد قرار گرفتن در معرض مستقیم دود سیگار باعث افزایش تعداد سلول های آلوده به ویروس کرونا می شود، همچنین دود باعث کاهش پاسخ ایمنی هنگام مواجهه با عفونت ویروس کووید-19 می شود.
سیگار کشیدن سوراخ هایی در مجاری تنفسی ایجاد می کند، از دفاع طبیعی که به ویروس امکان تنظیم آن را می دهد، می کاهد. سیگار کشیدن سیستم دفاعی بدن را در برابر هرگونه بیماری تنفسی ضعیف می کند. افراد سیگاری نه تنها در برابر ویروس کرونا بلکه در برابر بیشتر بیماری های تنفسی آسیب پذیر هستند. این به این دلیل است که سیگار کشیدن مژک های ریه های شما را از بین می برد این ساختارهای کوچک مو مانند هستند که ویروس ها و مواد خارجی را به دام می اندازند. سیگار کشیدن باعث تولید مخاط بیشتر می شود که باعث می شود ریه ها به دلیل آسیب دیدگی مژک ها قادر به پاک کردن مخاط نباشند. این تاثیرات سیگار کشیدن خطر ابتلا به بیماری های مختلف تنفسی را در فرد سیگاری افزایش می دهد.
مترجم: الهه زارعی