A4REPC_MEDICAL-ADVICE_377x171

داشتن کلیه های سالم بسیار مهم است فرقی ندارد که پیر باشید یا جوان ، حتی کلیه های پیر ها هم باید سالم باشد. کلیه ها  یکی از اندامهای مهم هستند بنابراین ب اید سالم باشند و برای سالم بودن باید به آنها توجه شود  اکنون در این بخش مباحثی درباره سالم نگه داشتن این اندام مهم بحث میکنیم

بسیاری از ما به کلیه‌های‌مان توجهی نمی‌کنیم، تا هنگامی که مشکلی بوجود بیاید. اما این اعضای لوبیا شکل که در زیر قفسه سینه قراردارند، نقش بسیار مهمی در سلامت بدن با به عهده دارند. کلیه سموم را از بدن دفع می‌کنند، خون را تصفیه می‌کنند و سه هورمون ترشح می‌کنند که یکی فشارخون را تنظیم می‌کند، یکی سلول‌های قرمز را تقویت می‌کند و دیگری قدرت استخوانی را حفظ می‌کند. خوشبختانه با یک رژیم غذایی مناسب و سبک زندگی برگزیده می‌توانیم سلامت این عضو پرکار را حفظ کنیم.

1.آب به مقدار کافی بنوشید : کلیه‌ها با تصفیه خون و فرستادن مواد زائد به درون ادرار، بدن را سم‌زدایی می‌کند. پزشکان توصیه می‌کنند به اندازه‌ی کافی آب بنوشید، طوری که ادرار کاملاً روشن باشد. در واقع رنگ روشن ادرار نشانه خوبی برای این است که آب به اندازه‌ی کافی نوشیده‌اید. البته نباید بیش از حد آب نوشید طوری که به کلیه‌ها فشار بیاید و به پرکاری وادار شوند.

2.غذاهای سازگار با کلیه بخورید : کلیه‌ها مواد زاید را بیرون می‌فرستند، اما همیشه نمی‌توانند همه مواد سمی را حذف کنند. برای مثال مقدار زیاد پروتئین می‌تواند به کلیه فشار بیاورد، بنابراین یک رژیم غذایی کم پروتئین انتخاب کنید و به سطح قند و انسولین خون اهمیت دهید. بنا به نظر پزشکان هر چیزی که سبب بالا رفتن فشارخون شود – مانند سدیم (نمک) – برای کلیه زیان دارد.

3.مکمل‌های گیاهی : گیاهان ادرار آور مانند گزنه خاصیت ضدالتهاب دارند و در دفع مواد زاید و ادرار کمک می‌کنند. جعفری نیز یک ادرارآور طبیعی است که به صورت چای بسیار مؤثر است. به این منظور 2 قاشق غذاخوری جعفری خوش را در دو فنجان آب با حرارت ملایم به مدت 15 دقیقه بجوشانید. محلول را پس از سرد شدن صاف کنید و بنوشید.

4.تا حد ممکن از داروهای مسکن استفاده نکنید : استفاده از داروهای ضدالتهای غیراستروئیدی شبیه ادویل یا مورتین یا استامینوفن‌ها مانند تلینول یا اکسردین بطور مرتب و مداوم، به کلیه‌ها آسیب می‌رساند. حالت مطلوب اینست که از خوردن این داروها پرهیز کنید. در عوض از مسکن‌های طبیعی مانند زردچوبه استفاده کنید.

5.حرکات بدنی پیچشی انجام دهید : برای مثال در حالتی که به پشت دراز کشیده‌اید سعی کنید سر را به زانو نزدیک کنید. هنگامی که حرکات پیچشی انجام می‌دهید، کلیه‌ها نیز کمی مورد کشش و پیچش قرارمی‌گیرند و خون سمی از آنها خارج می‌شود و خون تازه و پراکسیژن به آنها می‌رسد. تنفس کاپالابهاتی (هوای بازدم را با فشار از ریه‌ها خارج می‌کنید و اما دم به تدریج و به آرامی صورت می‌گیرد)، سبب تحریک و تقویت کلیه‌ها می‌شود.

کلیه‌ها، کاری بیش از خارج کردن سم از بدن و تنظیم متابولیسم انجام می‌دهند. بنا به نظر متخصصان طب سوزنی چینی، کل نیروی اراده و انگیزش را تحت کنترل دارند. هنگامی که کلیه‌ها ضعیف هستند ممکن است احساس اضطراب، ناتوانی در انجام کار، ناتوانی در بخاطرسپردن چیزها، تهی بودن و بی‌انگیزه بودن داشته باشید.

 منبع- پارسی طب