هنگام صحبت از حساسیت فصلی اکثر مردم بلافاصله به انفجار گرده ها در فصل بهار فکر می کنند، اما خارش گلو، آبریزش چشم و قرمزی آنها و عطسه تنها به ماه های آوریل و مه ختم نمی شود.

هنگام فرا رسیدن فصل پاییز و سرد شدن هوا برگ ها شروع به ریزش می کنند و تعدادی از عوامل حساسیت زا می توانند مجموعه ای از علائم مشابه را ایجاد کنند. به گزارش هلث لاین، در ادامه به برخی از این دلایل اشاره می شود.

خود را از شر کهنه‌ واش خلاص کنید

یک گیاه از زیر خانواده کاسنی ‌واریا تنها می تواند تا یک میلیارد دانه گرده در هر فصل تولید کند. این گیاه گلدار در ماه آگوست شکوفا می شود، اما علائم حساسیتی را تا پاییز ایجاد می کند. کهنه واش در سراسر دنیا رشد می کند، اما بیشتر در مناطق روستایی شرق و غرب میانه شایع است. بر اساس اعلام بنیاد آسم و آلرژی آمریکا، تقریبا 75 درصد افرادی که از حساسیت های بهاری رنج می برند نیز تحت تاثیر گرده کهنه واش قرار می گیرند.

طرح حمله

تعداد گرده های محلی خود را بررسی کنید. اکثر روزنامه های محلی و وب سایت های خبری تلویزیونی گزارش روزانه خود را منتشر می کنند. تا آنجا که ممکن است در خانه بمانید به ویژه در ساعات اوج گرده افشانی (به طور معمول از اواسط صبح تا بعدازظهر)، بنابراین در صورتی که مجبور هستید بیرون بروید برای محافظت از خود در مقابل گرده ها ماسک بزنید.

پنجره های خانه و ماشین خود را به طور کامل ببنیدید. قبل از ورود به خانه کفش و کاپشن خود را درآورید زیرا نباید گرده های جمع آوری شده از محیط بیرون را به داخل خانه انتقال دهید. به طور مرتب فرش ها را جارو برقی بکشید و لوازم داخل خانه را گردگیری کنید.

لباس ها، ملحفه ها و پرده های خود را به طور مرتب بشویید. لباس های خود را در فضای باز خشک نکنید. حیوانات خانگی خود را به طور مرتب به ویژه سگ ها و گربه ها را حمام کنید.

قالب و کپک

این قارچ ها هم در فضای باز و هم در داخل خانه رشد می کنند. آنها از اسپورهایی رشد می کنند که مانند گرده توسط باد یا هوای داخل خانه پخش می شوند. کپک و قالب در طول سال تمایل به رشد و تکثیر دارند. در فصل پاییز آنها روی برگ های مرطوب افتاده و توده های کمپوست رشد می کنند. مناطق مرطوب داخل خانه مانند زیرزمین، حمام و آشپزخانه محل مناسبی برای رشد کپک و قارچ ها محسوب می شوند. برخلاف گرده، کپک و قارچ در نخستین سرمازدگی از بین نمی روند، اما در طول ماه های سرد زمستان به ورود به مرحله خفتگی تمایل دارند.

طرح حمله

برگ های ریخته شده از درختان را از حیاط خانه جارو کنید و برگ ها را از ناودان ها بردارید. برگ ها نباید در حیاط رها شوند. کمپوست و زباله های حیاط را دور از خانه نگه دارید و هنگام تمیز کردن برگ ها و سطل های کمپوست از ماسک محافظ استفاده کنید. این سطل های زباله را به طور مرتب خالی کنید.

در خانه به ویژه در زیرزمین از دستگاه رطوبت گیر استفاده کنید. رطوبت هوا باید بین 35 تا 50 درصد باشد. حمام و آشپزخانه را به طور مرتب با سرکه یا مواد ضدکپک خریداری شده از فروشگاه تمیز کنید تا از ایجاد کپک و قالب جلوگیری شود.

