memory1

درازی عمر به طرز چگونگی فاصله گرفتن از بیماریها‌ی مزمن مثل بیماری قلبی، سرطان، و دیابت که روند پیری را زیادتر میکند و  علت اساسی  مرگ زودرس هستند، بستگی دارد. هرچند که  زودتر پیر شدن – و به طور کلی پیری- فرآیند ساده ای نیست ، ولی با برخی از عادات روزانه می‌توان از آن پیشگیری کرد. 

 

میوه‌جات و سبزیجات رنگارنگ : کسانی که میوه و سبزیجات متنوع می‌خورند، کمتر به بیماری‌های مزمن مبتلا می‌شوند. آنها وزن متعادلی دارند و بیشتر عمر می‌کنند. رنگ‌های متنوع سبزیجات و میوه‌جات نشان از مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان‌های مختلف دارد. این مواد مغذی و آنتی‌اکسیدان در مقابل فرآیند پیری از بدن محافظت می‌کنند. برای مثال آنتوسیانین، آنتی اکسیدانی است که به بلوبری رنگ آبی می‌دهد و بتاکاروتن که به ویتامین A شناخته می‌شود، به هویج رنگ نارنجی می‌دهد. سعی کنید به طور روزانه رنگین‌کمانی از سبزیجات و میوه‌جات استفاده کنید.

اسید چرب امگا3 : ایکوزاپنتانوئیک اسید یا EPA و ، دوکوزاهگزانوئید اسید یا DHA سرچشمه جوانی هستند.  دکتر رامین فرزانه‌فر متخصص قلب در بیمارستان سانفرانسیسکو و شاگردانش مطالعه در مورد اثر EPA و DHAبر فرآیند پیری انجام دادند. آنها دریافتند که افرادی که سطوح بالایی از این دو اسید آمینه را در خون دارند کمتر به بیماری قلبی دچار می‌شوند و روند پیری در آنها کندتر است. EPA و DHA در ماهی سالمون، هالیبوت، تن و ساردین یافت می‌شود. اگر غذاهای دریایی دوست ندارید یا بطور روزانه ماهی نمی‌خورید، از مکمل‌های روغن ماهی استفاده کنید. EPA   و DHA‌ موجود در مکمل‌ها دقیقاً مانند همان است که از غذاهای دریایی دریافت می‌کنید.

 

نخ دندان : نخ کردن دندان فقط برای دندان‌ها مفید نیست، بلکه سبب طول عمر نیز می‌شود. در واقع نخ دندان باکتری‌های زیان‌آور را بیرون می‌کشد. این باکتری‌ها فقط برای دندان‌ها و دهان مضر نیستند، بلکه اگر مقدار آنها زیاد شود وارد جریان خون می‌شوند و سبب افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی خواهند شد. در یک مطالعه افرادی که دو روز در میان نخ دندان می‌کردند با کسانی که هر روز از نخ دندان استفاده می‌کردند مقایسه شدند. نتایج نشان می‌داد آنهایی که با فاصله‌ی دو روزه نخ می‌کردند نسبت به افرادی که هر روز نخ دندان می‌کردند، 86 درصد بیشتر احتمال ورود باکتری به جریان خون داشتند.

چای سبز : ممکن است نتواند با سرطان مقابله کند ولی به افزایش طول عمر کمک می‌کند. چای سبز حاوی آنتی‌اکسیدانی به نام اپیگالوکتشین گالت 3 (EGCG) است. مصرف چای سبز به کاهش وزن نیز کمک می‌کند.

 

فعالیت بدنی : کم تحرکی و از دست دادن بافت ماهیچه‌ای با افزایش سن، روند پیری را سرعت می‌بخشد. روند تغییرات کمی و کیفی که با افزایش سن در ماهیچه‌های ایجاد می‌شود با انجام فعالیت روزانه معکوس می‌شود. پیاده‌روی در شروع روز بهترین راه برای افزایش تحرک است. انجام کارهای منزل، باغبانی و چمن زنی نیز روش‌های مناسبی برای افزایش فعالیت بدنی هستند.

 

منبع- پارسی طب