تاثیر قیمت آهن بر تجهیزات پزشکی

 

 

یکی از موارد پرمصرف در ساخت تجهیزات پزشکی، آهن است از این رو قیمت آهن بر قیمت تجهیزات پزشکی تاثیر بسزایی را دارد. در این مقاله به بررسی کاربرد آهن در تجهیزات پزشکی پرداخته‌ایم.

 

 

بازار آهن بعد از بازار دلار، یکی از بازارهای فعالی است که بر تمام بازارهای دیگر تاثیر بسزایی را دارد و اگر قیمت آهن تغییر کوچکی یا غیر منتظره‌ای را تجربه کند خیلی از بازارهای کشور دچار نوسان و تغییر می‌شوند، این موضوع بر صنایع وابسته‌ای همچون ساختمان‌سازی و تجهیزات پزشکی تاثیرات نسبتا مستقیمی را دارد؛ بنابراین یکی از تاثیرگذارترین عوامل بر قیمت تجهیزات پزشکی و بازار آن، قیمت آهن و عناصر به وجود آمده از آن است که شاید خیلی از دوستان، دلایل این ارتباط مستقیم را ندانند؛ پس ما وظیفه خود دانستیم تا در این مقاله به طور کامل راجع به ارتباط مستقیم این موارد برای شما توضیح دهیم.

همواره مشاهده شده که کیفیت و قیمت تجهیزات پزشکی، کاملا تحت تاثیر تغییرات قیمت روز آهن قرار گرفته‌اند. این تاثیرات به حدی حائز اهمیت است که عموم تولیدکنندگان و فعالان این حوزه، اخبار روز آهن‌‌آلات را به شکلی مستمر دنبال می‌کنند. مطمئنا برایتان سوال خواهد بود که قیمت آهن چه تاثیراتی روی تجهیزات پزشکی دارد و چرا به این اندازه در این صنعت مهم است. مجموعه آهن آنلاین به‌عنوان یکی از بزرگ‌ترین فعالان در بازار آهن، این مطلب را در اختیار شما قرار می‌دهد تا از تاثیرات قیمت آهن بر تجهیزات پزشکی اطلاعاتی جامع کسب کنید.

 

توجه داشته باشید، این مقاله به نقل از وب سایت الو دکتر در وبسایت های‌دکتر منتشر شده است.

https://www.alodoctor.com/153719/تاثیر-قیمت-آهن-بر-تجهیزات-پزشکی-در-سال-1401

 

کاربرد آهن در تجهیزات پزشکی

به‌طور کلی می‌توان گفت که آهن، یکی از اصلی‌ترین عناصر مورد استفاده در تولید تجهیزات پزشکی به شمار می‌رود. اگر کاربرد آهن در تولید این تجهیزات را مطالعه کنید، یقینا متوجه میزان مرتبط بودن این دو بازار به یکدیگر خواهید شد؛ بنابراین توصیه می‌‌شود که این بخش را به خوبی مطالعه کنید تا دلایل این امر را هرچه بهتر درک کنید.

در حال حاضر تمامی تجهیزات مورد استفاده برای حمل‌ونقل بیماران، از جنس آهن هستند و با این عنصر تولید می‌شوند. از آنجایی که آهن در کنار مقاومت بالا، انعطاف نسبتا مناسبی نیز دارد، طبیعی است که اکثر تجهیزات پزشکی همانند تخت بیماران و صندلی‌های چرخدار را با استفاده از آهن تولید ‌کنند. به همین دلیل عمدتا می‌توان به مقاومت و استحکام آن‌ها اطمینان داشت. البته در مواردی، این تجهیزات از فولاد ضدزنگ نیز ساخته می‌شوند؛ اما همین عنصر نیز یکی از فراورده‌های آهن به شمار می‌آید.

این مورد، جزو معدود کاربردهای عنصر آهن در تجهیزات پزشکی است؛ اما دلیل اصلی تاثیر قیمت آهن در تجهیزات پزشکی، کاربرد گسترده و فراوان فراورده‌های آهنی محسوب می‌شود. فراورده‌های آهنی همچون فولاد ضدزنگ در حوزه پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند و در این حوزه کاربرد بسیار بیشتری در مقایسه با خودِ آهن دارند. در ادامه، اشاره‌ای مختصر به کاربرد این فراورده‌های نسبتا ارزشمند آهن خواهیم داشت.

کاربرد فراورده‌ های آهن در تجهیزات پزشکی

با وجود اینکه آهن کاربرد چندانی در تجهیزات پزشکی ندارد، اما همواره شاهد کاربرد گسترده فراورده‌های آهنی در تجهیزات پزشکی هستیم. منظور از فراورده‌های آهن، عناصری همانند فولاد است که با خواص منحصربه‌فرد خود توانسته‌اند جای عناصر دیگر را در تولید تجهیزات پزشکی بگیرند. از آنجایی که فراورده‌هایی آهن بسیار بیشتر از خودِ آهن در این زمینه کاربرد دارند، در ادامه به شکلی جامع هرکدام از این کاربردها را با جزئیات و دلایل استفاده در اختیارتان قرار خواهیم داد.

