کاهش وزن و چربی دو اصطلاحی است که مردم اغلب به جای یکدیگر استفاده می کنند. در واقع این دو به طور کامل از یکدیگر جدا هستند. کاهش وزن فرد شامل چربی، عضلات و وزن آب تلقی می شود در حالی که از دست دادن چربی فقط از بین بردن چربی از بدن است. نتیجه هر دو پدیده در تضاد با یکدیگر است، اما وقتی آنها را مقایسه می کنیم کاهش چربی به مراتب بهتر از کاهش وزن است. به گزارش تایمزسوفاندیا، در اینجا ما نشان خواهیم داد چگونه یکی از دیگری بهتر است و چگونه می توان بین آنها تفاوت قائل شد.

در صورت کاهش وزن یا چربی چگونه می توان بین آنها تفاوت قائل شد؟

محاسبه کاهش وزن بسیار آسان است شما فقط باید روی ترازو قدم بگذارید. ترازو یا وزنه که به طور معمول در اغلب خانه ها در دسترس است می تواند تفاوت کلی وزن شما را نشان دهد، اما نمی تواند تشخیص دهد آیا وزن کلی شما کاهش یافته یا چربی هم شامل آن می شود. برای اندازه گیری درصد کل کاهش چربی بدن می توانید از مقیاس چربی بدن استفاده کنید. دانستن میزان دقیق چربی از دست رفته کار سختی است، اما استفاده از مقیاس چربی بدن به شما ایده تقریبی در مورد آن می دهد.

چرا کاهش چربی بهتر از کاهش وزن است؟

بیشتر رژیم های مد روز لاغری که منجر به نتایج سریع می شوند به دلیل کاهش کلی وزن هستند. این بدان معناست هنگام رعایت رژیم غذایی مقدار قابل توجهی از وزن کاهش یافته شامل آب و عضلات نیز می شود. در حقیقت این چربی است که مسئول همه نگرانی های عمده پیرامون سلامتی است و از دست دادن توده عضلانی برای سلامتی مضر است. حفظ درصد سالم عضلات در بدن می تواند ظاهر شما را بهتر کرده و خطر ابتلا به چندین بیماری مزمن را کاهش دهد، همچنین به حفظ سطح قند خون در بدن، کاهش خطر التهاب، دیابت و حتی تسریع در متابولیسم کمک می کنند. از دست دادن توده عضلانی توانایی بدن را در سوزاندن کالری کاهش می دهد و ممکن است افزایش وزن از دست رفته به صورت چربی را افزایش دهد.

چگونه می توان چربی بیشتری از بدن کم کرد؟

چربی برای سلامتی مضر است و وقتی به طور موثری لاغر می شوید تمام چربی های بدن با توده عضلانی جایگزین می شوند. این امر می تواند سلامت و ظاهر شما را بهبود بخشد، بنابراین تمرکز شما همیشه باید روی کاهش چربی باشد نه فقط کاهش وزن. در اینجا چند کار وجود دارد که می توانید برای اطمینان از کاهش چربی بیشتر انجام دهید.
پروتئین بیشتری مصرف کنیدپروتئین عنصر سازنده زندگی است. هر سلول در بدن ما از پروتئین ساخته شده است، بنابراین هنگامی که کربوهیدرات و چربی را از رژیم خود کاهش می دهید باید پروتئین بیشتری بخورید تا ضمن حفظ توده عضلانی از تامین ویتامین ها و مواد مغذی مورد نیاز بدن حمایت کنید.
ورزش های قدرتی را انجام دهیدورزش های قدرتی به کاهش چربی و توده عضلانی کمک می کنند، همچنین باعث رشد توده عضلانی و لاغری در شما می شود.
کالری زیادی را کاهش ندهید: اغلب افراد در حالی که سعی در کاهش وزن دارند به سرعت از یک رژیم غذایی سخت پیروی می کنند یا مقدار زیادی کالری از رژیم خود حذف می کنند. این تغییر شدید همیشه متناسب با نیاز بدن ما نیست و منجر به کاهش وزن بیش از حد می شود که بیشتر به دلیل از دست دادن توده عضلانی است، بنابراین برای از بین بردن چربی رژیم غذایی درست و منظمی را دنبال کنید.
مترجم: الهه زارعی