هنگام مواجهه با شپش باید موارد زیادی را به خاطر داشته باشید. در حالی که شپش به سرعت گسترش می یابد، اما به معنای بیماری و کثیف بودن شما و فرزندتان نیست.

برخی مواقع تنها کار لازم برای مقابله با شپش شانه زدن برای مقابله با تخم، نوچه و خود شپش است. اگر یکی از دوستان فرزند شما شپش دارد وحشت نکنید زیرا احتمال می رود زود متوجه آن شده اید و با آغاز روند درمانی می توانید از شر آن خلاص شوید. در این وضعیت شاید با شانه زدن به مدت 3 هفته صبح و عصر موثر واقع شود.

شما می توانید شانه زدن را با برخی از درمان های خانگی ترکیب کنید. تقریبا همه درمان های خانگی به روش خاصی برای خفه کردن شپش کاربرد دارند. استفاده از داروهای خانگی موثر نسبت به استفاده از مواد شیمیایی ارجحیت دارد. به گزارش هلث لاین، ادامه مطلب را برای آشنایی با برخی راه حل های خانگی بخوانید.

شانه زدن را امتحان کنید

استفاده از شانه مرطوب یک روش سنتی برای از بین بردن شپش از مو است. بر اساس گزارش’British Medical JournalTrusted Source’، این روش فوایدی از جمله مشاهده شپش، تمایز آنها از شوره سر و مقرون به صرفه بودن دارد. استفاده از شانه دندانه ریز و در برخی موارد ذره بین است به طور واضح ضمن بررسی هر رشته مو شپش ها را جدا می کند. اگرچه روش شستشوی مرطوب می تواند موثر باشد، اما زمان بر و برای تکمیل آن حوصله نیاز است.

شپش را خفه کنید

در اینجا برخی از درمان های طبیعی “خفه کننده”قابل اعتماد برای شپش آورده شده است. در صورت پیروی از دستورالعمل ها بهترین عملکرد را شاهد خواهید بود.

لازم به ذکر است برخی از متخصصان معتقدند در واقع شانه زدن نتیجه بخش است و درمان های “خفه کننده” فقط شپش را بی حس می کند و باعث می شود شانه آنها را کندتر و خلا ص شدن از شر آنها راحت تر کند.

برای استفاده از این روش نخست موها را با روغن زیتون یا بادام بپوشانید. (استفاده از وازلین و سس مایونز توصیه نمی شود، شستشوی هر دو مورد سخت است.) برخی از افراد پیشنهاد می کنند به جای مو شانه را به این روغن ها آغشته کنید و در صورت لزوم دوباره از روغن استفاده کنید.

شاید مجبور باشید هر دو روش را امتحان کنید تا ببینید کدام یک برای شما بهتر است. در حین کار موها را به قسمت های کوچکی تقسیم کرده و با استفاده از گیره موها را از هم جدا کنید. این کار را زیر نور خوب انجام دهید و شانه را اغلب زیر آب داغ بشویید.

هنگامی که موهای کودک خود را کاملا شانه کردید سپس موهای وی را با شامپوی معمولی بشویید و این کار را تکرار کنید و بعد موهای فرزندتان را به خوبی خشک کنید. تمام حوله های استفاده شده و شانه را شسته و تمیز کنید. شانه را به مدت 30 دقیقه در محلول سفید کننده 10 درصد یا محلول ضدعفونی کننده 2 درصد لیزول خیس کنید سپس آن را خیلی خوب بشویید.

به عنوان گزینه دیگر می توانید شانه را به مدت 30 دقیقه در سرکه خیس کنید یا 10 دقیقه در آب بجوشانید. این روش را هر روز به مدت یک هفته دنبال کنید سپس طی 2 هفته آینده هر شب موها را با شانه زدن بررسی کنید.

بیشتر بخوانید:اسرار و رمز زیبایی خانم های هندی

شپش ها را با روغن های اساسی درمان کنید

تحقیقات نشان می دهد تعدادی از روغن های اساسی همراه با شانه زدن در از بین بردن شپش سر موثر هستند. روغن های اساسی هرگز به دلیل اینکه برخی از آنها سمی هستند به صورت خوراکی مورد استفاده قرار نمی گیرند.

قبل از استفاده از روغن های اساسی همیشه آنها را با یک روغن حامل رقیق کنید و قطره کمی از مخلوط رقیق شده را در پشت دست فرزند خود بمالید در صورت عدم واکنش استفاده از آن بی خطر است. تحقیقات کافی برای اطمینان از بی خطر بودن روغن های اساسی برای کودکان وجود ندارد.

