عفونت چشم آزاردهنده و حتی دردناک است و در برخی شرایط اگر درمان نشود به مشکل جدی تبدیل می شود. عفونت یا تحریک چشم به اشکال مختلفی وجود دارد. برخی از بیماری های شایع چشم عبارتند از:
چشم صورتی که به آن ورم ملتحمه نیز گفته می شود
خشکی چشم هنگامی که مجاری اشک نمی تواند به درستی چشم را نرم و روان کند رخ می دهد
بلفاریت، بیماری که باعث ملتهب شدن و پوسته شدن پلک می شود
گل مژه
کراتیت یا التهاب قرنیه
خوشبختانه چندین درمان خانگی موثر برای عفونت چشم وجود دارد که به تسکین علائم کمک می کنند. اگرچه این داروهای خانگی می توانند به درمان عفونت چشم کمک کنند، اما همیشه بهتر است قبل از انجام هرگونه درمان در خانه با پزشک خود مشورت کنید.

نکاتی که باید به آن توجه داشته باشید

قبل از استفاده از داروهای خانگی برای معالجه چشم بهتر است با یک متخصص مشورت کنید زیرا برخی از عفونت های چشم می توانند جدی باشند. اگر فکر می کنید به عفونت چشم مبتلاشده اید به پزشک مراجعه کنید. اگر فرزند شما به عفونت چشم مبتلا شده به جای امتحان داروهای خانگی وی را نزد پزشک ببرید.

آب نمک

آب نمک یا نمک یکی از موثرترین داروهای خانگی برای عفونت چشم است. سرم نمکی شبیه قطره های اشک است، همچنین نمک دارای خواص ضدمیکروبی است. به همین دلیل سرم نمکی می تواند عفونت چشم را به طور موثر درمان کند.

چای کیسه ای

قرار دادن کیسه های چای خنک روی چشمان بسته راهی برای آرامش است. برخی آن را حتی به عنوان یک درمان خانگی موثر برای عفونت چشم معرفی می کنند. برخی از انواع چای دارای خواص ضدالتهابی و تسکین دهنده هستند. به عنوان مثال، مطالعات حاکی از آن است چای سبز، بابونه، چای سرخ و چای سیاه همگی دارای خواص ضدالتهابی هستند. به همین دلیل استفاده از کیسه های چای روی چشم می تواند یک روش موثر برای کاهش تورم باشد. تاکنون نتایج هیچ مطالعه ای نشان نداده است چای های کیسه ای روی چشم تاثیر می گذارد یا اینکه می توان از آنها برای درمان عفونت چشم استفاده کرد. به خاطر داشته باشید اگرچه درمان های ضدالتهابی می توانند علائم را تسکین دهند، اما عفونت چشم باید بسته به علت اصلی بروز آن درمان شود.

بیشتر بخوانید:علت های اسپاسم معده را بهتر بشناسیم

کمپرس گرم

اگر چشمان شما زخم، آلوده یا تحریک شده باشد کمپرس گرم به شما کمک می کند. یک مطالعه در سال 2014 روی 22 شرکت کننده نشان داد کمپرس گرم سلامت چشم را در افرادی که چشم های سالمی دارند نیز بهبود می بخشد.

یک بررسی در سال 2012 نیز دریافت کمپرس گرم می تواند به افرادی که دچار بلفاریت هستند نیز کمک کند، بیماری که باعث ملتهب شدن و پوسته شدن پلک می شود. علاوه بر این، آکادمی چشم پزشکی آمریکا پیشنهاد می کند از کمپرس گرم برای تسکین علائم چشم صورتی استفاده کنید.

کمپرس گرم ممکن است بتواند گل مژه را نیز را تسکین دهد زیرا انسداد را کاهش می دهد، همچنین به تسکین علائم خشکی چشم نیز کمک می کند.

توجه به این نکته مهم است اگرچه کمپرس گرم باعث تسکین می شود، اما در واقع نمی تواند بیماری را درمان کند. در اینجا چند نکته برای ساخت کمپرس گرم آورده شده است:
پارچه ای را در آب گرم خیس کنید و آن را به آرامی به چشم خود بمالید
از آب گرم نه خیلی گرم استفاده کنید تا خودتان را نسوزانید
از پارچه تمیز استفاده کنید که چشم خود را در معرض میکروب های بیشتر قرار ندهید

کمپرس سرد

کمپرس سرد مانند کمپرس گرم دقیقا عفونت چشم را درمان نمی کند. با این حال، کمپرس سرد می تواند ناراحتی مرتبط با برخی بیماری های چشم را کاهش دهد. کمپرس سرد تورم را در صورت آسیب دیدگی و عفونت چشم کاهش می دهد. در اینجا نکاتی برای ساخت کمپرس سرد آورده شده است:
پارچه ای را در آب خنک خیس کنید و به آرامی آن را روی چشم خود بمالید
همچنین می توانید پارچه ای مرطوب را قبل از استفاده روی چشمان خود در کیسه های پلاستیکی قابل انعطاف برای چند دقیقه بگذارید یخ بزنند
یخ را مستقیم روی چشم یا پلک خود قرار ندهید

ملحفه ها را بشویید

هنگام عفونت چشم مانند التهاب ملتحمه روزانه حوله و رو بالشی خود را بشویید. از آنجا که این موارد با چشم آلوده تماس پیدا می کنند منجر به انتقال عفونت به چشم دیگر می شوند یا عفونت را به شخص دیگری در خانواده منتقل می کند. برای از بین بردن باکتری های باقیمانده از آب گرم و شوینده استفاده کنید.

