چرا باید از عصاره پروپولیس استفاده کرد و خواص شگفت‌ انگیز آن چیست؟

بره موم یا پروپولیس چیست؟

پروپولیس یا بره موم، یک داروی طبیعی است که توسط زنبور عسل تولید می شود. پروپولیس یک ماده رزین مانند قهوه ای رنگ است که توسط زنبورهای عسل از جوانه و ترشحات گیاهان جمع آوری می شود و در حضور آنزیم های زنبور عسل تغییر شکل می یابد و فرآوری می شود و در نهایت از کندوهای زنبور عسل به دست می آید.

زنبور از پروپولیس جهت ساخت و تعمیر کندو، محافظت و دفاع در مقابل میکروارگانیسم ها استفاده می کند. همچنین پروپولیس مانع نفوذ آلودگی های میکروبی به داخل کندو نیز می شود. در ایران پروپولیس با نام بره موم شناخته می شود.

پروپولیس برای بقای زنبور عسل حیاتی است و کندو را در برابر عوامل خارجی محافظت و تقویت می کند. پروپولیس (Propolis) یک کلمه یونانی است و از دو کلمه Pro به معنی (در دفاع) و Polis (شهر) آمده است. استفاده از آن برای اهداف درمانی به سال 300 قبل از میلاد مسیح برمی گردد.

بره موم مانند عسل هزاران سال است که توسط انسان به عنوان یک دارو استفاده می شود! سابقه مصارف دارویی پروپولیس توسط یونانیان و مصریان به هزاران سال قبل باز می گردد.

در گذشته از پروپولیس برای التیام زخم ها و تومورها، آبسه ها و حتی برای مومیایی کردن استفاده می شده است. امروزه، از بره موم به عنوان یک داروی طبیعی با اثرات ضدباکتریایی، ضد ویروسی و ضدالتهابی، همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی استفاده می شود.

فواید شگفت‌انگیز پروپولیس در سلامتی

فواید شگفت انگیز پروپولیس در سلامتی

مطالعات فارماکولوژیکی که در سال های اخیر برای بررسی اثرات درمانی بره موم انجام شده است، خواص ضد ویروسی، ضد باکتری، ضد التهابی، ضد قارچی، آنتی اکسیدانی و ضد عفونی کننده بره موم را نشان داده اند.

پروپولیس یک راهکار مناسب برای تقویت سیستم ایمنی

پروپولیس یک راهکار مناسب برای تقویت سیستم ایمنی

بره موم داری خواص آنتی اکسیدانی می باشد. آنتی اکسیدان ها موادی هستند که از انجام فرآیند اکسیداتیو در بدن پیشگیری می کنند و رادیکال های آزاد بدن را از بین می برند. پروپولیس به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل کرده و در پیشگیری از ابتلا به بیماری های قلبی-عروقی، سرطان ها و همچنین تقویت سیستم ایمنی موثر می باشد.

پروپولیس و نقش آن در بیماری های ویروسی

اثرات ضد ویروسی و تحریک سیستم ایمنی پروپولیس در برابر ویروس های آنفلوآنزا، درمان تبخال تناسلی (HSV) و ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) گزارش شده است. پروپولیس با مهار فعالیت ویروس، از ورود آن به داخل سلول و ایجاد عفونت و تکثیر آن جلوگیری می کند.

پروپولیس و اثرات آن در زگیل تناسلی

ویروس HPV یا همان پاپیلومای انسانی بسیار شایع بوده و عامل ایجاد زگیل تناسلی می باشد. زگیل تناسلی روی پوست افراد و در اثر ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شود و از طریق تماس پوستی بین افراد انتقال میابد. بیش از 100 گونه ویروس پاپیلومای ویروسی وجود دارد که بالغ بر 40 نوع آن می تواند از طریق ارتباط جنسی منتقل شود و واژن، دهان یا گلو را درگیر کند.

ممکن است ویروس پاپیلومای انسانی بدون نشانه خاصی در افراد وجود داشته باشد یا ایجاد زگیل تناسلی (وارت) کند که این عفونت می تواند منجر به سرطان دهانه رحم، مقعد و گلو و زگیل تناسلی در مردان شود.

مطالعات متعددی در سال های اخیر در خصوص بررسی میزان اثربخشی پروپولیس در درمان و پیشگری از HPV انجام شده است و نتایج حاکی از آن است پروپولیس به عنوان یک درمانی کمکی در پیشگری از ابتلا و درمان زگیل تناسلی می تواند نقش موثری داشته باشد، همچنین مصرف بره موم می تواند از عود مجدد تظاهرات بالینی زگیل تناسلی یا همان وارت پیش گیری نماید.

