هموروئید یک بیماری رایج جامعه است که بیش از نیمی از جمعیت را تا سن ۵۰ سالگی تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که ممکن است بیماری دردناکی باشد، اما گزینه های درمانی مختلفی در دسترس هستند، بنابراین مجبور نیستید در سکوت و خجالت رنج بکشید.
یکی از گزینه ها لیزر درمانی است، که یک نوع درمان کم تهاجمی و تسکین سریع و بدون دوره نقاهت تلقی میشود. در ادامه روش درمانی لیزر بواسیر و مزایای آن را شرح خواهیم داد.

تکنولوژی لیزر یاری گر درمان بواسیر!

هموروئید یا بواسیر چیست؟

هموروئید وریدهای متورم در قسمت پایین رکتوم یا مقعد هستند. هموروئید می تواند خارجی (خارج از مقعد) یا داخلی (داخل مقعد) باشد.

اگر فردی علائمی مانند درد، خارش، خونریزی و سوزش پوست در نزدیکی ناحیه مقعد داشته باشد، ممکن است به هموروئید مبتلا باشد.

مهم است که قبل از در نظر گرفتن هر نوع درمانی، توسط یک پزشک متخصص معاینه شوید زیرا این علائم همچنین می‌توانند نشانه‌ای از مشکلات جدی‌تر باشند.

روش جدید درمان با لیزر چیست؟

با استفاده از فناوری لیزر، بافت هموروئید با یک پرتو نور بسیار متمرکز هدف قرار می گیرد تا تجمع بافت هموروئید را کاهش دهد.

در این روش از انواع مختلفی از لیزرها استفاده می شود که هر کدام برای هدف قرار دادن هموروئید خارجی یا داخلی طراحی شده اند.

بافت اطراف به دلیل اقدامات حفاظتی دستگاه لیزر تحت تأثیر قرار نمی گیرد. به طور متوسط، یک جلسه تقریباً ۱۰ دقیقه طول می کشد، اما این ممکن است بسته به بیماری تحت درمان متفاوت باشد.

لیزر هموروئید چگونه انجام میشود؟

این نوع درمان با بی حس کردن ناحیه با بی حسی موضعی شروع می شود.

سپس با استفاده از اسکوپ و دستگاه لیزر، پزشک می‌تواند بافت را مشاهده کند و برش‌هایی را در صورت نیاز از طریق لوله آندوسکوپ ایجاد کند.

سپس رگ های خونی متورم هموروئید با انرژی گرمایی لیزر مسدود می شوند که جریان خون به آن را متوقف می کند.

این باعث می شود که توده را کوچک کرده و در نهایت در طول زمان از بین برود.

دوران نقاهت لیزر هموروئید

روند بهبودی پس از درمان بواسیر با لیزر معمولاً از یک روز تا حداکثر یک هفته بسته به شدت بیماری طول می کشد، در این دوره بیمار ممکن است علائمی جزئی از بیماری را همراه داشته باشد.

همچنین در روش لیزر درمانی برخلاف جراحی سنتی هموروئید، نیازی به بستری در بیمارستان پس از عمل نمیباشد و بیمار میتواند پس از انجام عمل به منزل بازگردد.

دوران نقاهت لیزر هموروئید

چه تفاوتی بین لیزر بواسیر و جراحی سنتی بواسیر وجود دارد؟

همانطور که قبل‌تر گفتیم لیزر بواسیر بهترین راه برای از بین بردن این بیماری است. اما چرا این روش بر جراحی سنتی‌ با تیغ که سال های سال است از آن استفاده می‌شود، ارجحیت داده شده و بهتر است؟ به دلیل تفاوت‌های بسیاری که بین این دو روش وجود دارد و در ادامه به آنها اشاره شده است.

بیایید به تفاوت‌های لیزر بواسیر و جراحی سنتی بپردازیم:

  1. دوران نقاهت لیزر بواسیر بسیار کمتر از جراحی سنتی است.
  2. هزینه‌ای که برای لیزر هموروئید صرف می‌شود کمتر و معقول است.
  3. درد و خونریزی که بیمار در لیزر بواسیر تجربه می‌کند بسیار کمتر از جراحی سنتی با تیغ است.
  4. لیزر درمانی نیازی به پانسمان‌های داخلی نداشته و با یک گاز کوچک زخم جراحی پوشانده می‌شود.
  5. لیزر درمانی نیازی به بیهوشی و بستری شدن ندارد و به صورت سرپایی و با بیهوشی موضعی انجام می‌شود.

خجالت نکشید و از درمان هموروئید خود نترسید! این زائده گوشتی و دردناک مقعدی به راحتی و به کمک لیزر پرتوان CO2 قابل درمان می‌باشد. لیزر بواسیر درمانی نوین و شگفت انگیز است که درمان را برای پزشکان و بیماران آسان می‌سازد.

اگر بواسیر را درمان نکنیم چه مشکلی پیش می آید؟

اگر هموروئید درمان نشود، می تواند بدتر شده و منجر به عوارض متعددی شود. این عوارض شامل خونریزی، عفونت، تشکیل آبسه، افتادگی بواسیر داخلی، کم خونی (ناشی از از دست دادن خون مزمن)، یا حتی تنگی رکتوم (تنگی رکتوم) میباشند. در موارد شدید، هموروئید درمان نشده می تواند باعث درد مقعد به صورت شدید و مشکل در دفع مدفوع شود که در صورت تداوم در طولانی منجبر به بیماری آبسه مقعدی و فیستول خواهد شد.

کلینیک لیزر شفا

کلینیک لیزر شفا اولین کلینیک درمانی بیماری های مقعدی از جمله بواسیر با دستگاه های به روز و پیشرفته لیزر Co2 در ایران میباشد که از کادری با تجربه و متشکل از پزشکان متخصص خانم و آقا بهره میبرد. برای رزرو نوبت و اطلاعات بیشتر به وبسایت drtajbakhsh.ir مراجعه نمایید.

منبع : کلینیک لیزر شفا