برای پاسخ به این پرسش بهتر است ابتدا به تعریفی از پوست مختلط، علائم و روتین مناسب آن بپردازیم. پیدا کردن بهترین روتین مراقبت از پوست برای پوست مختلط می‌تواند کمی گیج‌کننده باشد. چه اتفاقی می‌افتد وقتی پوست شما تصمیم می گیرد که همزمان هم چرب و هم خشک باشد؟

بااین‌حال جای نگرانی نیست. ممکن است دست‌وپنجه نرم کردن با پوست مختلط دشوار باشد، اما قطعا می‌توان روتینی پیدا کرد که قسمت‌های خشک را نرم کرده و همزمان با چربی مقابله کند.

شوینده صورت برای افراد با پوست مختلط

علائم پوست مختلط

ترکیبی از پوست چرب و خشک، پوست مختلط نامیده می‌شود که می‌تواند به اشکال مختلف و در مقادیر متفاوت در افراد، به صورت جداگانه‌ای ظاهر شود. نوع پوست ممکن است با آب و هوا، عوامل سبک زندگی و استرس تغییر کند. با کمی مشاهده‌ی دقیق، می توانید متوجه شوید که پوست مختلط شما چگونه خود را نشان می‌دهد.

علائم چربی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پوست براق

بازبودن منافذ پوست

آکنه

علائم خشکی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

پوسته‌پوسته شدن

سرخی

احساس سفتی یا زبری

بهترین روش مراقبت از پوست برای پوست مختلط

این ایده‌ی خوبی است که هنگام تعیین روتین مراقبت از پوست خود برای پوست مختلط، محافظه‌کارانه فکر کنید. به سراغ محصولات ملایمی بروید که می‌توانند نواحی خشک را بدون ایجاد چربی بیشتر مرطوب کنند و فقط برای قسمت‌های خاص، از درمان‌های جداگانه‌ای استفاده کنید.

بهترین روش مراقبت از پوست

روتین صبح

برای کمک به ایجاد پوستی متعادل‌تر، به این ترتیب از محصولات استفاده کنید:

شوینده‌ی صورت: ترجیحاً از شوینده‌ی صورتی استفاده کنید که علاوه بر زدودن آلودگی‌ها، چربی مورد نیاز پوست را نیز حفظ کند. برند آمبرلا با تولید ژل‌های شست‌وشوی صورت در سه مدل روزانه، شبانه و لایه‌بردار، نیاز تمامی افراد را برطرف کرده است. ژل‌های روزانه مناسب استفاده‌ در روز هستند و پوست شما را عاری از آلودگی‌های شب و سلول‌های مرده‌ی پوست می‌کنند و ژل‌های شبانه علاوه‌بر داشتن رایحه‌ی آرامش‌بخش برای یک خواب عالی، صورت شما را آماده‌ی ترمیم شبانه می‌کنند. در آخر ژل‌های لایه‌بردار هستند که مناسب پاکسازی عمیق پوست، به‌خصوص برای افراد مستعد جوش و آکنه هستند.

این شوینده به‌طور مستقیم آلودگی‌ها و باکتری‌های باقی‌مانده روی پوست و منافذ را به کلی از بین می‌برد، همان چیزهایی که باعث بروز انواع آکنه روی پوست صورت می‌شوند، درنتیجه پوست شما شفاف و سالم خواهد بود.

تونر: تونر چربی‌هایی را که پاک کننده‌ی شما پاک نکرده است از بین می‌برد و سطح pH پوست شما را متعادل می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم حتماً یک تونر بدون الکل تهیه کنید و فقط برای پاک کردن قسمت‌های براق و چرب پوستتان از آن استفاده کنید.

سرم: سرم‌ها پوست شما را آبرسانی کرده و از بروز حساسیت جلوگیری می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم سرمی حاوی هیالورونیک اسید را انتخاب کنید.

