کاپ قاعدگی نوعی محصول بهداشتی قابل استفاده مجدد برای زنان است. فنجان کوچک و قابل انعطاف به شکل قیف که از لاستیک یا سیلیکون ساخته شده است و آن را وارد واژن می کنید تا مایعات پریود در آن وارد شود. کاپ ها خون بیشتری را نسبت به روش های دیگر در خود نگه می دارند همین امر باعث می شود بسیاری از خانم ها از آنها به عنوان یک گزینه دوستدار محیط زیست جایگزین تامپون استفاده کنند و بسته به میزان جریان خود می توانید تا 12 ساعت از یک کاپ استفاده کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه قرار دادن و بیرون آوردن کاپ قاعدگی ادامه مطلب را بخوانید.

نحوه استفاده از کاپ قاعدگی

در صورت تمایل به استفاده از کاپ قاعدگی بهتر است با متخصص زنان خود صحبت کنید. اگرچه که می توانید هرکدام از مارک ها را بصورت آنلاین یا در اکثر فروشگاه ها خریداری کنید، اما نخست باید بفهمید چه سایزی گزینه مناسبی برای شما محسوب می شود. اکثر برندهای کاپ های قاعدگی اندازه های کوچک و بزرگ را به فروش می رسانند. برای تشخیص اندازه مناسب آن برای خود باید با مشورت پزشک به نکات زیر توجه کنید:
سن
طول دهانه رحم
خونریزی زیادی دارید یا خیر
استحکام و انعطاف پذیری کاپ
ظرفیت کاپ
قدرت عضلات کف لگن
اگر به صورت واژینال زایمان کرده باشید
کاپ های قاعدگی کوچکتر به طور معمول برای خانم های زیر 30 سال که زایمان طبیعی نداشتند توصیه می شود. سایزهای بزرگتر اغلب برای خانم هایی که بیش از 30 سال سن دارند و از طریق واژن زایمان می کنند یا دوره پریود طولانی تری دارند توصیه می شود.

قبل از این که کاپ قاعدگی خود را بگذارید

هنگامی که برای نخستین بار از کاپ قاعدگی استفاده می کنید ممکن است احساس ناخوشایندی داشته باشید. اما “چرب کردن” کاپ به روند جاگذاری راحت تر آن به شما کمک می کند. قبل از اینکه کاپ را یذ جای خود قرار دهید بهتر است لبه آن را با آب یا یک روان کننده با پایه روغن چرب کنید. با انجام این کار قرار دادن کاپ قاعدگی بسیار راحت تر می شود.

بیشتر بخوانید:اهمیت دادن به عملکرد کبد

چگونه می توان کاپ قاعدگی را سرجای خود قرار داد؟

اگر کار با تامپون برای شما راحت است پس قرار دادن کاپ قاعدگی نیز به نسبت برایتان آسان است. برای استفاده از کاپ این مراحل را دنبال کنید:
دستان خود را کاملا بشویید.
آب یا یک روان کننده بر پایه آب را به لبه کاپ بمالید.
کاپ قاعدگی را محکم از وسط تا کنید و آن را در یک دست نگه دارید و لبه آن به سمت بالا باشد.
کاپ را مانند تامپون بدون نرم کننده داخل واژن خود قرار دهید. باید چند سانتی متر زیر دهانه رحم بنشیند.
هنگامی که کاپ در واژن قرار گرفت آن را بچرخانید تا ضمن ایجاد مهر و موم ضدهوا از نشت جلوگیری کند.
اگر کاپ را به درستی وارد کرده باشید نباید آن را احساس کنید، همچنین باید به راحتی حرکت کنید، بپرید، بنشینید، بایستید و سایر کارهای روزمره را بدون افتادن کاپ انجام دهید. اگر در قرار دادن کاپ قاعدگی مشکل دارید با پزشک خود صحبت کنید.

چه موقع باید کاپ قاعدگی را بیرون بیاورید

بسته به اینکه خونریزی شدید دارید یا خیر می توانید 6 تا 12 ساعت از کاپ استفاده کنید بدان معنی که می توانید از یک کاپ برای محافظت در طول شب استفاده کنید. همیشه باید در صورت استفاده از کاپ قاعدگی تا 12 ساعت آن را خارج کنید، اما اگر قبل این ساعت پر شد باید برای جلوگیری از نشت زودتر از موعد مقرر آن را خالی کنید.

چگونه کاپ قاعدگی را خارج کنیم؟

برای بیرون آوردن کاپ قاعدگی این مراحل را دنبال کنید:
دستان خود را کاملا بشویید.
انگشت اشاره و شست خود را در واژن قرار دهید. پایه فنجان را به آرامی بکشید.
پایه را بگیرید تا مهر و موم آزاد شود و با کشیدن به سمت پایین کاپ را خارج کنید.
پس از بیرون آمدن کاپ را در سینک یا توالت خالی کنید.

