داشتن وزنی ایده‌آل همواره یکی از خواسته‌های افراد، به ویژه در دنیای مدرن با مشکلات فراوان تغذیه و فعالیت بدنی بوده است و در این میان کوچک کردن معده که در نهایت با کاهش وزن سریع به واسطه کاهش حجم معده همراه خواهد شد، یکی از راهکارهایی است که پزشکان متخصص به افراد با شاخص توده بدنی (BMI) بیش از حد زیاد توصیه می‌کنند.

لازم به ذکر است که این تکنیک برای افرادی مناسب است که هیچ امیدی به کاهش وزن آن‌ها با استفاده از روش‌هایی همچون رژیم غذایی، فعالیت ورزشی و یا پیکر تراشی وجود ندارد.

در ادامه این مطلب با ویژگی‌ها، مزایا و معایب یک روش جراحی چاقی به منظور کوچک کردن معده یعنی عمل اسلیو، از زبان دکتر سید حامد قدسی جراح چاقی و متخصص لاپاراسکوپی آشنا خواهیم شد و اشاره کوتاهی نیز به سایر روش‌های جایگزین خواهیم کرد.

چرا کوچک کردن معده، روشی موثر برای کاهش وزن سریع محسوب می‌شود؟

کاهش حجم معده و کوچک شدن آن، در نهایت باعث سیری زودتر افراد در زمان غذا خوردن خواهد شد. همین اتفاق، اصلی‌ترین علت برای کاهش وزن سریع به واسط انجام عمل‌های جراحی نظیر اسلیو و بای‌پس معده است.

لازم به ذکر است که برخی از عمل‌های جراحی چاقی علاوه بر تاثیر ذکر شده، فرایند هضم و جذب غذا را دچار تغییراتی خواهند کرد که در کنار کاهش غذای دریافتی به واسطه کوچک شدن معده، به دلیل تغییرات متابولیک به کاهش کالری دریافتی و کاهش وزن سریع‌تر ختم خواهد شد.

مرسوم‌ترین روش‌ها برای کاهش حجم و کوچک کردن معده کدامند؟

به طور کلی، روش‌های کوچک کردن معده را می‌توان در یکی از دسته بندی‌های زیر قرار داد:

 • جراحی گاسترکتومی آستینی (اسلیو)
 • جراحی بای‌پس معده
  • کلاسیک
  • مینی بای‌پس
 • حلقه گذاری یا باندینگ معده
 • پلیسه معده

دکتر حامد قدسی متخصص جراحی‌های چاقی با روش لاپاراسکوپی که در بیمارستان‌های دی و میلاد، در حال خدمت رسانی به بیماران بوده و عضو انجمن بین المللی جراحان چاقی IFSO هستند، در وب سایت خود (drhamedghodsi.com) این باره می‌گویند:

هر یک از روش‌های جراحی چاقی، مزایا و معایب خاص خود را داشته و با توجه به سابقه بیماری و شرایط مراجعه کننده، ممکن است برای فردی موثر و برای فردی دیگر چندان اثر گذار نباشند.

ایشان که موفق به کسب سطح تخصصی جراح چاقی از استراسبورگ فرانسه نیز هستند، در ادامه می‌گویند:

بهترین روش جراحی با هدف کوچک کردن معده از هر بیمار به بیماری دیگر متفاوت است و تنها پس از بررسی شرح حال دقیق و نتایج آزمایشات و مشورت با متخصص جراحی لاغری قابل انتخاب خواهد بود.

به عبارت دیگر می‌توان گفت گرچه تمامی این روش‌های جراحی به کاهش حجم معده ختم خواهد شد، با این وجود عملکرد یکسانی نداشته و اگر بدون برنامه ریزی دقیق انجام شوند، ممکن است هیچگاه شما را به هدف اصلی‌تان یعنی کاهش وزن سریع، البته در حد ایده‌آل، نرسانند.

گاسترکتومی آستینی یا عمل اسلیو چیست؟

توصیه می‌شود اگر می‌خواهید اطلاعات دقیق و کافی در مورد این نوع جراحی چاقی کسب کنید، به صفحه اسلیو معده مراجعه کنید. البته اگر هیچ اطلاعی در مورد این عمل جراحی کوچک کردن معده ندارید، خواندن این بخش از متن برای شما مفید خواهد بود.

عمل جراحی اسلیو معده، نوعی روش جراحی چاقی است که با کاهش حجم معده به واسطه خارج کردن بخش بزرگی از این اندام گوارشی و باقی ماندن یک معده کوچک به انداره موز به کاهش وزن سریع بیمار منجر شده و از شکل گرفتن یا پیشرفت سایر بیماری‌های مرتبط با چاقی جلوگیری خواهد کرد.

