زیر پوست شهر ما، هنوز هم متأسفانه حوادثی اتفاق می‌افتد که شاید باور آن برای ما سخت باشد. اعتیاد، ناهنجاری‌های اخلاقی و عدم اعتقاد به اصول و چهارچوب خانواده زمینه‌ساز تمام این اتفاقات است. باور کنید یا نه، برخی مردان هنوز هم رابطه با چند نفر در خارج از اسلوب خانواده را تجربه می‌کنند بی آنکه از عوارض روحی و جسمی آن آگاه باشند.

اختلالات جنسی در رابطه زناشویی چه به صورت تعداد دفعات زیاد خود‌ارضایی و چه به صورت روابط جنسی متعدد خارج از خانواده بروز پیدا کند، می‌تواند زمینه‌ساز مشکلات بعدی شده و باید سریعاً پیگیری و درمان شود.

ما در اینجا نمیخواهیم به بررسی خطرات روانی و اجتماعی روابط متعدد جنسی بپردازیم، چرا که همگی می دانیم عدم پایبندی به تعهدات اخلاقی، با هر علت و توجیهی که باشد، مردود است و اثری جز فروپاشی خانواده و تخریب شخصیتی در افراد ذینفع ندارد. بلکه تنها می‌خواهیم به یکی از مهمترین عوارض رابطه با چند نفر برای مردان بپردازیم تا شاید این اطلاع‌رسانی، در کاهش سیر صعودی شیوع این بیماری، یعنی زگیل تناسلی، کمک کند.

زگیل تناسلی چیست؟

ویروس پاپیلوما انسانی یا زگیل تناسلی یک ویروس شایع در انسان هاست. بیشتر افرادی که از نظر جنسی فعال هستند به این ویروس مبتلا می شوند. در این مقاله می خواهیم علت بوجود آمدن زگیل تناسلی در مردان را بررسی کنیم.

بیش از ۴۰ گونه از ویروس HPV وجود دارد که میتواند به وسیله ارتباط جنسی منتقل شود. این گونه های ویروس HPV میتوانند نواحی تناسلی مردان مانند پوست ناحیه تناسلی، آلت تناسلی، و حتی مقعد را درگیر کنند. همچنین احتمال درگیری نواحی دهان و گلو و حلق نیز وجود دارد.

زگیل های تناسلی یکی از شایع ترین انواع عفونت های مقاربتی است. تقریباً همه افراد دارای مقاربت جنسی حداقل در یک دوره از زندگی خود به حداقل یک نوع ویروس پاپیلومای انسانی (HPV)، ویروس ایجاد زگیل تناسلی آلوده می شوند.

زگیل های تناسلی در بافت های مرطوب ناحیه تناسلی تأثیر می گذارند. آن ها می توانند مانند برجستگی های کوچک و به رنگ گوشت ظاهر شوند یا ظاهری شبیه به گل کلم دارند. در بسیاری موارد، زگیل ها خیلی کوچک اند و قابل مشاهده نیستد.

انواع بیماری‌ها در مردان مبتلا به زگیل تناسلی

مردانی که به HPV مبتلا میشوند هرگز علامت یا نشانه ای از نقص سلامت در خود مشاهده نمی کنند. اما بعضی از گونه های زگیل تناسلی مردان میتواند باعث ایجاد زگیل های تناسلی شوند.

نوع دیگری از HPV میتوانند باعث ایجاد سرطان های آلت تناسلی مقعد و ناحیه دهان و حلق شوند. HPV ایجاد کننده زگیل تناسلی گونه ای متفاوت از HPV ایجاد کننده سرطان است.

نکته: سرطان مقعد با سرطان کولورکتال متفاوت است. سرطان کولورکتال شیوع بیشتری نسبت به سرطان یا زگیل مقعدی دارد و به وسیله HPV ایجاد نمیشود.

حدود ۱ درصد از مردانی که از نظر جنسی فعال هستند در آمریکا دارای زگیل های تناسلی هستند.

چگونه متوجه زگیل تناسلی در مردان شویم؟

در حال حاضر هیچ گونه آزمایش تشخیصی برای HPV در مردان وجود ندارد. تنها آزمایش تایید شده برای HPV که در دسترس است برای رد کردن احتمال ابتلا به سرطان گردن رحم در زنان به کار می رود. اما این آزمایش برای عوارض ناشی از ابتلای به HPV در مردان کاربردی ندارد.

غربالگری سرطان مقعد برای مردان توصیه نمیشود. به این دلیل که هنوز اطلاعات کافی مبنی بر اینکه غربالگری سرطان مقعد میتواند از ابتلای بیشتر به آن جلوگیری کند در دسترس نیست.

چگونه از زگیل تناسلی پیشگیری کنیم؟

واکسن Gardasil واکسن مورد استفاده برای پیشگیری از ابتلا به HPV میتواند از ابتلای پسران و مردان به گونه هایی از ویروس HPV که بعامل زگیل های تناسلی و سرطان های ناحیه مقعد هستند جلوگیری کند. تزریق این واکسن در سه نوبت در فاصله زمانی ۶ ماهه انجام میشود.

استفاده از کاندوم در هر بار انجام رابطه جنسی (در تمام طول رابطه) میتواند احتمال ابتلا به ویروس HPV را کاهش دهد و از گسترش بیماری های مرتبط با HPV نیز جلوگیری میکند. با این حال این ویروس میتواند مناطقی از بدن را که توسط کاندوم پوشیده نمیشود را درگیر کند پس استفاده از کاندوم به طور کامل از ابتلای به HPV جلوگیری نمی کند.

آیا واکسن جدید HPV  خوب است؟

اگر سن بیمار کمتر از ۲۶ سال باشد نوعی از واکسن وجود دارد که میتواند از ابتلای ویروس در مردان جلوگیری کند. واکسن  گارداسیلHPV (Gardasil)  از ابتلای به چهار نوع از گونه های این ویروس جلوگیری میکند. دو نوع که مشکلاتی مانند زگیل تناسلی در مردان را ایجاد میکنند و دو نوعی که ایجاد کننده سرطان به خصوص سرطان های ناحیه مقعد هستند.

البته واکسن گارداسیل برای جلوگیری از ابتلای به ویروس استفاده میشود و عفونتی که به وسیله انواع HPV در گذشته تشکیل شده است را نمیتواند درمان کند. بهترین اثر بخشی این واکسن زمانی است که به فردی تزریق شود که تا به حال رابطه جنسی نداشته است.

آیا تزریق واکسن HPV در افراد بالای ۲۶ سال اثر دارد؟

واکسن HPV بسیار اثربخش و مطمئن است و هیچ گونه اثرات جانبی جدی برجای نمیگذارد. بیشترین اثر جانبی که از این واکسن دیده شده احساس درد در بازو است. مطالعات نشان داده اند که این واکسن میتواند از مردان در برابر ابتلا به زگیل های تناسلی و سرطان ها حفاظت کند. احتمالا تزریق این واکسن میتواند از ابتلای به سرطان های ناحیه تناسلی وسرطان های حلق و دهان نیز جلوگیری کند اما در این مورد هیچ گونه مطالعات قطعی که این یافته ها را ثابت کند وجود ندارد.

اگر میخواهید درباره درمان های پزشکی و خانگی زگیل های تناسلی زنان بیشتر بدانید روی آدرس زیر کلیک کنید.

https://dr-valipour.com/445