مراقبت های بعدی

قبل از قرار دادن مجدد کاپ قاعدگی در واژن مدل های قابل استفاده مجدد باید شسته و تمیز شوند. کاپ ها باید حداقل 2 بار در روز خالی شود. کاپ های قاعدگی قابل استفاده مجدد با دوام هستند و با مراقبت مناسب از 6 ماه تا 10 سال دوام می آورند. بعد از خارج کردن کاپ های یک بار مصرف را باید دور بیندازید.

بیشتر بخوانید:مقاوم سازی بدن در برابر هپاتیت سی

مزایای استفاده از کاپ های قاعدگی چیست؟

بسیاری از زنان استفاده از کاپ های قاعدگی را انتخاب می کنند زیرا:
مقرون به صرفه هستند. برای کاپ قاعدگی قابل استفاده مجدد بر خلاف تامپون یا پد یک بار هزینه می دهید.
کاپ های قاعدگی ایمن ترند. از آنجا که کاپ های قاعدگی به جای جذب خون جمع می شوند، بنابراین دیگر در معرض ابتلا به سندرم شوک سمی، عفونت باکتریایی نادر مرتبط با استفاده از تامپون نیستید.
کاپ های قاعدگی خون بیشتری را در خود نگه می دارند. یک کاپ قاعدگی حدود یک تا 2 اونس جریان قاعدگی را در خود جای می دهد. از طرف دیگر، تامپون ها فقط یک سوم اونس را نگه می دارند.
سازگار با محیط زیست هستند. کاپ های قاعدگی قابل استفاده مجدد می توانند مدت زمان طولانی داشته باشند به این معنی که زباله بیشتری به محیط زیست وارد نمی کنید.
می توانید رابطه جنسی برقرار کنید. بیشتر کاپ های قابل استفاده مجدد باید قبل از رابطه جنسی خارج شوند، اما کاپ های یکبار مصرف نرم می توانند حین رابطه در آن بمانند. همسر شما نه تنها کاپ را احساس نمی کند بلکه نگران نشت هم نخواهید بود.
می توانید کاپ را با آی یو دی استفاده کنید. برخی از شرکت ها ادعا می کنند کاپ قاعدگی می تواند آی یو دی را از بین ببرد، اما یک مطالعه در سال 2012 این ادعا را نقض کرد.

مضرات استفاده از کاپ های قاعدگی چیست؟

کاپ های قاعدگی گزینه مقرون به صرفه و سازگار با محیط زیست محسوب می شوند، اما هنوز هم باید چند نکته را بخاطر بسپارید:
برداشتن کاپ می تواند کثیف باشد. ممکن است در مکان یا موقعیت قرار بگیرید که درآوردن کاپ سخت یا ناخوشایند باشد.
وارد یا خارج کردن آن سخت است. هنگام جاسازی یا خارج کردن آن ممکن است با مشکل مواجه شوید.
یافتن گزینه مناسب سخت است. کاپ های قاعدگی برای همه مناسب نیستند، بنابراین ممکن است یافتن گزینه مناسب سخت باشد بدان معنا که مجبور شوید قبل از پیدا کردن ماکر مناسب چند برند دیگر را امتحان کنید.
به مواد حساسیت داشته باشید. بیشتر کاپ های قاعدگی از مواد فاقد لاتکس ساخته می شوند و این گزینه برای برخی افراد گزینه مناسبی است، اما برای برخی از افراد این احتمال وجود دارد که مواد سیلیکونی یا لاستیکی باعث واکنش آلرژیک شوند.
باعث تحریک واژن می شود. اگر کاپ به درستی تمیز نشود منجر به تحریک واژن می شود، علاوه بر این اگر کاپ را بدون هیچ گونه روانکاری وارد واژن کنید شاید باعث ناراحتی شما شود.
احتمال عفونت افزایش می یابد. کاپ قاعدگی را خیلی خوب بشویید و بگذارید خشک شود. از کاپ قاعدگی یکبار مصرف استفاده نکنید.

چگونه یک محصول بهداشتی مناسب برای خود انتخاب کنیم؟

برای بسیاری از خانم ها استفاده از کاپ قاعدگی مشکلی ندارد. قبل از اینکه به استفاده از آن سوئیچ کنید این نکات را در نظر بگیرید:
آیا هزینه کاپ قاعدگی برای شما کمتر است؟
آیا استفاده از آن آسان تر است؟
آیا می خواهید در دوران قاعدگی خود رابطه جنسی برقرار کنید؟
اگر به این سوالات پاسخ مثبت داده اید کاپ قاعدگی گزینه مناسبی برای شما است، اما اگر هنوز درباره استفاده از آن مطمئن نیستید با متخصص زنان در مورد گزینه های خود و اینکه چه محصول قاعدگی می تواند برای شما بهتر باشد صحبت کنید.
مترجم: الهه زارعی