کاربرد فرآورده‌های آهن در تجهیزات پزشکی

 

 

تجهیزات جراحی

از آنجایی که تجهیزات عمل جراحی برای بریدن و جراحی کردن بدن افراد استفاده می‌شود، جنس و ساختار آن اهمیت بسیار زیادی دارد؛ چراکه استفاده از عنصری اشتباه ضررهای جبران‌ناپذیری به بدن بیمار وارد می‌کند. به همین دلیل تولیدکنندگان تجهیزات جراحی در عمده این لوازم، از فولاد ضدزنگ استفاده می‌کنند. فولاد ضدزنگ امن‌ترین و مطمئن‌ترین عنصر برای ساخت و تولید تجهیزات جراحی به شمار می‌رود و کاربرد فراوانی در این حوزه دارد.

یقینا افزایش قیمت آهن، موجب افزایش قیمت فولاد ضدزنگ نیز خواهد شد؛ چراکه بازار آهن تاثیری مستقیم روی بازار تمامی فراورده‌های مرتبط دارد و موجب افزایش یا کاهش قیمت آن‌ها می‌شود. با این تفاسیر، اگر قیمت روز آهن افزایش یابد، مدتی بعد افزایش قیمت تجهیزات جراحی را نیز مشاهده خواهیم کرد.

سرنگ و سوزن

از دیگر کاربردهای فراورده‌های آهن، استفاده در تولید سرنگ است. سوزن‌های طبی به دلیل تماس مستقیم با محیط داخلی بدن بیماران، باید ساختار و جنس کاملا ایمن و مطمئنی داشته باشند. همچنین وجود خواصی همچون مقاومت در برابر زنگ‌زدگی و خوردگی و به کار بردن اندکی کربن در این سوزن‌ها، از اهمیت بسیاری برخوردار است. به همین دلیل فولاد ضدزنگ یا استیل استنلس، عمومی‌ترین و رایج‌ترین عنصر مورد استفاده در تولید سرنگ و سوزن به شمار می‌رود.

همان طور که متوجه شدید، قیمت این عناصر کاملا به قیمت روز آهن بستگی دارند. در مواقعی که قیمت آهن افزایش یابد، عموما با کاستن از مقدار مواد مصرفی، سعی می‌کنند تا قیمت سرنگ و سوزن تغییری نداشته باشد؛ چراکه این تجهیزات یک‌بارمصرف هستند و گران‌تر شدن آن‌ها، هزینه‌های بسیار زیادی در طولانی‌مدت به همراه دارد.

ظروف فلزی

از این ظروف در اتاق‌های عمل جراحی و مطب‌ها استفاده می‌شود. معمولا این ظروف برای نگهداری مواد شیمیایی و آلوده کاربرد دارند. برای اینکه مواد موجود در این ظروف به بیرون راه پیدا نکنند و آلودگی آن‌ها در محیط پخش نشود، فراورده‌های آهن همچون فولاد ضدزنگ برای تولید آن‌ها به کار می‌رود. همچنین در مواردی، یک لایه دیگر برای افزایش اطمینان و حفاظت در برابر آلودگی بر روی این ظروف کشیده می‌شود.

همان طور که کاملا مشخص است، افزایش قیمت آهن تغییراتی در بازار این ظروف به وجود می‌آورد؛ به خصوص در مواقعی که ظروف فلزی مورد استفاده در حوزه پزشکی، از خواص بیشتری برخوردار باشند. یقینا با افزایش قیمت آهن در بازار، قیمت این ظروف نیز با افزایش چشمگیری همراه خواهند بود.

تخت بیمارستان و صندلی چرخدار

همان طور که پیش از این نیز اشاره‌ای جزئی به این موضوع داشتیم، عموما تمامی تخت‌ها و صندلی‌های چرخدار همچون ویلچر را از آهن یا فراورده‌های آهن تولید می‌کنند. ممکن است هرگونه فشاری در حین عمل‌ جراحی و یا کارهای دیگر به این تخت‌ها و صندلی‌ها وارد شود؛ به همین دلیل، این تجهیزات را از عناصری همچون آهن و فولاد تولید می‌کنند تا مقاومت کافی در مقابل فشار و وزن بالا را داشته باشند.

رابطه قیمت آهن با قیمت تجهیزات پزشکی

 

 

با این تفاسیر، مبرهن است که قیمت آهن مستقیما بر این بازار تاثیر دارد. هرچقدر قیمت آهن در کشور تصاعدی باشد، یقینا قیمت صندلی‌های چرخدار و تخت‌های بیمارستانی نیز افزایش خواهند یافت؛ به همین دلیل در این مواقع، خرید صندلی و تخت دست دوم محبوبیت بیشتری پیدا می‌کند.