عوارض کوچک کردن معده با استفاده از عمل اسلیو

عوارض کاهش حجم معده با جراحی اسلیو معده شامل موارد زیر هستند:

 • عوارض کوتاه مدت
  • عفونت
  • واکنش‌های جانبی به بیهوشی
  • مشکلات ریوی یا تنفسی
  • نشت از لبه بریده شده معده
 • عوارض بلند مدت این روش
  • استفراغ
  • فتق
  • سوء تغذیه
  • افت قند خون
  • انسداد دستگاه گوارش

لازم به ذکر است که در صورت مراجعه به یک پزشک توانمند و انجام صحیح فرایند جراحی کوچک کردن معده، این مشکلات به حداقل ممکن خواهند رسید.

مزایای کاهش حجم معده با استفاده از عمل اسلیو معده

کاهش وزن سریع، اصلی‌ترین مزیت استفاده از جراحی اسلیو برای کوچک کردن معده است.

در این روش جراحی با کاهش حجم معده، بیمار به سرعت احساس سیری کرده و به دلیل افزایش تحرکات معده، سرعت انتقال غذا به روده نیز افزایش پیدا می‌کند که این امر خود، بر اثر گذاری آن در زمینه کاهش وزن سریع خواهد افزود.

ضمناً این عمل جراحی به واسطه ایجاد تغییر در میزان ترشح هورمون گرسنگی باعث می‌شود، بیمار کمتر احساس گرسنگی کند.

البته این‌ها تنها اثرات مستقیم این روش جراحی هستند. این شیوه جراحی در کاهش وزن سریع بسیار موفق عمل کرده و مشکلات زیر را نیز به مرور در بیمار رفع خواهد کرد:

 • کاهش احتمال ابتلا به مشکلات مفصلی
 • رفع مشکلات خواب ناشی از چاقی شدید
 • کاهش فشار خون
 • کاهش احتمال مشکلات قلبی و عروقی
 • رفع عوارض جانبی ناشی از چاقی

هزینه این روش جراحی چقدر است؟

برای اطلاع از عوامل تاثیر گذار بر قیمت نهایی این عمل جراحی می‌توانید از صفحه هزینه عمل اسلیو معده بازدید کنید. لازم به ذکر است بخشی از خدمات مرتبط با این عمل نظیر آزمایشات و تصویر برداری‌ها به صورت کامل توسط بیمه‌های خدمات درمانی پوشش داده می‌شوند و برخی دیگر هزینه‌های این روش کوچک کردن معده بسته به شرایط بیمار و نوع بیمه ممکن است توسط شرکت بیمه گذار پرداخت شود یا تحت پوشش نباشد.

سایر روش‌های جراحی کاهش حجم معده

در این بخش چند عمل جراحی دیگر در زمینه کوچک کردن معده را به شما معرفی خواهم کردک

بای‌پس معده، یک روش تهاجمی دیگر برای کوچک کردن معده

جراحی بای‌پس معده از سال ۱۹۷۹ انجام شده و می‌توان گفت یک تکنیک قدیمی است که البته امروزه با روش‌های جدید همچون مینی بای‌پس جایگرین شده است. در این روش جراحی مسیر ورود غذا به معده و روده تغییر کرده و باعث کاهش جذب مواد غذای خواهد شد.

این روش بیشتری کاهش حجم معده را به همراه خواهد داشت.

پلیسه معده، روش کم تهاجم کاهش حجم معده

این روش یکی از جدیدترین تکنیک‌های کوچک کردن معده است که طی آن هیچ بخشی از دستگاه گوارش از بدن خارج نمی‌شود و تنها با استفاده از منگنه کردن و دادن حالت پلیسه به معده به کاهش حجم آن پرداخته خواهد شد.

حلقه معده، جراحی با کمترین عوارض

استفاده از حلقه معده یکی دیگر از روش‌های جراحی است که کمترین میزان تغییرات در دستگاه گوارش را به همراه خواهد داشت. در این جراحی یک حلقه قابل تنظیم دور معده قرار خواهد گرفت که می‌تواند به کوچک کردن معده کمک کند. برای کسب اطلاعات در مورد این شیوه جراحی می‌توانید از صفحه حلقه گذاری معده در تهران دیدن کنید.

انتخاب یک پزشک مناسب، تضمینی برای بهترین روش کوچک کردن معده

روش‌های تهاجمی کوچک کردن معده، تنها برای افرادی توصیه می‌شود که به واسط عوارض جانبی چاقی راهی جز کاهش وزن سریع نخواهند داشت.

این درحالی است که سایرین، خصوصا در صورت بی ام آی پایین می‌توانند از روش‌هایی مثل پیکرتراشی به جای کاهش حجم معده استفاده کنند. چنانچه به مشاوره یا راهنمایی در زمینه جراحی چاقی نیاز دارید، می‌توانید با شماره تلفن ۰۲۱۸۸۶۶۳۲۸۴ تماس گرفته و یا به وب سایت دکتر قدسی به آدرس (drhamedghodsi.com) مراجعه کنید.