اگر قسمت فوقانی بینی در امتداد سوراخ‌های آن نباشد به اصطلاح بینی کج است و تاثیر ناخوشایندی بر زیبایی چهره فرد می‌گذارد. اما با بینی کج باید چه کنیم؟ آیا بینی کج علاوه بر زیبایی، تنفس را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد؟  به جز عمل جراحی راهکار دیگری برای درمان آن وجود دارد؟ با روش‌هایی مثل لیفت بینی یا چسب‌های بینی رایج در بازار می‌توان بینی کج را درمان کرد؟

در پاسخ به اینکه بینی کج روی تنفس فرد تاثیر دارد یا خیر باید بگوییم بله، اما در پاسخ  به سایر سوالات فوق قطعا جواب ما منفی است و تنها راهکار برای درمان این مشکل، عمل بینی کج است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره موضوع عمل بینی کج، مراقبت‌های بعد عمل و آشنایی با بهترین جراح برای این درمان حساس با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

عمل بینی کج

چرا بینی کج به وجود می‌آید؟

این نقص که ظاهر ناخوشایندی به چهره افراد می‌بخشد به سه دلیل عمده به وجود می‌آید:

1)    مادرزادی

2)    آسیب دیدگی بر اثر ضربه یا شکستگی

3) دسته سوم کسانی هستند که پس از انجام عمل زیبایی در اثر سهل‌انگاری پزشک یا مراقبت‌های نادرست بیمار بینی آن‌ها کج شده است.

در هر صورت این ایراد چهره را می‌توان با عمل بینی کج برطرف کرد، اما نکته مهم این است که در انتخاب پزشک خود دقت کنید، چرا که انتخاب پزشک حرفه‌ای در توانایی و تخصص آن تاثیر دارد.

چگونه بینی کج را درمان کنیم؟

بسیاری از افراد برای صاف کردن بینی خود به تزریق فیلر و چربی روی می‌آورند. اما این روش درمانی نمی‌تواند در دراز مدت مشکل شما را رفع کند. ممکن است پس از مدتی که اثر چربی از بین می‌رود، بینی شما مجدداً کج شود.

برخی از افراد نیز معتقدند با ماساژ دادن بینی می‌توان انحراف آن را برطرف کرده و بینی کج را صاف نمود. اما این روش درمانی نیز در بزرگسالان جواب نمی‌دهد و تنها برای کسانی موثر است که هنوز غضروف بینی آن‌ها نرم و انعطاف پذیر است.

بنابراین تنها راهی که پیش روی شماست جراحی بینی کج است. این عمل زیبایی بسیار ساده بوده و دوره نقاهت پس از آن بسیار کوتاه است. پس اگر از عمل بینی می‌ترسید، ترس شما بی‌دلیل است، زیرا این نوع عمل جراحی از عمل‌های دیگر ساده‌تر است و نیازی به مراقبت‌های جدی ندارد. تنها نکته‌ای که در این روش درمانی باید به آن توجه کرد، انتخاب پزشکی است که بتواند بینی کج را صاف کرده و قرینگی را در آن حفظ کند.

عمل بینی کج

چرا عمل زیبایی بینی کج را به شما توصیه می‌کنیم؟

عمل بینی کج برخلاف سایر عمل‌های زیبایی کاری بسیار تخصصی است، زیرا باید بینی پس از آن تراز شده و در یک خط صاف قرار بگیرد. معمولاً پس از عمل بینی کج در صورتی موفق است که نتایج زیر را در بر داشته باشد:

·         بینی شما تراز و قرینه شده و در یک خط صاف قرار گرفته است.

·         ظاهر بینی کاملاً نرمال و طبیعی می‌شود.

·         روند تنفس نیز راحت‌تر خواهد شد.

·         پس از عمل بینی کج تقارن به صورت شما باز می‌گردد.

