Story-18-Assistant-390x361
یائسگی و تغییر هورمونها، یائسگی زودرس، كمبود دریافت كلسیم و ویتامین D در رژیم غذایی، سابقه پوكی استخوان در افراد درجه یك خانواده و سابقه قبلی، استعمال دخانیات و مصرف زیاد كافئین، زندگی كم تحرك، مصرف برخی از داروها، ابتلا به بیماریهای زمینه ای و استخوان بندی ظریف و كوچك از جمله عوامل ابتلا به بیماری پوكی استخوان به شمار می رود.”

متخصصان توصیه می کنند که هر سال قدتان را اندازه بگیرید. کوتاه شدن قد می تواند آزمونی برای بررسی تراکم استخوانی به ویژه در زنان باشد. اگر متوجه شدید که در عرض یک سال قدتان چند سانتی متر کوتاه شده است مساله را با پزشک در میان بگذارید.
محققان به ارتباطی بین قد و کاهش تراكم استخوان دست یافتند. به عنوان نمونه تراکم توده استخوانی در خانم‌هایی که با کاهش قد روبرو هستند  این امر با از دست دادن استخوان مرتبط است و پوکی استخواندر آن‌ها بیشتر است.

مطالعات اخیر دانشمندان نشان می دهد خانم ها باید از رژیم غذایی سالم که تامین کننده مواد مغذی چون پتاسیم، منیزیم، فسفر، کلسیم و ویتامین D است در تمام دوره های سنی استفاده کنند و با ورزش مداوم و حرکات کششی از بروز پوکی استخوان در خود پیشگیری کنند.