تزریق بوتاکس و فیلر از رایج‌ترین روش‌های جوانسازی پوست هستند که در یکی دو دهه گذشته به محبوبیت زیادی رسیده‌اند. اگر شما هم قصد دارید که از این تکنیک‌ها برای زیباسازی صورتتان استفاده کنید، با ما در ادامه همراه باشید. در این مقاله نکات مهمی را که باید قبل از تزریق بوتاکس و فیلر بدانید، با شما به اشتراک گذاشته‌ایم.

بدون دانستن این نکات تزریق بوتاکس یا فیلر انجام ندهید

نکات مهمی که باید قبل از تزریق بوتاکس و فیلر بدانید

بوتاکس روشی سریع و نسبتا بدون درد محسوب می‌شود که علائم پیری پوست را به حداقل می‌رساند. این روش نسبت به جراحی لیفتینگ بسیار کم‌هزینه‌تر و کم‌دردسرتر است و همچنین دوره نقاهت کوتاهی دارد.

بوتاکس در اصطلاح نوعی نوروتوکسین محسوب می‌شود که بر ماهیچه‌های صورت اثر می گذارد و آن‌ها را تا حدودی فلج می‌کند.

فیلر هم نوعی کوکتل حاوی هیالورونیک اسید یا موادی مانند هیدروکسی لاپاتیت کلسیم، پلی ال لاکتیک اسید و… است که به سطح زیرین پوست تزریق می‌شود تا آن را برای تولید کلاژن و الستین تحریک کند. این روش معمولا تاثیری موقت دارد که بسته به نوع ماده استفاده شده، گاه تا یک سال ماندگار خواهد بود.

نکات قبل از تزریق بوتاکس یا فیلر، زیر را مدنظر قرار دهید:

 • قبل از تزریق به مشورت افراد متخصص نیاز دارید

قبل از تزریق بوتاکس، باید به متخصصی حرفه‌ای و باتجربه مراجعه و مشاوره دریافت کنید. معمولا متخصصین با معاینه فرم صورتتان، از جمله خطوط لبخند، اخم و چروک پیشانی، درباره نوع درمان شما تصمیم خواهد گرفت.

همچنین مشاور باید قبل از کار ارزیابی جامعی از وضعیت سلامتی شما انجام دهد. متخصص باید بداند که آیا داروی خاصی مصرف می‌کنید یا نه.

 • هزینه‌ها بسته به مکان متفاوت خواهند بود

هزینه تزریق بوتاکس و فیلر می‌تواند بسته به کیفیت مواد اولیه، کلینیک مدنظر، پزشک و موقعیت کلینیک متفاوت باشد. طبیعتا انجام این درمان زیبایی در شهرهای بزرگ گران‌تر تمام خواهد شد.

 • از قبل درمورد عوارض جانبی احتمالی اطلاع کسب کنید

اگرچه هزینه‌ها مهم هستند، اما پیدا کردن پزشکی متخصص و حرفه‌ای اما مهم‌تر از همه دغدغه‌ها است و باید در صدر اولویت‌هایتان قرار بگیرد. حتما از کیفیت کار اطمینان پیدا کنید چون اگر بوتاکس به‌درستی انجام نشود می‌تواند عوارض ناخوشایندی برایتان ایجاد شود.

تورم و درد از عوارض جانبی طبیعی عمل بوتاکس هستند اما مواردی وجود دارند که می‌توانند در صورت تزریق ناشیانه بوتاکس ایجاد شود و باعث آسیب به عضلات شما شوند. افتادگی پلک یکی از این عوارض ناخواسته است.

 • از کبودی نترسید

کبودی پوست در ناحیه تزریق بوتاکس و فیلر اگرچه نادر است؛ اما غیرممکن نیست. گاهی ممکن است سر سرنگ به بخشی از رگ یا مویرگ زیر سطح پوستتان برخورد کند و باعث کبودی شود. به همین دلیل نباید با دیدن کبودی نگران شوید. معمولا کبودی خود به خود و پس از چند روز محو خواهد شد.

مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس و فیلرمراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس و فیلر

 • به مراقبت‌های پس از تزریق توجه کنید

مراقبت پس از جلسات تزریق یکی از کلیدهای تاثیرگذاری روش‌های درمانی پوست است. هر روش جوانسازی پوست به مراقبت‌های میان مدت تا بلندمدت نیاز دارد تا بهترین اثرگذاری ممکن را داشته باشد.

مواد تزریق شده به پوست شما، برای اثرگذاری به زمان نیاز دارند. این یعنی شما باید به پوستتان استراحت بدهید و تا چند روز بعد از تزریق بوتاکس و فیلر، آرایش نکنید و از لمس صورت، دراز کشیدن روی آن یا ورزش سنگین خودداری کنید.

این فعالیت‌ها می‌توانند باعث حرکت مواد به سمت عضلات مجاور شوند و اثر آن‌ها را کاهش دهند.

 • بوتاکس و فیلر تاثیری دائمی ندارند

قبل از تزریق بوتاکس و فیلر به این نکته توجه کنید که هیچ‌کدام از روش‌های ذکر شده، تاثیر دائمی ندارند. شما سه روز بعد از تزریق متوجه خواهید شد که نتیجه کار کم‌کم در حال نشان دادن خود است و حدود دو هفته بعد، به‌صورت کامل اثر کار را خواهید دید.