قیمت آهن چه تاثیراتی بر تجهیزات پزشکی دارد؟

حال که دریافتید آهن و فراورده‌هایی آهن تا چه اندازه در تولید تجهیزات پزشکی کاربرد دارند، احتمالا متوجه ارتباط قیمت آهن با بازار تجهیزات پزشکی نیز شده‌اید؛ اما شاید لازم به ذکر باشد که این ارتباط به چه دلیل تا این اندازه مهم و تاثیرگذار است.

تمامی تجهیزات و کالاهایی که از آهن و فراورده‌های آهنی تولید می‌شوند، ارتباطی مستقیم با نوسانات بازار آهن‌آلات دارند. گران شدن قیمت روز آهن، در اثر افزایش هزینه استخراج و تولید فراورده‌های آهنی است. از این رو، قیمت تجهیزات پزشکی نیز در بازار افزایش می‌یابد و این افزایش قیمت به صورت زنجیره‌ای ادامه پیدا می‌کند. در صورتی که تمایل به خرید تجهیزات پزشکی فلزی داشته باشید، توصیه می‌کنیم ابتدا قیمت روز آهن را از وبسایت آهن آنلاین استعلام کنید تا از وضعیت حاکم بر بازار تجهیزات پزشکی آگاهی یابید.

تاثیر قیمت دلار بر قیمت آهن

در بخش قبلی، شناخت شما از کاربردهای آهن در تجهیزات پزشکی و دلایل تاثیر قیمت آهن بر این بازار را تکمیل کردیم. جالب است بدانید که قیمت روز دلار نیز بر بازار تجهیزات پزشکی موثر است؛ چراکه با افزایش قیمت دلار در کشور، قیمت آهن نیز بالا می‌رود و به صورت غیرمسقیم در بازار تجهیزات پزشکی نوسان ایجاد می‌کند. به‌طور کلی می‌توان گفت، تمامی عواملی که می‌توانند قیمت آهن را تحت تاثیر خود قرار دهند، بر بازار تجهیزات پزشکی نیز تاثیر خواهند داشت.

با افزایش قیمت دلار در کشور، یقینا قیمت آهن نیز به صورت نجومی افزایش خواهد یافت. به نحوی که قیمت دلار، بازار آهن در ایران را مستقیما تحت تاثیر قرار می‌دهد و قیمت‌ها هم‌تراز با آن، دچار نوسان می‌شوند. نتیجه این نوسانات غیرقابل پیش‌بینی، تغییر قیمت تمامی تجهیزاتی است که به وسیله آهن و فراورده‌های آهنی تولید می‌شوند و به آن وابسته هستند.

معمولا تاثیر قیمت دلار بر آهن‌آلات و تجهیزات پزشکی که از کشورهای خارجی وارد ایران می‌شوند، بسیار بیشتر است؛ چراکه تجهیزات پزشکی فلزی و آهنی وارداتی، کاملا تحت تاثیر قیمت دلار قرار می‌گیرند و در نهایت با یک قیمت نجومی به دست مشتریان و مصرف‌کنندگان داخلی می‌رسند.

از این رو به شما مقاله “رابطه قیمت دلار با قیمت آهن” را پیشنهاد می‌کنیم.

مجموعه آهن آنلاین؛ مرجع استعلام قیمت آهن ‌آلات متنوع

ما در این مقاله به بررسی اطلاعاتی کامل همچون کاربرد آهن و عناصر به دست آمده از آن در تجهیزات پزشکی مانند تجهیزات جراحی، سرنگ و سوزن، ظروف فلزی، تخت بیمارستان و صندلی چرخدار مورد استفاده قرار می‌گیرد، پرداخته‌ایم. حال که از اهمیت این موارد آگاهی یافتید و می‌دانید که آهن در صنایع پزشکی چه کاربردی را دارد بهتر است شما را با یک منبع اطلاعاتی و استعلامی قیمت روز آهن نیز آشنا سازیم.

همان‌طور که در بالا اشاره کردیم، قیمت آهن تاثیر مستقیمی بر بازار تجهیزات پزشکی دارد، از این رو برای استعلام قیمت روز آهن و عناصر آن می‌توانید به وب سایت آهن آنلاین مراجعه نمایید تا جدا از بررسی قیمت لحظه‌ای آهن‌آلات، از تیم فروش آهن آنلاین مشاوره و در نهایت محصول باکیفیتی را خریداری نمایید.

مجموعه آهن آنلاین با بیش از 14 سال سابقه درخشان در این عرصه، می‌تواند به شما در راستای خرید آهن‌آلات کمک شایانی کند که می‌توانید با مراجعه به وب سایت این مجموعه، اطلاعات کامل‌تری نسبت به بیش از 7000 کالا بدست آورید. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و در صورت نیاز به پرسش سوال، انتقاد و یا پیشنهاد در قسمت نظرات اعلام فرمایید تا کارشناسان ما در اسرع وقت پاسخ‌گوی شما باشند.