مرطوب‌کننده‌ی پوست صورت: بهتر است افراد دارای پوست مختلط، دو نوع مرطوب‌کننده استفاده کنند. برای مناطق خشک، فرمول خامه‌ای و قوی‌تر و برای قسمت‌های چرب‌تر، فرمول سبک و مبتنی بر آب انتخاب‌های مناسبی محسوب می‌شوند.

ضدآفتاب: استفاده از ضدآفتاب برای هر نوع پوستی از ملزومات به شمار می‌آید. بهتر است یک ضدآفتاب کم‌چرب و با SPF 30 را انتخاب کنید.

روتین شب

در شب، سعی کنید محصولات را به ترتیب استفاده کنید:

شوینده‌ی صورت:  شست‌وشوی صورت قبل از خواب به تنفس پوست در شب کمک می‌کند. به‌خصوص اگر خانم هستید و در طول روز آرایش می‌کنید، به یک شوینده‌ی مناسب نیاز بیشتری دارید. پیشنهاد ما این است که از شوینده‌ی صورت مناسب برای شب استفاده کنید.

لایه‌بردار: استفاده‌ی هر هفته یک بار از لایه‌بردار، برای از بین بردن سلول‌های مرده‌ی پوست عالی است چون منافذ را تمیز نگه می‌دارد و نواحی چرب را تسکین می‌دهد.

مرطوب‌کننده‌ی صورت: استفاده از محصولات قوی‌تر در طول شب بهتر است چون این مرطوب‌کننده‌ها به آبرسانی پوست کمک بیشتری می‌کنند.‌ بنابراین مرطوب‌کننده‌های غنی از نرم‌کننده را برای مناطق خشک‌تر انتخاب کنید.

بهترین شوینده‌ی صورت مخصوص پوست‌های مختلط

موادی که باید در روتین پوستی خود بگنجانید:

اسید هیالورونیک برای صورت شما ایده‌آل است، زیرا پوست شما را بدون ایجاد چربی، آبرسانی می‌کند و عملکرد آن را بهبود می‌بخشد.

اسید سالیسیلیک تولید روغن از سلول‌های پوستی را تنظیم کرده و به باز شدن و تنفس منافذ کمک می‌کند.

اسید لاکتیک به عنوان یک لایه‌بردار ملایم عمل می‌کند که سلول‌های مرده‌ی پوست را در نواحی خشک از بین می‌برد و به آرامی منافذ را پاکسازی می‌کند.

آنتی‌اکسیدان‌ها از شما در برابر آسیب‌های محیطی محافظت می‌کنند. برای سلامت عمومی پوستتان، حتماً محصولی دارای ویتامین C انتخاب کنید.

بهترین شوینده‌ی صورت مخصوص پوست‌های مختلط

اگر بیرون از خانه هستید، ممکن است عرق کنید. اگر خانم باشید و آرایش داشته باشید که لیست آلودگی‌های موجود روی پوست صورتتان سر به فلک می‌کشد! اینجاست که اهمیت شست‌وشوی صورت و ژل شست‌وشوی صورت بیش از پیش نمود پیدا می‌کند.

در طول شب، پوست همچنان فعال است و خود را ترمیم می‌کند؛ به همین دلیل صبح‌ها پوست ما دارای سلول‌های مرده‌‌ای است که پاک نکردنشان می‌تواند روند تنفس سلولی را دچار اختلال کند. در طول شب اسیدهای چرب نیز روی پوست ترشح می‌شوند و به همین دلیل پوستمان چرب می‌شود. از طرفی ممکن است عرق نیز روی پوست نشسته باشد. متخصصان توصیه می‌کنند صبح‌ها بعد از برخاستن از خواب حتماً صورتتان را با آب خنک و شوینده‌ی مناسب بشویید و اجازه دهید چند ثانیه‌ای آب روی صورتتان بماند تا پوستتان شاداب شود.

سخن پایانی

اگر شما دارای پوستی مختلط هستید، بهتر است که به طور منظم روتین های پوستی خود را انجام دهید. برای این کار همان طور که به شما پیشنهاد کردیم به سراغ استفاده از ژل های شستشوی صورت ملایمی بروید تا خشکی صورت شما را از بین ببرد.