آرایش را کنار بگذارید

همه ما می دانیم برای جلوگیری از مواردی مانند عفونت چشم وسایل آرایشی خود مانند ریمل مژه و ابرو، سایه چشم و خط چشم را نباید با دیگران به اشتراک نگذاریم، اما در صورت استفاده از آنها روی چشم آلوده باید لوازم آرایش چشم را برای مدتی استفاده نکنید و برس ها یا سایر وسایل مربوطه را نیز به خوبی بشویید.

درمان هایی که نیاز به تحقیقات بیشتری دارند

شاید درمان های خانگی دیگری برای عفونت چشم را شنیده باشید که در این فهرست وجود ندارد. به این دلیل که تحقیقات بیشتری لازم است و استفاده از این محصولات شاید باعث ایجاد عفونت شود.

عسل

چند مطالعه پیامدهای مثبتی را در استفاده از عسل برای کمک به درمان عفونت چشم نشان می دهد. اگرچه تحقیقات بیشتری در این زمینه لازم است، اما آنچه در حال حاضر می دانیم در اینجا است:
عسل دارای خواص ضدباکتری و ضدمیکروبی است که آن را به یک درمان خانگی موثر برای عفونت چشم تبدیل می کند. بررسی مطالعات در سال 2016 نشان داد عسل درمانی موثر برای برخی بیماری های چشم است.
یک مطالعه دوسوکور نشان داد قطره های چشمی عسلی ممکن است یک درمان موثر برای کراتوکنژنکتیویت باشد. کراتوکنژنکتیویت، بیماری مزمن که در آن قرنیه به دلیل خشکی ملتهب می شود.
خشکی چشم شرایطی که مجاری اشک مایعات کافی برای روانکاری چشم تولید نمی کنند با قطره های عسلی چشم نیز قابل درمان است. یک مطالعه تصادفی و کنترل شده روی 114 شرکت کننده نشان داد عسل به عنوان قطره چشمی باعث کاهش ناراحتی می شود.
مشکلی که در این مطالعات وجود دارد این است آنها توسط همکار بررسی نمی شوند و خطر عفونت هم هنوز بیشتر از مزایای آن و به یاد داشته باشید هرگز نباید عسل را مستقیم داخل چشم بریزید.

گل خوش

به همین ترتیب از گل خوش غالبا به عنوان یک داروی خانگی برای عفونت چشم یاد می شود. برخی از تحقیقات مقدماتی نتایج مثبتی به همراه داشته است، اما برای اطمینان از ایمنی و اثربخشی گل خوش به تحقیقات بیشتری نیاز است. استفاده از گل خوش خطر ابتلا به عفونت را نیز افزایش می دهد. یک مطالعه در سال 2014 نشان داد عصاره گل خوش اثر ضدالتهابی روی قرنیه انسان دارد. یک مطالعه معتبر دیگر به بررسی اثر قطره های چشمی گل خوش در شرکت کنندگان مبتلا به ورم ملتحمه پرداخت. پس از چند بار استفاده از قطره در روز به مدت 2 هفته، 53 نفر از شرکت کنندگان بهبود کامل یافتند و 11 نفر بهبود چشمگیری در علائم خود داشتند. برای بررسی مزایای آن تحقیقات بیشتری نیاز است. در حال حاضر بهتر است از این روش درمانی استفاده نکنید.

بیشتر بخوانید:انواع درمان های خانگی برای رفع مشکل میگرن

نکاتی برای پیشگیری ازعفونت چشم

برای جلوگیری از عفونت چشم همیشه از اقدامات پیشگیرانه زیر استفاده کنید:
از دست زدن مستقیم به چشم خودداری کنید.
دستان خود را به ویژه پس از لمس سطوح کثیف به طور مرتب بشویید.
اگر از لنزهای تماسی استفاده می کنید همیشه آنها را تمیز کرده و به درستی نگهداری کنید.
از به اشتراک گذاشتن لوازم آرایش یا برس آرایشی چشم با دیگران خودداری کنید.

چه موقع به پزشک مراجعه کنیم؟

اگر مشکوک به عفونت چشم هستید همیشه بهتر است به پزشک مراجعه کنید. علائمی که باید مراقب آنها باشید عبارتند از:
درد یا حساسیت
ترشحات
چشم های مداوم قرمز
حساسیت به نور
اگر فرزند شما علائم عفونت چشم را دارد بلافاصله وی را نزد پزشک ببرید.

در پایان

اگرچه داروهای خانگی زیادی برای عفونت چشم وجود دارد که علائم را تسکین می دهند، اما اگر فکر می کنید به عفونت چشم مبتلا هستید باید به پزشک مراجعه کنید. در صورت ابتلا کودکان به عفونت چشم مراجعه به پزشک بسیار مهم است.
مترجم: الهه زارعی