هم بوتاکس و هم فیلر نسبت به نوع مراقبت شما، سبک‌زندگی‌تان و موادی که به کار رفته‌اند، تاثیری متفاوت خواهند داشت. تزریق بوتاکس بین 3 تا 6 ماه دوام خواهد داشت و میانگین مدت اثرگذاری آن، حدود 4 ماه است.

تزریق فیلر هم بسته به مواد مورد استفاده در کار، می‌تواند بین 6 ماه تا یک و نیم سال به طول بینجامد.

 • بوتاکس درمانی پیشگیرانه است

شاید تعجب کنید اما مدتی پس از تزریق مداوم بوتاکس متوجه خواهید شد که چروک‌های صورتتان کمتر شده است. بوتاکس عضلات شما را شل می‌کند و حرکت کمتر این عضلات باعث می‌شود چین و چروک آن کمی پرتر و به‌صورت طبیعی درمان رود.

 • بوتاکس خواص درمانی دیگری هم دارد

تجربه نشان داده است که تزریق بوتاکس، چیزی بیشتر از صرف زیبایی به افراد خواهد بخشید. بسیاری از کسانی که تحت درمان با بوتاکس قرار گرفته‌اند ادعا می‌کنند که این روش به آن‌ها در درمان میگرن، اسپاسم عضلانی، تعریق و حتی افسردگی کمک کرده است.

البته این ادعا به تحقیقات بیشتری نیازمند است و اگر دوست دارید برای بهره‌مندی از این تاثیرات مثبت به تزریق بوتاکس اقدام کنید، حتما از قبل از متخصص مشورت بگیرید.

فیلر بهتر است یا بوتاکس

فیلر بهتر است یا بوتاکس؟

 • بین تزریق بوتاکس و فیلر تصمیم‌گیری کنید

تزریق فیلر می‌تواند تاثیرات مانند کانتورینگ و حجم‌دهی به صورت و لب داشته باشد. در بسیاری از مواقع تزریق فیلر به‌صورت همزمان با بوتاکس انجام می‌شود تا مناطقی که تحت تزریق بوتاکس قرار نگرفته‌اند را پوشش دهد.

فیلر می‌تواند نواحی زیر چشم، گونه، پره‌های بینی، چانه و فک را تحت تاثیر قرار دهد و پر کند. ماندگاری فیلر نسبت به بوتاکس بیشتر و طولانی‌تر است و ترکیب آن با بوتاکس، نتیجه‌ای عالی خواهد داشت.

 • مطمئن شوید که بوتاکس و فیلر برای شما بی‌خطر هستند

ایمنی و بی‌خطر بودن تزریق بوتاکس و فیلر عاملی است که با توجه به وضعیت جسمانی و سوابق پزشکی شما تعیین خواهد شد. به همین دلیل مراجعه به پزشکی متخصص که در این زمینه دوره دیده باشد، از اهمیت زیادی برخوردار است.

اگر بدون توجه به وضعیت بدنی‌تان این عمل زیبایی را انجام دهید، درمعرض خطراتی مانند درگیری با عفونت‌های پوستی، تغییر رنگدانه‌های پوست و حتی ایجاد توده قرار خواهید گرفت.

 • کسانی که باید از بوتاکس و فیلر دوری کنند

بارداری و شیردهی وضعیتی هستند که در آن‌ها به‌هیچ وجه نباید به سمت تزریق بوتاکس و فیلر بروید. هیچ تحقیقی در زمینه بی‌خطر بودن این اقدام زیبایی در دوره بارداری و شیردهی انجام نشده است و بهتر است که جوانب احتیاط را در این دوره در نظر بگیرید.

اگر در جریان درمان‌های دندانپزشکی هستید، تزریق فیلر را به تعویق بیندازید. این تکنیک به فشار و کشش صورت نیاز دارند که می‌تواند باعث ایجاد اختلال در روند درمان‌های دهان و دندان شما شود.

اگر درگیر بیماری‌های مزمن هستید یا تحت درمان داروهای خاصی قرار دارید، قبل از تزریق بوتاکس و فیلر با پزشکتان مشورت کنید. مصرف داروهای ضدانعقاد خون، داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی، شیمی‌درمانی یا رادیوتراپی از مواردی هستند که باید به پزشک اطلاع داده شوند. اگر درگیر دیابت، فشار خون، حساسیت و عفونت‌های پوستی یا هر نوع حساسیت دارویی هستید، حتما با پزشکتان مشورت کنید.

قبل از هر کاری باید با پزشک متخصص برای تزریق فیلر و بوتاکس، مشورت کنیدقبل از هر کاری باید با پزشک متخصص برای تزریق فیلر و بوتاکس، مشورت کنید

سخن آخر

روش‌های جوانسازی پوست اگرچه معمولا کم‌خطر و کم عارضه هستند، اما با مراجعه به مراکز غیربهداشتی، می‌تواند به عاملی خطرآفرین برای سلامتی شما تبدیل شوند. حتما قبل از اقدام به تزریق بوتاکس و فیلر به اندازه کافی تحقیق کنید تا علاوه‌بر بهره‌مندی از بهترین نتیجه، خطرات و عوارض احتمالی را به حداقل ممکن کاهش دهید.