نابود کردن کنه های گرد و غبار

کنه های گرد و غبار بندپایان میکروسکوپی هستند که در درجه نخست از پوسته های پوست انسان تغذیه می کنند که به طور طبیعی در خانه ریخته می شود. آنها یک آلرژن معمولی در طول سال هستند که در دمای بالای 60 تا اواسط 70 رشد می کنند. کنه های گرد و غبار به طور معمول در دمای شدید یا در صورت کاهش رطوبت به زیر 70 درصد می میرند.

تقریبا خلاص شدن از شر کنه های گرد و غبار در خانه غیرممکن است، اما می توان برای حفظ آنها در سطح قابل کنترل قدم برداشت.

طرح حمله

قبل از روشن کردن واحد گرمایش مرکزی خانه برای نخستین بار پس از فصل تابستان دریچه های هوای سراسر خانه را تمیز کنید. تشک و بالش خود را با روکش های ضدگرد و غبار بپوشانید (کنه های گرد و غبار اتاق خواب را دوست دارند). به طور مرتب تمام ملافه ها را در آب گرم با در جه 130 درجه فارنهایت یا بالاتر بشویید.

از رطوبت گیر استفاده کنید تا رطوبت هوا کمتر از 50 درصد باشد. به طور مرتب خانه خود را گردگیری کرده و جاروبرقی بکشید و هنگام تمیز کردن حتما از ماسک فیلتردار استفاده کنید. نصب کفپوش چوبی به جای فرش را در نظر بگیرید.

تمیز کردن شوره و موی حیوان خانگی

شوره و موی حیوان های خانگی متشکل از پوست مرده توسط حیوانات در خانه ریخته می شود. بیش از 40 درصد از افراد مبتلا به آلرژی فصلی نیز به حیوان های خانگی آلرژی دارند. حساسیت به حیوانات خانگی در اثر واکنش شدید سیستم ایمنی بدن نسبت به شوره، مو، بزاق یا ادرار حیوانات خانگی ایجاد می شود.

برخی از نژادهای سگ باعث بروز واکنش های بیشتری نسبت به بقیه در افراد می شوند. نژادهای سنت برنارد و بولداگ از بدترین نوع سگ ها برای ایجاد آلرژی محسوب می شوند. گربه ها دو برابر سگ ها در افراد واکنش آلرژیک ایجاد می کنند.

طرح حمله

در صورت داشتن حساسیت از تماس با حیوانات خانگی خز یا مودار به ویژه گربه ها و سگ ها خودداری کنید. در صورت تمایل به سرپرستی گرفتن حیوان خانگی نژادهای فاقد حساسیت کمتر مانند هاوانز و شناوزر در نظر بگیرید. به طور مرتب حیوانات خانگی را بشویید و تمیز کنید. استفاده از ماسک فیلتردار می تواند به کنترل آلرژی کمک کند.

به حیوانات خانگی اجازه ترددر در مناطق خاصی از خانه را بدهید و آنها را از مبلمان دور نگه دارید. مکان دستشویی و ملافه حیوانات خانگی را از دریچه های هوا دور نگه دارید و از یک دستگاه تصفیه هوا برای تمیز کردن هوا از آلرژن های حیوان خانگی استفاده کنید.

دارو درمانی و ایمونوتراپی

برای بسیاری از افراد حساسیت ناشی از پاییز را می توان با داروهای ضدحساسیت بدون نسخه یا نسخه ای حاوی آنتی هیستامین کنترل کرد. این داروها به طور معمول به شکل قرص، قطره چشم یا اسپری بینی عرضه می شوند.

برای درمان علائم حساسیت می توان از گلدان های Neti با شستشوی نمکی استفاده کرد. در صورت داشتن آلرژی شدید که به گزینه های بدون نسخه پاسخ نمی دهد، ایمونوتراپی یا ایمنی درمانی (تزریق واکسن آلرژی) می تواند یک گزینه موثری باشد. این روش درمانی با قرار دادن تدریجی سیستم ایمنی بدن در برابر یک آلرژن خاص باعث افزایش تحمل آنها می شود.

آمادگی برای مقابله با آلرژی به این معنا نیست که از ترس گرده و سایر عوامل حساسیت زا جلوی پنجره بایستید. رعایت موارد احتیاطی ذکر شده در بالا می تواند به کنترل حساسیت در طول سال کمک کند.

مترجم: الهه زارعی