Attachment-Styles

بچه ها در اين سن  کودکی نميخواهند كه بد و بي ادب باشند، آنها فقط ميخواهند استقلال خود را نشان دهند؛خود را به نشنيدن زده و يا حرفتان را جدي نميگيرد

فرزندتان از شما حرف‌شنوی ندارد و این موضوع کلافه‌تان کرده است؟ جای نگرانی نیست چون با تصحیح رفتارتان می‌توانید توجه فرزندتان را به سوی خود جلب کنید.

تماس چشمی داشته باشید
وقتی از فرزندتان چیزی می‌خواهید یا صدایش می‌کنید اگر حواسش به شما نیست ابتدا از او بخواهید به چشم‌هایتان نگاه کند. برای مثال به او بگویید: «عزیزم! لطفا به چشم‌های من نگاه کن.» وقتی توانستید تماس چشمی با او برقرار کنید، بهتر می‌توانید حرفتان را به گوش او برسانید اما مراقب باشید این نوع تماس چشمی به منظور کنترل کردن او نباشد چون کودک شما باهوش‌تر از چیزی است که فکر می‌کنید و این نوع نگاه را درک خواهد کرد. با او به تعامل بپردازید و دوستانه خواسته‌تان را بیان کنید. همچنین هنگام خواستن چیزی از فرزندتان ابتدا نام او را صدا و محترمانه با او صحبت کنید. حتی یک کودک 2 ساله هم مفهوم لطفا را درک می‌کند بنابراین در جملاتتان نهایت احترام و ادب را لحاظ کنید.

کوتاه و مختصر حرف بزنید
اگر از آن گروه والدینی باشید که یک جمله را بارها برای فرزندشان تکرار می‌کنند و در آن واحد خواسته‌های متفاوتی از او دارند هرگز نمی‌توانید فرزندان حرف‌شنویی داشته باشید زیرا فرزندتان به این نتیجه می‌رسد که خود شما هم دقیقا نمی‌دانید دنبال چه چیز هستید. مختصر و قاطع صحبت کنید تا کودک برای شنیدن حرف‌هایتان مشتاق باشد.

از جملات ساده استفاده کنید
گاهی اوقات کودک شما در سنی است که هنوز قادر به درک تمامی جملاتتان نیست. برای کودکان در این سنین باید از جملات ساده و یک‌بخشی استفاده کنید. از کودک بخواهید آنچه از او خواسته‌اید را برایتان تکرار کند. اگر او نتوانست این کار را انجام دهد یعنی به درستی متوجه حرف شما نشده است.

از جملات منفی استفاده نکنید
یکی از اشتباهات والدین این است که مدام از جملات منفی برای امر و نهی فرزندانشان استفاده می‌کنند. جملات مثبت را جایگزین جملات منفی کنید. برای مثال به جای اینکه از فرزندتان بخواهید داخل اتاق ندود از او بخواهید آرام‌تر راه برود یا به بازی دیگری بپردازد. تاثیر این نوع جملات روی فرزندتان بیشتر از جملات منفی و بازدارنده است.

نشان بدهید که چقدر جدی هستید
فرزندتان در حال تماشای تلویزیون است و شما در آشپزخانه در حال تدارک میز شام. با صدای بلند از او می‌خواهید تلویزیون را خاموش کند و برای صرف شام به دیگر اعضای خانواده ملحق شود اما نتیجه‌ای دریافت نمی‌کنید. بهترین راهکار این است وارد اتاق فرزندتان شوید و چند دقیقه در لذت تماشای فیلم با او شریک شوید. بعد از او بخواهید تلویزیون را خاموش کند. با این کار نشان داده‌اید چقدر در خواسته‌تان جدی هستید و با این کار باعث می‌شوید فرزندتان از شما حرف‌شنوی بیشتری داشته باشد.