یک متخصص حرکات اصلاحی و آسیب‌های ورزشی توضیح داد: روش‌های مختلفی برای درمان آرتروز زانو وجود دارد، اما درمان ورزشی نه تنها کم هزینه تر است، بلکه کاربردی‌تر نیز می‌باشد و می‌تواند باعث تاخیر در بازگشت این بیماری شود.

آرتروز زانو

«حسن صفی خانی»، کارشناس حرکات اصلاحی و آسیب‌های ورزشی در گفتگو با برنامه «ورزش همگانی» شبکه رادیویی سلامت، آرتروز زانو را یکی از رایج‌ترین نوع آرتروز دانست و افزود: تخریب و فرسایش مزمن عضروف مفصل اطراف زانو را آرتروز زانو می‌گویند که معمولاً افراد بالای ۴۵ سال و بانوان را مبتلا می‌کند؛ ولی در افراد کم سن و سال و آقایان نیز دیده می‌شود.

وی با بیان اینکه غضروف مفصل روی استخوان‌های مفصل زانو وجود دارد، ادامه داد: مثل پشت کشکک زانو، پایین استخوان ران، به مرور تخریب می‌شود و باعث ایجاد درد، محدودیت‌های حرکتی و کاهش دامنه حرکنی می‌شود.

این مدرس دانشگاه در ادامه به علت‌های آرتروز زانو اشاره و بیان کرد: علت آرتروز زانو مشکلات زانو مثل پارگی مینسک، تخریب مینسک، شکستگی استخوان، زانوی پرانتزی، وراثت، رشد غیر طبیعی لگن، بی حرکتی و کم حرکتی، استفاده بیش از حد از مفصل زانو، التهاب یا عفونت مزمن است که تشخیص زود هنگام از طریق آزمایشات مختلف می‌تواند در درمان آن موثر باشد.

وی با تاکید بر اینکه عکسبرداری و تصویربرداری می‌تواند به درمان زودهنگام آرتروز زانو کمک کند تا شکل زانو عوض نشود، گفت: البته روش‌های مختلفی از قبیل تزریق ژن، تزریق اوزن، پی آر پی، و داروهای مختلف برای درمان پیشنهاد می‌شود؛ ولی درمان ورزشی کم هزینه تر، کاربردی‌تر و باعث تاخیر در بازگشت این بیماری می‌شود، زیرا داروها مانند مسکن سبب تسکین می‌شوند؛ ولی دوباره بیماری باز می‌گردد.

آرتروز زانو

وی با اشاره به درمان آرتروز زانو با ورزش به چند تمرین ساده برای کسانی که تورم زانو، خشکی مفصل و افرادی که پزشک تشخیص آرتروز داده است، اشاره و بیان کرد: تمرین ۱: در مقابل پله‌ها بایستید پای چپ خود را بر روی یک پله بگذارید سپس پای راست خود را بر روی پله قرار دهید سپس هر دو پای خود را روی پله گذاشته و صاف بایستید و ماهیچه‌های خود را محکم نگه دارید سپس پایین بیایید و مجدداً به آرامی پای راست خود را و سپس پای چپ را بر روی پله قرار دهید این حرکت را برای پای دیگر تکرار کنند که تکرار این عمل باعث تقویت عضلات چهار سر ران و عضلات جلویی ساق پا شده که به مرور باعث کاهش درد می‌شود.

وی در ادامه به تمرین ۲ و ۳ اشاره کرد و گفت: در تمرین دو، جلوی صندلی صاف و بدون دسته بایستند و دستها، کنار بدن به صورت خبر دار باشند و روی صندلی بنشنید و بلند شوید به شکلی که جهت زانو رو به جلو باشد. این کار باعث می‌شود زانو بیش از حد خم نشود؛ و در تمرین سه: تقویت عضلات چهار سر زانو به این شکل که فرد روی زمین بنشیند و پاهایش را دراز کند و تلاش نماید که پشت زانوهایش را با فشار خود پا به سطح زمین نزدیک کند و ۷ الی ۸ ثانیه نگه دارد و به حالت اول بازگرداند.

این کارشناس حرکات اصلاحی و آسیب‌های ورزش در پایان برنامه ورزش همگانی خاطرنشان کرد: این تمرینات باید به گونه‌ای انجام شود که مفصل زانو زیاد خم نشود. همچنین عضلات چهار سر ران و عضلات جلوی ساق پا باید تقویت شود تا به بهبودی زانو و کاهش درد منجر شود.