پروپولیس و اثرات آن در تبخال

ویروس HSV یا هرپس سيمپلكس خانواده ی بزرگ و شایعی از ویروس ها هستند که ضایعات پوستی تکرارشونده ایجاد می کنند. خانواده ویروس هرپس سیمپلکس شامل ویروس های مختلفی از جمله هرپس سیمپلکس تیپ ۱ و ۲ است که به ترتیب سبب ایجاد تبخال دهانی و تناسلی می شوند. بر اساس آمارهای سازمان بهداشت جهانی (WHO)، 67 درصد مردم دنیا به ویروس هرپس 1 و 11 درصد به هرپس 2 آلوده هستند.

نتایج بدست آمده از مطالعات اخیر نشان می دهد که پروپولیس یا بره موم میتواند در کمک به درمان تبخال و پیشگیری از ایجاد آن نقش داشته باشد. استفاده از فرآورده های حاوی پروپولیس به مدت 5 روز در زمان شروع علائم تبخال، طول زمان بیماری را 3 تا 4 روز کاهش داده و از عود مجدد آن پیشگیری نمود.

همچنین در یک مطالعه آزمایشگاهی، مقایسه اثرات پروپولیس با داروی آسیکلوویر که به عنوان درمانی اصلی در تبخال استفاده می شود، نشان داد که فعالیت پروپولیس مشابه آسیکلوویر است و هر دو به یک میزان در شروع مهار تکثیر ویروس موثر بوده اند.

پروپولیس به مبارزه با سرطان کمک می کند!

یکی از فواید مورد بررسی بره موم خواص ضد تومور و ضد سرطانی می باشد. در حال حاضر بیش از 300 مطالعه علمی و مقاله با تمرکز بر اثرات بره موم در درمان سرطان وجود دارد. به نظر می رسد به طور خاص پلی فنول های موجود در بره موم می توانند قوی ترین اثرات ضد توموری را داشته باشند.

دانشمندان بر این باورند که توانایی بره موم در پیش گیری از رشد سلول های سرطانی در هر دو مدل حیوانی و کشت سلولی انسانی، احتمالاً نتیجه اثر پروپولیس در مهار سنتز DNA سلول های سرطانی و همچنین توانایی آن در القای آپوپتوز (مرگ برنامه ریزی شده سلولی) در سلول های تومور می باشد.

مطالعه ای در سال 2016 اثرات عصاره بره موم را بر رشد سلول های سرطانی ارزیابی کرد. نتایج نشان داد عصاره پروپولیس دارای فعالیت آنتی اکسیدانی بالا بودند. به طور کلی، عصاره بره موم فعالیت های ضد سرطانی از خود نشان داد و در مدل های حیوانی که مبتلا به تومور بودند، طول مدت زندگی و بقا را افزایش داد.

بنابراین می توان نتیجه گیری کرد که عصاره بره موم می تواند به عنوان یک داروی طبیعی در درمان سرطان در کنار درمانی اصلی مفید واقع شود.

نقش پروپولیس در پیشگیری و درمان سرماخوردگی و گلودرد

مطالعات علمی نشان داده اند که عصاره ی بره موم ممکن است به طور طبیعی از سرماخوردگی جلوگیری کرده و مدت زمان سرماخوردگی و همچنین علائم مرتبط با آن را که اغلب می تواند شامل گلودرد باشد، کاهش دهد. در یک مطالعه بالینی به منظور ارزیابی اثرات عصاره پروپولیس در پیشگیری و درمان سرماخوردگی، عصاره بره موم را برای گروهی از کودکان در فصل سرد تجویز کردند.

پروپولیس را چگونه مصرف کنیم؟

به لطف دانش و پیشرفت صنعت داروسازی، امروزه فرآورده های پروپولیس در اشکال مختلف دارویی تولید و عرضه می شود. اگر شما به دنبال تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از ابتلا به بیماری های ویروسی هستید، مصرف مکمل های پروپولیس میتواند به شما کمک کند.

مصرف روزانه ی حداقل 400 میلی گرم پروپولیس به عنوان یک مکمل روزانه، به منظور بهبود عملکرد سیستم ایمنی توصیه می شود. درصورت وجود بیماری های زمینه ای، بارداری و یا شیردهی حتما قبل از مصرف بره موم با پزشک خود مشورت نمایید.

نووهیل چیست؟

نووهیل دارویی طبیعی حاوی 400 میلی گرم پروپولیس و 50 میلی گرم اکیناسه تولید شرکت داروسازی فاران فارمد می باشد که در تقویت سیستم ایمنی نقش بسزایی دارند. این قرص ضد ویروس زگیل تناسلی همچنین علاوه بر تقویت سیستم ایمنی، فعالیت های آنتی اکسیدانی، ضدالتهابی و ضد ویروسی دارد و در بهبود فعالیت های فیزیکی و جسمانی نقش دارد.

نووهیل چیست؟

در نتیجه این دارو در سلامت عمومی بدن، کاهش شدت و طول مدت بیماری های ویروسی و کاهش عفونت های دستگاه فوقانی تنفسی موثر است. نووهیل همچنین جهت پیشگیری و یا درمان تبخال دهانی و تناسلی (HSV)است و بهترین قرص برای زگیل تناسلی میباشد