مراحل درمان بینی کج شده مختصر و مفید

اولین مرحله درمان انتخاب یک جراح حاذق است. در جلسه اول مشاوره پزشک از شما می‌پرسد که آیا این ایراد به صورت مادرزادی در شما وجود داشته است یا بر اثر ضربه ایجاد شده است؟ شما باید با ارائه سوابق پزشکی خود و انجام سایر آزمایشات به پزشک در تصمیم‌گیری درست کمک کنید. در ادامه پزشک شما را برای جراحی آماده می‌کند و بعد از جراحی نیز وارد مرحله مراقبت‌های بعد عمل خواهید شد.

مهم‌ترین مراقبت‌های بعد از عمل بینی کج

اگر شما هم تصمیم خود را برای عمل زیبایی بینی کج گرفته‌اید، باید مراقبت‌های زیر را پس از انجام این نوع جراحی انجام دهید:

·         برای انجام این عمل جراحی شما را بی هوش می‌کنند. یکی از عوارض تزریق بی‌هوشی حالت تهوع و استفراغ است. پس اگر با این عارضه روبرو شدید نگران نباشید، این امر کاملاً طبیعی است.

·         دکتر پس از پایان عمل جراحی مقداری گاز استریل در بینی شما قرار می‌دهد تا از خونریزی و بیرون آمدن ترشحات بینی جلوگیری کند. بدین ترتیب احتمال عفونت کردن بدن شما پس از عمل بینی کج کم می‌شود.

·         به هیچ عنوان از دستمال کاغذی برای پاک کردن خونریزی بینی خود استفاده نکنید. برای جلوگیری از این کار فقط باید از مقداری گاز استریل استفاده کرد یا بانداژ آن را تعویض نمود.

·         شما باید داروهایی که پزشک برایتان تجویز کرده تهیه کرده و در موعد مقرر مصرف کنید. تنها در این صورت است که روند بهبودی سرعت گرفته و به نتیجه دلخواه خود می‌رسید.

·         نباید تا 20 روز پس از انجام عمل بینی کج به شکم یا پهلو بخوابید. باید به گونه‌ای بخوابید که بینی جراحی شده شما با سطوح مختلف و بالش تماس پیدا نکند.

·         اگر می‌خواهید بینی شما دچار ورم و کبودی نشود باید به صورت طاق باز خوابیده و از دو بالش در زیر سر خود استفاده کنید. تنها در این حالت است که خون در بدن شما جریان پیدا کرده و ورم و کبودی ایجاد نمی‌شود.

عمل بینی کج

·         به هیچ عنوان نباید پس از انجام عمل بینی کج فین کنید. ترشحات بینی خود را تا 3 هفته پس از عمل تخلیه نکنید، در غیراین‌صورت دچار خونریزی شدید خواهید شد.

·         بهترین غذا پس از جراحی بینی کج، مایعات و غذاهای نرم و رقیق است. نباید غذایی را بجویید، در غیر این صورت به محل جراحی فشار وارد شده و بینی شما خونریزی می‌کند.

·         از ادویه کمتری در غذاهای خود استفاده کنید تا ورم و کبودی بینی شما افزایش پیدا نکند.

کلام پایانی

عمل بینی کج همانند دیگر عمل‌های زیبایی نیاز به تخصص و تبحر ویژه‌ای دارد. برای انجام این نوع جراحی، بهتر است به یک جراح متخصص در این زمینه مراجعه کنید و در مورد روش‌های مختلف جراحی و نتایج آن‌ها مشورت بگیرید. همچنین، باید به عوارض و مشکلات پس از جراحی نیز توجه کنید و از پزشک خود در مورد روش‌های پیشگیری و درمان آن‌ها  اطلاعات کسب کنید. در نهایت، تصمیم گیری در مورد جراحی باید بر اساس نیاز شخصی شما و با توجه به توصیه‌های پزشک انجام شود. برای اطلاعات بیشتر به وب سایت دکتر حسنانی مراجعه کنید.