اگرچه بسیار نادر است، اما برخی از کودکان واکنش های آلرژیک نسبت به این روغن ها و به طور معمول روغن درخت چای دارند. اگر کودک نسبت به یکی از این روغن ها حساسیت دارد روغن دیگری را امتحان کنید، روغن هایی که اثربخشی نشان داده اند عبارتند از:
روغن درخت چای
روغن اسطخدوس
روغن چریش
روغن گل میخک
روغن اوکالیپتوس
روغن انیسون
روغن برگ دارچین
روغن آویشن قرمز
روغن نعناع
روغن جوز هندی
2 اونس روغن زیتون را با 15 تا 20 قطره روغن اساسی مخلوط کنید. این مخلوط را با استفاده از پنبه روی پوست سر بمالید، یک شب یا حداقل 12 ساعت روی پوست سر و مو بماند سپس شانه و شامپو بزنید سر خود را بشویید و این کار را تکرار کنید. یک روش جایگزین مخلوط کردن 15 تا 20 قطره روغن اساسی در 4 اونس الکل مالشی است. مخلوط را در یک بطری اسپری بریزید و موها را با آن اشباع کنید. باز هم بگذارید حداقل 12 ساعت روی پوست سر بماند. پس از از بین بردن شپش می توان از اسپری الکل به عنوان یک درمان پیشگیرانه استفاده کرد. به یاد داشته باشید شانه زدن مو برای از بین بردن شپش و تخم های آنها ضروری است.

وسایل مورد استفاده را بشویید

اگر شما یا فرزندتان شپش دارید شاید برای نظافت کل خانه وسوسه شوید، اما مطمئن باشید اغلب شستشوی کامل خانه به دلیل شپش ضروری نیست.

شپش ها دور از پوست سر نخواهند ماند و تخم های آن به طور معمول در دمای اتاق بیرون نمی آیند، بنابراین تمیزکاری عمیق خانه را به زمان دیگری موکول کنید، اما ممکن است بخواهید وسایلی مانند کلاه، روبالشی، برس یا شانه که فرد مبتلا به شپش از آنها استفاده کرده را بشویید و سایر وسایل غیرقابل شستشو را داخل کیسه پلاستیکی قرار دهید.

هر مورد آلوده به شپش را در آب داغ حداقل با دمای 54 درجه سانتیگراد بشویید سپس آن را به مدت 15 دقیقه یا بیشتر در خشک کن داغ قرار دهید یا آن را در کیسه پلاستیکی در بسته قرار دهید، همچنین می توانید کف و مبلمان را در جاهایی که ممکن است شپش افتاده باشد جاروبرقی بکشید.

بیشتر بخوانید:شفافی و سفیدی پوست با ماسک دوغ

از این محصولات و روش ها خودداری کنید

مواردی که مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها (CDC) به شما توصیه می کند هنگام خلاص شدن از شر شپش انجام ندهید:
برای درمان سریع تر شپش از مقدار اضافی دوز توصیه شده یا تجویز شده داروی شپش استفاده نکنید. دوزهای بیش از حد خطرناک است و آسیب جدی وارد می کند.
از مصرف هرگونه دارو برای شپش داخل چشم خودداری کنید و در صورت تماس با چشم ها حتما آنها را بیرون بریزید.
همان درمان شپش را بیش از 2 یا 3 بار تکرار نکنید. اگر یک بار درمان دارویی را بیش از حد تکرار کنید احتمال می رود مقاومت دارویی پیدا شود و مجبور به استفاده از گزینه دیگری شوید.
همزمان بیش از یک داروی شپش سر استفاده نکنید. استفاده همزمان بیش از یک درمان برای از بین بردن سریع تر شپش گزینه موثری نیست و می تواند آسیب رسان باشد.
بخور برای از بین بردن شپش لازم نیست و ممکن است برای دیگران و حیوانات خانگی سمی باشد.
استفاده از نرم کننده ها را قطع کنید. نرم کننده به عنوان مانعی برای داروی شپش عمل می کند و مانع چسبیدن صحیح آن به ساقه مو می شود.
از شامپو لیندان به عنوان درمان خط مقدم برای کودکان استفاده نکنید. آکادمی اطفال آمریکا استفاده آن را دیگر توصیه نمی کند زیرا استفاده بیش از حد و سوءاستفاده از آن برای مغز یا قسمت هایی از سیستم عصبی سمی است. علاوه بر این، این آکادمی توصیه می کند از لیندان فقط در مواردی که سایر درمان ها با شکست روبرو شده اند استفاده کنید.

خلاصه

هنگام درمان شپش رعایت دقیق دستورالعمل ها بسیار مهم است. عدم رعایت درست دستورالعمل های درمانی با دارو یکی از دلایل اصلی آلودگی مجدد است. در حال حاضر شواهد کافی در مورد درمان های خانگی مانند مصرف مایونز یا امکانات حذف نیتروژن به عنوان درمان های موثر شپش وجود ندارد، بنابراین CDC توصیه می کند دستورالعمل های پزشک خود را برای درمان دنبال کنید و در صورت عدم موفقیت در درمان به پزشک خود اطلاع دهید.
مترجم: الهه زارعی